1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Karla 15.1.2010 9:48

Jak předpovědět lidské chování?

Je tolik aspektů, které ovlivňují lidské ekonomické jednání, jedním z nich je obrovský vliv médií. Novinář se dohodne s dovozcem ropy, který tvrdí, že v důsledku krize na blízkém východě (války, terorizmus...) ropa půjde "nahoru" . Zpráva se uveřejní, "pumpaři" ihned zvednou cenu benzinu. I toto je chování subjektů trhu i netrhu, které je nutné "zkoumat" a z toho vyvozovat "vědecké závěry".

pteryx 14.1.2010 20:23

ekonomie je pseudověda

Ekonomické vztahy jsou prostě příliš dané proměnlivým myšlením společnosti a ekonomové jsou příliš závislí a poplatní společnosti kde žijí, přičemž to v podstatě jinak být ani nemůže. Jinak by byli buď filosofy nebo hospodáři - ale oni jsou ekonomové - počítají kolik je čeho a za kolik, ale co je základní jednotkou k tomu se nikdy nemohou dostat. Je to prostě taková choroba z povolání. Ekonomové opravdu nemohou porozumět životu. Když jim uvěříte (jako kdysi lidé uvěřili Marxovi), tak se se zlou potážete (dodnes jsme se z toho pořádně nevzpamatovali).

Moje rada. Pokud chcete zvýšit svoji společenskou prestiž, tak nelžete a nekraďte. V tom smyslu, že přicmrndování a napomáhání trestnému činu je spoluúčast.

Minutus 14.1.2010 17:04

Politická ekonomie

Vznikla v Anglii už před Marxem, tedy v první polovině 19. století. Už tenkrát chápali, že ekonomie se od politiky oddělit nedá.

Josef 14.1.2010 17:18

Re: Politická ekonomie

Tak me napada :  Co se to vlastne vyucovalo na V.S. Ekonomicke za totality? Nemohl by to tu nektery pametnik v hrubych rysech objasnit ?  A take na pravech !

Brtník 14.1.2010 23:33

Re: Politická ekonomie

V kostce řečeno pakvil, který se vydával za Marxismus, ale zásluhou porušení základních Marxových postulátů s Marxem, kromě názvu neměl nic společného. Marx  totiž popïsuje kapitalismus 19. století tak, jak fungoval. To co plácali na VŠE bylo od reality vzdáleno asi tak jako Sněhurka a 7 trpajzlíků. Nelíp jsem se bavil, když o revoluci všichni přednášející ÚML zázračně prozřeli. Pak jsem jenom nevěděl, kdy mi vlastně lhali, když mě dusili u štace z marxáku a nebo potom, kdy to vše zavrhli.

A tak jsem se dostal k meritu věci. Ekonomie bude věrohodná tehdy, až se nebude zgruntu předělávat kvůli takovým maličkostem , jako jsou revoluce. (matiku ani fyziku to nějak neovlivňuje).

Pavel 14.1.2010 16:06

Problémy ekonomie:

1. Ekonomie nepřináší žádné použitelné výsledky. Zatímco jiné vědy přináší jasné výsledky, z kterých mají lidi prospěch, nebo alespoň to vypadá, že by z nich nějaký konkrétní prospěch mohl být, ekonomie se nedostala nikam. Jediné, co dokáže ekonomie poradit je "radši do toho nerejpejte, nebo to ještě víc po***". a nezdá se, že by se to (alespoň v hlavním proudu) mělo změnit. Kolik ekonomů například rozpoznalo krizi dřív než se projevila a navrhli řešení? Kolik ekonomů kdy dělalo osvětu, že za každou investicí musí být někde nějaký Pepa Novák, který dokáže peníze použít k vytvoření nějakých hodnot, jinak jde o investici kasínového typu, (a do které jsou zatahováni i ti, kteří s takovým hazardováním nechtějí mít nic společného)? Proč dokážou dávat hlavně rady mimo realitu, jako radit lidem že se nemají zadlužovat, nebo jim nadávat, že nechtí pracovat za almužnu?

Kolik ekonomů se snaží vědecky sloučit různé ekonomické školy? V každé vědě když se vyskytne různorodost názorů se snaží spory vyřešit a dobrat se k teorii, která popisuje realitu nejlíp. Proč toto neprobíhá u ekonomie?

