26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Směrnice o času pod vlivem času

Vláda bude dnes (v pondělí) projednávat případné změny ve střídání letního a zimního času v následujících pěti letech. Nakonec neúspěšná krasojízda Evropské Unie za tímto právním direktivem se počala odvíjet už už před čtyřmi lety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 14.9.2021 8:40

Myslím, že tenkrát se více řídili podle slunce, dnes už se všechno řídí hodinami. Klidně ať udělají referendum, já si na jaře rád jednou přivstanu, abych si pak užíval více odpoledne, a na podzim jednou více prispim, abych pak nevstával do tmy. Ale proti vkusu...

R. Johnová 13.9.2021 23:49

4,6 milionu odpovědí ze všech členských zemí tvoří 1% všech obyvatel EU.

99% obyvatel ani nevědělo, že někde může hlasovat.

A k samotné otázce času: Vědí ti všichni zastánci středoevropského času, že používáme stejný čas jako Nizozemsko, Francie a Španělsko?

Jak to vůbec mohou přežít Nizozemci, Francouzi a Španělé, když jim celý rok vychází a zapadá slunce v průměru o 1 až 1,5 hodiny později než u nás v Česku?

Oni tedy mají proti nám výhodu až 1,5 hod. "letního času" celoročně a taky je to jejich přirozený čas.

Vážně ti skalní zastánci středoevropského času chtějí mít v létě svítání od 1/2 4 ráno a tmu už v 8 večer? A není v zimě jedno, jestli vstáváte za tmy v 5, v 6, v 7 nebo v 8 hodin?

Středoevropský čas se hodil možná za Marie Terezie, když se za svítání šlo na pole a po západu slunce spát.

Š. Hašek 13.9.2021 22:11

Nechci Vám do toho příliš kecat a rušit štelování hodinek.

Ale hodně vlaků v pořádku vodjelo a dojelo, když byl jeden čas. Furt. Občansky i strojvůdcovsky bych to nazval: "Když je Slunce nejvejš".

Nějak tak to vypočítali i v Greenwich. Přidal se i ruský car. I starosta ve Vlašimě. To bylo v dobách, kdy tam universitně neřešili, jestli britská královna náhodou nevraždila nějaké černochy. A její rod tedy nemá stigma do konce Galaxie.

Šoupejte si hodinky každé pondělí.

P. Milan 13.9.2021 21:59

Co máte dělat? Prožívat si ta dlouhá rána.

Poledne, když je slunce nejvýš, fungovalo jen v dobách bez jízdních řádů a podobných vymožeností. Choďte pěšky a můžete držet poledne kdy vás napadne.

J. Charvát 13.9.2021 21:56

R^R^

Š. Hašek 13.9.2021 21:09

Tak už si konečně uvědomte, že minimálně pět let budete mít několik "polední". Podle toho jak písknou.

Zástupy dělnictva a pracující inteligence se přetrhnou!!!

Naštěstí mám na chalupě ty sluneční hodiny, než mi je seberou.

:-);-)

Š. Hašek 13.9.2021 20:19

Husák šoupal časem slepicím. Teď se to šoupe všem.

Je to součást skvělé budoucnosti!!!

J. Kejkrt 13.9.2021 20:05

Čas je jen jeden.

Poledne je, když je Slunce na obloze nejvýš.

Platilo to tisíce let, ale poslední století se vyskytuje čím dál víc dobroserů, kteří chtějí ostatním nějaké to dobro vnutit násilím. Tu je to dobro abstinence, tam je to dobro komunismu a zde je to dobro (pochybného) slunečního svitu "navíc".

Co mám dělat já, když mám rád dlouhá rána? :-/

J. Kejkrt 13.9.2021 20:01

R^!

J. Kejkrt 13.9.2021 19:59

;-D;-D "Pri letnom čase majú ľudia každý rok 210 hodín slnečného svitu naviac."

To může napsat jen hlupák. Slunečního svitu je pořád stejně.

Ale někdo je prostě líný si svůj čas uspořádat tak, aby mu to vyhovovalo, a tak nutí všechny, aby vstávali podle jeho notiček.

Š. Hašek 13.9.2021 19:17

No, ehm. Já jen myslím, že "pokud v hocikorej turistickej destinácii je celkovo príjomne", ..... tak si hosté večer dají i pivo/víno navíc". I při svíčkách.

Samozřejmě nejsem ekonomický ani cestovatelský genius. Akceptuji plně čas Vladivostoku a v Černé Hoře si včas rozsvítím svíčku, Svítí a vyhání ze stanu komáry.

Déle žijícím Zdar.

Za tu slovenčinu neručím, jen tak jsem si vzpomněl na Gemer, Šariš a Kalameny.

J. Heincl 13.9.2021 18:50

Dobře jste p. Haškovi odpověděl.

