Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Směrnice o času pod vlivem času

Vláda bude dnes (v pondělí) projednávat případné změny ve střídání letního a zimního času v následujících pěti letech. Nakonec neúspěšná krasojízda Evropské Unie za tímto právním direktivem se počala odvíjet už už před čtyřmi lety.

„Lidé to chtějí a my to uděláme,“ reagoval tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v létě roku 2018 na otázku, jak naloží s rozsáhlým průzkumem, v němž se plných 84 procent respondentů rekrutujících se z jednotlivých zemí Unie vyslovilo pro zrušení letního času.

Je třeba říct, že 4,6 milionu odpovědí ze všech členských zemí tvoří dosavadní rekord co do účasti občanů v historii podobných konzultací. Aby mohl být jednotný celoroční čas zaveden, musel by ovšem s návrhem komise souhlasit jak Evropský parlament, tak jednotlivé členské státy EU.

Evropský parlament změnu sám inicioval, takže dal posléze návrhu zelenou, o něco různorodější byla stanoviska států EU, která mu naopak vystavila stopku. I když obyvatelé ani jednoho z nich zavedení konstantního času v zásadě neodmítli, do této chvíle ke shodě nedošlo.

Narozdíl od mnoha jiných důsledně implementovaných směrnic, kdy národní státy pevně držely ústa i krok, tentokrát jednotlivé vlády prosadily svou a Bruselu se nepoddali. Bylo to ovšem pověstné Pyrrhovo vítězství a spíše plácnutí do vody, protože ani podrobnější prozkoumání všech možných konsekvencí neprokázalo, že by nám EK chtěla s jednotným časem vnutit nějakou právní rychlokvašku. Objektivní argumenty dávají skutečně za pravdu původnímu záměru zavedení jednotného času. Možná i proto se držíme natolik sveřepě své vlastní verze, abychom nebyli zváni nedouky a diletanty, kteří se proti vrchnosti vzbouřili sice hrdinsky, nicméně v podstatě cela neopodstatněně.

S letním časem se začalo v Evropě experimentovat na přelomu let 1915 a 1916 v souvislosti s první světovou válkou.

I když průkopníkem číslo jedna se stalo neutrální Švédsko, v závěsu za mírumilovnými Vikingy už rychle následovaly Německo, Británie a Rakousko-Uhersko a s ním, v lůně germánské pravlasti, i české země. Signifikantní ovšem je, že prakticky ve všech těchto zemích byl letní čas ihned po skončení válečného konfliktu opět zrušen.

Hlavní a konečný rezultát se tak v Československu urodil z důvodu energetické krize až v roce 1979, kdy začaly ručičky hodin po třiceti letech znovu pravidelně cestovat tam a zpět. Kosmetická vylepšení pak přinesl ještě rok 1996.

Obdobným způsobem jako my se zachovala drtivá většina ostatních evropských zemí, které letní čas v minulých desetiletích rovněž přijaly. V době před 40 lety mohl být nepochybně cestou určitých ekonomických úspor. Trendy se ovšem výrazně proměnily a do rovnice je třeba započítat více proměnných než v minulosti.

Letní čas naopak vede ke zvýšené spotřebě energie, konkrétně pohonných hmot, neboť řidičům poskytuje právě onu hodinu pracovní či volno časové aktivity navíc, což vzhledem k nepoměrně vyššímu počtu automobilů činí poměrně významnou položku. Z vyšší aktivity motoristů se mimochodem rekrutuje i další negativní číslo - nárůst počtu dopravních nehod.

Také nad tím, co jsme dříve ušetřili na elektřině, neboť jsme zjednodušeně řečeno tolik neprosvítili, dnes jednoznačně převažují položky za klimatizaci či topení, samozřejmě i v kontextu dostupnosti elektrické energie všem a v jakémkoliv množství a intenzitě.

Dalším často zmiňovaným aspektem jsou zdravotní obtíže, které časové přeřazování způsobují. Těžko zpochybnit, že u mnoha lidí tomu tak skutečně je, neboť tělo se celkem přirozeně uměle navozené nepřirozenosti všemi prostředky brání. Nejčastějším problémem je únava z chronické obtíže se spánkem.

Experti z Akademie věd ČR v otázce zdravotního vlivu také během slyšení v Senátu jednoznačně doporučili právě ekvivalent zimního času.

A zajímavost na závěr, ač se vám to může zdát marginální, letní čas má nikoliv nepodstatný vliv také na zvýšenou kriminalitu, v některých státech činí její nárůst dokonce až pět procent.

Vysvětlení je přitom nanejvýš prosté – podle statistik se tento neblahý společenský jev odehrává ponejvíce právě v jarních a letních měsících. Zima – a ještě podpořená standardním (tzv. zimním) časem – výkonnosti zločinců evidentně tolik neprospívá,

Našemu organismu i našim peněženkám a samotné podstatě věci by naopak prospělo, kdybychom tentokrát diktátu Bruselu po zralé úvaze podlehli, to jest přiznali unifikovanému evropskému času plný počet bodů.

Především proto, abychom v případě jiného, podstatně méně vydařeného návrhu, z obav před další neúspěšnou kamufláží, netrpěli tendencí držet se raději zase jen opatrnicky při zdi.

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Jan Šnábl
10. 10. 2024

Nejde o to, jestli je ve vedení Prahy Slovenka, Moravák nebo přestárlý gynekolog, je to systém.

Starý vlk
10. 10. 2024

Nějak jsem se nikdy nedostal k tomu, abych si zamiloval kaviár a ústřice.

David Tolar
10. 10. 2024

Bitvu si připomínají v Turecku dodnes, téměř tisíc let poté.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Marian Kechlibar
7. 10. 2024

Za měsíc se konají prezidentské volby v USA a otázka zní, „kdo má větší šance vyhrát?“.

Veronika Pitthardová
10. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský ve čtvrtek navštívil Bosnu a Hercegovinu (BaH). V hlavním...

Gabriel Sedlák
10. 10. 2024

Zakázat komunistickou stranu, nebo ji nezakázat? Toť otázka. Otázka, která se u nás za posledních...

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Na Floridu udeřil hurikán Milton. Přinesl s sebou rekordní přívaly srážek, zničil desítky příbytků,...

ČTK, kh Kateřina Havlická
10. 10. 2024

Slovenský prezident Peter Pellegrini ve čtvrtek jmenoval nového ministra zdravotnictví Kamila...

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Parádní výkon předvedl ve čtvrtfinále turnaje nejvyšší kategorie Masters v Šanghaji český tenista...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz