1.12.2020 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Slušný komunista? Nesmysl

Kolegyně blogerka se vyznala z pochopitelné lásky ke svému komunistickému otci. A tvrdí, že byl slušným komunistou. Já tvrdím, že zcela jistě nebyl. I když třeba přímo a vědomě neublížil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Aspirin 28.1.2014 22:07

Musí to být jednoduchý...

život s jistotou, že mám pravdu... komunisté takhle hodnotili kulaky, živnostníky atd... Ještě, že autor nežil v padesátých letech, tam by mohl tu svojí jistotu rozvinout do Urválkovských rozměrů.

Doporučoval bych shlédnout americký film Crash a hodnotit lidi ne podle toho co nosí nebo v jakém jsou spolku ale podle toho jací jsou - publicista může být mag..., kněz pěkná sv... atd.

R. Langer 29.1.2014 8:34

Re: Musí to být jednoduchý...

Ano, členové spolku vrahů budou jistě extrémně morálně vyspělí, co? Nepleťe si realitu s filmem, naivo! :-P

J. Aspirin 29.1.2014 20:28

Re: Musí to být jednoduchý...

Právě, že nejsem naiva tak bych měl nepřekonatelný problém kamarádit s Goeblesem nebo Gotwaldem a obecně stejný náhled mám na lidi (on je to totiž stejný stav duše) kteří si myslí, že svět je černobílý :=Ň

P. Vaňura 28.1.2014 21:34

Položte si otázku jinak, existoval "slušný nacista?"

Poměr počtu členů NSDAP k počtu obyvatel Třetí říše byl podobný poměru počtu členů KSČ k počtu obyvatel ČSSR.

A někteří z příslušníků obou stran tomu opravdu upřímě věřili...

J. Charvát 28.1.2014 19:50

Plný souhlas

Článek mi připomněl, jak místní OF na schůzi v listopanových dnech řešilo, zda do svých řad přijímat i členy KSČ. Tom mě vytočilo a promluvil jsem na téma, že členy KSČ mohli být pouze lidé s nedostatkem inteligence nebo morálky, a že snad ani jedny ani druhé ve svých řadách nechceme. Měl jsem pocit, že se mnou sál souhlasil. Ale po těch létech už to vypadá, že vsjo ravnó. Co jsme si, to jsme si, jedeme močálem černým kolem bílých skal. Zeman na Hradě, Babiš v podhradí. Mimochodem, zrovna u těchto dvou se zdá být vcelku zřejmé, do které kategorie patří. Výjimky neznám.

J. Černý 28.1.2014 19:29

Souhlasím

s pisatelem článku, dobrý postřeh, také jsem pár takových naivních osůbek znal...

J. Kostelanský 28.1.2014 18:50

Poznám oveľa viac neslušných nekomunistov

ako neslušných komunistov. :-)

Neviem ako v ČR ale na Slovensku to s tým komunistickým presvedčením nebolo až také horúce. Všetci komunisti, ktorých poznám, boli pokrstení, mali sobáš v kostole, ich deti tiež mali cirkevný sobáš. A keď títo "komunisti" zomreli, mali cirkevný pohreb. Jeden z významných komunistov pred revolúciou a súčasne veľmi známy ľavicový politik po revolúcii robil v detstve miništranta v kostole:-) - mimochodom chodil do tej istej triedy ako moja mama a býval v tej istej dedine. Môj bývalý šéf bol za komunistov riaditeľom kádrového oddelenia na ONV, ale všetky deti dal pokrstiť a doteraz všetci chodia každú nedeľu do kostola.

Tam, kde bývam, bola veľká väčšina starých komunistov predtým členmi Hlinkovej gardy. Boli to teda bývalí gardisti (lepší rozklad komunistickej strany zvnútra si neviem ani predstaviť. :-)) A do komunistickej strany vstúpili hlavne preto, aby nemuseli do basy. Mohli si totiž vybrať - basa alebo komunistická strana.

