Neděle 23. března 2025, svátek má Ivona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Sněhulák s čistým štítem

foto: Foto LN - Viktor Chlad

Tak je tu zas „sněhulák“, letopočet s osmičkou na konci. Devadesát let od vzniku Československa, sedmdesát let od Mnichova, šedesát let od komunistického převratu a hlavně čtyřicet let od sovětské okupace. Je toho dost na rok začínající nepříliš třeskutou reformou, nesenou bez silné vize. A přece letošek připomene generační zlom.

České elity se zbavují zátěže osmašedesátníků. Změna vynikne, srovnáme-li minulého „sněhuláka“ s tím čerstvým. Před deseti lety se v politické extralize potýkali Klaus s Havlem, Zemanem, Pithartem... Všechny tyto osobnosti, ač každá jiná, byly přímo poznamenány a formovány rokem 1968. Dnes? V extralize zůstává posledním mohykánem osmašedesátníků, ač sám by se tomu označení bránil, prezident Klaus.

Osmašedesátnictví tu rezonovalo po celá devadesátá léta. Nebyl rok 1968 kvadraturou kruhu? Dalo se reformovat nereformovatelné? Bylo tehdejší angažmá v komunistické straně selháním, či jen sázkou na špatného koně? Tak vypadal po sametové revoluci spor o výklad „sněhuláka“, který zdaleka nebyl jen akademický.

Osmašedesátníci odstavení normalizací se vrátili do politiky a opět se chystali na reformu. Mnozí z těch, na které se Klaus díval podezřívavě v roce 1968, se o dvacet let později stávají jeho vážnými soupeři v zápase o podobu transformace. Nechtějí vrátit neživý-nemrtvý socialismus s lidskou tváří? Snad i proto Klause dodnes tak fascinují právě šedesátá a devadesátá léta.

Ale teď už je to spor opravdu akademický, ukazující svět včerejška.

Dnešním elitám to musí připadat jako debata z Marsu.

Dělicí čára je tu dána mnohem spíše věkem než rozhraním mezi pravičáky a levičáky, konzervativci a liberály.

Co mají společného Alexandr Vondra, Martin Bursík a Jiří Čunek? Vicepremiérství v Topolánkově vládě?

To bylo manželstvím z rozumu.

Mnohem autentičtější pojítko spočívá v něčem jiném.

V počínající normalizaci, když Mirek Topolánek studoval vojenské gymnázium, oni začali brát svůj vlastní rozum. Jak? Třeba tím, že tehdy měl skoro každý na půdě krabici napěchovanou novinami z „krizových let“. Dva roky svobody slova dokázaly zplodit zásobu inspirace na hodně let. Tohle byl odkaz osmašedesátého pro generaci Klausových dětí. Ty už nezajímal Dubček, Šik, socialismus s lidskou tváří ani spory o to, zda se měl systém reformovat zvenčí, či zevnitř, ale fascinovala je otevřenost tehdejší mediální debaty. Viděli, že jakmile se popustí svoboda slova, stavidla socialismu s lidskou tváří či jakékoliv jiné ideologie dříve či později padnou.

Takové prostředí formovalo Vondru, Bursíka i Čunka. Ač nám připadají nesourodí, mají k sobě blíže než k vrstevníkům typu Tlustého, Tvrdíka či Mertlíka, znalým normalizační rutiny i způsobů, jak nasednout na správného koně. Antikomunistické rodinné zázemí, pohyb v „ostrůvcích pozitivní deviace“, jak říkával Miloš Zeman ve svých lepších časech, to je pojivo lidí, kteří na sobě nemají zátěž ani roku 1968, ani normalizačního členství v KSČ.

Čunkův případ ukazuje, že to není poukaz na vládní kvalitu a bezúhonnost, ale ten, kdo znal Vondru a Bursíka za normalizace, se jejich spoluvládě nediví. Pro Vondru, jediného chartistu Topolánkova kabinetu, byl značně určující „sněhulák“ roku 1988. Když disent vyhlásil v zahraničním rozhlasu, že ke kulatinám okupace nic nechystá, a demonstraci na 21. srpna 1988 svolalo do té doby neznámé Nezávislé mírové sdružení, mladší, osmašedesátnictvím nezatížená generace Charty včetně nastávajícího mluvčího Vondry, to nesla rozpačitě. Tehdy se začal rýsovat generační přelom, který mnohem později Vondru dovedl k ODS.

Ať zatlačí třicátníci „Sněhulák“ 1998 k téhle debatě nepřispěl. Spíše než o bilanci osmašedesátnictví v něm šlo o krizi ODS, Tošovského vládu a opoziční smlouvu.

Uvidíme, co přinese „sněhulák“ 2008. Zajímá dnes někoho, zda jsme se v roce 1938 měli bránit Hitlerovi? Zajímá, ale jiné. V říjnu 2001, když Amerika nepřibrala židovský stát do protiteroristické koalice, premiér Šaron prohlásil, že Izrael nebude Československem, ale bude se bránit.

Zajímá dnes někoho, nakolik jsme si komunistický puč v roce 1948 přivodili sami? Třeba tím, že Československo jako do té doby svobodný stát a s nositelem hrdého jména Masaryk v čele diplomacie odmítlo nabídku Marshallova plánu? Zřejmě nezajímá.

Že nás nezajímají šance socialismu s lidskou tváří v roce 1968, působí jako plus. Horší ale je, že nikoho nezajímá ani domácí, rozhodující podíl na následné normalizaci. Zmizí-li s osmašedesátníky hlavní složka společnosti, která marasmus spolupráce s vlastní komunistickou mocí připomíná, není moc co slavit. Uvidíme, jak se k tomu postaví třicátnické elity. Zatlačí Liška na Bursíka?

Že nás nezajímají šance socialismu s lidskou tváří v roce 1968, působí jako plus. Horší ale je, že nikoho nezajímá ani domácí, rozhodující podíl na následné normalizaci.

LN, 29.12.2007

Autor je komentátor LN

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Lubomír Stejskal
22. 3. 2025

V Radě bezpečnosti propuštěný vystoupil izraelský rukojmí Eli Šarabi.

Kateřina Lhotská
22. 3. 2025

Místo deregulace a decentralizace připravuje Evropská komise přesný opak.

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Petra Miková
23. 3. 2025

Donald Trump za dva měsíce v úřadu amerického prezidenta zahltil veřejný prostor řadou prohlášení a...

Lidovky.cz, ČTK
23. 3. 2025

V Rijádu jednají delegace Ukrajiny a Spojených států o případném příměří ve válce s Ruskem....

Lidovky.cz, ČTK
23. 3. 2025

Jižní část Svitavska v neděli odpoledne zasáhly lokální záplavy ze silné dešťové přeháňky. Hasiči...

Lidovky.cz, ČTK
23. 3. 2025

Předčasné parlamentní volby se v Kanadě budou konat 28. dubna, oznámil v neděli podle agentur...

kroc Tereza Krocová
23. 3. 2025

V neděli večer pražská policie evakuovala kvůli podezřelému zavazadlu hlavní nádraží a přilehlé...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz