29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč Čechům komunismus příliš nevadil?

Člen rady Ústavu pro studium totalitních režimů Michal Uhl si myslí, že ten, kdo vztahuje slovo totalitní na celé období existence českého komunistického režimu v létech 1948-1989, je ideolog .

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 11.4.2013 23:58

Re: Ano, můj příbuzný byl československý legionář

On nebyl hlavním povoláním zemědělec, ale dělník ve fabrice. Měl ale něco, jako záhumenek. Na vesnici byli jen tři sedláci, kteří se živili výhradně zemědělstvím, zbytek měl kus pole a zahradu jako přivýdělek. "Moudří" soudruzi usoudili, že si dělníci přivydělávat nepotřebují a tak jim tuto možnost odebrali.

Moje matka říkala, že díky těmto políčkům přečkali např. i obě války snáze, než lidé ve městech. Proto se jich nechtěli vzdát (ač třeba za Hitlera museli odvádět vejce od každé slepice).

J. Kanioková 11.4.2013 21:54

Včerejší jednání na ÚSTR -

možný poslech audio - http://www.ustrcr.cz/cs/rada-ustavu

6. jednání (10.04.2013)

V. Stejskal 11.4.2013 21:40

Re: Ano, můj příbuzný byl československý legionář

Ten vas slavny pribuzny mel par hekaru, kdyz byl kovorolnik. Musel pracovat v tovarne, aby vyzil. Kolektivizace ho zbavily zbytecne driny. Vetsina soukromych zemedelcu do kolektivizace mela 2-5 hektaru. Proto soukromi zemdelci dnes temer neexistuji, krome velkych podniku. Kolektivizace byl nejvetsi uspech socialismu.

J. Jurax 11.4.2013 21:05

Když to nemůžeš porazit ani před tím utéct,

smiř se s tím a přizpůsob se. Proto Čechům komunismus příliš nevadil ... o Moravanech se tu nic nepraví :-)

J. Jurax 11.4.2013 21:02

Re: Pravda

Podstatné je ono relativně - relace je vzájemný vztah, poměr - tedy podstatné je, k čemu se vztahovalo, s čím se poměřovalo. Proti řekněme Egyptu nebo Haiti to pro nás vycházelo báječně, proti NSR, Švédsku nebo USA ani tak ne ...

Klady reálného socialismu - snad jediný byl, že se až na naprosté výjimky nedalo přijít o práci; mělo to ovšem své důsledky v přezaměstnanosti, nízké produktivitě práce a tudíž nízkých mzdách, navíc velmi nivelizovaných. Navíc se za ty peníze leccos nedalo koupit a když, tak to nezřídka nebylo kvalitní. A taky byla povinnost pracovat - a všechno bylo státní. I družstva ... Kdo se státu znelíbíl, byl odsouzen k nízce honorované práci (na to stačilo jen málo jásat a/nebo nemít rudou knížku, zejména u pracující inteligence), případně šel (paradoxně) za trest k lopatě - a nebylo zastání.

Na jiný klad si nevzpomínám ...

P. Vaňura 11.4.2013 20:56

Ano, nacismus měl všechny klady, které měl komunismus

a komunismus spáchal ty samé zločiny, jako nacismus. Akorát přejmenoval antisemitismus na antisionismus, což převzali i nekomunističtí levičáci...

P. Vaňura 11.4.2013 20:49

Ano, můj příbuzný byl československý legionář

a bránil se vstupu do JZD. Jeho syna nenechali ani aby se vyučil. A takových pamětníků jsem znal spousty.

Dokonce i "kovorolníci," jako byl můj strýc, vlastně součást "dělnické třídy," byli v tomto směru státní mocí zlikvidováni. Pole u baráku mu nuceně vyměnili za pozemek 5 km daleko a to se nedalo vedle zaměstnání zvládnout. Navíc zakázali prodávat soukromníkům selata, tehdy si skoro každý na vesnici držel prase, toto jim bylo znemožněno. A to si pamatuji i já!

A jako korunu toho všeho jim soudruzi nadávali, o kolik více chtějí poté, co nemohli chovat prasata, nakoupit masa a kde to mají vzít...

P. Vaňura 11.4.2013 20:40

Jeden citát

Svoboda má své úskalí, demokracie není dokonalá. Ale nikdy jsme nemuseli stavět žádnou zeď, abychom lidem zabránili odejít, aby se nedostali VEN. (c) J. F. Kennedy

A nevím už který politik bavorské CSU řekl na adresu "východní politiky" sociálně demokratického kancléře W. Branta toto:

"Spolková republika byla uznávána všude, kde politické klima neurčují pracovní tábory, ostnaté dráty a ústavy pro duševně choré. Pan Brant nás postavil na roveň státu, který se musí obklopovat minovými poli, aby mu jeho občané neutekli."

J. Barto 11.4.2013 20:40

Re: Proč asi ?

