1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: „Služby“, jež jsem si neobjednal

Začnu příkladem. U slovutné firmy UPC jsem si kdysi sjednal internet určité rychlosti za určitou cenu splácenou měsíčně. Po delším čase spokojeného užívání mi přišlo upozornění, že ode dne xy to bude až 3x rychlejší a také zřetelně dražší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 9.9.2012 17:38

I já jsem skončil s anonymní dobročinností, podobně jako paní Vozábalová nebo pan Moravčík, či z důvodů, které uvádí pan Bezouška. Bylo to brzo poté, co jsem přestal v roce 1996 podnikat

Při téhle příležitosti jsem si teď vzpomenul na svoji maminku, která v dobách první republiky každého žebráka podarovala dvacetihaléřem (nesmějte se, to byla jedna houska) pondělník (chodil pravidelně každé pondělí) dostal navic jednu velkou makovou buchtu ( bylo jich pět kusů v pekáči) babička s dědečkem  (chodili nepravidelně vždy po obědě) dostali padesátník a trochu jídla, které zbylo od oběda. vidím je dodnes, jak sedí na schodech a lžící si nabírají z talíře. Dvakrát do roka přišla poštou prosba o dar z břevnovského Vincentina a maminka poslala vždy dvacetikorunu. Občas se přihlásili i jiné organizace, ale o těch se vědělo, že skutečně pomáhají. Pojem nezisková organizace neexistoval.

Kromě žebráků chodil asi tak jednou za rok malíř a nabízel své obrazy. Maminka ho nikdy neodbyla, vždy si nějaký obraz vybrala. Zdědil jsem jich polovinu. Ty tři obrazy a jeden obrázek visí v našem bytě a jsou umělecky docela na úrovni. Navíc mi připomínají mé šťastné dětství a mládí. Občas se objevil potulný knihkupec. Na začátku protektorátu pak nabízel knihy, které se už nesměly objevit ve výloze. Také jich mám několik v knihovně.

Tak takhle to bejvalo. Na chudých lidech se tenkrát nikdo nepřiživoval, jako dnes.

M. Prokop 8.9.2012 21:27

Jo, to sedí jak ten Jandák na hrnec.

J. Vozábalová 8.9.2012 16:08

dobročinnost

Hezký den všem,

než jsem šla do důchodu, nebyly sice moje příjmy nijak závratné, ale přece jen, dvě stovky měsíčně jsem postrádat mohla. trvalý příkaz ve prospěch Červeného kříže (tam byla už moje babička) fungoval několik let, až se mi dostalo "poděkování".  Spolu s dopisem jsem obdržela arch malých samolepek, na nich v prvním řádku moje jméno a příjmení, pod tím osamocené číslo popisné mého domu (naše pidives nemá ulice) a ještě pod tím název obce. Nevím, měly-li to být vizitky nebo co, bylo to zcela nepoužitelné. Určitě jsem nebyla jediný drobný dárce, který takovou hloupost obdržel a určitě výroba těch nepoužitelných samolepek něco stála.  

Pokud by už bylo povážováno něco za nezbytné, dopis by úplně stačil, stejně se posílá potvrzení pro daňové přiznámí. Ale nikdo přece nepřispívá proto, aby za jeho příspěvky byly vyráběny nepoužitelné hlouposti - a taky podle mne nikdo žádné dárky nečeká, nakonec ani ten děkovací dopis - dárce předpokládá, že je obdarovaný rád a to podle mne zcela stačí. No, přispívat jsem přestala - pokud jednotlivě, tak pouze zcela adresně.

P. Pruner 8.9.2012 15:24

ještě jmenovitě

Pěkný článek pane Svobodo, včetně kritiky TOP09. Je věcí ODS, že nejvýznamnější  ministerstva přenechala koaličním partnerům.

Nicméně bych uvítal, kdyby Vaše kritika těch organizací přisátých na státní rozpočet byla přeci jenom jmenovitá.

Navíc bych nezapomínal ani na těch 492 státních organizací (podle Nervu), které živí daňoví poplatníci. Jistě by se část mohla zrušit, aniž by to občané jakkoli pocítili. Některé z nich stejně existují jen aby nás šikanovaly.

P. Moravčík 8.9.2012 13:42

Skončil som s dobročinnosťou

vo chvíli, keď som sa dozvedel, že z poslednej verejnej zbierky Ligy proti rakovine (3 milióny eur) išla zhruba polovica na zabezpečenie činnosti spolku.

S. Ševeček 8.9.2012 11:50

Překlad z češtiny do češtiny

je nutný.

