27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ajak 11.4.2009 9:06

kredo kapitalismu = chamtivost ,zavist, podlostiů

Tomas 10.4.2009 22:02

Hledajici blbci

V roce 1958 napsal Leonard Read clanek Ja, tuzka (I, Pencil), ve kterem popisuje proces vzniku obycejne tuzky. Kolik lidi participuje na vyrobe jedne jedine tuzky aniz by je kdo koordinoval a cely proces ridil. Na svete dokonce neni jediny clovek, ktery by kompletne celemu procesu vyroby tuzky rozumnel nebo ktery by ji dokazal bez cizi pomoci sam vyrobit. Presto vznikaji mnohem slozitejsi a komplexnejsi dila, jako napriklad tovarna. Svobodni lide se totiz dokazi koordinovat sami, bez nejakeho zasahu vsemocneho statu; namiste je spis rici navzdory statu.

S clankem souhlasim snad do posledni vety. Z lidi, jako je 'Hledajici', ktery si nas s odlisnym nazorem dovoli nazyvat blbci a jeste to zvyraznit, je mi smutno. Z myslenky neviditelne ruky trhu je jim k smichu, aniz by se ji aspon pokusili pochopit. Snad jednou nahledne, jak hluboce, ale opravdu hluboce se myli.

Hledajíci 10.4.2009 15:49

Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

na několika čtverečních km? Víte co se musí vše naplánovat, a to velmi velmi vědomě. Víte co se musí všechno zregulovat? Nemůžete nic ponechat neviditelné ruce trhu, to by vám spadla první vámi stavěná budova na hlavu. Neviditelná ruka trhu je nanejvýše vhodná pro ševcovskou dílnu s mistrem a pár tovaryši. Když to nevyjde tak můžete tu malou dílničku zavřit a zkusit to v dalši vesnici. Ale u velkých průmyslových komplexů nemůžete všechno zavřít a jít do dalši vesnice. Až tu léta planovanou továrnu postavíte, tak vám zbýva jenom se modlit, aby jste při plánování nezapoměli na nějakou „maličkost“, která se vám vymstí. Takový veliký průmyslový podnik postavit, zajistit dodávku surovin a energie, zajistit lidi které pro výrobu potřebujete, zajistit odstranění odpadů, zajistit prodej výrobku, je velmi komplikovaná záležitost kterou nemůžete nechat nějaké neviditelné ruce trhu. To si mohou myslet jenom s prominutím blbci. 

Tarkus 10.4.2009 15:54

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Soukromá firma může a musí plánovat, co bude vyrábět, jak postaví továrnu, za jakou cenu, kolik zaměstnanců bude mít, jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé cíle. Zatímco stát nic takového neumí, už z principu. Jestliže si někdo myslí, že je zapotřebí centrálního plánování pro fungování průmysl, srovnejme prosím centrálně plánované hospodářství s téměř kapitalistickým systémem v Západní Evropě dejme tomu v 80. letech. Srovnejme výkonnost a produkci českých automobilek s jakoukoliv automobilkou v Západní Evropě.

Nesměšujme prosím vládní centrální plánování s nutným a nevyhnutelným plánováním na úrovni firmy.

Hledajíci 10.4.2009 16:15

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Při velikosti dnešních firem musíte vzít v potaz stát. Nemůže si postavit svoje privátní silnice k transportu surovin, lidí a výrobků. Nemůžete  si postavit svoji vodovodní síť. Nemůžete si postavit svoji kanalizační síť. Nemůžete si postavit svoje obchody, svoje domy pro pracujíci, svoje školy pro nové zaměstnance. To vám musí zaručit okolí. A nejste sami. Takových továren je ve vašem okolí hodně. Potřebujete zákony, soudce a polici. To si také nemůžete pořidit privátní. Je nutná regulace, která zaruči aby vše neskončilo absolutním chaosem.

Za malou produkci automobilek v ČSSR mohou hlavně lidé, kteři místo aby pracovali tak se flákali a vše rozkrádali. A nejenom automobilek. V kapitalismu vás za flákání vyhodí.   Kdyby to samé zavedli komunisté v ČSSR a tvrdě vyžadovali vysokou pracovní morálku, tak by miliony občanů ČSSR udělali revoluci. Ta flákárna jim vyhovovala, šetřili si svoje síly na zvelebování chalup. Šetřili si svoje síly na černou práci. Takže máte nyní v ČR hodně chalup, což pracujíci v západní Evropě nemají. Ty mají nanejvýše malé vlastní byty. Většina jich bydlí v nájemných bytech.  

Opakuji znovu ty myšlenky o neviditelné ruce trhu jsou poutze k smíchu.