Možná, že v něčem máte pravdu, ale určitě ne v tom podstatném.

Jinak totiž, jinak by třeba ta demonstrace proti, vypadala trochu jinak, než ta trapná poslední.

Pane Kozelský, parkoviště u hypermarketů jsou plná, podívejte se na statistiku, kolik lidí tráví dovolenou v zahraničí atd.atd.

Tím ovšem nechci řící, že se některým nežije těžko. Ale kdy a kde tomu tak nebylo ????

P. Vaňura 11.4.2013 20:34

To je celkem jednoduché, už od dob obrozenců zde

byly v podstatě iracionální sympatie k Rusku. A protože Hitler byl krutý okupant, jevil se Stalin, který nebyl o nic lepší, jako "osvoboditel."

A k tomu přidejte skutečnost, že členství v KSČ bylo PODMÍNKOU jakékoliv kariéry.

Vyjímkou bylo ČÁSTEČNĚ umění nicméně, kromě Věry Chytilové u nás např. NEEXISTOVAL režisér, který by coby úlitbu mocným nenatočil žádný prorežimní film.

Hlavu popelem si v ČTV posypal Dietl ale třeba i Zátopek, Miloš Kopecký dokonce vedl pořad, kde nadával emigraci i Svobodné Evropě.

V. Stejskal 11.4.2013 19:37

Re: Totalita. Totalita stupiditu nevylučuje, ale podmiňuje.

Kolik vam je let? Co vite o soukromych zemedelcich? Rozhodne to nebyli tridni nepratele. Kolik je soukromych zemedecu dnes? Na prstech je mozne je spocitat. Ja jsem patril k obcanum duhe kategorie a prezto jsem vystudoval i aspiranturu jsem udel. V KSC jsem nikdy nebyl. A co jsou cirkve za verbez vidime dnes, kdy si berou to co jim nikdy napatrilo.

J. Krásenský 11.4.2013 19:12

Totalita. Totalita stupiditu nevylučuje, ale podmiňuje.

A co článek ústavy o vedoucí úloze Komunistické strany Československa, co rozdělení společnosti na občany první kategorie (KSČ), druhé kategorie (nestraníci a Národní fronta) a třídní nepřátele (věřící, církve, soukromí zemědělci )?

P. Kozelský 11.4.2013 18:01

Proč asi ?

To bude možná tím, že soudruzi z nás sice sdírali kůži stejným způsobem jako dnes kapitalistické nadnárodní společnosti s tím rozdílem, že podstatný zisk z naší práce zůstal tady doma v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i na Slovensku a tento byl znovu reinvestován do výstavby továren a tedy k tvorbě dalších pracovních míst, k tvorbě vzdělávacích center pro pracující, k podpoře rodiny jako základu státu.

Dnes z naší práce tyjí lidé o úmyslech kterých nevíme zhola nic , i když probíhající permanentní morálně - ekonomická krize nám leccos naznačuje. My co práci máme padáme na tvář a ryjeme držkou v zemi. Ten zbytek žije a spíše živoří z daní tvrdě stažených z našich platů zatímco bohatí ještě více bohatnou, ale zpět své zisky neinvestují. 

Z čistě ekonomicko společenského pohledu  je dnešní doba pro běžného průměrného občana totalitnější a více bezvýchodná než nejčernější komunistická totalita.

Tak asi proto pane redaktore!

M. Pivoda 11.4.2013 17:19

Jsou i jiné výzkumně i prakticky zajímavé otázky

"Proč Čechům komunismus příliš nevadil? ... V letech 1948 - 1950 bylo až 25% české populace členy Komunistiké strany."

No prosím. Spíše by ale stálo za prozkoumání, proč se z tolika členů komunistické strany, a tak snadno, stali po roce 1989 čeští kapitalisté? A proč to zbytku české populace až tak moc nevadilo?

Praktické dopady: Jestliže například Ivan Kočárník přísahal věrnost své Komunistické straně a pak ji tak snadno zradil, proč by Češi měli věřit jeho slibům o pevnosti druhého důchodového pilíře (tzn., že vám za dalších 30 let někdo uložené peníze vrátí ve formě důchodu)?

J. Vyhnalík 11.4.2013 16:20

Re: To už je pozdě, pane Pavlovský.

Z jeho pohledu to žádná totalita také nebyla. Svobodně se narodil v USA.

R. Langer 11.4.2013 15:55

Re: hihihi

Ale byl, a fest!

R. Langer 11.4.2013 15:52

Re: Pravda

Hm, jenom je škoda, že na rozdíl od komunismu o těch kladech nacismu nahlas moc veřejně mluvit nemůžete... :-D

R. Langer 11.4.2013 15:50

Re: Pane pisálku, prosím vás,

Já jo, já jsem žil v totalitním státě udržovaném násilím ozbrojenými složkami vládnoucí třídy - té komunistické. Tomu říkám žít v komunismu. Čemu říkáte komunismus vy, soudruhu?