Neziskovka = Všechno utratit. Něco z toho dát na "bohulibé účely".

V. Ondys 8.9.2012 7:39

:)))))))))) Stát?

Obávám se, že se státu zmocnili především ti, kteří by se ho museli obávat za normálních okolností a nyní jim slouží jak štít k protispolečenským rejdům na úkor ostatních.

J. Anděl 8.9.2012 7:30

neziskovky

Zajímalo by mě, jak vnímá organizace, pomáhající třeba lidem s problémy zařadit se nějak do života. Lidem s mentálními poruchami (ty možná řadí do těch zdravotně postižených), lidí s depresemi, lidi poškozené drogami atp. Tedy různé takové ty azylové domy a podobně. Řadí je ke zbytečným, nebo k těm, pomáhajícím o zdravotně postižené? Co pak spolky, pomáhající třeba maminkám s organizací času a tak? Nebo týraným ženám? Dětem? Hovořím záměrně o ženách či dětech, žijících v ČR, ne třeba v Somálsku. Co jestli se třeba zaměřují na ženy či děti Romů?

Jen by mě to zajímalo, jak to autor nepředjímám, neargumentuji, ptám se. Ptám se, protože mi připadalo, jako kdyby autor znal jenom organizace, které se přivazují na Šumavě ke stromům, a pak ty, které pomáhají zdravotně postiženým. Ale třeba to tak není.

M. Bezouška 8.9.2012 8:41

Re: neziskovky

pane Anděli, máte samozřejmě, tedy částečně, pravdu. Jenže to, co popisujete, bývalo za lepších časů doménou skutečně charitativní činnosti lidí, kteří to platili ze svého a dělali to "zadarmo". Jenže dnes se všechny ty spolky napájejí především z veřejných peněz (nějaké ty příležitostné sbírky a podobně na tom nic nemění), mají k tomu hejna placených zaměstnanců, utrácejí spoustu peněz za reklamu, prezentaci a tak dále. Autor má pravdu v jednom - že to všechno zdegenerovalo do jakési obludné karikatury "dobročinnosti" a spolkařství a to je moc špatné, věřte tomu. Je to dokonce tak blbé, že i ti, onou "péčí" oblažovaní občané si ji vlastně platí ze svého. Budeme-li považovat třeba sociální příspěvky za regulérní příjem, pochopitelně.

L. Písařík 8.9.2012 7:05

Jsou i další zbytečné instituce

Např. Ústav pro výzkum meliorací, Ústav pro výzkum silniční dopravy, Výzkumný ústav práce(možná už není) a spousta obecně prospěšných organizací, které se snaží ze státu i z občanů pumpovat peníze, třeba černouškům na školu, a pak z nich vypadne, že školu sice postavili, ale není učitel. Nejhorší je, že tyto organizace nikomu neskládají účty a žijí si blaženě. Slyšel jsem o organizaci, která pečuje o paraplegiky, že vypravila početmou delegaci do Brazilie, aby zjistila, jak to dělají jinde, shodou okolností byl právě karneval v Riu. Dotážete-li se kolik peněz kam přišlo a co za ně bylo pořízeno, mlčí, nebo v nejlepším případě vás odkazují na účetní uzávěrku, kterou musí povinně zveřejnit, ale ze které se dozvíte tak kulový. Ale ve světě to není jinak, nedávno napsal pan Ulč, že UNESCO je organizace, která 80%  rozpočtu spotřebovává na vlastní chod !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Otázka pro p. Kalouska: zrušit ty organizace a mít dalších několik tisíc nezaměstnaných, nebo se tvářit, že to jsou instituce pro chod státu nezbytné???!!!!.

J. Anděl 8.9.2012 7:32

Re: Jsou i další zbytečné instituce

Souhlasím. Neodpustím si otázku pro pana Písaříka: je podstatou organizací pro paraplegiky to, že jezdí za peníze přispěvovatelů na karnevaly do Ria? Nebo také pomáhají paraplegikům, ačkoliv občas mají "úlety" (o tom se autor v článku zmiňuje)?

V. Kain 8.9.2012 10:17

Re: Jsou i další zbytečné instituce

Pokud by se z těch pijavic stali nezaměstnaní,tak to bude několikrát levnější než jejich současná dotovaná (ne)činnost.

