9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
karel 10.4.2009 9:26

Ekonomie.

Cela ekonomie je pavěda ktera nerespektuje matematiku ani přirodni zakony. Vemte si dolar několik roku zpět skoro 40 kč za par let 15kč. Povoleny schodek statniho rozpočtu 3% za 30roku je to cely rozpočet. Vemte si Island a pobaltske staty, kdy ti ekonomičti tygři neskutečně zbohatli aby se během par měsicu ocitli před bankrotem.Vemte si ropu nedavno skoro150dolaru dnes 40 a to bude za chvili ropy nedostatek. Vemte si jak banky pojišťovny fiktivně vydělavaly jak si prodavaly mezi sebou dluhy jak se bankeři obohacovali aby se na konec přišlo na to že to byl podvod ktery zaplati obyčejni lide.

BOMBON 10.4.2009 9:40

Re: Ekonomie.

a by jste ten obycejny clovek??

soude podle vasich nazoru asi ne. ta strasna nestabilita... je to i v prirode - jen stromu vyrasi listky a dozraje ovoce, uz zacne opadavat a za chvili mrzne...

jinak pro vasi informaci - ekonomie je veda o spolecenskem chovani... zkuste matematicky vyjadrit sve chovani, reakci na miliardy impulzu, na ktere denne reagujete...

j 10.4.2009 9:41

Re: Ekonomie.

To, že něčemu nerozumíte, to neznamená, že máte pravdu.Ve vašich příkladech stačí selský rozum na to nemusíte studovat ekonomii. Ti obyčejní lidé mě zvlášť dojali

MGM 10.4.2009 9:42

Re: Ekonomie.

"Cela ekonomie je pavěda ktera nerespektuje matematiku ani přirodni zakony"

Jestli ono to nebude tím, že "matematika" nejsou jenom "počty" a fyzika pracuje i s takovými kategoriemi, jako je třeba dynamika nebo statistika. Nerad to opakuji, ale jinak to asi nejde. Selský rozum patří na hnojiště, ale ne do vědy. A když už, tak může být aplikován na vědu zase jenom vědcem a nikoliv sedlákem.

j 10.4.2009 9:50

Re: Ekonomie.

Místo selského rozumu mohu říct kupecké počty;-) nebo logiku?

kotrmelec 10.4.2009 12:57

Re: Ekonomie.

Nemůžete. Nejsou to zaměnitelné pojmy a vlastně se každý vztahuje k úplně něčemu jinému.

Pytel 10.4.2009 9:13

ale to je pravda :-)

Vskutku, "statisíce svobodných jedinců", kteří činí "svobodná iracionální rozhodnutí" tvoří tento svět. To jsou lidé.

Pak tu máme ještě miliardy kusů tažného dobytka typu homo sapiens, ve vyspělém světě známých pod pojmem "námezdní pracovník". To nejsou lidé.

Autor článku zjevně obhajuje svobodu "lidí" volně si hrát s tím "dobytkem", který je tu přece odjakživa od toho, aby byl zdrojem svobody pro "lidi".

BOMBON 10.4.2009 9:42

Re: ale to je pravda :-)

ja bych racionalitu a svobodu rozhodovani namezdnich pracovniku vubec nepodcenoval...

ale mozna mate jen problem s nazvoslovim...

jirka.s. 10.4.2009 14:13

Re: ale to je pravda :-)

Docela by mne zajímalo, kam se asi tak řadíš ty, obale na brambory??? Evidentně B) je správně!!! ;-P

hafusak2 10.4.2009 9:08

Objevování objeveného.

To, po čem autor lká, už jsme tu měli. Naprostá volnost, žádné státní zásahy, radost z toho, že obchodníci předbíhají právníky. Po několika letech to končilo "balíčky", pádem vlády a následná sanace bank nás zadlužila stovkami miliard /dluh se ovšem přičítá jiným/. Dnes to nazýváme "divoká devadesátá léta". Děkuji, jedna zkušenost tohoto druhu mi stačila.

BOMBON 10.4.2009 9:43

Re: Objevování objeveného.

to je zvlastni, jak maji lide zkreslenou predstavu o tom, co je svoboda a volny trh. ti, co za svobodu a volny trh oznacuji to, co u nas bylo v 90. letech, se zoufale myli...:-/

hafusak2 10.4.2009 13:29

Re: Objevování objeveného.

Takže ten neskutečný /píp/ , kdy vše měla vyřešit "neviditelná ruka trhu" a jakékoliv zasahování do podnikání byl "zhoubný přežitek komunismu", kdy se volně zakládaly zdravotní pojišťovny a investiční fondy, které po získání peněz okamžitě bankrotovaly stejně jako banky a kampeličky, pokládaly se bývalé průmyslové giganty - to nám bylo servírováno tím nejlepším ekonomem světa jako vzor volného trhu. Ten pán sice teď sedí na Hradě a do ekomiky už nemluví, ale: Vy si dovolujete zpochybňovat Jeho slova!!!

