27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Charlotta 1.1.2008 14:16

Třicátnické elity

Co to vlastně je? 8-o Mladičcí ministři a soudcové? Mladí ředitelé velkých, známých nebo lukrativních firem? Mladí finančníci řídící zlodějské banky na českém trhu a mladí matadoři akciových trhů? - Mrazí mě. Až na světlé výjimky narážím u nich na nekompetentnost nebo naopak kompetence velmi hluboké, ale zoufale úzké. Dříve se tomu říkalo omezený rozhled, v kombinaci s nezkušeností. V tom smyslu, že dokáží velmi cíleně a účinně fungovat, pracovat a zasahovat, ale druhý, třetí a další krok nedomýšlejí, že by člověk brečel. - Nechci, aby o národu v jeho různorodosti, vrstevnatosti a komplikovanosti rozhodovali třicátnické elity (a to mi není o moc víc)!;-€

jirka.s. 2.1.2008 8:41

Re: Třicátnické elity

Obecně asi máte pravdu! Ale měl-li bych na výběr mezi elitami třicátníků nebo gerontů, hádejte komu dám přednost? ;-D

gogo 1.1.2008 12:34

Já si myslím,že

otázka, jestli to někdo řeší nebo ne je k ničemu. Spíš jde o to, jestli se změní něco v nás....Můj názor je, že je to proces na sto let případně na důslednou výměnu obyvatelstva...kočí a služky za Rakouska, kolaborace za války, kolaborace s komunisty po roce 68. Jediný rozdíl je v tom, že teď není přesně definováno, komu je třeba se nořit do řiti a spoustě lidí to strašně chybí.Výchova k individualismu je pořád minimální. Čech potřebuje ukázat směr a toho se drží.

dido 1.1.2008 13:17

Re: Já si myslím,že

noření do řiti v Čechách nevymřelo,, když čte člověk příspěvky ve psu a hlavně v diskusi, je tou novou řití-eldorádem USA. Tak nesmlouvavě a hloupě vyhraněná nová láska může jednou vést jen k deziluzím, protože Americe stejně jako Sovětům na mrňavém Česku záleží jen z důvodů strategického pruzení protivníka. Uvědomte si, že 95% Američanů neví, že existuje nějaká Evropa a 99,99% těchže nemá o Česku nejmenší potuchy.

mik 1.1.2008 14:12

Re: Re: Já si myslím,že

Při čtení takovýchto příspěvků mám hlavně dojem, že každý kdo nenoří xicht do bolševického konečníku je automaticky považován za amerického vlezdop.delistu. Takovýto názor je jen novou formou starého  bolševického potlačování individualismu.

mik 1.1.2008 14:15

Re: Já si myslím,že

Na bulhaském venkově je vysmíván a opovrhován každý, kdo si postaví normální evropský hajzlík. U nás se podobná ostrakizace týká těch, kteří mají vlastní hlavu a nepapouškují do zblbnutí bláboly ze stranických schůzí rudých, růžových, zelených, modrých nebo černých bolševiků.

Abdéřan 1.1.2008 15:33

Re: Re: Já si myslím,že

;-D;-D;-D!

doktor 1.1.2008 11:59

Článek je dokladem o tom,

jak je dnešní generace publicistů nevzdělaná (dalo by se napsat po werichovsku přímo blbá), jak jí to nevadí ba jak jí tato netknutost dějinami viditelně existenčně vyhovuje.

Charlotta 1.1.2008 14:16

Re: Článek je dokladem o tom,

Konkrétně?

