1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Stredocech 14.9.2006 14:30

Korupce při veřejných zakázkách je významná část korupce,

korupci, kde se platí úředníkům za za rychlé vyřízení lze naopak hodnotit jako státem tolerované vydírání občanů úředníky. Pokud bude muset být ze zákona záležitost vyřízena za týden a ne za půl roku, tato část korupce zmizí. A pokud do toho úřad nebude mít co kecat (v případě, kde je opravdu zbytečný), nebezpečí korupce ani nenastane.

Přitom lze celkem snadno podchytit abnormálně rychlé či abnormálně pomalé vyřízení téhož.

kanuk 13.9.2006 18:22

Re: ha ha ha

Že by se v té antikorupční komisi sedělo zadarmiko? To se mi nějak nezdá.

pařez 13.9.2006 17:24

Re: O překlepy nebo zeměpis ani tak nejde.

jenže babička si tu bonboniéru (pokud ji vůbec lze chápat jako korupci), platí ze svého, kdežto korupci při veřejných zakázkách platíme všichni, jak správně uvádí autorka.

J.Horák 13.9.2006 13:38

Re: O překlepy nebo zeměpis ani tak nejde.

Nesouhlasím s tím, že zde korumpuje 90% populace. I když budu uvažovat jen ekonomicky činnou populaci - korumpuje tak odhadem 50% lidí. A my, kteří nekorumpujeme, jsme na rozdíl od těch (i Vás?) korumpujících, jak jste správně napsal, poškozováni. Ale poškozována je samozřejmě celá ekonomika. Protože korupční prostředí silně potlačuje pozitivní působení konkurence na efektivitu činnosti, při níž se vytvářejí hodnoty. Navíc korupce a nepořádek v zákonech v naší kapitalistické společnosti velmi posiluje pozice komunistů (jak jste jistě postřehl). A to zavání hodně, ale hodně velkým celonárodním prů...

xx 13.9.2006 12:47

Re: bohužel, i já si myslím, že jde o o blábol

Ve státě, ve kterém polovina občanů volí rudý nebo růžový socialismus, se bude přerozdělovat stále více prostředků, neboli o možnost využít své peníze podle svých představ budeme stále více nuceni žádat úředníky a tudíž budeme muset více sahat do peněženky na různé poplatky a déle čekat ve frontách, na vyřízení, odvolání, ... Budeme tedy zvažovat, kolik je únosné připlatit úředníkovi do jeho kapsy, aby nás zbavil těchhle nešvarů. Dokud si to voliči neuvědomí, budou se "řešit problémy korupce".

Vydra 13.9.2006 11:10

bohužel, i já si myslím, že jde o o blábol

a nejen to, jde o blábol prozrazující neuvěřitelnou míru nevědomosti a naivity. Z článku by mohlo vyplývat, že jediným problémem korupce jsou veřejné zakázky. Milá paní, v zemi, kde žádné právo neplatí, kde soud (i Ústavní) "čte" zákon tak, že si přečte i opak toho, co je zákoně napsáno, v zemi, kde jakákoli protiprávnost, (zvlášť, je-li řádně zdůvodněna např. ochranou slabých nebo zájmem společnosti) platí za zákon, vysloví-li ji úředník, vybavený kulatým razítkem, kde žádný nejen soudce, ale ani jiný úředník nikdy reálně nenese odpovědnost za to co udělá, kde se bez razítka a povolení ani ..., nejde o veřejné zakázky. Jde o to, že tento stát vytvořil takové prostředí, že korupce je nutnou součástí každé úvahy cokoli dělat. Vy to asi nevíte, ale v této zemi se uplácí ne proto, aby byl porušen zákon, ale naopak proto, aby byl alespoň jakž takž dodržován.  Právo se změnilo v návody na obsluhu úřadů a jeich obletování. Nikdo nemá reálnou obranu proti zvůli úřadů a úředníků.  Všeho je důsledně málo, každé řízení trvá důsledně neuvěřitelně dlouho. I když nakonec zvítězíte, ztrávila jste půl života vedením sporů s naprosto nejistým výsledkem. Za této situace, vážená paní, je korupce naprosto přirozeným jevem a zcela přirozenou součástí státního zřízení a politického systému. Vy si hlídejte veřejné zakázky. Až v této zemi nic jiného, než veřejné zakázky nebude, snad Vaše snažení přinese nějaké ovoce.

Jinak přeji vše dobré.

