28.3.2024 | Svátek má Soňa


SPOLEČNOST: Statistika nuda je?

19.12.2011

Kdepak. I když to tvrdí oblíbená píseň, konstatuji, že u nás statistika rozhodně nuda není. A zvláště pak její interpretace v našem tisku. Takže místo textu "...má však cenné údaje, neklesejme na mysli, ona nám to vyčíslí... " bychom mohli zpívat "sebeblbější údaje nám pak někdo vyčíslí". Případně skutečně neotřele vysvětlí. Někdy mě u toho bere vztek, když čtu ty výplody osob, které mají zřejmě v hlavě jen jeden závit, který, osamocen, nedokáže "rozklíčovat" ani ten nejzákladnější údaj. Statistický.

Takže například přátelé Jeho jasnosti knížete S. už před mnoha lety psali na základě "statistik" do Respektu, jak jsou Češi úplně blbý řidiči, kdežto na Západě jsou skoro dokonalí, což dokládali počtem bouraček a mrtvých. Aniž by se obtěžovali porovnat technický stav vozidel, tudíž bezpečnost "západních" moderních aut se shnilými Škodami 100 a Trabanty. A lehce pominuli to, že u nás je jen "kousek dálnic a dál nic", zatímco většina západoevropských států je ve výstavbě dopravních cest asi tak o 50 let kupředu (ten propad za posledních 20 let nají na svědomí nejen blbí úředníci a šíbři s pozemky, ale hlavně "zelení" a celá tahle parta, čirou shodou okolností kamarádi "respekťáků" a Jeho jasnosti).

Také o tom veřejně propíraném neuvěřitelném "alkoholismu" našinců jsem už psal, když statistici spočetli spotřebu počtu litrů alkoholu a vydělili počtem hlav. Aniž by si "hodnotitelé" této skutečnosti všimli, že do Česka jezdí ročně cca 17,2 milionu zahraničních návštěvníků A 90% z nich si tady dá pivo nebo víc piv. Navíc: mnoho z těch "jednodenních" byli nakupující chlastu - hlavně piva - z Německa a Polska. Jak se zdá, na novinářské fakultě matematiku logiku a statistiku neučili, že?!

Takže, jak vyběhly někde nějaké "senzační" statistické údaje, hned nějaká tupá nebo navedená hlava vyrobila "senzační článek" - zásadně a vždy negativní. Naši novináři zřejmě netuší, že lze napsat nějaký pozitivní článek. Vsadil bych stovku proti koruně, že kdyby se u nás našlo největší naleziště ropy a plynu na světě, naše noviny by je uvítaly titulkem: "ČR hrozí největší ekologická katastrofa v dějinách".

Když jsem si však přečetl na titulní straně MfD titulek "V Česku žije na 50 tisíc analfabetů", mohl jsem se jen trpce smát. Autoři, pánové Pokorný s přispěním pana M. M. Vokáče, pravděpodobně gramotní jsou, tedy alespoň jeden z nich - někdo to napsat musel - ale z hlediska pochopení předloženého textu - tedy údajů českého statistického úřadu o sčítání lidí v roce 2011 - jsou zcela určitě "funkčně negramotní". Nedokáží totiž pochopit daný text. Tedy aspoň to tak vypadá. Lidové noviny z 16. 12 2011 na straně 2 uvádí, že 47 253 osob v ČR "nemá vůbec žádné vzdělání". Autorka podobného textu v LN: "Stále více lidí se nedokáže ani podepsat". Veronika Fejtková má jedinou omluvu, že prý tuhle blbost údajně řekl místopředseda statistického úřadu, jistý Drápal.

Nechci být hnidopich, ale co kdyby se bývala byla dotyčná dáma zeptala pana Drápala, "jak to tedy ti negramotní vyplnili, když neumí číst a psát"? Kolegu napadlo že by to šlo jedině, kdyby se využila myšlenka ze scénky Šimka a Grossmanna "Návštěva cirkusu", kde vypravěč tvrdí, že maminka uměla číst a tatínek psát. Takže se slušně ptám já sám: "Jak to vyplnili ti negramotní, když neumí číst a psát?"

Myslím, že by se pan Drápal poněkud v odpovědi zakoktal, tedy pokud to řekl. Hledejme tedy sami. Z rozených Čechů, Moravanů a Slezanů i přistěhovaných Slováků lze předpokládat prakticky nulovou negramotnost. Až tedy na osoby tak vysoce "alternativně myslící" (dříve se nekorektně říkalo blbé), že se to nedokáží naučit.

Že by to byli cizinci? U Vietnamců negramotnost prakticky neexistuje, u Ukrajinců také ne, a ostatní státy, z kterých se rekrutují "expati" (to je politicky korektní název pro přistěhovalce, [jen zaostalí negramoti to neví, že?]), mají povinnou školní docházku, takže kde se tady najednou vzali negramotní, když u nás na docházku do školy dohlíží celá řada úřadů? A nebo že by dohlížela blbě a byla jen na "ozdobu"? Nejde o naše romské spoluobčany? A jak by to vyplnili? Ti, co jsou negramotní? Jak já znám Cikány, dnes Romy, tak asi dost těžko. Po své dlouholeté spolupráci a zkušenosti s nimi v zaměstnání dovedu si dost těžko představit, že by olašský cikán přistěhovavší se ze Slovenska či Rumunska pravil "mámě, aby napekla buchty" (jejich ženy často bezvadně vaří, ale skoro nikdy nepečou, to při kočování moc nešlo) a zasedl ke stolu se sčítacím komisařem, aby vyplnili dotazník. Představa, jak komisař vysvětluje negramotnému Dežovi otázky kolem dosaženého vzdělání a vysvětluje mu rozdíly mezi trvalým a přechodným bydlištěm a záludné otázky na víru či národnost, je nad mé chápání.

