27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Statistika nuda je?

Kdepak. I když to tvrdí oblíbená píseň, konstatuji, že u nás statistika rozhodně nuda není. A zvláště pak její interpretace v našem tisku. Takže místo textu "...má však cenné údaje, neklesejme na mysli, ona nám to vyčíslí... " bychom mohli zpívat "sebeblbější údaje nám pak někdo vyčíslí".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 20.12.2011 18:16

Děkuji pane Vlk za výborný článek

Ke statistické a matematické (ne)vzdělanosti "šesté velmoci": Všemi světovými médii prošla před cca 7 lety zpráva, která zněla (zhruba) takto: Ve Rwandě, která má cca 10 milionů obyvatel, z nichž cca 10% jsou Tutsiové došlo ke genocidě, při níž bylo zabito cca 1,5 milionu Tutsiů (zbylí Tustiové přešli do úspěšné protiofenzivy). Do podobného "soudku" patří např. průzkum, jehož výsledem je zjištění, že muži souloží v průměru dvakrát častěji než ženy (proboha s kým?). Pokud ale někdo bere vážně (hloupou a matoucí) otázku "V jaké oblibě máte parlament" (např. místo otázky: "Jak jste spokojen(a) s prací Vámi volených poslanců?") a vyvozuje z toho závěry o krizi naší demokracie nebo vyvozuje hluboké závěry z "indexu vnímání korupce", přesto že i úplný hlupák musí vědět, že tento index vyjadřuje především "blbou náladu", kterou u nás vytváří k nám velmi nelaskavá "naše" masmédia, pak se nejedná o hloupost či nevzdělanost ale o darebáctví (těch, kteří jsou za to placeni).

M. Bílý 19.12.2011 14:04

Hezky napsáno, některé souvislosti a závislosti jsem si neuvědomil. Takže díky!

M. Hanko 19.12.2011 13:25

super

Já tedy taky nejsem příznivec sčítání, IMHO jsou to zbytečně vyhozené peníze. Zrušil bych ho.

Ale docela mě baví, jak proti němu pan Vlk dští síru, poté co odhalilo, jak jeho milované Církvi utekly 2/3 oveček.

Mimochodem, všem církvím jde ze státního rozpočtu ročně 1,4 miliardy Kč, primárně na platy cca. 4869 duchovních. Neřeknu ani POPEL v okamžiku, kdy si budou svoje duchovní věřící platit sami. Ale ve chvíli, kdy to platí daňový poplatník, JE legitimní ptát se, jaká část populace tyto služby vůbec nevyužije (a přitom je platí). Takže v této chvíli má určitá kvalifikovaná statistika smysl.

Věřící na ni samozřejmě rozhodně NEMUSÍ reflektovat, a NEMUSÍ odpovídat, nechtějí-li - ale právem nás ostatních pak je, vzít taková čísla jaká z toho vyjdou, a učinit z toho takové závěry o počtu věřících.

Takže my jsme dnes v situaci, kdy je k církvím ochotno přihlásit se třetinové množství lidí, než před deseti lety. Tečka.

J. Matuška 19.12.2011 10:41

Navrhuji politickým stranám a hnutím,

aby si do volebního programu daly zrušení pravidelného sčítání lidu. Snadno by se následnou realizací snížil deficit SR... Stop!  Zapomněl jsem na směrnice z EU. Takže beru všechno zpět, už mlčím!

A. Hrbek 19.12.2011 9:53

Je třeba si položit základní otázku

Kdo potřebuje výsledky statistického šetření a proč to mají platit daňoví poplatníci? Začnu popořadě:

Bydliště matky v době narození - koho skutečně zajímá bydliště mé matky před osmdesáti lety? Pokud někoho zajímá migrace obyvatelstva, ať si to zaplatí. Rodinný stav - lze zjistit ze stávající evidence obyvatelstva. Registrované partnerství - údaj dotýkající se soukromí. Mateřský jazyk je povinný, ale národnost ne! Bylo dokonce možno uvést dvě národnosti - například Zulukafr a Eskymák. Náboženská víra nebyla povinná, tak proč tam byla? Co s nepovinným údajem? Ekonomická aktivita - všichni zaměstnanci jsou evidováni, samostatně činní také, ženy na mateřské také. Kdo to potřebuje? O nezaměstnaných je evidence. Koho zajímá dopravní prostředek a doba trvání dojíždky? Městskou hromadnou dopravu? Meziměstskou dopravu? Ty to přece mají mnohem jednodušší zjistit přímo. Atd. Atd.

