28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Škola, základ života

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání,“ pravil slavný americký spisovatel Mark Twain.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 18.6.2019 10:32

Je to sice kreslený vtip,

ale text je dostatečně vypovídající:

Mám ve třídě vozíčkáře, slabozraké, pět dyslektiků, čtyři žáky s dysgrafii nebo dysorthografií, dva autisty a tří žáky se syndromem ADHD... To všechno v pohodě zvládám, ale řekněte mi, co mám dělat s těmi dvěma potížisty, kterým naměřili IQ 150 ???

P. Dvořák 18.6.2019 11:27

Re: Je to sice kreslený vtip,

Já bych je poslal do zvláštní školy. Tam teď mají prázdno.

Z. Lapil 18.6.2019 17:33

Re: Je to sice kreslený vtip,

Jenže vono je to přesný!

Kdykoliv je řeč o alternativách nebo inkluzi (neplést s tím zvěrstvem, co se tak v poslední době jmenuje), vždycky je řeč o dětech nějakým způsobem PODstandardních, lépe snad "obtížně vzdělavatelných". Málokdo si uvědomuje, a teď to píšu poněkolikáté a doufám, že toho nechám dřív, než mi někdo vynadá :-), že klasická škola (lavice, teď je výklad, teď procvičení, teď zkoušení) umí jakž takž vzdělat řekněme 80% dětí kolem průměru, ale ten zbytek jsou nejenom slabší, ale i "geniální", tedy děcka, která by se učila daleko rychleji.

Ti, kteří remcají na školu (Shaw a další), remcají na systém "Chci z tebe vychovat samostatnou tvůrčí osobnost, takže seď a dělej, co ti řeknu". Napadá mě: argument "všechno najdu na internetu" je podobný, jako "všechno najdu v knížkách". Člověk prostě musí vědět, CO hledat. Klasika: dobrá otázka je polovina odpovědi.

Mezi svými zprostředkovanými známými mám pár rodin, které své děti učí doma. Mimochodem: takové dítě musí mít nějakou "zodpovědnou" školu a ta ho mimo jiné přezkušuje, takže obavy z nějakého lemplování jsou dost liché. TAHLE škola taky pořádá společné akce, děcka chodí do kroužků a tak, takže absolutně žádné problémy se socializací. Reálně funguje systém "tahle maminka je dobrá na češtinu, tenhle tatínek poradí s matikou..." Proč to píšu: ti lidé tvrdí, že své děti naučí povinné látce MNOHEM rychleji, než škola.