6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Půjde to bez Boha?

Debaty o imigraci jsou v plném proudu v Evropě i u nás. Kdykoli se na serverech, na nichž je možno pod články diskutovat, objeví článek na toto téma, ihned vyvolá bouři odpovědí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hruška 15.8.2015 8:58

Re: Nějaký Albert Einsten prý prohlásil:

Přežije,?? pokud si to Bůh nerozmyslí.!

"Pravděpodobnost náhodného vzniku (tedy i trvání) života je asi tak velká, jako kdyby výbuchem v tiskárně vznikl naučný slovník", řekl taky Albert, mimochodem Žid, (praktikující), ne křesťan. Josef.

K. Janyška 15.8.2015 8:57

Re: Existenci Boha je možno připustit jen 50 na 50.

Kajanovo paradigma  a podnět k revoluci v myšlení.

Jen věda nám může říci, co si máme myslet. Je nejvýše možným intelektuálním výkonem lidstva a ten, kdo může vědět ještě více, není žádný z lidí, ale jen Bůh. Pojďme tedy k němu. Pojďme se ho společně zeptat, jak se věci mají. Nám, nevěřícím, nebo věřícím v něho jen 50 na 50, to může být jedno a vy, věřící, nám jistě Boží pravdu  zprostředkujete. Vždyť   podle věřících, a nám ostatním to  může být jedno,  nás už Bůh naučil spoustu věcí. Od lovu a sběru, až po stavbu chrámů, v poslední době  dokonce vesmírných korábů, a dovolil nám objevit genofond člověka. Jsou to samé technické záležitosti a my už víme, jak na ně a dále je zlepšujeme.  A také víme, že se na nás za to Bůh nezlobí, ale  naopak, nás odměňuje. Tím,  že civilizovaní, tedy lidé vzdělaní jeho věděním a žijící podle jeho civilizačních pravidel,  dobrá, ať je to všechno jeho,  mají daleko kvalitnější životy, než lidé nevědoucí.

Mezi technické věci můžeme klidně zařadit i principy a pravidla, coby vodítka chování a vývoje. A vůbec všechno, co explicitně existuje a funguje. Klidně i věci velmi složité, tedy spontaneitu, spontánní řády, abstrakci a lidskou mysl. Pro věřící Boží záležitosti a pro nás ostatní, tak ať. Podívejme se však společně na to, jak fungují. Udělejme to a výsledky bádání opět zařaďme mezi Boží záměry  a výtvory. Proč ne ? Vždyť věřícím to imponuje a nám ostatním to může být zase jedno.

A takto pokračujme dále a navždy. A ponechejme všechny duchovní hodnoty, které věřícím víra přináší na nich. Nesmí být úkolem společného postupu věřící lidi víry zbavit, ale dojít k technickým vysvětlením.  Ale hlavně - se u toho neperme, lépe řečeno, nebylo by proč.  Vždyť nám, nevěřícím,  je to jedno a vy, věřící, budete klidní, že to všechno dělá Bůh... Dzp.

K. Janyška 15.8.2015 8:57

Existenci Boha je možno připustit jen 50 na 50.

Nic jiného pro vědecku práci, tedy nejvýše možný intelektuální výkon lidstva, ono více neví, nelze připustit  do doby, než se prokáže to nebo to v této věci. Něco jiného je však funkce a názory věřících. Pro ně je a hotovo. Proto války, proto lidské utrpení. Mám svůj vlastní  návrh :

J. Sova 15.8.2015 8:53

Re: to stačí

Nedávno stály přede mnou v Kauflandu u kasy dvě řádové sestry. Mohu je tedy zařadit mezi exhibicionistky?

J. Sova 15.8.2015 8:46

Komunismus, nacismus, fašismus

vznikly v silně křesťanských státech.  Jako křesťanství to jsou kolektivistické ideologie. Největší zhouba křesťanství a vyjmenovaných -ismů je individualismus.

Nakonec, přece křesťané jsou vynálezci komunismu (Skutky apoštolů).

Stalin - student bohosloví, Hitler - katolík, jehož antisemitismus vycházel z antisemitismu katolického a Lutherova, Kim Ir-Sen - v mládí křesťan, Pol Pot - chodil na francouzskou školu École Miche vedenou katolickými misionáři ...

J. Fleiszner 15.8.2015 8:44

Lepší věřit na Ježíše než Aláha

Celý článek je psaný z pohledu, že Bůh je. Takže na základě víry v pohádkovou bytost. Nevidím v takových úvahách nic zdravého a dobré řešení na základě takových úvah je jen náhodné. Přesto si myslím, že víra v křesťanského Boha je (v dnešní době!) téměř neškodná. Tím samozřejmě nemyslím církev katolickou - to je mafie.