Proč ekonomie tak často vychází z absurdních předpokladů, jako že se lidé chovají 100% racionálně ve svůj vlastní prospěch? A to i přesto, že fakta jasně ukazují, že to je nesmysl. (ano, i v jiných vědách existují zdánlivě nepochopitelné předpoklady, ale všechny jsou vysvětlené. V ekonomii konstatované jako axiom, který není třeba dokazovat.)

atd. atd.

Fero 14.1.2010 18:52

Re: Problémy ekonomie:

Jasně, protože se podle mě nejedná o žádnou exaktní vědu, ale jde spíše o heuristiku, t.j. okamžitý nápad, jak momentální problémy vyřešit.Takové nápady měli ekonomové v době vzniku ČSR nebo po válce v Západním Německu.Universální vzorec však asi žádný není.

socan 14.1.2010 23:08

Re: Problémy ekonomie:

Ale to se velmi zásadně mýlíte, ekonomie - zvlášť její neoliberální větev - je nesmírně plodná a jejími plody se živ_ý_ takřka každá vláda západního světa. Spíš celého světa skrze IMF & WB. Jako spr8vn9 konzervatici byste měli tyto instituce odmítat velmi hlasite - stejně jako my, pravověrní levičáci.

Karel K 14.1.2010 14:29

Jak by mohli lidé chápat ekonomii

když ji nechápou ani ekonomové. Jejich hádání do budoucna jen připomíná loterii. Proste lidé vidí, že to není a nikdy nebude exaktní věda. Navíc jsou jejich teorie spíše skleníkové, v normálním světě moc nepracují  - typický příklad je jeden světově uznávaný ekonom, který ani nevěděl tak primitivní věc, že privatizace se musí přísně hlídat, jinak si cizinci a spekulanti rozkradou republiku.

j 14.1.2010 14:47

Re: Jak by mohli lidé chápat ekonomii

prostě lidé vidí, hlavni ti co k nim přijde exekutor a hlavně by byli štastnější kdyby se průmysl neprivatizoval a ekonomika by fungovala jak třeba v Bulharsku

Pavel 14.1.2010 15:48

Re: Jak by mohli lidé chápat ekonomii

Blábolíte.

I-Worm 14.1.2010 14:17

Ekonomie je něco jako astrologie

někdy se holt stane, že ta předpověď vyjde. Ale když nevyjde, tak se vám vždycky dostane vědeckého zdůvodnění, proč to nevyšlo...

j 14.1.2010 14:21

Re: Ekonomie je něco jako astrologie

spíš bych to svedl na lidský faktor a obcházení ekonomických principů. Když něco nevyjde tak se hlavně vymlouvají naši ekonomové - politici

Dadacos 14.1.2010 14:06

Ekonomie používá též exaktní metodiku

Elasticita  ***  Čistá současná hodnota  ***  Peněžní multiplikátor  ***  Deflátor  ***  Nezaměstnanost  ***  Bilanční princip  ***  Reálný měnový kurs

etc.

Pytel 14.1.2010 15:24

Re: Ekonomie používá též exaktní metodiku

Jaká je měřící jednotka hodnoty? (neboli rozměr. Tip: ty ostatní veličiny mají rozměr 1. V té slavné exaktní ekonomii mají vůbec veličiny rozměr 1 :-D

Dadacos 14.1.2010 17:54

Re: Ekonomie používá též exaktní metodiku

Takže podle Vás je kupř. nezaměstnanost = 1 (nebo eventuálně 1/2).

Chcete-li žvanit, dejte si drink :-p

Pytel 14.1.2010 21:45

Re: Ekonomie používá též exaktní metodiku

Nezaměstnanost je 0.1 [1] (To jako deset procent ty vole)

ironik 14.1.2010 12:45

Nerozumí? nechtějí?

Ale hlavně nevěří.

ps 14.1.2010 14:23

Re: Nerozumí? nechtějí?

Nevěří protože nerozumí. Kdyby rozuměli nemohli by věřit paroubkovi.

JJ 14.1.2010 12:21

běžný chod života

ha ha, tak popisovat "běžný chod života", na to kandiduje pěkná řádka oborů, třeba sociologie, psychologie či náboženství. Takže si pořádně rozmyslete, co teda pod ekonomii šoupnout, když se vám nelíbí, že jsou tam finance.

