3.7.2022 | Svátek má Radomír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jo jo 30.10.2008 15:47

Re: zajímavé

apeo - byli to od 14. století opravdu romové? nebyli to náhodou cikáni? proč se snažíš falšovat dějiny .... ? to už tady bylo ;-€ a znáš to přísloví o tom, že poturčenec je horší turka?

Apea 30.10.2008 20:56

Re: zajímavé

Tak to je složitější, vesměs tu byli Egypťané, tu a tam Cikáni a jindy také jinak. Rom znamená něco jako "manžel", obecněji "ten, kdo patří k nám ( těm, kteří mluvíme tímto jazykem) a je pořádně člověk (tedy muž, manžel, otec - a aby v tom byl zmatek, při málo rozvinutém vydělení nukleární rodiny z té širší nikoliv vždy hlava rodiny)". A abych to zmátla ještě víc, ti, co docházeli z Indie, si určitě Romové neříkali, nejvýše "Domové", ale ani to asi ne.

Mohu té skupině mluvící spřízněnými jazyky (jedna romština není a asi nikdy nebyla) říkat třebas "Noví rolníci" ( to pro ně razila Marie Terezie), abychom se ocitli na neutrální půdě, Cikáni anebo "čeští lidé" - myslím, že o jméno nejde a oproti lidskoprávním aktivistům neshledávám na slově Cikán nic ponižujícího.

LadaHaksna 30.10.2008 18:32

Naši tmaví spoluobčané sem přišli hlavně po roce 89 (20. století)

MZ 30.10.2008 20:25

Re: zajímavé

Madam,

jen tak mezi řečí, ano, vím, odkud jsou mí předkové až do středověku. A mitochondrion mám typu Ursula, takže moje praprapraprapraprababička patřila k prvním tlupám H.sapiens, co dorazili do Evropy.

Ale rozdíl mezi mnou a oním problematickým etnikem je spíš v tom, že se cítím - ať to zní jakkoliv hloupě - zodpovědná nejen za život svůj a své rodiny, ale i tohohle státečku s úžasnou historií.

V+H 31.10.2008 7:05

Re: zajímavé

Co ctějí? To je jednoduchý: prachy za nulovou práci.