D. Drápal 15.8.2015 8:32

Re: Zajímavé je,

Vážený pane Koutný, pokud jste tak ještě neučinil, velmi Vám doporučuji knihu (katolíka) C. V. Pospíšila "Husovská dilemata". Možná Vám to pomůže k trochu vyváženějšímu pohledu na husitství.

P. Kersch 15.8.2015 8:14

to stačí

Inu, tak to bychom měli přehlídku zdejších exhibicionistů s jejich  skvělými názory a úvahami. A teď nakupovat do Billy nebo do Kauflandu, vyvenčit pejska a dát si pivo.

M. Koutný 15.8.2015 8:01

Zajímavé je,

že křesťanům jsou v diskusích donekonečna otloukány o hlavu 2, nanejvýš 3 záležitosti: inkvizice, křížové výpravy, občas si některý diskutér, který je na poměry "Novinek" vzdělancem (tzn. na ZDŠ nepropadl víc než jednou), vzpomene na údajně násilnou christianizaci v afrických a jihoamerických domorodců. Vše samozřejmě vytržené z jakéhokoli kontextu, obvykle bez schopnosti popisovné události alespoň přibližně zařadit v prostoru a čase, takže se míchají tak absolutně nesouvisející příběhy, jako inkvizice ve Španělsku, páter Koniáš a čarodějnické procesy na severní Moravě.

Ještě zajímavější je, že snad jediný diskutující nezmíní ten skutečně odstrašující příklad výbuchu fanatismu a fundamentalismu, bezuzdné orgie vraždění a ničení ve jménu doslovně  a nediskutovatelně vykládaného Písma, bez váhání srovnatelné s řáděním Islámského státu.

Ano, samozřejmě myslím husitství...

E. Erat 15.8.2015 7:59

Re: Nějaký Albert Einsten prý prohlásil:

Pokud to A.E. prohlásil,tak se velmi mýlil.Samozřejmě,že 21.století ale i ty další budou.Akorát budou možná bez křesťanů nebo s jejich minimem.A přírodě je to zcela fuk.Ta je jediný Bůh,který ovšem nerozlišuje mezi náboženstvím.Rozhodující je,že člověk jako živočišný druh přežije.

J. Kostelanský 15.8.2015 7:54

Re: K úctě k člověku netřeba boha

Váš príspevok presne potvrdzuje, čo napísal autor: bez Boha nie je úcta k človeku: vo vašom článku nadávate na všetko a na všetkých, len ateistických vodcov ako Hitler, Stalin, Mao-Ce-Tung, či Pol Pot z toho vynechávate.

Mimochodom ateistické ideológie spáchali za niekoľko desaťročí rádovo viac vrážd a ďalších odporných zločinov ako sa spáchalo v mene Boha za 2 tisíc rokov. A najväčšia genocída v dejinách ľudstva prebieha v súčasnosti - každú hodinu, každú minútu zomierajú v mene ateistického "pokroku" počaté, ale nenarodené deti a končia ako biologický odpad v spaľovniach.

Skúste o tom porozmýšľať...

J. Kostelanský 15.8.2015 7:49

Bez Boha je ťažko zaujať aj postoj k uprchlíkom...

Bez Boha sú všetci uprchlíci hádzaní do jedného vreca. Pričom je medzi nimi množstvo kresťanov, ktorí naozaj utekajú z obavy o vlastné životy - internet je plný vrážd kresťanov len kvôli ich viere.

Kresťania sú dokonca presnasledovaní aj v uprchlíckych táboroch na územi EÚ!

Takže pri nasadení náboženského "filtra" mi z kauzy Uprchlíci vychádza nasledovné: prakticky bez obmedzení prijímať kresťanov a židov (pochybujem však, že medzi nimi nejakí sú), a len výnimočne prijímať moslimov. O moslimov nech sa postarajú bohaté moslimské štáty - majú neporovnateľne viac peňazí z ropy ako EÚ.

Ono sa to moc nevie, ale rozdiel medzi kresťanmi a moslimami v tejto oblasti nie je len vo viere. Kresťania patria k bohatším a vzdelanejším obyvateľom. Napr. v Egypte síce tvoria len 10 % populácie, ale patria k bohatšej vrstve - veľa z nich vlastní napr. zlatníctva.Takže z kresťanských uprchlíkov by som nemal žiadny strach. Naopak ich začlenenie do našej spoločnosti by mohlo byť vcelku bezproblémové. A potom je tu samozrejme kresťanský pohľad - v núdzi poznáš (kresťanského) priateľa...

