31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Socialismus nutí hrát nefér

Kritici kapitalismu již popsali stohy papíru o tom, jak tento systém proměňuje lidské bytosti na zvířata hledící si vlastního zájmu, která usilují pouze o vlastní přežití bez ohledu na ostatní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bryndza 15.7.2015 18:27

debata jestli je lepší socialismus nebo kapitalismus

je jako debata o tom,že 10-ti násobný vrah,je hodnější a ušlechtilejší než vrah 11-násobný,protože zavraždil o jednoho člověka méně....

K. Janyška 14.7.2015 21:08

Socialismus je snahou zorganizovat lidský svět, který je

nyvždy nezorganizovatelným spontánním řádem. V tom je hloupost jejho propagátorů, ze kterých se prpti jejich vůlůi vždy stanou zlošinci. Jinak ho nelze ani prosadit, ne tak zavést... Dzp.

Š. Hašek 14.7.2015 19:44

Samozřejmě,

že socialismus v dnešní míře řízení všeho a přerozdělování, popíráním "starých věcí", rozvrtal hodně a obratní pohybovači se v socialismu prodají již i vlastní babičku za příspěvek "na něco".

Ale neříkám, že minulost byla bez chyb.

M. Urban 14.7.2015 15:33

Asi souhlasím

To co jsme získali jako výdobytky socialismu, tak v kapitalismu měli už dávno, aniž jim to někdo neustále připomínal. Trestná činnost se neřídí politickým zřízením, ale poptávkou. Je pravda, že co by občan NSR neudělal ani za tisíc marek, tak v lido-demo jim stačilo i dvacet. To se po pádu železné opony a stěhováním po Evropě částečně změnilo. Do čela vlád v bývalé lido-demo nastoupili lidé kteří měli naivní představy o fungování společnosti a později je začali nahrazovat šíbři, kteří se už vyznali v tlačenici. ATD

V. Kopta 14.7.2015 15:14

demokracije je kapitalismus

co si spousta lidí neuvědomuje že demokracie znamená kapitalismus. Lidé musí mít svobodu se svými penězi nakládat podle svého. Obráceně to neplatí, kapitalismus nutně neznamená demokracii, jak je hezky vidět v číně.

V. Loula 14.7.2015 12:49

Zkušenost

Zhruba 20 let dospělého života jsem prožil v socialismu a 25 let po sametu v kapitalismu. 

V té první etapě mně jednou vykradli zahradní chatku, policie ( tehdy Veřejná bezpečnost) zloděje chytila a část věcí se mi vrátilo. 

V té druhé etapě mně v Praze 5x vykradli auto ( z toho 4x bez poškození vozu - podle policie to dokáží během desítky vteřin), a 4 x mně vykradli v Karlových Varech garáž a zahradní domek. Policie nikdy nic nezjistila, po měsíci oznámení odložila. V případě těch vykrádaček auta v Praze mně poskytli informaci, že ukradené věcí budou druhý den na tržišti u Unhoště, a kdybych je tam náhodou viděl a podle výrobního čísla identifikoval, tak je možná dostanu zpět. 

Tolik moje zkušenost.

R. Langer 14.7.2015 14:53

Re: Zkušenost

No vidíte, jak ta VB a SNB za komančů pěkně fungovala. Všechno a všechny měla pěkně pod dozorem, a kdo ví co všechno měla i na vás. Tak tak, na ty zkušenosti je potřeba nezapomínat! ;-)

I. Schlägel 14.7.2015 14:56

Re: Zkušenost

Sčítáte hrušky s jablky. Nejste sám.

V. Loula 14.7.2015 15:22

Re: Zkušenost

Nesčítám. Zlodějina je zlodějina, at jde o socialismus nebo kapitalismus. Hodnotil jsem pouze tento jeden segment, nikoliv segmenty ostatní.

J. Schwarz 14.7.2015 21:36

Re: Zkušenost

Vidíte - a v LKDR by vám ani tu chatku nevykradli, pokud byste ji měl. Nechcete se vystěhovat do zaslíbeného kraje efektivní armády a policie?

K. Luboš 14.7.2015 12:45

Opravdu kvalitní blábol!

Lidé jsou sví a aktuální společenské zřízení se na jejich morálních kvalitách nijak neprojevuje. Tzn. kdo byl hajzlem, tak zůstal hajzlem, i když na Hradě seděl kdokoliv. Např. za Masaryka se uplácelo a kradlo stejně jako za Husáka nebo za Havla. Úplatky, podvody a krádeže nejsou žádným specifickým projevem socialismu, ale prostě vycházejí z lidské povahy.

V. Loula 14.7.2015 12:54

Re: Opravdu kvalitní blábol!

Máte pravdu pouze zčásti. Záleží též na společenském klimatu, jak se obecně k přestupkům, trestným činům a zločinům přistupuje. Pokud je zloděj obecným míněním odsuzován, tak je počet zlodějin nižší než když je zloděj obecným míněním považován za úspěšného. A toto se stalo prosazením názoru, že důležitý je výsledek, a cesta k němu již důležitá není. Viz názor Klause na Maradonovu božskou ruku.