Tarkus 10.4.2009 16:22

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

silnice, vodovodní sítě, kanalizace, obchody, domy, školy - to VŠE dokáže zajistit volný trh lépe a levněji, než to dokáže stát. To je prostě fakt. Stát nikdy nedokáže lépe zajišťovat jakýkoliv ekonomický statek lépe než soukromý sektor - vyplývá to přímo z povahy jeho fungování. přečtěte si knihu Byrokracie od Ludwiga von Misese.

Naprostá většina námitek proti volnému trhu pramení z naprosté ekonomické ignorance - je to i Váš případ.

certik 10.4.2009 18:39

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Ano, a nejspis proto treba takova sit hlavnich dalnic v USA byla postavena vladnim usilim, a jsou to ty jedine dobre silnice v USA. Proto taky kazda ves a kazde mesto v USA ma centralizovany vodovodni system postaveny za danove penize.

Nyni pozor. Koncern Volkswagen je rizen statem Sasko (viz tzv. Volkswagen Law). Tenhle statem rizeny koncern prosperuje, kdezto soukrome automobilky stylu GM a Chrysler jsou na pokraji bankrotu a bez statni pomoci by zbankrotovaly uz davno. Tedy vase treti veta je naprosta hovadina a at budete cist Misese nebo Svandrlika, hovadinou zustane.

Josef 10.4.2009 16:31

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Vážený pane, hluboce mýlíte. Směšujete dvě rozdílné věci. Je rozdíl mezi regulacemi ve smyslu snahy o řízení světa a zákonnými pravidly.

Přirovnejme to k fotbalu. Rozhodčí je zde, aby stanovil pravidla hry. Hrají ale jednotliví hráči!! A vedou je osobní úvahy a um jak to hrát, jakým způsobem a pod. To je ta neviditelná ruka trhu, nebo chcete-li neviditelná ruka hry. Žádný rozhodčí ale nemůže řídit tu hru!! Je to nesmysl.

To co nám zde mnozí politici neustále předvádějí je snaha rozhodčího hrát tu hru. Určili hráčům jak rychle mají ve hře běžet (výše úrokú a pod.), komu mají nahrát (to je ono stanovení komu měli dát úvěr a nyní to nelze splatit) atd. Politici musí nechat hráče hrát a pouze stanovit a dbát dodržování pravidel!! Jenže ono je to tak fádní a nezáživné stanovit pravidla a tak lákavé řídit svět!

Honza42 10.4.2009 18:38

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Budete se divit, ale celá ta obrovská investice při výstavbě továrny a její následující produkce je zcela vydána všanc trhu. Naštěstí. A tak projektanti i dělnící při výstavbě pracují za tržní ceny a produkce je pak prodávána opět za tržní ceny.

Snad jediná vyjímka jsou podmáznuté a předem dohodnuté státní zakázky.

Celý pokrok a blahobyt západní společnosti stojí na "neviditelné ruce trhu." Akorát někteří blbci si myslí, že to je jinak. A tak nás obšťastňují komunismem a jinými výtvory.

certik 10.4.2009 18:49

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Jinou vyjimkou jsou podmaznute a predem dohodnute soukrome zakazky.

Honza42 10.4.2009 18:58

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Uplatit majitele podniku můžete zkusit ;-D. Jako že by vzal úplatek, aby sám sebe potom okradl.

Něco jiného jsou manažeři, které si vlastník najal, aby už nemusel dělat vůbec nic. Ti jsou úplatní a podnik klidně rozkradou, páč není jejich. Vlastníci jsou za svoji lenost potrestáni a je jen dobře, když takto o svůj majetek přijdou. To je právě ta ruka trhu.

certik 10.4.2009 19:58

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Tak tak. Komplikovane vlastnicke pomery dnesnich soukromých firem, ještě komplikovanější informační kanály mezi akcionářem a manažerem, lekce z tunelování, to vás všechno minulo. No spěte dál.

Vzít úplatek a potom vykázat ztrátu může ale dávat smysl i v případě jediného vlastníka, nebudu ty scénáře nijak rozebírat, perly a svině...

Guzmír 10.4.2009 20:41

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Však tyto právě tyto spletité molochy se dostaly na hranici krachu a pak je někdo za cizí peníze ze s*aček vytáhnul - kdopak to byl, že by volný trh? Montovnám na pár let, po kterých zůstanou nezaměstnatelní

gastarbeiteři a pár českých recepční daňové prázdniny a další výhody

zajistil trh? Dostat za hubičku firmu a pak ji vytunelovat je opravdu dobrej kauf,

jen najít někoho kdo vám ji takhle pitomně prodá, že by někdo na volném

trhu? Mít zisk a vykázat ztrátu se vyplatí jen když vás za zisk někdo trestá a ztrátu zaplatí - tohle taky dělá trh?

certik 10.4.2009 21:10

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Prosimvás vy to řikáte jako kdybyste si dovopravdy myslel, že ekonomická kriminalita na volném trhu neexistuje. Asi vám ty ideologický příručky stouply moc do hlavy.