Zveřejněné údaje jsou krajně nedůvěryhodné, protože nejsou prověřené ani vnitřní, ani vnější kontrolou. Tak například mezi počtem provdaných žen a počtem ženatých mužů je rozdíl asi 50.000! Jaké nesmysly jsou u nepovinných údajů je asi lépe nevědět. Reakce na údaj o náboženské víře jsou toho dokladem.

Jen tak mimochodem - V civilizovaném světě je náboženská víra tabu. Vztah k nějaké církvi se řeší zcela jednoduše církevní daní. Jsou ovšem oblasti, kde církev a stát jednou jsou. Kde jsme my má možnost se každý přesvědčit sám.

R. Langer 19.12.2011 10:23

Re: Je třeba si položit základní otázku

To bydliště matky v době narození je bydliště matky v době VAŠEHO narození, neříkejte, že jste to nepochopil... ;-)

R. Langer 19.12.2011 10:30

Re: Je třeba si položit základní otázku

Tedy pokud vám není 80 let... :-)

A. Hrbek 19.12.2011 10:45

Re: Je třeba si položit základní otázku

Ten kdo to nepochopil :-) jste asi Vy. Narodil jsem se před osmdesáti lety. Ale nepochopil jste ani základní problém - Koho zajímá bydliště mé matky? Nikoho přitom nezajímá kde jsem se narodil, aby se alespoň zjistilo něco pro spádování. A za tu dobu osmdesáti let došlo k tolika migračním změnám, že získané údaje jsou zcela k ničemu. Ale určitě máte radost, že jste je zaplatil a že jste mne mohl "sejmout".

Si tacuisses, philosophus mansisses

O. Mayer 19.12.2011 13:53

Re: Je třeba si položit základní otázku

tipnul bych si, že je to kvůli matrice, ve které se ráčíte nacházet.

V. Vlk 19.12.2011 11:30

Re: Je třeba si položit základní otázku

Žádný cenzus není nevinný. Vždy se snaži moc získat údaje, podle kterých by mohla vykonávat svoje zájmy na obyvatelsktu. Takže: Bydliště matky v době narození - koho skutečně zajímá bydliště mé matky před osmdesáti lety? " Zajímalo to například nacisty , protože s e dá odhadnout jaké "rasy" jste .

2)Mateřský jazyk je povinný, ale národnost ne!  -no totéž- podle toho nejdřív nacisté  likvidovali židy a potom bolševici židy a po válce lidi uvádějící německý rodný jazyk byli považováni auotmaticky za Němce.

Takže někde hovadiny , jen aby byla "práce" pro statistiky, jinde nebezpečnbé údaje,které na sebe lidi vykecají sami.

A. Hrbek 19.12.2011 11:53

Re: Je třeba si položit základní otázku

Vážený pane Vlku,

máte samozřejmě pravdu. Obojí jsem zažil. Ale je naše současná "moc" tak blbá nebo tak zločinná?

S pozdravem

O. Mayer 19.12.2011 13:59

Re: Je třeba si položit základní otázku

tak v tomhle máte svatou pravdu. Vždycky mi bylo divné, jak v Německu poznali , kdo je a není žid (mluvili německy a v řadě případů to jde dosti těžko poznat). A ejhle, ono to bylo díky zřejmě nadstandardně dobře vedeným matrikám. Můj děda nám vždycky říkal, že v jakýkoliv Meldeblatt je třeba psát nečitelně a jak jsme se po x letech v matrikách zjistili , důsledně se tím řídil.     