Ateizmus zvyčajne všetko zglajchšaltuje - nahádže všetko do jedného vreca. A aj práve preto ateistický Brusel nemá ani páru, čo sa v súčasnosti deje...

D. Drápal 15.8.2015 6:53

Re: K úctě k člověku netřeba boha

Vážený pane Malečku,

kdybyste sledoval pár týdnů reakce na mé články, těžko byste mohl dojít k závěru, že "čím menší úcta k bohu, tím větší úcta k člověku". Zkuste najít v některém z mých článků urážky nevěřících. Mám k nim úctu, přestože se mnou nesouhlasí. A pak si přečtěte, co píší nevěřící mně. Obávám se, že pak budete muset své tvrzení přinejmenším zmírnit.

T. Vodvářka 15.8.2015 6:31

Skvělý článek

a zejména tato slova: "člověk pohrdá druhým, protože vlastně pohrdá sám sebou. Kdyby měl více sebeúcty, byl by schopen projevit úctu i jiným lidským bytostem".

Myslím, že toto je kvintesence humanity.

Díky.

J. Krásenský 15.8.2015 6:12

Díky, pane Drápale,

díky. Zvláště za šestý a poslední odstavec, díky. Jsem téhož názoru.

Trochu na rozpacích jsem při čtení o osvícencích a trestu smrti. "Osvícenská" a "revoluční" Francie trest smrti používala v množství po tisíc let v Evropě nevídaném.  Také "šibenice" nebyly určeny jako hrozba pro uprchlíky, ale jako hrozba pro veřejné činitele, kteří podporují (velko)podnikání v oblasti sociální, sociáního bydlení v jimi zřízených "ubytovnách" a oblasti sociálního začleňování. "Šibenice" jako expresivní vyjádření není vhodná, ale neobjevila se na různých jiných demonstracích poprvé. Poprvé vadí.

P. Maleček 15.8.2015 3:49

K úctě k člověku netřeba boha

No pane Drápale nejste-li schopen úcty k člověku bez úcty k bohu, jste na tom hodně špatně. Pravda, ještě ne tak špatně jako ti, kteří z úcty k bohu masově týrali a vraždili ty, kteří v jejich boha nevěřili, či jak nám dnes předvádí islám, nevěří.

Dokonce když otevřete dějiny lidstva, tak zjistíte, že největší neúcta k člověku a jeho největší masové týrání a vraždění bylo konáno právě ve jménu boha - a to i toho vašeho křesťanského. A i ty bestiální nacismy a komunismy nebyly nic jiného než forma náboženství, jen ne s bohem kdesi na nebi, ale v čele jediné správné partaje, která v obou případech pro manipulaci s davem převzala osvědčené metody a mechanismy církve katolické.

A tak se dá závěrem říct, že právě tam, kde je největší úcta a obdiv k bohu se nejvíc nectí člověk a dokonce je masově týrán a vražděn. Ona i ta křesťanská církev přestala člověka masově manipulovat, týrat a vraždit až když ji po téměř 2000. letech obnovená demokracie připravila o světskou moc.

A tak největší je úcta k člověku v těch společnostech, které neovládají církve, ale občanské a tím demokratické instituce. A to kupodivu i té zparchantělé podobě nenažraných politických partají, jak je tomu dnes v Evropě či Americe. Tuto praxi potvrzuje i dnešní Rusko, kde s návratem církve k světské moci (díky dřív agentu proticírkevní KGB Putinovi) se zas začalo s člověkem manipulovat, začal být opět od dob komunismu znovu týrán a vražděn, začaly církví posvěcené expanzní války.

Takže historie na rozdíl od vás potvrzuje, že čím menší úcta k bohu, tím větší úcta k člověku.

F. Žůrek 15.8.2015 2:17

Nějaký Albert Einsten prý prohlásil:

"pokud nebude 21. století křesťanské, tak nebude vůbec."

Jak on to mohl vědět, jaké budeme mít problémy? Patrně pozoroval, že úcta v Boha klesá. Podle mne to vskutku svědčí o jediném: o úpadku společnosti. Upadá úcta k autoritě, upadá úcta k člověku, upadá zákonitě úcta k rodině, ale také ke státu, k justici či k nějakému právu. O etice či morálce raději ani nemluvme. Jinak řečeno: sobectví je na postupu. Zákonitě se Bohem stává člověk - zde je začátek i konec.

Bůh je nekonečno. Ale to dokážeme také popřít. Po nás potopa...