Jirka 13.9.2006 10:53

Milostivá, co ve Vaší komisi, kromě psaní pohádek, děláte?

jestli je naprosto běžná praxe, že hlavní město zadá zakázku, která se dá provést za 5 mld, většina soutěžících ji nacení na 6 mld, vyhraje to domluvená firma za 7 mld a postaví se to za 10 mld, k čemu přesně Vaše komise slouží?

nedělejte si ze mě (Y)

tomas pansky 13.9.2006 9:39

Re: pár poznámek ... mozna jsem spatne pochopil, ale nemohu souhlasit

Priteli, chtel jste rici, ze ekonomicky vyspele zeme maji vyssi miru korupce nebo tyto staty maji nizsi miru korupce?  Obavam se, ze ekonocka vyspelost zeme a mira korupce nejsou tak pevne spjate.  Mira korupce se odviji od potencionalni vyse zisku z cinnosti ve vztahu k mire omezeni cinnosti (pravni omezeni, socialni omezeni, atd.).  Vzhledem k tomu, ze v nasich podminkach je pravni omezeni skutecne vysoke, z toho se odviji i vysoka mira korupce. - Nejaky takovy nazor bych cekal od pani autorky clanku.  Nicmene, podle jejich slov ocekavam, ze je zastankyni reseni nasledku, ne pricin.

Psiché 13.9.2006 8:45

autorka zřejmě u nás míní

zřídit  Jihoafrickou  republiku.  Češi  budou  černoši   a  cizinci   budou  hodní,  spořádaní  a solidní  Američané.     Absolutně  pohrdá   historickým  kontextem   naší  zeměa   vůbec  nenaznačuje, kudy  do t oho  chce  šáhnout.  nebo  už  snad  šáhla?  Kde  má  ten   šrám ze  skutečného  boje  s  korupcí?  Nic  nevidím....

Psiché 13.9.2006 8:41

ha ha ha

tak  to  je ovšem velmi   veselé.     Tak to  držím  palce.  Takové  prázdné  tlachy  dlouhu v Psu  nebyly.    Každý   antikorupční   Čech  by  do t akové   komise  nikdy  nevlez.

L 13.9.2006 8:35

Cechum korupce imponuje

Cesi korupci obdivuji. Musi ten Kocarnik byt prece chytry chlap, kdyz se mu podarilo presunout na pojistovnu nekolik miliard a nic se mu nestalo. Zelezneho dokonce zvolili do senatu a pak do EP.

Rika se jim pastikari, protoze jezdi na dovolenou a tam se zivi pastikami. Take si vozi rizky s chlebem. Je to jen k smichu, ze si nemohou dovolit normalni obed v normalni restauraci. Smich je opravdu jedina moznost, jak se s tim jejich chytractvim vyporadat.

kanuk 13.9.2006 4:25

pár poznámek

1) Boj proti korupci je něco podobného jako boj proti terorismu. Aby zločinec mohl být potrestán je nejprve třeba ho chytit. A nachytat při korupci se nechají jen blbci.

2) Je sice správné dávat do souvislosti ekonomickou vyspělost země a míru korupce, je ale otázkou, co bylo dřív : vejce nebo slepice?

tomas pansky 13.9.2006 3:50

... predpokladam, ze tento clanek bude mit pokracovani ...

Vazena pani, cenim si vasi komise i napsaneho clanku.  Chtel jsem se pouze zaptat, jestli tento clanek vseobecneho popisu veci bude mit pokracovani konkretnejsiho razu, kdy nastinite, co je puvodem korupce a co konkretne proti tomu delate.  Budu se tesit. 

Pavel Kořenský 13.9.2006 2:54

O překlepy nebo zeměpis ani tak nejde.

Mnohem horší je to, že článek je naprostý blábol.

Korupce je měřítkem rozporu mezi tržní a regulovanou cenou čehokoli (pozor, cena nemusí být vždy jen výše finanční částky a regulace ceny se nemusí projevovat jen finančním stropem). Pokud by stát méně reguloval, bylo by méně korupce. To zaprvé.

Za druhé, je poněkud pomatené tvrzení, že korupce lidem nějak ubližuje. Princip korupce je v tom, že obě strany (tedy lidé) z toho mají prospěch. Takže lze říct, že ve společnosti, kde je korupce minoritní jev jsou skutečně poškozeni lidé, kteří nekorumpují. V Kocourkovské kotlině, kde se více či méně korumpuje vzájemně 90% populace, to neplatí a nemá smysl hovořit o ubližování lidem.

Je poněkud podivné, že tyhle zákonitosti chápe každá 80letá babička dávající bonbonieru nebo obálku u pana doktora a nechápe to místopředsedkyně protikorupční komise Rady hl.m.Prahy. Mimochodem, co je to za úřad ? Ten má na starosti to, aby se za úplatek nezmiňoval o úplatcích ???

Krígl 13.9.2006 1:34

Drobná oprava

"dálnice z Trondheimu do Norska"

Vzhledem k tomu, že Trondheim je v Norsku, asi tam mělo být "do Švédska".