Magor Milda 1.1.2008 11:37

Poněkud zmatený popis změny generací v české politice

především není pojem 'sněhulák' vysvětlen lidem, kteří se s ním dosud nesetkali. Snad mohu jako osmašedesátník také s troškou do mlýna. Tehdy šlo o konflikt mladé generace, která s tím proruským socialismem neměla dobrý vztah. Kádrování, bytová a personální politika byly tehdy přehlídkou bezpráví. Za daných okolností se zdálo, že bude snesitelnější ten systém demokratizovat, třeba v Maďarsku se choval ke svým občanům daleko lépe, v Polsku také. Takové reformy navrhovali autoři, sdružení především kolem Literárních Listů, tehdy snad representovaných Jirkou Ledererem. Po obsazení ruskou armádou zanikly tyto Literární Listy a reformisté byli rozehnáni českou StB a kolaboranty.

Dnes je to ovšem vyprávění, které lze srovnat s mým dědečkem, který bojoval na Piávě. Dávná minulost, kterou nám připomíná už pouze Václav Klaus.

Generační změna, popisovaná v článku, vynesla novou generaci nekomunistických politiků. O levicovosti nebo pravicovosti nemá cenu se bavit, šlo o to, jak se z té ruské gubernie vykroutit. A zde nám nejvíce pomohla Solidarnošč a Karolek Wojtyla. Budiž mu památka světlá!

Saul 1.1.2008 11:59

Re: Poněkud zmatený popis změny generací v české politice

Jsem ještě o něco starší než Václav Klaus, takže události kolem roku 68 i dávno před ním si pamatuji docela dobře, stejně jako vím, proč se hovoří o sněhulácích (byť ten související vtip zde nepovažuji za korektní uvádět). Ovšem to nijak nepřispělo k tomu, abych smysl toho článku pochopil. Má-li to být sdělení, že již nemá smysl hovořit o levicovosti a pravicovosti "nové generace nekomunistických politiků", dovoluji si zásadně nesouhlasit: Jako názorný příklad takové polarizace i mezi mladými nekomunistickými (u Zaorálka s otazníkem) politiky bych uvedl třeba Marka Bendu a Lubomíra Zaorálka.

Charlotta 1.1.2008 14:26

Re: Re: Poněkud zmatený popis změny generací v české politice

Jsem líná ten článek (nepříliš kvalitní) číst znovu, ale mám dojem, že autor zde mluví o velmi úzce vymezené generaci (Čunek, Bursík), která není namočena v osmašedesátnictví a na druhé straně nesdílí ani hodnoty a přístupy dnešních "třicátnických" elit. Přestože bych se k nim věkově skoro mohla přiřadit, moc to nechápu. Tato generace je totiž jakási vycpávka - v době krachu starého režimu jí bylo kolem třicítky (+/- 5 let), což je věk, kdy se člověk už nějak zaháčkoval do procesů, ale v dané době ještě moc k lízu nebyl připuštěn, proto se mu po r.89 docela snadno pozice opouštěly. Rok 68 si pamatuje z vyprávění svých rodičů , leckdy dost intenzívně, ale schématicky, anebo nepamatuje, pokud to rodina nějak moc neprožívala. Porevolučnímu chování se tato generace musela nějak naučit a přizpůsobit, což se většinou "vrazilo" do honby za úspěchem (majetkovým, politickým, mocenským), což některým jde (ti dnes sedí v čelech správních rad nebo státní správy resp. zastupují republiku v zahraničí) nebo nejde (ti pak dřepí doma, pobírají sociální dávky a nadávají). - Tolik tato generace :-/

Saul 1.1.2008 11:02

Nějak nechápu

Snažil jsem se (a chtělo to dost úsilí) přečíst ten článek pozorně, ale ani po dvojím přečtení jsem nepochopil, co se vlastně autor snaží čtenářům sdělit. Nemyslím to jako hec, byl bych vděčný diskutujícím, kdyby mi někdo z nich dokázal pomoci pochopit smysl článku.

lucina (pes) 1.1.2008 11:04

Re: Nějak nechápu

Souhlasím, sněhuláků, že by jeden nastyd, ale smyslu se nedobereš.

kotaz 2.1.2008 10:55

PŠM č.4

Básník zde líčí bídu slezkého lidu na ostravsku. Dále jiný básník, v básni Kantor Halfar propaguje sebevraždu, jako nástroj k řešení sociálních problémů společnosti.