V. Novák 19.12.2011 14:12

Děda byl farář?

Protože jinak mohl do matriky napsat nečitelně tak leda "Mayer".

V. Novák 19.12.2011 14:10

Prosím vás, a jak se dala určit z bydliště matky

v době probantova narození Praha, nebo Slavkov u Brna nebo Trhové Sviny nebo Chust ta pseudorasa, která je zajímala?

A proč by tedy - pokud to šlo určit ze sčítání - vydávali takové ty lístky, kam musel každý poddaný Protektorátu vyplnit rodiče a dědečky a babičky? Podle tohoto určovali "rasu", ne na základě nějakého sčítání.

Národnost je nepovinná, protože je plně v kompetenci každého, k jaké se přihlásí. Mnislav Zelený si nechal zapsat i do občanky (tenkrát se to tam ještě psalo) národnost yawalapiti - a tak je Yawalapiti. Když se prohlásím za eskymáka, tak jsem Eskymák. Tedy Inuit... Ale grónské občanství tím nezískám.

M. Hanko 19.12.2011 13:41

Re: Je třeba si položit základní otázku

V civilizovaném světě je náboženská víra tabu.

Děláte si legraci? Uveďte prosím příklad takové země, a relevantní odkaz, kterým vaše tvrzení doložíte. Podle mého názoru jde totiž o naprostý nesmysl.

A. Hrbek 19.12.2011 15:22

Re: Je třeba si položit základní otázku

Rozlišujte, prosím, mezi náboženskou vírou a církvemi. Do toho, v co já věřím nikomu v civilizované zemi nic není. Jen já mám právo, zda chci nebo nechci říct v co věřím.

J. Štrobl 19.12.2011 7:45

Já bych řekl, že to číslo sedí.

Tak 10% budou novináři a zbytek připadne na úředníky.

P. Boublíková 19.12.2011 7:37

Ad alkoholismus

Našinec také jezdí do zahraničí a stejně jako doma si tam rád dá do trumpety, což se do statistiky nezapočítalo - milý logiku. Svádět vysokou spotřebu alkoholu v ČR na cizince je poněkud pštrosí politika. Objektivním kritériem "chlastu" je totiž počet osob na alkoholu závislých - skutečných alkoholiků - a těch je v česé polupaci cca 10 %, což je dosti děsivé číslo (tito lidé jsou prakticky "odepsaní" - nepoužitelní, nezaměstnatelní....)

No a pokud jde osoby hlásící se k církvi - úbytek se srovnává s dobou před 10 lety, kdy bylo poslední sčítání. To se za posledních10 let tolik věřících začlo bát, že by mohli být kvůli své víře pronásledováni? Tomu nemůžete věřit ani vy, ani Duka.

A jak píše pan Hanko, prostředky přidělované státem církvím se odvíjí od počtu věřících, takže kdo se ke své víře při sčítání lidu nepřihlásil, svou církev poškodil a církevní otce neposlechl, neboť ti věřící nabádají k hrdosti na svou víru a ne k jejímu zbabělému skrývání.

B. Michal 19.12.2011 7:59

Re: Ad alkoholismus

Za posledních 10 let hodně se hodně posunul názor lidí na to, co má stát právo vědět. A jestli chcete ty statistiky brát vážně, tak máme víc rytířů Jedi než Romů - tomu opravdu věříte? Zkuste to večer v (nejen v Bronxu) - dostanete železnou tyčí, nebo vás ochrání světelný meč?

Těch 10% alkoholiků se mi moc nezdá.

A naopak, alkoholová turistika funguje víc k nám, než od nás - máme chlast levnější doma, proč bychom jezdili chlastat do zahraničí?

Ale to máte se statistikami obecně, třeba můžete udělat závěr, že kapitalismus souvisí s epidemií autismu. Protože ještě začátkem 90 let u nás žádní autisti nebyli. Skutečnou příčinou je to, že v té době u nás nebyl nikdo, kdo by dokázal diagnózu stanovit, takže ti lidi byli v jiných škatulkách.