R. Langer 11.4.2013 15:48

Re: bravo

Bohužel, bohužel.

R. Langer 11.4.2013 15:47

Re: Komunismus nevadil asi hlavně proto,

Vaše dogmatické náboženské definice komunismu jako beztřídní společnosti s všelidovým vlastnictvím výrobních prostředků a bez potřeby peněz řadím do stejné kategorie jako třeba ty katolické či islámské, tj. do říše pohádek, a na skutečné definici komunismu to nic nemění. :-D

R. Langer 11.4.2013 15:43

Re: Komunismus nevadil asi hlavně proto,

Komunismus byl a je všude, kde vládne komunistická strana, a jeho definice je ta, že je to totalitní ideologie udržovaná násilím. Jiná definice komunismu neexistuje.

V. Stejskal 11.4.2013 15:29

ne totalita. ale stupidita

60 leta nebyla rozhodne totalitni, zejmena jejich druha polovina. Mne bylo 20. Zaclao se casteji jezdit na Zapad, v novinach byla celkem prijatelny diskuse. Bohuzel to pokazili ti bolsevicti diletanti typu Dubcek, Cisar, Ruml atp., kteri nechapali, ze tak vyznamne reformy mohou byt uskutecneni jen se souhlasem  SSSR. To vedeli i v USA i napr. Bruno Kraisky, rakousky kancler. Totalita nebyla ani tak totalita, jako stupidita.

J. Václavíková 11.4.2013 15:24

Re: bravo

To jste, strejdo, úplně mimo. U nás půjdou popírači totality do lukrativních funkcí, nikoliv do vězení.

V. Stejskal 11.4.2013 15:19

bravo

To se Vam, teticko, povedlo. Ted budou chodit do vezeni nejenom popiraci holokaustu, ale i popiraci totality. Bravo.

J. Slanina 11.4.2013 12:55

Re: ÚSTR je politický úřad, ne vědecké pracoviště.

Správně, soudruhu podpraporčíku. Každý chvilku tahá pilku. Ovšem jeden z tahajících nesmí mít na rukách klepeta co mu nasadil ten druhý.

V. Novák 11.4.2013 12:42

ÚSTR je politický úřad, ne vědecké pracoviště.

Jako politický úřad samozřejmě podléhá politice a rozhodují o něm politici. A v politice platí "každý chvilku tahá pilku".

Zvykněte si na to.

R. Szewczyk 11.4.2013 12:40

hihihi

zhlediska ekonomického,v minulém režimu bylo v podstatě vše státní,družstevní podnikání mimo zemědělství v procentech bylo marginální a v podstatě to byla jen bytová družstva,spíše ten režim připomínal feudalismus,kdy uzká skupina ovládala veškerý majetek pomocí ozbrojené družiny,,,,ovšem nežijme v iluzi,v součastnosti uzká skupina lidí ovládá cedulovou banku,tím pádem má také vše pod kontrolou,ovšem ne jako vlastník,což je pohodlnější,vysvětlení viz Kypr

V. Novák 11.4.2013 12:37

Tak ať se tomu "velice úzkému úkolu" taky věnuje!

To by ovšem musel fungovat jako archiv a ne jako výrobna kauz na politickou objednávku.

V současné podobě není ani archiv, ani historické pracoviště. Historikové se ÚSTR vyhýbají a ti, kteří se v něm (zřejmě z naivity) namočili, se snaží ho vymazat z CV. Protože je to kaňka na vědecké morálce.

Osobně si myslím, že máme funkční instituce, věnující se archivnictví a nefunkční ÚSTR tudíž není potřeba, ale pokud už má zůstat - tak ať, sakra, funguje!

R. Szewczyk 11.4.2013 12:32

hihihi

dále vysvětlení,,,,,totální=uplný.bez vyjímky,,,,,totalitní,=ve smyslu jednotný,uplný,,,,,,,no a pak každej s jazykem mává těmi slovy,a stádo přikyvuje,,,,,,,,,s překvapením zjištuji,že za bolševického režimu odborné politické články měly uroven,což dnes je spíše vyjímkou,dikce je asi taková že :jediným konečným cílem křestanů je dostat se do ráje,to je cíl,cesta například přes katolickou víru je nepodstatná,takže pokud vládne křestanská strana,typicky KDU-ČSL,tak jsme v ráji,tedy po smrti,tedy byli a vládli tady komunisti,,,,,spíše členové komunistické partaje,tak tady byl komunismus,opravdu genialní myšlenky,ovšem co chcete od bednáků v divadle a od jiných komediantů a mluvících hlav

M. Hoblík 11.4.2013 11:43

Komunismus nevadil asi hlavně proto,

že nikdy nebyl. Jeho budování zabránil pád socialismu.