1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč prohráváme v boji se lží

Když jednoho z hlasitých podporovatelů hnutí ANO usvědčili ze lži, usmál se a pravil: „Jde přece o obsah, a ne o pravdu!“ A brzy na to šéf ANO Andrej Babiš blábolil bez ladu a skladu šest hodin před skoro prázdnou Sněmovnou, protože mu marketing sdělil, že už nejde dávno ani o obsah, ale o důraznou manifestaci přítomnosti, o to, že se bude říkat v médiích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 15.9.2023 12:33

Když už chcete korigovat historii, všimněte si, že:

Ti další tu specifickou českou privatizaci nevymysleli, ti v tom jen pokračovali. A za to se přece nenavrhuje Nobelova cena za ekonomii. Zeptejte se Barbory Tachecí, kdo ji nutil, aby takovou otázku položila Američanovi Kenneth Arrow koncem května 1996 v ČT (večer po 9 hodině). Já jsem s tím nositelem Nobelovy ceny, Kenneth Arrow, tehdy mluvil.

J. Majzlík 16.9.2023 13:15

Pak je možno uvažovat o tom, jaký by byl osud nezprivatizovaného majetku v následujících letech, když včasná snaha V. Klause a jeho spolupracovníků o to, dostat privatizaci státního majetku do určitých regulí nebyla vždy dostatečně úspěšná. Jednalo se o unikátní proces, který již z jeho podstaty přináší spoustu zklamání a nepravostí.

T. Kohout 15.9.2023 3:57

Podobný článek by mohl napsat o premiérovi Fialovi. Ten si ze lhaní a mnohomluvnosti udělal živnost. (používám záměrně jemná, neutrální slova)

P. Dvořák 15.9.2023 5:12

Někdy si nejsem jistý, zda jde o úmyslné lhaní nebo o hloupost.

Profesura z předmětu zbytečnologie, který si sám na MU vytvořil, není zárukou moudrosti.

P. Dvořák 15.9.2023 6:34

Vlastně dnes už to není MU ale MUNI.

M. Grundmann 15.9.2023 0:35

Aby lidé byli schopni odlišit pravdu od lži, nesmějí mít hromadu předsudků. Všudypřítomné předsudky výrazně zkreslují realitu a vedou k nesprávnému myšlení. Na druhou stranu je vytvoření předsudků hlavním cílem výchovy jak v rodině, tak ve školách. Čím je výchova úspěšnější, tím má člověk více předsudků a tím má i zkreslenější myšlení. V podstatě se dá říci, že nejvzdělanější lidé mají nejvíce předsudků a tedy i nejvíce zkreslené myšlení. A protože vzdělanost obyvatelstva stoupá, klesá i schopnost obyvatel odlišit pravdu od lži.

T. Kohout 15.9.2023 3:55

Jo, pamatuji názor, zbavme se starých stereotypů (předsudků) a okamžitě je nahraďme novými, našimi.

P. Dvořák 15.9.2023 5:10

Přece nejde ani tak o předsudky, jako o masáž vedoucí k pochopení, co se smí říkat a co ne. Co musíme dělat - držet hubu a co nesmíme dělat - bránit se.

Atd. . .

L. Písařík 15.9.2023 6:53

Ten Hvížďala mě stále více udivuje. Je to ten, který byl redaktorem Radia Free Europe?

M. Kocián 15.9.2023 6:16

Pravda může existovat jen tam, kde se jedná o exaktní obor. Jinak to je jen "můj názor je lepší, než váš". Kromě toho, nelze vyvrátit, že se něco nestalo, takže stačí lež vyřknout a nechat ostatní, aby se sami vyčerpali marným snášením argumentů. Jan Werich kdysi řekl: Když se s hlupákem bavíte déle než půl minuty, už se baví hlupáci dva.

L. Žaloudek 15.9.2023 7:11

Představa, že vzdělání zkresluje myšlení, zdá se býti vysoce pronikavou. Plyne z toho, že jen nevzdělaný člověk je schopen nezkresleného myšlení a univerzitní profesoři jsou úplně ujetí.

M. Grundmann 15.9.2023 12:35

Přesně k takovému závěru jsem dospěl během svého dlouholetého působení na francouzských vysokých školách.

O. Roldan 19.9.2023 1:11

V přírodních či společenských vědách?

M. Grundmann 19.9.2023 9:12

Působil jsem v oboru přírodních věd. Na Francii je zajímavé, že tam jsou ujetí téměř všichni vysokoškolští učitelé. I většina ostatních učitelů, vědců, umělců a novinářů. Téměř všichni jsou přesvědčení komunisté. Veřejně zastávat silně levicové smýšlení je ve Francii podmínkou k vystudování některých oborů i výkonu některých povolání.

Musím se zastat našich vysokoškolských učitelů. Nemají s francouzskými kolegy vůbec nic společného a tento problém u nás rozhodně zatím není tak palčivý. Ale máme bohaté styky se Západem, naši studenti na Západě často studují a západní ideologie se všemi svými nesmysly se u nás pomalu šíří. Za 20 let budou možná i naši vysokoškolští učitelé podobní tmáři jako v západních zemích.

