23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hawk 18.4.2007 16:55

Re: Jojo, svatá pravda.

Jenže tam školní uniformy  mají  tradici. Není to obezlička, která má opticky setřít sociální rozdíly mezi žáky

portwyn 18.4.2007 17:04

Re: Re: Jojo, svatá pravda.

Hawku, já nejsem nějakým velkým zastáncem školních uniforem - myslím si, že problém je jinde: v přesvědčení rodičů těch dětí, že pravidla pro toho mýho nepochopenýho génia neplatí, protože on je něco extra. Tohle by šlo řešit jinak, než uniformou. Jen mne zaráží sborový jekot, školní uniforma je prezentována jako málem to nejhorší zlo pod sluncem a zaručený předstupeň nacismu či bolševismu - což je zřejmá pitomost.

Saša 18.4.2007 17:35

Školní uniformy jsou velmi špatná věc,

protože deformují lidskou duši v době její velké zranitelnosti pro osobnostní nevyzrálost danou nízkým věkem.

Proto se školní uniformy objevují v elitářských společnostech jako forma vyčlenění se dětí elity od plebsu, který na drahé školy nemá, nebo ve společnostech militiristických a nesvobodných, kde jsou prostředkem glajchšaltisace a myšlenkového podrobení.

Hawk 18.4.2007 17:48

Re: Re: Re: Jojo, svatá pravda.

Ale jo, taky to nevidím jako klíčový problém, jen jako blbost. Ovšem je od ní blízko k tomu, co jsem zažil za totáče, kdy jsem téměř kvůli dlouhým vlasům neodmaturoval

portwyn 18.4.2007 17:59

Re: Re: Re: Re: Jojo, svatá pravda.

Proboha, Hawku, ale dnes je opravdu jiná doba. Děti můžou v podstatě všechno - neexistuje efektivní páka. Smějí Vás urážet, ničit cizí majetek, ubližovat ostatním dětem..a dokud jim není 15, nic, NIC se jim nestane. Tohle že je svoboda?!?

AndyX 18.4.2007 14:04

Zákaz vycházení dětem po setmění nemá vnucovat dětem stát Sašo, ale

pouze jejich rodiče.Totéž platí i o uniformách.Nechápu, proč je v katolickém Polsku tolik nesvéprávných rodičů, když si na zvládnutí vlastních děcek berou na pomoc toho nejblbějšího a nejdražšího sluhu, stát.

janoryna 18.4.2007 15:27

Re: Zákaz vycházení dětem po setmění nemá vnucovat dětem stát Sašo, ale

milá anyxko, u nás j těch nesvéprávných rodičů taky tolik a taky chtějí, aby ty haranty zvládnul stát. ještě k autorově zmínce o fyzikáři, kterej schodil gázla ze schodů. ten pak nejspíš, alespoň v jeho hodinách negrázloval. dneska by ale šel fyzikář nejspíš do kriminálu a grázlíka by oprašovaly organizace na pomoc týraným dětem.

Saša 18.4.2007 16:34

Já jsem se snad někde vyjadřoval k zákazu vycházení?

To si nějak pletete. To, že své děti večer ven samotné nepouštím nijak nesouvisí s tím, co nařizuje nebo nenařizuje stát. Za našimi dveřmi žádné příkazy a zákazy státu neplatí, tam žádný stát není; tak to je a tak to zůstane.

A uniformování děcek nemotejte dohromady s katolicismem. V katolických zemí se děti do uniforem nenavlíkají. Polsko je jedinou a velmi podivnou výjimkou.

Katolicismus lpí na svobodné vůli a osobní zodpověnosti a proto je jakékoli zestádňování lidí protikatolické. Povinné školní uniformy jsou v rozporu s katolicismem. Ne že by to bylo zakázáno, věrouka se do takových záležitostí neplete, ale je to v rozporu se základními katolickými postoji k jednotlivci a jeho osobní svobodě a osobní odpovědnosti.

Uniforma má především napomoci rozpoznat v davu ty "své" a dále pak má potlačit  individualitu. Na jednu stranu je tedy prostředkem vyčlenění se od ostatních, na stranu druhou prostředkem glajchšaltisace s ostatními vyčleněnými. Je to tedy veskrze nástroj ďáblův, hrubě a výrazně se příčící křesťanství.

Hawk 18.4.2007 17:00

Re: Já jsem se snad někde vyjadřoval k zákazu vycházení?