čtenář zrojů 10.4.2009 8:35

Ideologický blábol

Článek je ideologický blábol. Abych to dokázal, zaměním v autorových větách slovo kapitalismus socialismem. Vysledek je zde:

" Celá armáda antisocialistických sýčků se rázem ocitla na koni... Útoky a výpady

proti socialismu jsou namířeny z různých stran... smyšleným obviňováním socialismu z

šíření chudoby a hladu po celém světě. A někteří socialismus obviňují z přílišného materialismu...

BOMBON 10.4.2009 9:47

Re: Ideologický blábol

ano, je to trochu zdlouhave a blabolive....

vzdyt prece stacilo napsat o tom, co chce obcan, vi lepe on sam nez sebechytrejsi urednik a politik, kteri by ho chteli regulovat. neexistuje neviditelna ruka trhu, existuji miliony viditelnych rucicek, ktere delaji to, co vymyslely s nimi synchronizovane hlavicky.... tohle byste podepsal?;-)

Petr Kohout 10.4.2009 8:22

Hospodářství lze účinně regulovat jenom pokud známe cíl.

Jedidín případem známého hospodářského cíle, je válka - generálové vědí, kolik tanků, děl, letadel a tun munice potřebují. Všechny pokusy "odhadnout" spotřebu lidí díky "radám moudrých" jsou předem odsouzeny k neúspěchu.

kotrmelec 10.4.2009 13:10

Re: Hospodářství lze účinně regulovat jenom pokud známe cíl.

Ano, ale to platí jen s dodatkem, že i generálové vědí prd. Ve válce pořád něco chybí, dělají se nesmyslné přesuny nebo se bůhví proč někde čeká a třetinu vojáků pobijou jejich spolubojovníci. A nefunguje to ani i když jsou potřeby jedinců plánovány (nelze si zvolit oblečení, typ samopalu ani co bude k večeři).

Vilda 10.4.2009 6:35

Souhlas

Někteří však nebudou chtít pochopit. Přidám další příklad. Když Romové plodí víc dětí, tak je to proto, že dostanou víc peněz na přídavcích. Ano, stát svým pokřiveným zásahem odebral základní atribut rodičům v zodpovědnosti za budoucnost svých dětí:-( 

Princ Jasoň 10.4.2009 8:16

Re: Souhlas

Vidíte, a já bych řekl, že si nedávaj pozor.....

kirast 10.4.2009 2:28

Souhlasil bych s regulací (dozorem)

v případě, že se jedná o monopol nebo o převahu na trhu. Všecko ostatní je výhradní starostí konkurence. A musím znovu opakovat, že peníze jsou pro mne (a pro každého jiného člověka) také volební lístky, kterými hlasuji o tom, jaké zboží a jaká služba má být preferována. Pokud mi tyto prostřeky stát vezme a svěří je nějakému úředníkovi, považuji to za útok na demokracii (za omezení práva občanovi na podíl při řízení společnosti). Je to totéž, jako bych byl prohlášen za částečně nesvéprávného. A třeba právě "šrotovné" je příklad hrubého vměšování úředníků do těchto mých práv.

BOMBON 10.4.2009 9:55

Re: Souhlasil bych s regulací (dozorem)

kiraste, nejvetsi monopol je stat, ktery ma dokonce absolutni prevahu. a tim, ze bude hlidat monopol, aby ten neudelal chybu a "neprepiskl to", pouze zajistite, ze onen monopol tu budete mit naporad...

jinak samozrejme uplny souhlas...

MGM 10.4.2009 12:37

Re: Souhlasil bych s regulací (dozorem)

Že stát má největší monopol, to je určitě pravda. Proto musím dbát na to, aby podnikal co nejméně, nejlépe vůbec. Stát má mít jen ty nezbytné funkce, které nemohou mít soukromé firmy. Asi budete souhlasit, že stát má kontrolovat justici, policii i armádu. Stát (parlament, senát) má tvořit zákony. Ostatní by měl opustit. Ale stát kontrolují vzájemně si konkurující politické strany a jednou za čas občané přimo ve volbách. Takže já nemám s takovým státem problém. Větší problém mám s tím, že ostatní voliči toto nechtějí slyšet.

Hnyk 10.4.2009 1:23

Snůška keců

Kteří politici rozhodli, v které zemi, který zákon a kde reguluje výši úrokové míry, poskytování půjček, pohyb peněz atd.???

V Německu žádný takový zákon neznám. Co znám, je zákon, že při převodu víc jak 12500€ do ciziny nebo cizincovi je nutné to oznámit ministerstvu financí a pak snad všeobecný zákon proti lichvářství.

ECB a FED jsou nezávislé. Pokud má autor důkazy, že to tak není měl by je uvést. Takhle je tento článek jen snůška keců a místo pojednání o ekonomice pouze filipika proti Pehemu.

ginANDtonix 10.4.2009 1:29

Re: Snůška keců

ECB & FED jsou sice nezavisle, ale stale regulacni organy... Zakon, ktery stanovi, ze FED stanovuje urokovou miru neprimo reguluje urokovou miru.