J. Charvát 8.9.2012 20:57

Re: Jsou i další zbytečné instituce

Opravdu pojem "nezisková organizace" je až úsměvně manipulativní. Navozuje dojem, že příslušný spolek nevytvářeje zisk se pouze rozdává v zájmu dobra. Jenže jeho činitelé a zaměstnanci mají platy, za které obvykle dobře žijí. No a když všechny příjmy spotřebují a zčásti rozdají (ve jménu obecného blaha samozřejmě), žádný zisk nezbude. Jak prosté. A kouzelné je, když taková neziskovka má za názvem ještě zkratku o.p.s. - obecně prospěšná společnost. Moc by mě zajímalo, kdo tu obecnou prospěšnost vyhodnocuje...

P. Pavlovský 8.9.2012 6:08

Čerstvá osobní zkušenost

"Také "veřejnoprávní" ČT za její čím dál zkreslenější a tendenčnější zpravodajství." Nejenom zpravodajství, ale i tzv. investigativní žurnalistika.

Na můj mailem zaslaný podnět natočili Reportéři ČT reportáž o kauze dovoz/nedovoz urny s popelem Františka Kupky. ČT měla k dispozici můj rozsáhlý, průběžně doplňovaný blog na www.divadelni-noviny.cz, Time out Petra Pavlovského No 32.

Přesto v pondělí vysílaná, pouze 7 minutová reportáž vyzněla v tom smyslu, že urnu přivážet netřeba, a že to vlastně ani nejde, protože "není jasné, jak je to s Kupkovou pozůstalostí a s  PRÁVY K NĚMU" (55 let po smrti!) -  říká tam na kameru náměstkyně MK ČR Matoušková.

Přitom v mém, dávno již zveřejněném blogu, je přímo expertíza právníka, kde se praví, že všechna autorská  práva k dílu F. Kupky vykonává jič 40 let francouzský stát, na který přešla z odúmrti - dědil po bez dědiců zesnulé Kupkově dceři Eugenii.

Dědil i tu urnu, takže by stačilo "jenom" Francii požádat o výraz přátelství a spojenectví: "Prosíme, darujte nám urnu s popelem hrdiny I. odboje a našeho nejslavnějšího malíře, na pařížském hřbitově Pere la Chaise je uloižena mezi desetitisíci neznámých Francouzů ve druhém suterénu kolumbária a bez zvl. povolení tam  nikdo ani nesmí!" 

J. Milota 8.9.2012 18:43

Re: Čerstvá osobní zkušenost

Dobrý den, skalní konservativče! Několikrát jsem na NP poukazoval na nesmyslnost placení koncesionářských poplatků ve prospěch ČT. Nikdy jsem se nedozvěděl, co je to veřejnoprávní služba, kde je přesně precisovaná a čím se tedy tato veřejnoprávní služba poskytovaná Českou televisí liší od od služeb ostatních neplacených televisí. Je absurdní, aby se koncesionářský poplatek vymáhal dokonce jen z titulu odběru elektrické energie. Já sám mám TV přijímač, ČT vůbec nesleduji, používám jej hlavně jako monitor. Mnou navrhované (několikrát) řešení spočívalo v tom, aby byly veškeré pořady ČT zakódované a příjem by byl umožněn jen na základě jakéhosi předplatného, hrazeného dobrovolně. Ticho po pěšině až do teď. Vzpomínám na ostudnou vzpouru, později přejmenovanou narychlo na "stávku " zaměstnanců ČT.  Prostě se jim znelíbil řádně zvolený nový GŘ. Bezradní Klaus se Zemanem, nevím, kdo ještě byl mezi hlavouny, jen konstatovali, že ČR je právním státem. Být na místě někoho z nich Ms Thatcher nebo Mr.Reagen, ti by s nimi jinak zatočili.

J. Milota 8.9.2012 18:45

Re: Čerstvá osobní zkušenost

Omlouvám se, správně ovšem Mr Reagan.

J. Milota 8.9.2012 18:48

Re: Čerstvá osobní zkušenost

Mr. Reagan, omlouvám se, že jsem vám zkomolil jméno.

P. Skřivan 8.9.2012 2:44

Obávám se, že ČT jste zařadil velmi chybně.

To je veledůležitá instituce, která straně, která ji zrovna ovládá, zajišťuje možnost manipulovat s veřejným míněním. Pochopitelně si tuhle srandu platíte ze svých daní, protože tak je tu tzv. demokracie nastavena. Na nic se neptej a plať ! Takto fungují všechny úřady a organizace vlastněné státem. Aby toto mohlo existovat, tak právě proto neexistuje nic jako státní služba. Je jen odpovědnost vůči šéfovi dosazenému aktuální politickou garniturou. To je přesně ten důvod, proč tu panuje takový "pořádek".