Z. Lapil 14.7.2015 13:51

Re: Opravdu kvalitní blábol!

Máte naprostou pravdu, ALE: uplácet můžete jen v souvislosti s něčím nedostatkovým. Zkuste pomocí úplatku zařídit, aby vás (nepřeju nikomu, klepy klep) vzali na operaci o půl roku dřív. To dokážete teď a dokázal jste to za socialismu, protože někde někdo sedí a stanovuje pořadí prostě proto, že není dost doktorů.

Za socialismu někde někdo sedí skoro u všeho a nakonec skončíte tím, že když chodíte pozdě z práce, musíte si v sámošce dojednat uschování rohlíků, jinak jste bez večeře. Cenu odhaduji tak na jedny tvrdé Sparty týdně. Zkuste si ale dnes pomocí úplatku zařídit koupi rohlíků hodinu před zavíračkou - to prostě nedokážete, protože je normálně koupíte. Maximálně - jedná-li se o malou sámošku na malé vesnici - musíte si je objednat den předem. Třeba v Lukově chleba pro tábor do 10:00. A i to děláte jen ze slušnosti, protože tušíte, že těch deset chlebů je tady - na rozdíl od Kauflandu ve Zlíně - významný počet.

R. Langer 14.7.2015 14:55

Re: Opravdu kvalitní blábol!

Ovšem ten socialismus tomu přímo systémově vytváří živnou půdu, jak jsme to my mohli poznat přímo v praxi. A teď se na to chystá celá Evropa. :-(

F. Pavlis 14.7.2015 12:38

Marnost nad marnost..

Velká část populace si tento stav přeje. Proti tomu není jiný lék, než diktatura jiného typu. Má ovšem příliš vedlejších účinků stejně hrozivých. PROSTĚ se v tom budem plácat  do příštích tragických událostí. Zdá se.

Z. Švrček 14.7.2015 9:48

jedna zatajená věc

Kritikové kapitalismu rádi zapomínají, či spíše rádi tají, že skutečný kapitalista sice hledí na zisk, jako na cíl svého podnikání, avšak stará se nejen o zisk momentální, ale také o to, aby byl dosahován i příště, přespříště a dále. Nemůže být tedy z podstaty věci neekologický, kořistnický a antisociální nelida. Opak je pravdou, skutečné tržní mechanismy by čistě sobecké chování brzy potrestaly. Ti, co si nabrali a mizí, existují bohužel také, ale považuji je zejména u nás za rezidua socialismu, navazující plynule na "vymoženosti" nového socialismu evropského. To kapitalisté opravdu nejsou. Bohužel dnešní EU socialisticky omezuje a brzdí právě ty skutečné kapitalisty, neboť jim brání rozhodovat o svých penězích svobodně, dle svého prospěchu a uvážlivě riskovat, že jim trh jejich záměry zvrátí. Svým přerozdělováním, dotacemi a regulacemi podporuje a vytváří prostor právě pro ty rychlokvašky. Po krátkém intermezzu let 1990 - 2000 jsme opět zpátky, jen o závit spirály výš. Zatím zůstaly plné obchody, cestování a to, že si pro mne za tento názor snad zítra nepřijdou.

V. Loula 14.7.2015 13:01

Re: jedna zatajená věc

Víte, podnikatelský projekt může mít dvojí tvář. První to, co píšete, vytvořit  firmu s výhledem na dlouhodobou činnost, postupně bohatnoucí, která si získává stálou a rozšiřující klientelu atd atd. Tam máte pravdu.

Druhá tvář je ta, vytvořit firmu, napůjčovat co nejvíce prostředků, nasekat dluhy kam se člověk podívá, a než to praskne, tak utéct, firmu poslat do konkursu a založit honem firmu jinou.

I. Schlägel 14.7.2015 14:55

Re: jedna zatajená věc

Zkuste to udělat se stejnou intenzitou, s jakou to jde na východ od Aše, v kterékoliv vyspělé kapitalistické zemi.

R. Langer 14.7.2015 15:00

Re: jedna zatajená věc

No a čí je to známé heslo "dluhy se nemusí platit"? Snad nějakého kapitalisty? Ono "... vytvořit firmu, napůjčovat co nejvíce prostředků, nasekat dluhy kam se člověk podívá, a než to praskne, tak utéct, firmu poslat do konkursu a založit honem firmu jinou." je snad nějakým znakem kapitalismu? Já tomu tedy říkám normálně zlodějina, nikoliv kapitalismus.

V. Loula 14.7.2015 15:30

Re: jedna zatajená věc

Naprosto souhlasím, že se jedná o zlodějinu. Ovšem zlodějiny by se měly trestat. V tomto případě se ty dluhy soustředily do konsolidační agentury, a postupně se odepsaly (jinými slovy, zaplatili to danový poplatníci), případně si je dlužník za zlomek jejich nominální ceny koupil sám.