Mít zisk a vykázat ztrátu se může vyplatit z mnoha důvodů. Například proto, že chceme vyhlásit bankrot a stáhnout přitom věřitele z kůže. Ten dodavatel, co nám naúčtoval takové strašlivé penále že jsme zbankrotovali, to jsem byl sice já sám, ale to nemusíme nikomu vykládat, že. Atd.

Doopravdy si myslíte, že vytunelované podniky jsou jen ty, které rozdalo bratrstvo neviditelné pracky v ODS zadaráka kámošům? Já bych tohle nazval volnotržním naivismem.

certik 10.4.2009 22:01

Re: Zkusil někdo z diskutujícich postavit továrnu

Anebo co takhle přivést vlastní firmu do bankrotu protože na její bankrot bylo vypsaných tolik CDS že tisícinásobně převyšují hodnotu té firmy. No že u nějakých z těch CDS jsem já sám jako nakupující, do toho vám přeci vůbec nic není, prostě jsme dostali takové penále, že musíme vypsat bankrot.

Anebo co takhle zbankrotovat firmu, ve které vlastním 51% tím, že dostane penále v hodnotě 52% svého majetku od firmy, kde vlastním 100% a nechám to penále vyplatit.

Atd atd etcetera ad nauseam pořád stejně už pět tisíc let a až do skonání věků a pořád se najdou pitomci co budou vykládat že ve volném trhu neexistuje kriminalita.

janoryna 10.4.2009 14:41

nemůžu si pomoci, ale

pořád slyším, že soukromník hospodaří hůře než stát a že stát je tím nejhorším hospodářem. proč ale spousta soukromníků pořád volá po státních dotacích ? proč dobří hospodáři potřebují šoupáky od hospodáře nejhoršícho, tj. od státu ? a jak to že krize vypukla v nejkiberánější ekonomice světa a ne v socialistické eu na př. ve švédsku nebo francii ?

Josef 10.4.2009 16:18

Re: nemůžu si pomoci, ale

Krize vypukla v nejsilnější ekonomice, a proto se v ní veze celý svět. Ty socialistické ekonomiky světem totiž nehýbou!! Navíc krize vypukla kvůli socialistickému přístupu v úvěrové politice. Takže tak zas liberální ekonomika to už (bohužel!) není.

certik 10.4.2009 18:18

Re: nemůžu si pomoci, ale

Ano, svetem totiz hybe ekonomika komunisticka.

Dale samozrejme se uchylujete k obvyklemu tahu vsech pitomcu, a totiz nazyvat jakykoliv chybny pristup pristupem socialistickym. To vas ovsem spolehlive ochranuje pred moznosti zkoumat skutecne priciny ruznych pochodu.

Josef 10.4.2009 13:42

Žijeme v době regulací a pomýlené snaze měnit regulacemi svět!

Je to jen pomýlená pýcha, že se regulacemi něco vyřeší! Regulace v politice je diktatura. Regulace v rodině je despocie. Regulace mé ženy je domácí násilí. A regulace v ekonomice má být snad přínosná??

Žasnu, že nemáme tolik soudnosti, abychom uznali, že prostě nikdo nemá tolik rozumu, aby regulacemi vyřešil veškeré ekonomické problémy a zákonitosti. Hospodářství je natolik složitá záležitost (pobobně jako společnost), že to prostě nelze uřídit. V politice jsme to snad už uznali a máme demokracii (ano to nejlepší z nejhorších). Kdy už konečně přijde svoboda do ekonomického systému? Je to prostě pořád ta samá snaha shora řešit naše problémy, regulovat životy a vůbec strkat nos tam, kde vůbec nemá cizí co pohledávat!

A z druhé strany téže mince je to strach a neschopnost připustit si, že jsme občas zmítání problémy, se kterými při vší snaze nemůžeme nic dělat, jako například zemětřesení.

A ještě poznámka pro ty co si myslí, že to direktivně řešit skutečně lze! Na Boha si může hrát jen Bůh!

Talián 10.4.2009 16:43

Re: Žijeme v době regulací a pomýlené snaze měnit regulacemi svět!