J. Heincl 13.9.2021 18:48

R^

J. Pankovic 13.9.2021 18:32

Už léta vstávám ráno ve 4:20. Mně šoupání času vadí, vždy to trvá tak 2-3 týdny, než se to utřese. Močový měchýř nejde přestavit tak snadno, jako hodinky :-)

Š. Hašek 13.9.2021 18:20

Není/nepíšete k věci. Totiž ke střídání času na povel.

Někdo to fakt těžko pochopí. Pastýřovi zvonily zvony na kostele furt stejně.

Slunce se dyžtak píše s velkým S. V tomhle případě.

P. Han 13.9.2021 17:06

Jak jste proboha přišel na těch "210 hodín slnečného svitu naviac"? Myslíte, že kdybyste si ručičky místo o hodinu posunul o pět, že budete mít ročně navíc 1050 hodin slunečního svitu? 8-o

J. Kostelanský 13.9.2021 15:49

Pre vás platí to staré známe: Hovoriť - striebro, mlčať - zlato.

Hovoríte veľa, ale samé hlúposti, čo nemajú ani hlavu ani pätu...

J. Kostelanský 13.9.2021 15:47

"Dále mi vysvětlete, proč by ČR měla mít poledne podle Říše??? Apropó, v Horních Uhrách si dělejte jak libo. Félvidék je Félvidék. My jsme tady jinde."

Najnižšia mentálna úroveň Čechov sa pozná tak, že názor Slováka reagujú kecami o Uhrách a Felvedéku. A pridajú k tomu Slovenský štát. Skrátka typický totálne zamrznutý český mimoň v čase.

Keď ste bol u kamaráta, čo pracuje s koňmi, tak sa presťahujte niekam na farmu. Tam hodiny vôbec nebudete potrebovať. Budiť vás bude kohút a spávať budete chodiť so sliepkami. Ale to sa jaksi - zatiaľ - v tejto modernej spoločnosti nedá. Možno neskôr. :-) Tipoval by som vás na penzistu. Prečo niektorých penzistov tak veľmi trápi zmena časov? Tomu nerozumiem. Aha. Asi preto, že nemajú nič iné na práci. :-)

A teraz k meritu veci: Prispôsobovanie sa Nemecku nie je môj nápad. Ja len opisujem situáciu. A Nemecku sa neprispôsobujeme len my, ale aj Francúzsko a Španielsko. Francúzsko by malo mať rovnaký čas ako Veľká Británia, ale nemá. Podobne Španielsko by malo mať čas posunutý minimálny o hodinu. Prečo?

Lebo ekonomika. Lebo biznis a doprava. Lebo turistický ruch. Nemecká a francúzska ekonomika sú veľmi úzko prepojené. Napríklad aj dopravnými linkami. Bolo by zvláštne, keby autobus prešiel hranice a vo Francúzsku by bolo o hodinu menej.

Turistický ruch: človek nemusí byť ekonomický génius, aby pochopil, že čím dlhšie v nejakej turistickej destinácii svieti slnko, tým turisti minú viac peňazí.

J. Pavelka 13.9.2021 15:31

Ovšemčlověk není slepice ani poštolka...Ostatně to by musel být všude místní čas, kdybychom to tak brali...tudíž by mezi Chebem a Třincem by rozdíl přes půl hodiny..

J. Pavelka 13.9.2021 15:28

To není nikdy, neboť nežijeme v tropech...Přímo v nadhlavníku může být slunce pouze v pásu mezi obratníky..

J. Pavelka 13.9.2021 15:27

No jo, ale když všechno "jede" podle jízdních řádů..Podel Slunce? I dělení dne na mimuty a hodin je lidský výkon, a pohledem na slunce vystačil tak naposled pastýř v 18.století

Š. Hašek 13.9.2021 15:24

Pane Šejno,

až budete ve Sljudjance nebo ve Vladivostoku, tak taky nebudete chtít snídani v čase Prahy. Byl byste za blbce z ČT09.

Docela (zcela) bych to viděl jako vo tom voze a vo tý koze.

Taková zajímavost: Fýři, zaměstnanci na Transibu mají služební pomůcky v Moskevském čase. Aby nebyl čurbes. I ti cestující (bruselsky nevzdělaní) to berou. U spojů dálkových. Tam je časový posun daný rotací Země hodně hodin! Já, tady v Praze nikam SEČ, letní/zimní/ ..... nerotuju.

Mezi Prahou a Košicema to dělá už cca 23 minut. Mně se to líbí, představit si a večer vidět, jak to Slunce padá pod obzor. To je cvrkot! Nemá nic společného se šoupačema hodinek!!!