Hnyk 10.4.2009 11:36

Re: Snůška keců

FED nestanoví úrokovou míru. Centrální banky mají jako jediné právo "tisknout peníze", t.j. dávat nové peníze do oběhu. Je to jejich věc za jakou úrokovou míru ty peníze jiným bankám půjčují. Tím je automaticky úroková míra centrální banky ta vůbec nejnižší úroková míra. Každá banka má právo stanovit úrokovou míru ještě nižší, jenže pak zkrachuje protože by u ní peníze nikdo neukládal, jen by si od ní půjčoval. Tolik základní poučky z ekonomiky pro střední školy.

Tudíž kdyby se měla zrušit tahle "regulace" znamenalo by to, že tisknout peníze by směla každá banka. Jak to vypadalo když vládou ovládané banky směly tisknout peníze, to byl názorný příklad v Německu ve dvacátých letech, když bochník chleba stál milión marek.

Peter 10.4.2009 4:41

Re: Snůška keců

Ano, tak se da nazvat clanek autora. Pisatel clanku je pravdepodobne ukecany filozof, zcela jiste ne informovany ekonom. Koren dnesni krize je prave v deregulaci  (!!) bank viz. demise Glass-Steagall zakona z roku 1933   za vlady Clintona a schvaleni Financial Services Modernization Act of 1999 . I kdyz  FED je soukromou organizaci, cinnost je vymezena platnymi zakony. Odstraneni Glass-Steagall vzalo 12 (!!) pokusu behem 25 let a  $ 300 milionu  lobby penez zakonodarcum  US Kongresu. Reci o nizkouverovych pujckach (subprime mortgage), nezodpovednosti lidi majicich hypoteky odvadi od skutecnych viniku soucasneho ekonomickeho stavu. Bankeri a zakonodarci v USA jsou jedini a pravi vinici.

HA 10.4.2009 7:52

Re: Snůška keců

Četl jste ten článek pozorně? Vaše poslední věta totiž přesně opakuje to, co tvrdí pan Zálom, nevšiml jste si?

Peter 11.4.2009 1:44

Re: Snůška keců

Vazeny "HA",  je docela mozne ze mi neco uniklo. V zaplave "filozofovani" jsem asi venoval hodne dulezitosti 6. odstavci kde autor obvinuje politiky ("Politici, moudri regulatori"...). Ani ja  jsem nebyl presny ve svem prispevku. Politici jsou moralne vinni za dnesni stav, bankeri jsou iniciatori destrukce Glass-Steagall Act 1933 ktery defacto vymezil cinnost bank (obchodni banky a investicni domy s presne specifikovanymi pravidly) coz jim po dlouha leta "nesedelo". Pri hlasovani ve FEDu ohledne demise Glass-Steagall v roce 1999, dnesni guverner Bernanke a byvaly guverner Greenspan hlasovali pro demisi, nekdejsi (pocatek 80. let) guverner P.Volcker hlasoval proti demisi. Hlasovani skoncilo 3:2 pro demisi, nasledovne byl navrh zakona poslan do Kongresu. Glass-Steagall Act 1933 byl zakon ktery byl predstaven prave proto, aby se neopakovala krize 30. let! Pan Zalom se odvolava na Ludwiga von Mises. Nemyslim, ze je pouzity nejlepsi pripad aplikace tohoto ekonoma. Ve spojitosti s L.v.M. se obycejne zminujeme o tzv. "Rakouske skole" ktera je zalozena na jinych principech vytvareni penez. "Rakouska skola" nepracuje na principu "zlomkove rezervy" (fractional reserve system) jako dnesni bankovni system, "Rakusani" spojuji vytvareni penez s vazbou na skutecnou hodnotu (zlato, stribro). Je mi znamo, ze L.v.M. je zaprisahli kritik vytvareni "creditu" a zlomkoveho systemu. Snad jsem nyni uvedl veci na spravnejsi miru.

janabok 10.4.2009 0:23

2 autor:

skvělý článek a díky za něj...

veit 10.4.2009 0:18

Mnohoslovný tlach

Po letech okrádání lidí takzvanými kapitalisty, kterým se podařilo najít tolik děr v regulaci, že přivedli svět takřka na buben (ještě že máme tu Čínu, že?) za nadšeného povykování různých Zálomů je nutné nalézt mnohoslovné konstrukce, aby se ukázalo, že mravný kapitalismus nepotřebuje nic jiného než svobodu volného trhu. Odborně se tomu říká sofistika. Ta Zálomova není špatná - dělá co může, ale dobře ví, že mají po žížalkách.

MR 10.4.2009 0:54

Re: Mnohoslovný tlach

Vy jste to četl? Vemte to ještě jednou....;-)