10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Referendum a zdravý selský rozum

Politické otázky jsou hodně komplikované a vyzná se v nich jen hrstka odborníků. Odborníci ať se starají! Ale je to tak? Co když jsou to lumpové či lemplové a ti na nás vyzrávají?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 27.6.2016 14:32

Re: Referendum, nástroj populistů.

Pán ráčí být nebetyčný vůl?

J. Václavíková 27.6.2016 14:31

Člověk by si myslel, že jej už nic nepřekvapí.

A přece! Pro tolik psích diskutérů je tohle polopatické sdělení nedešifrovatelné a nedokážou pochopit, co jím autor sděluje. Tak se pokusím přeložit:

Pokud existuje komplikovaný problém, dokážu se jakž takž správně rozhodnout jen tehdy, pokud se dostatečně obeznámím se všemi dostupnými fakty. Proto takováto rozhodování nejsou vhodná dělat referendy, protože pro ně je povrchnost rozhodování typická. A proto je tu zastupitelská demokracie,kde je zastupitel placen za to, aby se s problémem obeznámil a jsou mu k tomu vytvářeny podmínky. Což samozřejmě správnost rozhodnutí nezaručí, ale zvýší pravděpodobnost, že se volitel rozhodoval kvalifikovaně.

L. Popovský 27.6.2016 14:28

Re:

Měl jsem konkrétně na mysli příspěvek pana Payna. Jsem přesvědčen, že je naprosto srozumitelný a chápu jej.

Jen se musím přiznat, že jsem původně špatně pochopil Váš příspěvek, došlo mi to až teď...

J. Václavíková 27.6.2016 14:20

Re:

Teď nevím,který přesně názor máte na mysli?

A. Alda 27.6.2016 14:19

Jo.

Přesně, pane. Svá slova nezapomeňte a hojně je opakujte, prosím.

A. Alda 27.6.2016 14:18

Vždy jsem si myslel, že Vy, pane Payne, nejste demokrat.

A dnes mi to jen potvrzujete. Jako ta exsoudkyně Wagnerová: Ano, vyhlášení referenda v této záležitosti byla osudová chyba. Občan, který se nezabývá systematicky souvisejícími otázkami, nerozhoduje informovaně a je snadnou kořistí nejrůznějších zjednodušujících populistů".

Takže nejlépe by podle Vás bylo demokracii zrušit. Není přece možné umožnit hlasování o jakékoli otázce těm, kdo se tou otázkou nezabývá placeně a profesionálně.

Tfuj!

P. Lenc 27.6.2016 13:26

Re: :-))

Nad tím jsem se už také několikrát podivil.Třeba je nevlastní, nebo co.

J. Berger 27.6.2016 12:22

Re: Průser je v tom, že si myslí každý, že právě jeho

No, jak definovat Schulze, předsedu Evropského parlamentu, s jeho pouze základním vzdšlánim...

O. Uživatel 27.6.2016 12:15

Uživatel požádal o vymazání
K. Frauknecht 27.6.2016 11:57

Re: :-))

Zvláštní, přitom má docela normálního bráchu (Jiří P.), zakladatel Svobodných.

B. Rameš 27.6.2016 11:49

No a považte

tu drzost, když si svobodní vidláci dovolí myslet něco jiného, než veleduch Payne.

P. Rudolf 27.6.2016 11:42

Politici

By měli co nejdříve (a to v celé EU) uspořádat referendum s jasnou a všem srozumitelnou otázkou: "Chcete se mít dobře?", s možností buď ANO, nebo NE. Lid bude spokojen a oni budou přesně vědět co mají dělat.

M. Valenta 27.6.2016 11:35

Re: Ano, politici a politologové

Děkuji za poučení. Nevolící mladá generace je problém to máte pravdu a právě proto i ten Brexit nebude žádná selanka.

J. Hanzal 27.6.2016 11:07

Pane autore

využijte, prosím, ordinace některého z Vašich kolegů v oblasti psychiatrie. Děkuji a přeji hezký den

V. Němec 27.6.2016 10:33

Je to jinak

Víte pane Payne, vtip je v tom, že když ty "rozumné a inteligentní" elity něco rozhodnou - a ukáže se to být (pro lid) špatně, elity odpovědnost nemají a odnese to ten lid.

Pokud rozhodnutí provede "hloupý" lid, odnese si to sám lid - ten který rozhodoval. Tak je to správné, ne?

Já hlasoval pro připojení do EU. To byla ovšem jiná EU. Změnu provedly/dopustily elity. V současné EU jsem nespokojen, s rozhodnutím elit nesouhlasím, chci nést odpovědnost za své chyby, ne za jejich.

P. Harabaska 27.6.2016 10:19

S názorem pana Dr. Payne lze

souhlasit nebo nesouhlasit. Je jistě nutno respektovat jeho vzdělání a rozhled, přesto si lze ponechat svůj více či méně odlišný názor na věc. Jako správný elitář vědomý si své intelektuální nadřazenosti uvádí zde svůj názor jako absolutně správný, ultimativní. I já mohu mít svůj názor na lidské stránky toho či onoho člověka, který vyrostl na jiném jazyce nežli češtině, ovšem odvolání se na vyjadřování v praslovanštině mi přijde jako velmi primitivní a u člověka s tak vysokým a rozsáhlým vzděláním, jaké má Dr. Payne, nedůstojné.

P. Lenc 27.6.2016 10:17

Od pátku

jsem vyslechl všelicos od různých "expertů", ale takovou snůšku hnoje, tak to je opravdu síla.

S. Netzer 27.6.2016 9:54

Re: Referendum, nástroj populistů.