žibřid 14.1.2010 16:24

Re: běžný chod života

Řekl bych, že na obsah toho, co podle autora zkoumá ekonomie, se hodí něco jako "finanční sociologie", i když to Vaše "finanční náboženství" je moc hezké :-). Každopádně jsem rád, že autor jasně prozradil, že ekonomie není exaktní věda, nýbrž věda humanitní - to nám neekonomům umožňuje účinnou obranu.

knihovnik 14.1.2010 12:02

no lide nerozumi ekonomum

ale neni to jedno? jak se ukazalo ekonomove vubec nerozumneji ekonomii.

Takze asi vubec nevadi ze nerozumime lidem, kteri svemu oboru  nerozumneji ne?

Antonín Hrbek 14.1.2010 11:45

Pamatuji ještě doby

kdy u nás nebyla "ekonomie", natož "politická" ale "hospodářství", které mělo úzkou vazbu na, skutečné hospodaření. Dnes máme samé "ekonomy" ale málo "hospodářů" (prosím neplést s hospodskými ekonomy).

U nás hospodářství skončilo prakticky s Englišem. V Německu se Wirtschaftslehre udržela mnohem delší dobu, zejména na úrovni podniků.

Naší katastrofou je, že současní čeští ekonomové nebyli nikdy baťovskými hospodáři, kteří by nesli na svých bedrech důsledky svých rozhodnutí a skutečně hospodařili se svými prostředky. Takže to co hlásají je náboženství vyčtené z různých Biblí. A když se něco nepovede - oni nezkrachují, jenom si najdou něco o několik stránek dále nebo jinde.

Antonín 14.1.2010 12:05

Re: Pamatuji ještě doby

Je to tak.Bratři Baťové se v hrobech obracet musejí!!!!!Máte pravdu pane Hrbku.

Minutus 14.1.2010 12:21

Re: Pamatuji ještě doby

Přesně tak.

ps 14.1.2010 14:28

Re: Pamatuji ještě doby

Vy zaměňujete ekonomy s politiky. Ekonomové většinou na žádná důležitá rozhodnutí vliv nemají.

mladý .k.70m 14.1.2010 15:03

Re: Pamatuji ještě doby

Ano pane hrbku vtom slově "hospodaření "je všechno řečeno ekonomové nehospodaří na svém hospodářství ani na "našem" oni jsou někde ve vzduchoprázdnu a proto to vypadá jak to vypadá! Děkuji

czxzxcz 14.1.2010 19:50

Re: Pamatuji ještě doby

A prave proto se v Liberci hospodarska fakulta prejmenovala fakultu ekonomickou. Aby si nahodou laik nemyslel, ze se tam neco uci nebo nedejbuh, ze se tam uci neco uzitecneho. :)

Mablung 14.1.2010 11:43

krize ekonomie

Ekonomie má velké problémy. Nikdo moc nevěří jejím předpovědím (bohužel, často oprávněně) a tudíž se na ní dívají na něco jako předpověď počasí. Nevidí složitost systému, nevidí složité výpočetní modely. Vidí jen že to až příliš často nevychází.

Ekonomie se sto let zabývala modely kde ignorovala dynamické chování systému. Ty sice velice dobře popisovaly určité situace, ale v praxi, kdy měly předpovídat děje, příliš často selhávaly. Těchto sto let prostě musí být vidět.

Druhým problémem ekonomie je složitost systému, proslulý motýl který pravidelně posílá tornáda a jiná neřádstva na nebohé obyvatelstvo. Nepředvídatelné zásahy do systému model předvídat nedokáže, tudíž výsledek který model předpokládal se ukáže chybným. Ekonomie prostě není věda s izolovanými systémy kde akce má předem danou reakci. Když je reakce vychýlena vnějším vlivem, smůla ...

občanka 14.1.2010 11:37

Je to proto, že zaměňujeme ekonomii za hospodaření

a myslíme si, že hospodaření rozumíme všichni. Bohužel ekonom nemusí být dobrý hospodář, jak nám předvedl např. Klaus, a teď třeba Paroubek. Oba vystudovali ekonomii. Pod jejich vedením stát zbankrotuje. Zajímavé je, že v rodině hospodaří dobře. Klausovic ani Paroubkovic rodina k bankrotu nespěje. Naopak. Jejich rodinné finance a majetky bytní. I proto v Británii uspěla Thacherová. Byla totiž hospodyně a ne ekonomka. Británii vyvedla z velké levicové krize a postavila hospodářsky (nikoliv ekonomicky) na nohy.