Trochu si zareju:"Katolicismus lpí na svobodné vůli a osobní zodpověnosti " A co katolická zpověď a rozhřešení.? Hřešit lze, vyzpovídám se a jsem zase jako novej, pěkně čisťoučkej.

Tu osobní odpovědnost bych viděl spíše u protestantů.

Saša 18.4.2007 17:31

Ti věří na předurčenost.

Jsou toho názoru, že samotná víra je ospravedlňuje - právě proto považují uznání vlastních hříchů za zbytečné. Je to sice složitější, ale ve zkratce pro neznalého to lze takto zjednodušit.

MOLL 18.4.2007 13:59

Že

se hledí nejenom na to jak zvítězit, ale jak své (třeba trapné) vítěztví zdokumentovat a zveřejnit?

Už před 400 lety samuraj Musaši napsal:"Jako by se květ stal něčím důležitějším než plod."

Ale i já dnes hledím nejen na to jak soupeře porazit, ale i jak to udělat tak efektně aby se nikdo neodvážil postavit na jeho místo - tomu se říká přemýšlet dopředu

Musaši byl génius, zabil 60 lidí v řádných soubojích a nespočetně ve válkách, na konci života bojoval dřevěným mečem a byl neporazitelný a uctívaný - protože on pochopil podstatu a ta sama o sobě je efektní

My ostatní si ten efekt musíme dodělat uměle.To co mladým (i většině starých) chybí je snaha hledat to podstatné

Hamar 18.4.2007 13:36

Trocha totality

Tatalita zůstává totalitou, i když je jí jen "trocha" ...

Saša 18.4.2007 16:44

Je to výrok vnitřně rozporný.

Novotvar "totalita" je odvozen z latinského "totaliter" = úplně. Souvisí s latinským "totus" = celý, "totum" = celek.

Pojmem "totalitární režim", zkráceně "totalita", označujeme společenské uspořádání, v němž státní moc úplně a vcelku ovládá své poddané.

Totality nikdy nemůže být kousek. Totalita je vždy totální. Totality nikdy není "trocha", vždy je celá.

Samotný název článku odhalil vadnost autorova myšlení a tak veškeré nesouhlasné komentáře byly již nadbytečné.

o-kiss 18.4.2007 12:59

Uniformy

Vypukla před lety válka mezi dvěma tábory

Nebyly žádný uniforny ani žádný prapory

Vojevůdcům bylo jedno co měl voják na sobě

Žádný velký parádění nevedlo se v tý době

Hawk 18.4.2007 12:45

Netřeba kopírovat

1) Je to pokrytectví. Na jednu stranu se nám tvrdí, že větší příjmové rozvrstvení je dobré pro ekonomiku. Na druhé straně je prý  potřebné sociální rozdíly mezi dětmi zastírat školní uniformou. Co je zdravé pro ekonomiku není zdravé pro společnost? Nějak se nám ten kapitalizmus hádá

2) "Války mezi Horňáky  a Dolňáky" byly, jsou a zřejmě budou. Děti a mladiství jimi asi potřebují projít v rámci svého hledání místa ve společnosti. Prošel jimi můj táta, já i naše dvojčata. O hrůzo, za oběť padlo i kus kamenného roucha nějakého svatého na mostě -považte za slušňácké 1. republiky. V 60. letech to bylo pár oken a v 80. letech i vývěsní skřínka snad Svazu žen. O modřinách a rozbitých hlavách nemluvím. O šarvátkách se vyprávěly  přímo hrdiinské ságy :-). Mobily s fo´tákemk dispozici nebyly, tak se bájilo jen hubou. Mobily jsou jen technické prostředky, nic víc.

3)"Je nutné všemi prostředky posílit disciplínu u všech příslušníků společnosti už od útlého věku, povýšit tradici, rodinu, morálku a vlast na skutečné základní pilíře společnosti, duchovní hodnoty nadřadit nad majetek."   Dělat to zaváděním školních mundůrů a zákazy večerního vycházení je dost nešťastná cesta přes totalitní praktiky.

Jen technická- v Polsku mají školní uniformy tradici už v 19. století. U nás ne.

Saša 18.4.2007 13:27

V 19. století Polsko nebylo.

A například v Haliči a v Krakově a na Těšínsku ani v 19. století žádné školní uniformy nebyly. Protože v Habsburské monarchii se taková blbost nepěstovala - tady všude dominoval katolicismus a ten se s uniformitou zrovna nekamarádí.