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Toto staré anglické přísloví ( The way to the hell... ) ověřené staletími nás varuje před dirigistickým přístupem k čemukoliv. Nelze to brát absolutně. Bachova hudba je výsledek čistě plánované činnosti( kdo a kdy vygeneruje tón v plánované síle a frekvenci ). Jít ale na ryby a počínat si podle pečlivě připraveného plánu bez možnosti operativních změn by vedlo k debaklu. Ostatně to dokládá také přeplánované řízení foodbalu, kde hráči svázaní herním plánem nejsou schopni řešit vznikající situace. Kdo lpí o regulaci v ekonomice buď neví o co jde, nebo hodlá lovit v kalných vodách. Ostatně: Jak chcete řídit tok peněz  a produce, když není možné přesně učit ani kolik rohlíků dodat do krámku na periferii ( pekaři v supermarketech pečou podle tempa prodeje, takže plánují tak na hodinu dopředu )

Lada 10.4.2009 12:27

xxx

Největším křivením trhu je dotování fotbalu a hokeje.

j 10.4.2009 12:39

Re: xxx

a kultury;-)

Mistr Jan Hus 10.4.2009 12:02

Kapitalismus, korupce, špína a hnus!

;-€;-O

ps 10.4.2009 12:28

Re: Kapitalismus, korupce, špína a hnus!

Korupce, špína, hnus to je nick mistr jan hus.

jirka.s. 10.4.2009 14:06

Re: Ráj pro rudého hnusa :

http://www.projekt-spad.cz/galerie.html

L'ego 10.4.2009 11:57

Dalíš absolvent VŠE?

Pane Zálome,

nevím, odkud jste vzal představu racionální regulace všeho - to přeci (v hlavním proudu politiky) nikdo nechce. Debata je o tom, jak zvýšit regulaci finančního průmyslu, protože krize jasně ukázala, že tato regulace byla nedostatečná, ale zároveň to nepřehnat... No a ten Váš vysněný "kapitalismus " na Zemi nikdy neexistoval; mimochodem období tzv. "klasického liberalismu! skončilo, jak jinak, hospodářskou krizí.

hexin 10.4.2009 14:08

Re: Dalíš absolvent VŠE?

Vidíte, a mě přišlo že krize jasně ukázala, že je regulace nesmysl, protože pokud někomu nařídíte že má půjčovat za hranicí rizika, tak si vymyslí nástroj jak se toho rizika zbavit, prodat ho někomu jinému tedy securities amerických hypotečních bank. A regulace trhů pak svádí také k pokušení nařizovat trhům nesmysly (jako v tomto příkladě) no a pak to praskne. Takže klasický liberalizmus skončil krizí a regulované trhy se státními zásahy také. Ovšem na rozdíl od pokusů sociálních inženýrů alespoň bez miliónů  mrtvých ( tímto odkazjuji na experimenty komunizmu a fašizmu )

certik 10.4.2009 18:29

Re: Dalíš absolvent VŠE?

No a nyni vam jenom zbyva konfrontovat fakta s tim vasim vysnenym blabolem. V prvni rade nikdo nikomu nenarizoval, ze ma pujcovat za hranici rizika. Nikdo taky nikomu nenarizoval, aby nakupoval mortgage based securities, o ty se privatni investori rvali. Nic z toho nebylo zpusobeno zadnou regulaci, bylo to zpusobeno presne jenom usilim o zisk.

Podivejte, mozna znate takzvane vezenske dilema. Je to (matematicka) hra, ve ktere dva hraci, pokud kazdy sleduje strategii optimalni pro sebe, skonci mnohem hure nez pokud kooperuji. Na slozitych trzich se tahle situace neustale opakuje, odtud pokusy o regulaci. Neda se tomu nijak vyhnout. je jen treba vymyslet regulaci dobrou, to je vsechno. Samozrejme temhle kecum bankrotaru a zlodeju, ze jejich krach zpusobila statni politika, veri jen pitomec.

Sago 10.4.2009 10:55

idealista

v celých lidských dějinách se lide nechovali mravně,pokud je někdo k tomu tvrdě nenutil, takže co autor zde prezentuje nikdy nefungovalo a ani nemůže fungovat, protože lidé se nikdy nechovají jak by si idealista přál

vývoj ve spirále ? 10.4.2009 11:14

Re: idealista

Feudalimus : vlastnictví = krádež, krádež = vlastnictví. Nevolnictví bylo zrušeno v roce 1781, v Rusku 1864.

Robota a desátky církvi zrušeny v roce 1848.

Volební právo mají u nás ženy od roku 1920, kdy byla zahájena i pozemková reforma.

Tunelování podniků a institucí bylo zavedeno po roce 1989.

PS   zahraniční vlastníci podniků získavají ročně na dividendách 120 - 130 miliard korun.