Jen si klidně ulevte, když už nejste schopen mé tvrzení vyvrátit.

J. Schwarz 27.6.2016 9:47

Re: Referendum, nástroj populistů.

Pro mne je důležitá osobní spokojenost. Řešit "komplikované otázky" je nutno především tehdy, jsem-li se svou situací zásadně nespokojen. "Experti" vašeho typu rádi všechno převádějí na materiální úroveň. Co když se ale moje spokojenost se životem výrazně zvýší, pokud se pochlapím, pošlu šéfa do (_._) a rozloučím se s firmou i když při tom možná "přijdu" o půl milionu? No a Britové se rozloučili s pofidérní "firmou" a poslali do (_._) arogantní "šéfy". K čemuž jim gratuluji a zároveň doufám, že si zvolíme reprezentaci která nám dá stejnou šanci.

E. Erat 27.6.2016 9:42

Re: Ano, politici a politologové

V demokracii platí vůle většiny. Většina je třeba i jeden hlas +. Tak je to nastaveno. Kdyby měly být v ČR splněny % podmínky těch petentů, tak by ČR do EU nevstoupila. Výsledek a účast taky nebyly nijak oslnivé. Neúčast není jenom problémem Britů, ale mladé generace. Tak se pak většinou po volbách diví a rozčiluje.

J. Schwarz 27.6.2016 9:37

Úplně by stačilo

kdyby měl každý možnost se "řešení" vymyšlených jak "experty", tak i řešení vzniklých v důsledku "aplikace zdravého selského rozumu širokých vrstev lidu" neúčastnit. Na vlastní riziko. Převážná většina "opatření" či regulací přece vzniká kvůli Dobru každého jednotlivce a tudíž by bylo rozumné nechat každého jednotlivce rozhodnout, jestli o takové "Dobro" vůbec stojí.

P. Zinga 27.6.2016 9:32

Re: Referendum, nástroj populistů.

Paní Netzer, sice se to nemá, ale nedá mi: Vy jste skutečně nebetyčná kráva! Anebo placený provokatér...

M. Valenta 27.6.2016 9:32

Re: Ano, politici a politologové

Že by se Vaše tvrzení o selském rozumů Britů (PRO 52% ze 72% zúčastněných)dalo označit jako vypovídající, se dá docela pochybovat. Jak to celé dopadne je totiž ve hvězdách. Články britských medií, včetně těch co byly pro Brexit, nehýří přílišným optimizmem. A k tomu ještě to stádo hlubců pod peticemi, co zřejmě nešli volit - to jsou také Britové.

M. Zikmund 27.6.2016 9:28

Zachovejte paniku

Co je za komplikovanou otázku, zda občan GB chce či nechce vystoupit z EU? Z celého textu pana autora a nakonec i z celé hysterie kolem brexitu je jasně patrné, jak se někteří lidé nedokážou vyrovnat s faktem, že se občané GB rozhodli jinak, než si oni přáli. Autor na to jde cestou, jak lidé nevěděli o čem hlasují, protože to snad má být otázka pro odborníky. Úžasná je autorova teze, že když člověk není zdravý, tak zdravý selský rozum postrádá (a zřejmě tedy nemá co dávat souhlas s operací např.). Lze se tedy ptát, nakolik autorovi zdraví slouží, když píše takovéto články.

Možná by bylo dobré si v současném třeštění a vyvolávání hrůz, co všechno bude brexit znamenat, připomenout, kolik katastrofických scénářů bylo kdysi napsáno před rozpadem Československa. A zkušenost? Nic děsivého se nastalo, naopak žijeme se Slováky v daleko přátelštějším vztahu, než kdybychom se spolu neustále přetahovali o podobu společných zákonů a rozpočtu.

Š. Hašek 27.6.2016 9:25

Re: Bože, to je kravininum..

Souhlas.

Jinak jsem ale rád, že tito "profesoři evropských hodnot a věd" se ukážou v "plném lesku".

L. Popovský 27.6.2016 9:23

Ale je to poučné.

L. Popovský 27.6.2016 9:20

Já jsem, paní Václavíková, moc rád, že jsou zde i tyto názory zveřejňovány. I na Deník referendum občas zavítám. Je to velmi poučné.

S. Netzer 27.6.2016 9:17

Referendum, nástroj populistů.

"Komplikované otázky tak získávají snadné řešení."

Postbrexitový chaos je jasným argumentem pro zastupitelský sytém.

E. Erat 27.6.2016 9:10

Ano, politici a politologové

jsou opravdu ti praví, kteří mají rozhodovat o zásadních otázkách. Např. Parkanová, Topolánek, Nečas, Tvrdík, Zaorálek, Kalousek atd. atd. Nebo snad " politolog " Jelínek, Pehe atd. atd. Opravdu profesionálové vždy a všude. Srovnávat tento univerzální typ lidí, kteří jako Ferda Marvenec "rozumějí všemu", mohou zastávat jakýkoliv post, s vystudovaným doktorem apod. může opravdu jenom trouba. Britové zapojili selský rozum, a hrdina D.Cameron se rozbrečel jako malý kluk. Opravdový profesionál a opora státu. Skončil jako Jakeš - jako kůl v plotě.

Š. Hašek 27.6.2016 9:03

Článek zoufalce,

kterému se začínají sypat bábovičky.

Zvláště ty příklady - referendum lékařské.

Pane Payne, nepřednášíte Vy na nějaké škole "Evropských studií"?? Včera jeden takový mluvil v TV. Od dob marxáku na ČVUT jsem neslyšel nic podobného.

Brusele zdar!