Takže ještě jednou: Jak na to kdo přišel, že u nás máme 50 tisíc negramotných?! Tu otázku by měl někdo brzo a hlasitě vysvětlit. Protože jinak bude za pár dní tisk celé Evropy hlásat, jak se obyvatelstvo České republiky po zavedení "kapitalismusu" stává hromadně negramotné?!

Také výkřiky o tom, jak ubylo věřících, jsou ukázkou demagogie - anebo prostě hlouposti. Když je tato otázka nepovinná, tak ji prostě plno lidí nevyplnilo dobře vědouce, jak to s těmi, co přiznali izraelskou víru, řecké katolictví anebo římské katolictví v minulém století dopadlo. U nacistů i u komunistů.

Primas český Dominik Duka na to v rozhovoru v sobotní MfD s V. Dolejším narazil. Reportér pravil "…. Když vidíte nová data ze sčítání lidu, jak se málokdo hlásí k náboženství.. " tak jej Duka utřel: "To špatně čtete. Protože téměř pět milionů lidí vůbec neodpovědělo. Řekli si, že stát nemá právo se na to ptát…" No, asi by měli naši novináři více diskutovat se vzdělanými teology, protože jak se zdá, na církevních fakultách se logika a statistika učí, na novinářských asi ne.

Čtenář LN, pan P. Remeš v internetové diskuzi reagoval na "malér" propadu katolíků konstatováním: "Což teprve jaká to musí být všechno zničující rána pro ateisty - ubylo jich za deset let dva a půl milionu."

To by ovšem nebyla pro naše novináře žádná senzační zpráva. Tedy vůbec žádná zpráva, protože ateisté v jejich představách jaksi "nemohou ubývat". Což klidně mohou. Pro vysvětlení bych jim doporučil vyhledat si někde, co to je "teista", "deista", "ateista", případně "agnostik".

Také čtenář(ka?) E. Heusinger říká: Vysvětlení je prosté: Před dvaceti lety bylo IN hlásit se k církvi. Mnohým se zachtělo "být čistým" a odlišit se. Jenže časem poznali, že z toho nic nekouká. O něčem takovém psal již Hašek: "Feldkurát Katz byl původem Izraelita, ale pak poznal, že katolickej pámbíček víc vynáší a dal se pokřtít." V doslovu se pak zmínil, že Otto Katz po válce na pámbíčka zapomněl a stal se prokuristou firmy na barvy v severních Čechách.

Statistika není nudná, ale musíte ji umět číst. Nebo chtít správně číst. Ale dělat celostátní statistický cenzus za víc než dvě a půl miliardy jen proto, aby se zjistilo, že v Mladé (část Lysé nad Labem) se do opravených baráků po Rudé armádě nastěhovaly tisíce mladých lidí, takže "omládla", a v Pacově, kde postavili domovy důchodců, žije plno důchodců? Na to nebylo potřeba vyhodit těch pět miliard, co to celé bude nakonec stát, než to přežvýkají všichni ti zbyteční úředníci na Státním statistickém úřadě.

Já doufám, že se alespoň některý novinář a politik, který vyrábí z blbě udělaných anebo špatně pochopených statistik všelijaké hloupé senzace, polepší. Asi marně.

A my se do té doby můžeme těšit, že nám sem některá geniální hlava z Brusele či nějaký aktivní vzdělanec ze Západu (jako Rowlingová) vyšle komisi a nařídí nám, abychom zavedli konečně, my hadráři, povinnou školní docházku. Vysvětlovat jim, že ji u nás zavedla Marie Terezie v roce 1774, je zbytečné. Když jsem to řekl v Madridu někdy v roce 1995, tak mně málem přítomní levicoví intelektuálové sežrali. Jak tak můžu strašně lhát. Pak jsem zjistil, že v té době byly ve Španělsku ještě oblasti (Kanárské ostrovy a další), kde docházku tehdy neměli povinnou. A nebyli sami. V pevninském Portugalsku zavedl Salazar povinnou školní docházku až v roce 1933 a na Madeiře tuším před deseti lety. No a z pohledu 90% "obyčejného obyvatele Západu" nemůže být nikdo na Východě civilizovanější než takový Španěl. Průměrný Západoevropan je přesvědčen, že když ještě v roce 1860 pracovala polovina anglických dětí ve věku 5-15 let, a tudíž nechodila do školy, a v roce 1870 podle sčítání lidu v USA pracovalo v továrnách a na farmách 750 000 amerických děti, není absolutně možné, aby v té době někde jinde, navíc na "Východě", byla od roku 1774 čtyřletá, od roku 1805 pětiletá povinná školní docházka běžná. A úřady na ni tvrdě dohlížely. Když alespoň ti vzdělanější "zápaďáci" ví, že ve Velké Británii bylo úředně zakázáno celodenně zaměstnávat děti do 13 let až v roce 1933. Pak se jim divte,když mají tyhle informace a čtou ty výplody eurohujerů, co si o nás myslí, když si čtou titulky v "seriozních novinách" o vzrůstající negramotnosti v ČR. Představa, že by mohla být v zemích království českého už někdy v roce 1920 prakticky nulová negramotnost, je nad možnost chápání většiny "Západoevropanů".

Tož tak.

Tak čekám, až se k těm bojovníkům proti české úplatnosti ještě vynoří bojovníci proti české negramotnosti. Protože fakta, vážení, dnes nikoho nezajímají. Zvlášť když se někdo opře o tzv. statistické údaje, které si sám zfalšoval anebo jejich závěry překroutil. Tedy vylhal.

A pak že je statistika a to, co z ní nevyleze, nuda.