21.1.2022 | Svátek má Běla


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Forstmeister 21.11.2007 9:05

Halt slovo "fašismus" (z lat. fasces - svazky) je historicky pejorativní, a proto tabu

Co je na tom složitého? Fašistická ideologie je založena na kolektivismu (z hlediska politické ekonomie na korporativismu), nacionalismu a to vše obaluje totalitní stát, který vyžaduje absolutní jednotu, autoritu a povinnost. Takže nezaměňovat s nacismem (potažmo s německým národním socialismem, který některé prvky fašismu pouze přebral).

Obě tyto ideologie jsou ryze levicové (jednota, autorita, povinnost), totalitní stát s vůdčí silou (stranou), kolektivismus (masy). Vždyť i před válkou (potažmo až do června 1941) psaly levicové plátky řady zemí (včetně RP) o NSDAP, že je to "echtovní" strana dělníků, kteří se vzepřeli angloamerickému imperialismu. Tak "vo co vlastně de"?

šakal 21.11.2007 9:42

...Ale prd!...

...Fašistiký stát nemá s nacionalismem vůbec nic společného - s antisemitismem také ne. V italské fašistické vládě bylo dokonce několik Židů ministry. Mussolini si cizí národy neošklivil...

...TOHLE je právě doména nacistů - a nikoliv fašistů  ;-)

zdeněk 21.11.2007 9:53

Re: ...Ale prd!...

ale má. proč by jinak itálie expandovala do afriky? naštěstí se italský fašismus omezil na hurá vlastenectví a kecy o tom, jak obnoví římskou říši

šakal 21.11.2007 13:56

...No tááák!...

...Dobývání kolonií není projev nacionalismu...alespoň většinou ne. Pokud plánujete "Endlösung" nějaké cizí rasy nebo národa, protože je považujete za podlidi, tak to je nacionalismus nebo, chcete-li, rasismus. Ovšem označit dobyvačnou válku o kolonie za projev nacionalismu asi opradu není správné :-/ 

Historik 21.11.2007 10:04

Fašisté opravdu nebyli antisemité, nicméně pěstovali nacionalismus,

Mussolini svůj stát vyhlašoval za pokračovatel Římské říše, včetně přebrání symbolů ("hajlování," fasces jako výsostné znaky na letadlech).

Stojí za zmínku, že Velká fašistická rada zbavila roku 1943 legálně Mussoliniho moci, on se ale vrátil jako Hitlerova loutka v Němci okupované části Itálie a ty členy rady, kteří hlasovali pro jeho odvolání a byli v jeho moci, dal zastřelit. Tím pravděpodobně zpečetil svůj vlastní osud. Pokud by ho Skorzeny neosvobodil, nejspíše by nebyl později popraven.

Forstmeister 21.11.2007 10:50

Re: ...Ale prd!...

šakale. asi jste se probudil a ruku měl "goršoku"

Forstmeister 21.11.2007 17:48

Re: ...Ale prd!...

Tak, to jste mne "dostal". Býti examinátorem, vrátím vám index s doporučením, abyste přišel příště.  Přečtěte si svoji reakci a můj příspěvek ještě jednou, a podumejte nad relevancí "...Ale prd!". Přeji pěkný večer.

kdokoli 21.11.2007 11:46

Re: Halt slovo "fašismus" (z lat. fasces - svazky) je historicky pejorativní, a proto tabu

Je v tom chaos, stupnice totality:

étatismus (dříve Francie), fašismus (Mussolini), nacionální (Hitler) a internacionální (lido-demo) socialismus , komunismus (SSSR), maoismus (Čína), Pol-Pot (Kambodža, zelený Keller)

Člověk si musí dávat bacha ...

Lišák FOX 21.11.2007 8:58

Tento problém matení pojmů mne již dlouho rozčiluje.

Ale tak výstižně bych to nesepsal. Autore díky za článek.

rolandszewczyk 21.11.2007 8:48

no jo ,

ještě další popletení pojmů,napsat a vyslovit tezi,že neonacisti jsou ultrapravicoví,němečtí fašisté vyhubili židy a dávat rovnítko mezi tím vším a komunizmem je přesně to ,co by měl postihovat ,alespon 100 hodinami veřejně prospěšných prací v knihovnách a archívech zákon,neb takovýto nesmysly opravdu pravdu o historii a součastnosti nevypoví, a jen slouží k potlačení demokracie,která by měla se postarat prioritně o minulost

Forstmeister 21.11.2007 9:21

Re: no jo ,

Pravdu díš. Co je vlastně "levicovost a pravicovost? Pojem, který směrově orientuje kout v konventech, kde se scházeli v hloučcích největší spiklenci stejných názorů z řad poslanců (levý či pravý kout). Když by konvent byl kruhovou místností (kouty by se propojili "v kružnici"), nejblíže sobě by byli ti, kteří se nejvíce nacpávali do příslušných koutů. Teoreticky lze z tohoto usuzovat (pokud to není oxymoron), že pravice a levice (omocí svých ultra frakcí), má k sobě nejblíže, alespoň formou prosazování své ideologie. Ono je to tak složité, že celá řada politologů a soudních znalců z toho má perfektní "živnost".  

xyz 21.11.2007 8:37

Přece jde jen o politické nálepky, známky či nadávky

Se skutečným politologickými či sociologickými kategoriemi to nemá moc společného.