P. Lenc 14.7.2015 8:20

Levicová pakáž

vždy uměla perfektně využít krátké paměti lidí.

Š. Hašek 14.7.2015 16:35

Re: Levicová pakáž

Asi tak.

P. Dvořák 14.7.2015 3:00

Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému,

že byl tehdy na trhu nedostatek zboží, které se vyrábělo vesměs tady a pro výjezd do ciziny si bylo nutno obstarat nějaké razítko.

Dnes máme na trhu zboží, kolik se nám zamane, protože je vyráběno jinde a za podmínek, které když se zavádí v našich výrobnách a montovnách, není moc lidí, kteří by tam chtěli pracovat.

Co se týká razítek a hranic, zejména v dnešní době mi už nepřipadá nijak přínosné, že si do naší země může přijet kdokoliv, kdo už jednou na kterémkoliv místě překročil hranice EU a tam si podal žádost (!!!), na které bylo cizí rukou napsáno "Žádám o politický azyl."

Přímo k smrti mě však vyděsila věta: "Mezi veksláky pak může docházet k násilným střetům, pokud není dodržovaná nastavená hierarchie nebo pokud jednotlivé skupinky soupeří o monopolní postavení v rámci určitých „rajónů“." To jako že se tehdy střílelo na ulicích? Hrůza pomyslet.

K. Frauknecht 14.7.2015 8:32

Re: Problémem je,

že dnešní situace se od té "předlistopadové" liší opravdu jen relativním dostatkem, volností cestování a větší ekonomickou silou obyvatelstva (naprosto nezpochybnitelnou!). Vše ostatní se postupně "vrátilo", bohužel!

K tomu násilí. Nevím odkud jste, ale opravdu se i střílelo, a to jsem žil v relativně provinčním městě :-).

Z. Lapil 14.7.2015 13:34

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému,

Razítka a hranice: tuhle záležitost jste obrátil nohama vzhůru. Jedna věc je (jak píšete), možnost, že k nám přijede "kdokoliv a kdykoliv". Ta možnost tu mimochodem není - existují hranice (Schengen) a existují víza. Bezvízový vstup má povolen, řekl bych, docela malá menšina lidí, a mnozí z nich jistě na dobu a omezenou a za účelem pouze turistickým. Že to stát & EU nedokáže vynutit, to je jiné vyprávění.

Naopak je jednoznačně kladné - jak má autor (a já taky) za samozřejmé - že občané ČR mohou jet kdykoliv a kamkoliv (samozřejmě; za peníze, případně stopem, a musejí nás tam pustit zase ti na druhé straně), aniž by museli na 1. máje chodit do průvodu, v patřičné dny vyvěšovat vlajky, vy, vaši rodiče i vaše děti souhlasit se vstupem vojsk, zúčastnit se domovních schůzí a nezúčastnit se bohoslužeb, hlásit děti do Pionýra, uplácet vydavače pasů, jiných pasů (pokud jste chtěl do Jugoslávie) a výjezdních doložek (protože pas nestačil) a devizových příslibů (protože ani pas s doložkou do většiny světa nestačil).

Mmch - zboží se "vesměs tady" tak úplně nevyrábělo, a i když se vyrábělo, nebylo ho vždycky tak úplně dost. Bez pomerančů a banánů se člověk obešel, nedostatek červených trenýrek na tělocvik řešila omluvenka, hýzlpapír šel jakž takž nahradit novinami, ale jak dámy řešily "přechodný" nedostatek menstruačních vložek, to snad vědět ani nechci.

I. Procházková 14.7.2015 21:54

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému,

Jak jsme to řešily? Prozradím: pokud jsem sehnala vatu a obvaz (gázu) - obojí úzkoprofilové, jednoduše jsem si z toho vyrobila vložky. Další možnost byla použít dětské pleny (již odložené po 2 dětech), jedna vystačila na 2 vložky, pak se vyhodila. V socialismu si člověk vždycky musel nějak pomoci...:-))

P. Dvořák 15.7.2015 0:18

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému,

Tak trošku odpovídám o kousíček níže R. Langerovi. VIZ:

Autor: P. Dvořák Datum: 15.7.2015 0:15

R. Langer 14.7.2015 15:05

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému,

Kdepak pane, ty hrůzy socialismu byly (a jsou) mnohem závažnější, to se tak smrsklo jenom vám, tedy přesněji vám s krátkou pamětí, pokud tedy přímo nejste komouš, tam už se nemá ani co smrskávat. ;-)

P. Dvořák 15.7.2015 0:15

Re: Veškeré hrůzy socialismu se vždy smrsknou do problému,

Blbé poznámky o tom co se mně může nebo nemůže smrskávat si nechte a zapojte ten svůj nepochybně se nesmrskávající orgán.

Jak vyplývá z mého textu, nejde o to co bylo, ale jde o to, na co se to smrskne při popisování hrůz socialismu. Takže nevím, komu se co smrskává, když si pisálci téměř vždy vzpomenou jenom na toto.