O. Roldan 19.9.2023 15:08

To je naprosto šílené. Vůbec nevím, co na to říct.

T. Diblík 15.9.2023 7:32

Nemyslím si, že vzdělanost obyvatelstva stoupá, zejména když si uvědomím platnost pravidla 20/80. Vzdělání je podle mého to, co získali na gymnáziu moji rodiče. Potíž se zkresleným myšlením vidím v tom, že každý, kdo prošel nějakým školením má za to, že je vzdělanec.

Nejvzdělanější populací by totiž bylo obyvatelstvo Ruska, které vykazuje 54% vysokoškoláků. I když, vlastně, že byste měl pravdu? Ne, je třeba rozlišovat vzdělání a kvalifikaci.

M. Grundmann 15.9.2023 14:20

Hlavním problémem jsou dva druhy vysokoškolsky vzdělaných lidí. Prvním druhem jsou lidé, kteří se naučili vyslovené nesmysly. Druhým druhem jsou lidé, kteří jsou schopní ve svém oboru, ale považují se za odborníky i v oborech, o kterých nic nevědí. A protože jsou vysokoškolsky vzdělaní v jednom oboru, považují se za inteligentní všeobecně. Těchto lidí je nejvíce.

Sám jsem prožil desítky let s francouzskými vysokoškolskými profesory a musím říci, že takové bláboly jako od nich jsem neslyšel nikde jinde. Vyjadřovali se ovšem o věcech mimo svůj obor. Nicméně považovali se za intelektuální autority i v těchto oborech, ve kterých nebyli specialisté. Jejich způsob myšlení bych popsal jako úplně zvrácený, plný samých předsudků.

T. Diblík 15.9.2023 16:43

V devadesátých letech jsem rád chodil na přednášky Prof. Hrona, ekonoma, pozdějšího rektora ČZU. Ten po jednom bezvadném vystoupení řekl: Choďte na odborné semináře, diskutujte s kolegy, studujte literaturu, protože poločas rozpadu inženýra je sedm let.

A prof. Jaroslav Petr má na internetu přednášku Geneticky vylepšené lidstvo. V ní cituje profesora biologie, který zahajuje svou přednášku slovy : Vážení kolegové, polovina z toho, co Vám říkám, není pravda. Protože nikdo neví, která polovina to je, zkouším všechno.

Potěšil jsem Vás?

T. Diblík 16.9.2023 7:21

Já jsem se Vás nechtěl dotknout. Jen ukázat, že v oboru založeném na důkazech nemůže člověk trvat na vyvrácené hypotéze, aby nebyl za obecního blba. A to mi přišlo potěšitelné. T.D. :-)

M. Grundmann 16.9.2023 14:15

Jednalo se o témata ze společenských věd. Pokud jde o přírodní vědy, nesetkal jsem se na vysokých školách s nesmysly. Úroveň byla většinou velmi vysoká, často na světové úrovni.

Na nízkou úroveň společenských věd ve Francii si opakovaně ztěžoval i francouzský ministr školství. Dokonce se mluvilo i o tmářství na vysokých školách. Shrnout to lze jednou větou : téměř všichni jsou komunisté.

T. Diblík 16.9.2023 16:31

Ano, články o podobném vývoji v USA jsme léta četli od Prof. Ulče. Chaos v obou těch zemích mi připadá vlastně stejný. Smutné je, že nadaní středoškoláci maří čas moderními společenskými "vědami".

M. Grundmann 16.9.2023 17:18

O nadání těchto středoškoláků bych pochyboval. Těmto studijním oborům se ve velké míře věnují ženy, které by možná v užitečných oborech neuspěly. Muži se těmto pavědám věnují jako hlavní obor v mnohem menší míře.

Na bakalářské práci o genderových stereotypech v knížce Ferdy Mravence na Univerzitě Karlově také pracovala mladá studentka a školitelem byla také žena. Připadá mi, že jsou podobné pavědy pro ženy neodolatelným lákadlem. Je možné, že je současný úpadek společenských věd na Západě způsoben příliš vysokým zastoupením žen ve společenských vědách.

T. Diblík 16.9.2023 20:57

Jak je možné, že ty bláznivé ženské mají takový vliv, že strhnou celou společnost.

Já jsem měl celý pracovní život praktické kolegyně. Člověk se na ně vesměs mohl spolehnout. Tak mě napadá - víte jak se pozná dobrá účetní? Když s Vámi nesouhlasí, dá si ruce v bok a nesleví. :-) Že by to ty humanitní vzdělankyně dělaly taky tak?

T. Diblík 17.9.2023 7:24

Už vím. Ty festovní ženský s rukama v bok nakonec dojdou pro účetní osnovu, nebo předpis a strčí mi to pod nos.

Humanitní vzdělankyně tak dlouho kňourají a ječí, až se to nedá vydržet a prosadí si svou.

P. Pospisil 15.9.2023 11:51

Blábol.

J. Jurax 15.9.2023 22:09

Stručně - máte zjevně za to, že co vzdělanec, to blbec.

M. Grundmann 15.9.2023 22:23

Tak na mě skutečně působí prostředí západních univerzit. ;-D

J. Jurax 16.9.2023 0:28

Tak to jo ... :-)