Tí mladší vstúpili v 70. a 80. rokoch do KSS kvôli povýšeniu v práci, bytu či kvôli snahe zlepšiť veci okolo nich.

Nikdy som nebol ľavicovo zmýšľajúci, ale niečo na výrokoch, ktoré rozprávajú ľudia z môjho okolia, bude: keď mal človek v 80. rokoch stranícku knižku a mal dobré myšlienky, tak ho vrchnosť aspoň vypočula. Dnes môže mať myšlienky priam geniálne a vrchnosť na neho akurát tak seje. Aspoň na Slovensku je to tak. Svet nie je čiernobiely. Tí najväčší lumpovia v súčasnej politike (aj na Slovensku) sú nekomunisti... Môj príspevok nie je o obhajobe komunizmu - to ani náhodou - ale len o trochu inom pohľade zo Slovenska na toto obdobie.

R. Szewczyk 28.1.2014 14:54

hm

kdo je katolík,je zodpovědný za pedofily v kněžském rouše,

B. Brousková 28.1.2014 15:32

Re: hm

A kdo je odpovědný za pedofilní učitele a vychovatele? Každý učitel? Za nasilnické otce a otčímy? Všichni tatínkové?

A. Reček 28.1.2014 18:35

Re: hm

Ano, já bych školství proto zrušil stranicky rázně úplně.  Soudruh Szewczyk musel odpovědět útokem na ideologického odpůrce marxismuleninismu. I mezi soudruhy byli homouši či lesby včetně pedofilů.

J. Schwarz 28.1.2014 15:48

Re: hm

Pokud by jim naslouchal a podle jejich návodu se též choval pedofilně, měl byste snad pravdu. A to i kdyby netušil co to pedofillie je. Ale takhle jste jako obvykle opět mimo mísu.

J. Krásenský 28.1.2014 16:41

Za předpokladu, že

Katolická nauka obhajuje či relativizuje pedofilii. A tak tomu není.

P. Krasny 28.1.2014 13:54

Přesně tak

slušný komunista neexistuje!  Buď je člověk slušný a nebo hajzl a komunista - obojí dohromady být nemůže.

Oni si komouši dali velice záležet na tom, aby nikdo čistý nezůstal, každý se musel namočit.

J. Kulheim 28.1.2014 14:30

Re: Přesně tak

Před časem na NP bylo vyznání jednoho člena komunistické strany, který uznal svoje selhání, když na naléhání svých nadřízených vstoupil do této strany. Přiznal svoje osobní selhání, ze kterého vyvodil, že nemá právo aktivně se účastnit politiky a věnuje se svoji práci.

Selhat může každý, ale ne každý si to uvědomí a vyvodí z toho čestný závěr. Nejhorší jsou ti, kteří si nejsou schopni uvědomit to, že byli součástí strany, která spoluobčany zbavila politické a ekonomické svobody, mnohé na dlouhou dobu uvěznila a některé zbavila života. Nadále prosazují ideologii, která rozdělila občany na lidi prvního a druhého řádu a zničila demokratický systém. Z většiny lidí udělala nádeníky závislé na státu s lokajským myšlením.

J. Schwarz 28.1.2014 15:57

Re: Přesně tak

Existuje snadný test kdo je hajzl a kdo ne. Hajzl se vás bude držet jako h..o košile,  nepustí se vás protože ví, že vás potřebuje. Slušný člověk vás do ničeho nutit nebude, nechcete tak nechte být, vaše věc. Slušní lidé si poradí mezi sebou sami, netřeba jim nikoho znásilňovat. Hajzlové podvědomě tuší,  že se vzájemným okrádáním neuživí a potřebují oběti. Z toho pak veškerý kolektivismus a žvásty typu " bohatství vytváří společnost a ne jednotlivci proto je jen na společnosti jak vytvořený produkt rozdělí " jakož i jiné ospravedlňování socialistických praktik. Pokud "kolektiv"  neumožní komukoli opt-out, půjde vždy jen o partu zločinců kteří své otrokářské sklony halí do ušlechtilých žvástů. I černému  otrokovi na americkém jihu by mohlo být jedno jestli má jednoho pána nebo patří "městské chudině" bílé pleti. Stejně by byl otrokem a patřit "chudině"  by byl dozajista horší osud než patřit latifundistovi.