Hawk 18.4.2007 13:49

Re: V 19. století Polsko nebylo.

omluva, samozřejmě máte pravdu. Měl jsem na mysli tu část Polska , která patřila Rusku

Vlali 18.4.2007 12:08

co je divné

Za totality komunistické šla morálka do kelu. Za totality katolické je morálka opět v kelu. Holt totalita je totalita.

Petr 18.4.2007 12:05

Děti se dělí na nevychované a vlastní

Tož tak

AndyX 18.4.2007 11:55

Víra předčila rozum, není co dodat.

Přesto, že si namlouvají, že jejich víra, zbožnost a pokora před Bohem je činí lepšími, tak je tomu přesně opačně, stávají se hovady.Není to nic nového, tohle křesťanské třeštění je prokletí lidstva.

Saša 18.4.2007 13:29

Náboženská víra (křesťanská) nemá se školními uniformami nic společného.

Ani se zákazem večerního vycházení dětí bez doprovodu dospělých.

Vít Franěk 18.4.2007 11:39

Trocha totality?

Školní uniformy ? Možná. Zákaz mobilů ve školách? Sen každého pedagoga! Ale zákaz vycházení? Dle MfDnes z 13.4. by se mělo jednat o pobyt venku po setmění za doprovodu rodičů. to pro -náctileté zákaz vycházení je a v zimě se stmívá brzy. Kdo bude za porušení postižen? Rodiče? Kdo bude kontrolovat a udávat? Nějaký uliční výbor? Tohle už není trocha totality, ale stanné právo.

miki 18.4.2007 11:47

Re: Trocha totality?

stačily by namátkové kotroly v hospodách, diskotékách, klubech po 21 hodině večerní. 

Vít Franěk 18.4.2007 11:53

Re: Re: Trocha totality?

A já to po setmění napsal proloženě. Teď se to nezdá, ale v zimě se stmívá kolem 17.

miki 18.4.2007 12:03

Re: Re: Re: Trocha totality?

21 hodina je podle mého rozumná doba, kdy mají být "smradi" doma.

Netřeba 18.4.2007 12:09

Re: Trocha totality?

Dnes ráno byla v ČRo  2 poznámka, že v jihokorejském Soulu jsou kamery na ulicích tak hustě, že veřejné prostranství je prakticky ze 100% kontrolováno. Pokud vycházím z uvedených výsledků průzkumu v demokratické zemi (a tou J. Korea jistě je ! nebo ? ), tak asi 80 % dotázaných si to chválí, že i po setmění můžou bez obav na ulici na procházku, za zábavou nebo posezením.

Tak nevím. Jestli školní uniforma někomu připadá totalitní, tak co potom s absurdním zákazem potratů a povinným prolamováním prstů. To už není totalita ale jsme o jeden společnský řád zpět. Říkalo se mu feudalismus.

Lenin to zkusil z feudalismu s vynecháním kapitalismu rovnou do socialismu a jak to dopadlo.  My tady už 18 roků budujeme kapitalismus nebo co to je, tak to do feudalismu bude snazší. Že. :-)

Marat 18.4.2007 11:15

Dívejte ase nejdříve na sebe.

V ČSSR rovněž všichni žáci chodili do školy v uniformách.Nebo nebyla  tá bílá košile s červeným hadrem na krku uniformou? Nepochybně se mnohým po té době stýská.

miki 18.4.2007 11:51

Re: Dívejte ase nejdříve na sebe.

"pionýrské" se oblékalo max. 5x do roka při slavnostních příležitostech.

honzak 18.4.2007 12:15

Re: Dívejte ase nejdříve na sebe.

když o nečem nemáš znalosti, tak o tom nepiš! Popsané oblečení se nazývalo "pionýrský kroj" a oblékalo se  na povel ke státním svátkům a do průvodů. Snaha prosadit každodenní nošení toho červeného hadru vyšuměla (alespoň na ZDŠ Estonská) asi za dva roky, protože hadr byl nekvalitní, při potyčkách se trhal. Matky lály, neb to pouštělo a muselo se to žehlit. Jednalo se o období 1960 - 1962.

Saša 18.4.2007 16:49

V ČSSR se nepodařilo řádně prosadit

ani jednotné oblečení dětí do tělocviku. Natož školní uniformy - i když ten rusofilský pokus zde byl, vyzněl do ztracena a skončil výsměchem.