Ale nechápu, proč mám mít hodinky podle válečně budovatelského času. Půl roku. Proč ne tedy každý měsíc jinak??? To by pak byla "přesnost švýcarská"!

Š. Hašek 13.9.2021 15:10

Jest "něco rozumu" (když to tady sleduji) zavésti tedy celoročně jiný čas, než vymysleli ti vašnostové před léty, v nevzdělané díře jménem Greenwich. Mařka Terezka, arcibiskup ze Říma a Vídeň. Purkyně dtto.

Navrhuji, za sebe, SEČ minus 8 minut. Jako kompromis. Je nás asi 7 564 214 volbyoprávněných. Myslím, že se dohodnem do Dušiček/švestek.

Je vliv alkoholu, ženského pozadí, ...... a taky toho času!!!

Těch osm minut denně hodí taky dost. Nebo ne?

Z. Laxa 13.9.2021 14:55

R^

Š. Hašek 13.9.2021 14:47

Milí pánové, kolegové diskusní,

mně stačí, že slepice, koně a poštolka na střídání času serou. I penzisti a normální, kteří vstanou v létě (ve volnočase) jináč, než v polovině prosince. Vstávají podle jednoho času.

Tato administrativní ptákovina vznikla jako válečná, kvůli slepicím a plánované energetice za Husáka. Nejsem ani slepice na vajíčka, ani nejsem v nějakém novém boji brusele. Zatím mám Temelín a Berlín mi je ..... .

Fakt mi jsou sympatičtější vědátoři minulých století, učila se matematika, geografie, astronomie, ....... a taky se v neděli nedělalo. Určil se tehdy SEČ. Na furt. mám ho na slunečních hodinách, na chalupě. Zvon na kostele zvoní půl roku blbě.

Š. Hašek 13.9.2021 14:37

Celkově mě Země, Slunce ...... a vůbec všechno kolem dost nasírá. Hodně taky, že na chalupě koupím buřty, těším se, mám vo hodinu "delší čas" ..... a vono nakonec začne pršeti. A v televizi mi pustí vyprahlou Saharu na úvod večera. A Slunce ráno, v červnu - to je rakovina!!!

Nejšťastnější sem, když na síti koluje nějaké další vylepšení od Jourové.

Tak si večer rozsviťte.

Š. Hašek 13.9.2021 14:31

Tak tedy já i vše kolem mě žijeme podle Slunce. Myslím neuředníky, jabloně a včely.

Vy si to pletete s nějakým šoupáním hodinek. Zde uznávám, že jsem byl ve službě na minutu přesně - často podle nějakých debilních úředních hodinek. V létě - vstávat ve 2:50, o hodinu dřív, podle nějakého kreténa! To je fakt lábuš.

Dále mi vysvětlete, proč by ČR měla mít poledne podle Říše??? Apropó, v Horních Uhrách si dělejte jak libo. Félvidék je Félvidék. My jsme tady jinde.

Nejste Vy zamrzlý Hlinkovec???

Když jsem byl u kamáráda, pracoval s koňma, tak mi řekl, že po pátý vodpoledne už nedělaj. I kdyby je umlátil. Vstávaj podle Slunce. Ráno řehtaj jak divý a vodstěhovali by mu celou stodolu!!! V lednu zas tak nějak chtěj voraz, až do devíti dopoledne, nemají baterky na svícení.

Takže "jste blbější než vobyčejnej kůň". Žijte déle než já. Máte 210 normohodin ročně na ty ředvičky.

M. Sláma 13.9.2021 13:39

R^R^R^

I. Schlägel 13.9.2021 12:20

I při používání "letního času" svítá v létě na můj vkus příliš brzy. U klasického času je to ještě o hodinu dříve. Více světla uvítám večer, ne ráno, když spím. A klidně celoročně.

J. Kostelanský 13.9.2021 12:18

Nejako vám uniká jeden malý "detail". A síce, že Zem je guľatá, a teda svoj vlastný čas by vo vašom prípade muselo mať každé mesto či obec, s výnimkou tých, čo ležia na rovnakom poludníku. Rozdiel medzi Ašom a Ostravou je celoročne vždy 24 minút - pri východe aj pri západe slnka. Ako by ste to v praxi chceli realizovať, že by v každom meste bol iný čas? :-)

Jednotný čas sa nezaviedol len tak z rozmaru. A ani to, že iniciatíva vyšla z Anglicka, tiež nie je náhoda. Zavedenie jednotného času v rámci rovnakého časového pásma si doslova vynútila osobná železničná doprava. Dovtedy malo každé mesto, každá obec svoj vlastný čas. Lenže to znemožňovalo, resp. veľmi zneprehľadňovalo vytváranie cestovných poriadkov. Aby cestovné poriadky (jízdní řády) mali vôbec zmysel, musí byť v danej oblasti jednotný čas.