P. Podešva 28.1.2014 13:52

Znám spoustu dobrých komunistů

Všichni z nich se vyznačují tím, že jsou mrtví.

F. Lesniak 28.1.2014 13:15

Jsem velice rád,

že se u nás vyskytlo tolik nekomunistů, kteří nezištně pomáhali jiným a

také dřeli při obnově státu po převratu. A někteří i dokonce dřeli jako koně. Namátkou: Kožený, Krejčíř, Bezruč,

Pitr, Provod, Rittig, Řebíček,Janoušek, Bakala, Klaus, Koláček, Macek, Gross a desítky a desítky dalších. Samí slušní nekomunisté.

A že nějaká bába byla v nějaké komisi, je sice smutné, bohužel bylo to i 

reálné, ale spousta jiných komunistických bab nikde nebyla a nikdy nikomu neublížila.

B. Michal 28.1.2014 14:00

Re: Jsem velice rád,

Ale byly tam všechny, každý/každá byl(a) v nějaké základní organizaci a ta schvalovala posudky, které právě likvidovaly šance dětem za ideozločiny rodičů.

B. Brousková 28.1.2014 14:16

Re: Jsem velice rád,

Pokud tím "Pitrem" míníte Tomáše Pitra, tak tomu bylo v osmdesátém devátém osmnáct let , Takže aby stihl být komunistou, měl by asi honičku. Že by nebyl alespoň v SSM tedy nebyl kádrovou rezervou KSČ, není příliš pravděpodobné.Jeho soudruh tatínek totiž toho stihl dost. Byl prostým komoušským ministrem zemědělství a dotáhl to za Husáka až na předsedu vlády. Asi stejně prostého. Jméno Pitra vám možná něco říká. Pokud jde o prosté dělnické a úřednické komouše, tak je třeba si uvědomit, že o tom jestli vás pustí na dovolenou do Jugošky, nebo jestli se něčí dítě dostane "na školu" , nerozhodoval ani Husák ani Štrougal a spol. Stejně tak o přidělování podnikových bytů.Rozhodovali o tom komouši ze základních organizací. A o tom jak rozhodovali, je svědectví dost dost. Ta nejběžnější svinstva se prováděla právě v základních organizacích a uličních výborech. JIstě to nedělali úplně všichni, ale většina rozhodně.

J. Schwarz 28.1.2014 16:03

Re: Jsem velice rád,

Proč by měl ve svobodné společnosti kdokoli "nezištně pomáhat jiným"  či obnovovat stát? Komunisti snad jiným nezištně pomáhali? Velikým pokrokem v polistopadové době oproti době komunismu bylo už to,  že přestali škodit. Že mi nepomáhali bych klidně oželel. Chybou polistopadové  bylo že člověk byl státem donucen "pomáhat" i těm lumpům, co škodili. Spravedlivé by bylo nepomáhat nikomu, ať se lidi dají dohromady podle své náklonnosti a pomáhají si navzájem, dobrovolně, ne na befel a pohrůžku státním násilím.

R. Langer 29.1.2014 8:37

Re: Jsem velice rád,

A kolik komoušů nezištně pomohlo někomu jinému do kriminálu a podobně?

M. Pivoda 28.1.2014 11:07

Analýza minulosti. Budiž. A co budoucnost? Ovlivníme ji?

"... A takových neslušných, přesvědčených členů komunistické partaje byly mraky. ..."