P. Boublíková 19.12.2011 8:12

Re: Ad alkoholismus

No dobře - tak 7 % alkoholiků http://www.novinky.cz/domaci/194286-zavislost-na-alkoholu-ma-az-700-tisic-cechu.html, to je taky dost. Je asi pravda, že cizinci u nás vypijí více alkoholu než Češi v zahraničí, statistika je zkreslená, ale přece jen trochu méně, než si autor článku představuje.

Co se týká rytířů Jedi - tak k těm se lidi hlásili z recese, ale nějak si nedovedu představit, že by se někdo z recese nehlásil třeba k evangelíkům (ačkoliv k nim patří). Z naštvanosti, že seho někdo vyptává na intimní věci, asi ano - ale nedomyslel důsledky. Stát totiž opravdu nezajímá víra jednotlivců, ale kde by mohl ušetřit:-)

J. Heincl 19.12.2011 14:51

Re: Ad alkoholismus

Ani já jsem nedomyslel důsledky nevyplnění údajů o náboženském vyznání a tak jsem zřejmě poškodil evangelickou církev. Pokud je to tak, tak mě to opravdu mrzí. Pro ilustraci rychlosti zpracování sečtených dat jsem zkopíroval informace z www.scitani.cz. Rychlost se již blíží k nadsvětelně rychlým neutrinům.

Aktuality[]  16.12. 2011   Podrobné údaje - Náboženská víra podle krajů []  15.12. 2011   Předběžné výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2011 []  22.09. 2011   Podněty k zahájení přestupkového řízení s občany, kteří zásadně... []  10.08. 2011   Usnesení Ústavního soudu k ústavní stížnosti stěžovatelky K. B. []  13.06. 2011   Základní údaje o sběru elektronických sčítacích formulářů při sčítání... []  06.06. 2011   Český statistický úřad a Česká pošta se dohodly na platbě za SLDB []  17.05. 2011   Došetřování v rámci SLDB 2011 []  02.05. 2011   Vyplněno 16,8 miliónu sčítacích formulářů

V. Novák 19.12.2011 9:25

Re: Ad alkoholismus

Nevím o tom, že by Češi jezdili do Británie na chlastací zájezdy, zatímco výlety mladých Britů za laciným pivem a prostitutkami jsou pověstné. Zejména "loučení se svobodou" - stag nights. I když pád libry značně snížil výhodnost takových spanilých jízd.

Ostatně, takový Čech by musel být velmi zainteresován na podpoře britského rozpočtu, při tamních cenách piva - a to většina britských piv chutná i vypadá, jako by je už někdo pil.

M. Hanko 19.12.2011 6:38

neodpověděli = ?

Pane Vlku, když ti lidé neodpověděli, tak se zejména - nebyli ochotni přihlásit ke svým církvím, že? Nezdá se vám tedy potom legitimní otázka, do jaké míry je ty církve opravdu zastupují? A do jaké míry jsou oprávněné nároky církví na prostředky od státu?

Co myslíte, byli si věřící vědomi, že pozice a vliv té které církve ve společnosti závisí na tom, kolik se k ní hlásí lidí? A přesto (!) se k velkým církvím přihlásila jen třetina lidí, než při minulém sčítání. Nemyslíte, že to je docela jasný vzkaz?

Přitom některým malým církvím počet věřících dokonce vzrostl, takže já bych se na tu neochotu přihlásit se ke své víře nevymlouval. Já bych vzkaz těch lidí, co to nevyplnili, interpretoval tak, že je jim víra u zadní části těla. Že jim prostě ani nestojí za to, aby vyplnili byť jen o jednu kolonku navíc. Já si po pravdě neumím představit věřícího, pro kterého je víra důležitá, a který se k ní nechce sám a aktivně a hrdě hlásit.

M. Hanko 19.12.2011 6:49

Re: neodpověděli = ?