Rudolf 21.11.2007 8:29

Co je to neonacismus?

Výraz "nacismus", "nazi" je jasný. Jde o zkratkové slovo, nahrazující výraz "nacionální socialismus". Ale kam teď s onou předponou? Je neonacismus  neonaconální socialismus a nebo nacionální neosocialismus?

kdokoli 21.11.2007 11:48

Re: Co je to neonacismus?

B) je správně ;-)

Pišta 21.11.2007 7:09

Komunismus, nacismus, fanatismus

 Problémem je, že u nás doma se nacismus díky komunistům jaksi scvrkl na koncentráky a druhou světovou. Proto se dost lidí diví, čím byl pro Němce tak přitažlivý. Inu tím, že sliboval. Dělníkům sliboval práci a slušný plat a byt. Rekreační zařízení. Odstranění kriminality a parazitů ve společnosti. Kdo by mohl něco namítat? Válku ani náhodou! Proto nechal Hitler zlikvidovat vedení SA. Lidé si pamatovali jejich řádění z doby "boje o moc". A stačila maličkost. Uvěřit v genialitu a moudrost vůdce. Odstranit parlamentní žvanírnu a všechny co brzdili svými námitkami urychlené budování dokonalé společnosti. Oni například nezavedli cenzuru. Oni vydali nařízení, že každy šéfredaktor musel být členem NSDAP. Oni nezestátnili i ševce.  Jenom nařizovali co má která továrna vyrábět. A ctili vědu a neustále bojovali proti náboženskému tmářství. Zdravého rozumu a přírody se Hitler dovolával v každém projevu. Prot o likvidovali pacienty psychiatrie a postižené jedince. To bylo opatření sloužící budoucím pokolením.ˇŽe ta "krásná" idea skončila tak jak skončila, za to mohli židovští agenti a vlády ovládané židy. Dnešní náckové jsou bez šance ,protože ten jejich kravál a násilí může těžko někoho přesvědčit o tom ,že jejich cílem je ozdravění společnosti a spravedlnost. Hitlerovi se to bohužel podařilo. Pokud jde o komunisty, je to to samé v rudém. Každý fanatismus je slepý. Antifašismus, při kterém létají dlažební kostky a zapalují se auta je stejný fanatismus jako komunismus i fašismus či nacismus sám

šakal 21.11.2007 2:14

..."nechci klást rovnítko mezi nacistické a komunistické genocidium"...

...A proč nechcete, pane Šlechto...PROČ?! ;-P

cb 21.11.2007 8:28

Re: ..."nechci klást rovnítko mezi nacistické a komunistické genocidium"...

Protoze se to nedela, protoze se to nesmi, protoze by se na neho intelektualove krive divali.

ten 21.11.2007 10:16

Re: ..."nechci klást rovnítko mezi nacistické a komunistické genocidium"...

Obávám se, že jste tento výrok nepochopil. Autor nechtěl klást rovnítko mezi, na jedné straně nacistickou a komunistickou genocidou ( bráno jako jeden celek ) a na straně druhé militantním antifašismem...

Jura Jurax 21.11.2007 10:19

Re: ..."nechci klást rovnítko mezi nacistické a komunistické genocidium"...

No, protože to nelze. To komunistické zabilo víc podstatně lidí - pravda, mělo na to delší dobu ...

Mard 21.11.2007 1:52

Plně souhlasím s autorem že z dnešního pohledu je anarchista stejným nebezpečím jako neofašísta.

Obě ideologická seskupení jsou typická svými davovými manipulacemi, kdy zejména mladší lidé s nedostatečným IQ a malou sebedůvěrou se cítí v jejich "grupě" velikány. Myslím si, že z hlediska demokracie, je potřebné zabránit tomu, aby příslušníci obou těchto skupin napadaly ostatní lidi a omezovaly jejich svobodu. Když si hajlují nebo mávají srpy někde za Prahou na poli, tak jsem spokojen, ale když přijdou do centra s jediným úmyslem vymlátit výlohu u MCDonalda a trochu se poprat, tak se domnívám že je to odsouzeníhodné.

šakal 21.11.2007 2:22

...Poslyšte,...

NEOFAŠISTÉ jsou kupříkladu k nalezení mezi současnými nebo nedávnými předními činiteli a propagátory EU - například takový předseda Evropské komise Jacques Delors.

Zatímco NEONACISTÉ jsou soustředěni v takových organizacích, jako je "Národní odpor"a podobně... ;-)

S pozdravem: ZA SLOVA PŘESNĚJŠÍ!

šakal fidelius, podepsán vlastní prackou

kdokoli 21.11.2007 11:50

Re: ...Poslyšte,...

R^

agent přisluhovač 21.11.2007 1:18

Velice výstižně popsaná "inflace pojmů" a její zneužívání!