Upřesňující 1.1.2008 8:58

Boj proti totalitě ?

Jiří Čunek, narozen v roce 1959, takže v roce 1968 mu bylo 9 let. Další údaje:

Jiří Čunek se v letech 1974-7 vyučil na středním odborném učilišti v Napajedlech. Při zaměstnání jako automechanik ve zlínských (tehdy gottwaldovských) Pozemních stavbách roku 1982 odmaturoval na SPŠ strojní v Gottwaldově. Nato nastoupil do Zbrojovky Vsetín, nejprve jako bezpečnostní technik, od roku 1993 vedoucí bezpečnosti práce. Do KDU-ČSL vstoupil roku 1990, na podzim 1994 byl zvolen do vsetínského zastupitelstva a tři měsíce působil jako místostarosta, poté byl členem bytové komise a předsedou okresní organizace KDU-ČSL. form;1] Po volbách na podzim 1998 se stal starostou Vsetína; od roku 2000 také zastupitelem Zlínského kraje. Tím, že Čunek nemá vysokoškolské vzdělání, údajně argumentovali někteří odpůrci jeho předsednictví form;2].

Charlotta 1.1.2008 14:31

Re: Boj proti totalitě ?

No, to je přesné. - Ze jmenované generace, o níž (snad) článek je, se v boji proti totalitě angažoval jediný Vondra.

Tázající se 1.1.2008 8:48

Není to divné ?

Martin Bursík, narozen v roce 1959, v roce 1968 mu tedy bylo 9 let. Vysokou školu ukončil v roce  1984.  Takže co on, mladíček tehdy v ,letech 1984 až 1989 zásklužného a protirežimního dělal? To bych rád věděl!

Pro upřesnění: V letech 198489 byl hydrologem v národním podniku Stavební geologie.

Tázající se 1.1.2008 8:49

Re: Není to divné ? - Doplnění:

Prostě: Chytil tu správnou parketu a (taky) se stal multimilionářem (a taky) politikem až opo převratu!

Charlotta 1.1.2008 14:34

Re: Není to divné ?

Ano, soulasím s Vámi (a též viz ad Saul). Je to článek o generaci, která ani věkově nepasuje do jakéhokoliv protitotalitního činění (lidé okolo dvacítky se v protitotalitních aktivitách 70. a 80. let prakticky nevyskytovali, Saša Vondra byl výjimkou). - Celé je to divné.

honzak 1.1.2008 7:27

koukám, že

někteří atamani nepijí a v plné síle se zapojili do diskuse. Kalo vždy do toho jdou "prsama" a bez přemýšlení.

Kylaelae&Chapelon 1.1.2008 2:44

Pokud je něco

nereformovatelného tak je to ODS.

Jarda 1.1.2008 1:58

Jednu chybu autor udelal

Neni to 40 let od sovetske okupace, ta skoncila odchodem posledniho sovetskeho vojaka z cs.uzemi a to neni ani 20 let. Hlavne aby sem uz nikdy zadny sovetsky vojak nevkrocil a na to potrebujem US radar s US posadkou.

lucina (pes) 1.1.2008 11:06

Re: Jednu chybu autor udelal

Jo! Jo!!!!!!!!!

lucina (pes) 1.1.2008 11:07

Re: Re: Jednu chybu autor udelal

To platí samozřejmě Jardovi.

Jerry 1.1.2008 2:34

Re: Modrá totalita

Asi by bylo vhodné spoléhat na věrohodnější zdroj informací,jinak hrozí evidentní zblbnutí.

jirka.s. 1.1.2008 10:54

Re: Re: Modrá totalita

Vaše varování, Jerry, přišlo pozdě! ;-D

No... 1.1.2008 16:51

Nedalo by se to akcelerovat a do ústavu s ním?

Lidstvu by se ulevilo...:-P