A jen pro pořádek: I KDYBYCHOM na chvíli zapomněli na to, že věřící samozřejmě mají jasnou motivaci se ke svým církvím hlásit, a mají tuto motivaci NA ROZDÍL od ateistů (kteří nemají dokonce ani žádnou instituci, která by je zastupovala a stála za řeč, jejíž prestiž by měli motivaci udržet nebo posílit, neberou od státu na propagaci své nevíry žádné peníze, nemají žádné ateistické "duchovní" kteří by brali od státu plat, nepořádají žádné mše v žádných ateistických kostelech, na jejichž financování by potřebovali stát, atd.) takže i kdybychom uvážili, že skupina těch lidí, co to nevyplnili, je rozvrstvená tak jako ti co to vyplnili - tak I POTOM klesl počet věřících velkých církví o třetinu! Naproti tomu, v tomto případě by počet věřících malých církví naopak docela výrazně stoupl, a to skoro o 50%. Navíc vznikla ta skupina věřících lidí, kteří se nejsou ochotni přihlásit k žádné církvi.

Komu se to nechce počítat, tak viz. http://www.i-ateismus.cz/2011/12/poznamka-ke-scitani/

B. Michal 19.12.2011 7:49

Re: neodpověděli = ?

Kolik lidí se k církvi hlásí je v seznamech - na rozdíl od nepovinného statistického údaje věrohodnější údaj.

Ale to je členství podle papíru, kolik lidí a jak často/pravidelně se účastní - řekněme - církevních aktivit, to je něco jiného. Řadu lidí církev vidí tak 2-3x za život - při křtu, někdy svatbě a pohřbu.

To nic nemění na skutečnosti, že polovina lidí na otázku neodpověděla vůbec, takže to nemůžete interpretovat tak, jako odpověď na tutéž otázku z minulého sčítání, kdy byla povinná. A dost souhlasím s interpretací, že na tu otázku lidi nedopovídali proto, že po tom státu nic není. Naopak to, že by neodpovídali kvůli tomu, aby nebyli v seznamu, se mi moc nezdá - v seznamu, který se dá použít jsme nebo nejsme ve farní matrice.

M. Hanko 19.12.2011 8:04

Re: neodpověděli = ?

Obávám se, že u minulého sčítání ta otázka také byla nepovinná, a tehdy na ni neodpovědělo cca 902 tisíc lidí. Při letošním sčítání těch lidí neodpovědělo 5x tolik.

R. Langer 19.12.2011 10:22

Re: neodpověděli = ?

Aktivně a hrdě se hlásit ke své víře je u mne to samé jako se aktivně a hrdě hlásit ke své sexuální orientaci. Jinými slovy - nikomu po tom nic není! A církve pro mne s vírou nemají nic společného, jde o pouhou ideologii... :-P

M. Krátký 19.12.2011 0:50

je to už dávno, asi 40 let,

když tehdejší normalizační tisk přinesl hrůzostrašnou zprávu jaké byly v Bangladéši strašné povodně a jaké škody způsobily, 8 miliónů dolarů a postihlo to 8 miliónů obyvatel ( všem postiženým uplavaly sandály ) Hezký den - novináři jsou paka

M. Roesel 19.12.2011 0:35

Nejsem si jist...

Kamarádka učila roky češtinu na jedné liberecké základce a přiznávala, že navzdory jejím snahám opouští školu řada analfabetů. A nejedni přivolaní rodiče používají raději křížky místo podpisu. Nevím, jestli jich je 47.000, ale zas až tak málo jich asi nebude.

R. Jonák 19.12.2011 8:58

Re: Nejsem si jist...

To máte možná pravdu, ale řekl bych, že i autor má pravdu. Dovedete si představit, že 50000 negramotných vyplňuje se sčítacím komisařem (nebo jak se jmenovali) ten statistický dotazník? Já tedy ne, podle mého názoru by je Dežo (nebo si dosaďte jiné jméno) hnal svinským krokem.