A mraky naivních občanů současné demokratické společnosti si v dobrém úmyslu nedávno přálo, aby jejich stát byl řízen jako soukromá firma - a nebyli schopni dohlédnout důsledky svých činů.

Autore, připravujte si svůj budoucí kritický analytický článek už dnes, již v předstihu. Sbírejte data už dnes. Mohl byste možná začít tím, jak například prostý žokej Váňa neuřídil svého koně, spadl při Velké pardubické z koně na hlavu, a hned nato začal do televizní kamery mluvit nesmysly o řízení státu - které se pak volebně skutečně zrealizovaly. Takových lidí, nevzdělaných v Očanské nauce, jsou u nás mraky. Mraky. Mraky.

J. Boleslav 28.1.2014 12:20

Re: Analýza minulosti. Budiž. A co budoucnost? Ovlivníme ji?

Pořád tvrdím, že rovné volební právo je škodlivý přežitek a mělo by se volit s váhami hlasů mj. podle prokázaných politických znalostí.

E. Heusinger 28.1.2014 12:30

A vyhodnocovala by to zase nějaká komise

Vy bolševici se bez komisí neobejdete.

J. Kratochvíl 28.1.2014 15:04

Re: Analýza minulosti. Budiž. A co budoucnost? Ovlivníme ji?

Pane Boleslav,

děkujte bohu, že u nás je všeobecné hlasovací právo, protože co tady předvádíte na NP byste o hlasování určitě přišel s vašimi znalostmi.

F. Matousek 28.1.2014 10:55

pouzijme prímeru

nasel by se mezi cleny nemecké NSDAP , nebo Henleinovy strany, také nejaký slusný clovek ?

Asi hodne málo, ale rekl bych ze ano. A zrovna tak je to s temi komunisty.

E. Sevrát 28.1.2014 10:25

Lidé v ČR ovšem mají komunisty

a estébáky rádi.Proto radostně plácají při koncertech udavače z Těšína a filmech Zdeňka Svěráka a celé řady dalších podobných bezcharakterních jedinců.Odpoledne podepisují petici za nezvolení komunisty hejtmanen,proti Babišovi a večer jdou na koncert Jarka či fim Zdeňka.Hlavně,že se pobaví ..............

F. Lesniak 28.1.2014 12:47

Re: Lidé v ČR ovšem mají komunisty

Ale ať se vám to líbí nebo ne, tak ten Jarek i Zdeněk patří jednoznačně mezi to lepší, co tady máme. Můžete si zajít na s pocitem dobře vykonané práce koncert Hutky a poslouchat jeho pět akordů a stupidní melodie..

E. Sevrát 28.1.2014 13:52

Re: Lidé v ČR ovšem mají komunisty

Nikdy jste zřejmě od Hutky nic neslyšel.Nic vám neříká Baráčnická rychta v Nerudovce a Hucul klub,Šafrán atd. v letech 75-77.Ale,o to nejde, když máte žaludek na to poslouchat estébáka,který udával Karla Kryla tak se pak nedivte a nerozčilujte (třebe ne vy osobně) ,že ministrem financí bude taky estébák,že jsou všude komunisté rozlezlí jako hnidy.Lidé jako Jarek a Zdeněl v podstatě legitimizují minulý režim a jeho zrůdnost.Proč by měl být špatný hejtman apod. komunista,když Jaroušek a Zdeněček tomu svinstvu taky sloužili a profitovali z něj.

B. Brousková 28.1.2014 14:26

Re: Lidé v ČR ovšem mají komunisty

Politruk- komouš, případně komoušská bachařská mlátička je trochu o něčem jiném než herec, či zpěvák. Hutka stihl emigrovat. Takže nemusel nic. Nebyl tady. Pokud jde o Svěráka , tak stačí se zeptat jak ho hodnotí sami komouši. To je totéž jako s Havlem.Nevím o nikom, koho by nenáviděli víc. A to je asi nejlepší důkaz. Že ho stejně, nebo podobně nenávidí i jiní, nehraje roli.