4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pražská kavárna - co to vlastně je?

Zeman vnesl do češtiny výraz „pražská kavárna“ a přivlastnili si ho jednak jeho poskokové coby nadávku pro protivníky a jednak jeho protivníci k tomu, aby si ze Zemana utahovali. Nicméně stojí za to zamyslet se nad tím, co Zemana k takovému slovnímu obratu vedlo. Je to aktuální zejména nyní před presidentskými volbami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 21.11.2017 10:31

Vidím tři mnou volitelné kandidáty,

ale ještě jsem se nerozhodl:

Zeman - Topolánek - Fischer.

V žádném případě ne Drahoš. V žádném případě.

T. Kočí 21.11.2017 10:34

Re: Vidím tři mnou volitelné kandidáty,

Zvláštní výběr. Ve zcela opačném gardu.

A. Alda 21.11.2017 10:46

Re: Vidím tři mnou volitelné kandidáty,

Neuváděl jsem pořadí. Jsou to prostě tři lidé (minule jsem Zemana nevolil, ale až na vyvěšení EUvlajek mne výkonem své funkce nezklamal a občas výjimečně i potěšil), o kterých přemýšlím, zda je podpořím v prvním kole. Jak to bude v druhém kole, to samozřejmě ještě nevím - podle toho, kdo tam bude Zemanův protivník. Ale kdyby byl v druhé kole Drahoš a kdokoli jiný ze současných kandidátů, podpořil bych toho kohokoli jiného.

P. Selinger 21.11.2017 11:52

Re: Vidím tři mnou volitelné kandidáty,

Topolánek . V druhém kole kdokoliv kromě Zemana.

J. Anděl 21.11.2017 9:01

Hm

Nemám ten termín pražská kavárna rád, ale tohle je divný článek teda.

Ani nevím, kde začít. Je divný celý.

M. Picek 21.11.2017 8:07

Co to je pražská kavárna

Vážený pane.

S velkým zájmem jsem přečetl Váš článek s uvedeným nadpisem. Nejsem příznivec M. Zemana, ani jsem jej nevolil, nicméně kdo to je "příslušník pražské kavárny" mě velmi zajímalo. Nyní to, díky Vám, vím. Je to neuvěřitelně sebestředný, samolibý mamlas, hluboce přesvědčený o své výlučnosti, a o tom, že jen jeho názory jsou ty správné. Ostatní občany nesdílející jeho postoje považuje buď za hloupé a nevzdělané nebo za morálně pokleslé. Ve své nebetyčné nadutosti očekává, že projevy elitářství budou se samozřejmostí chápány jako dostatečný důvod názorové nadřazenosti. Tomu, kdo nesdílí přesvědčení o jeho výlučnosti (pana mamlase) by měla být omezena občanská práva, pokud by jich neměl být rovnou zbaven, neboť není schopen pochopit velikost a hloubku mamlasových myšlenek. Díky Vaší lekci nadutého snobství se nyní daleko lépe orientuji v současné politicko-společenské situaci, za což Vám upřímně děkuji.

Vzhledem k tomu, že se naše postoje a názory diametrálně liší nebudu považovat za nezdvořilé pokud na můj příspěvek nebudete reagovat. Pouze jsem Vám sdělil svůj názor, tak jako Vy jste sdělil svůj názor mně. Nepovažuji tedy za nutné abychom si vzájemnou korespondencí dokazovali kdo z nás dvou je větší vůl.

Přeji hezký den. Milan Picek

A. Pakosta 21.11.2017 8:41

Re: Co to je pražská kavárna

Připojuji i svůj podpis, dovolíte-li.

Aleš Pakosta

Ś. Svobodová 21.11.2017 11:20

Re: Co to je pražská kavárna

Rovněž. Svobodová

P. Zinga 21.11.2017 8:42

Re: Co to je pražská kavárna

Pane Picku, ten sebestředný mamlas sedí. Již loni jsem zde psal o "elitě", jejím vesmírném sebehodnocením a vlastnictví "jediného správného názoru".

Já Zemana volil, v druhém kole. A příště tomu bude zřejmě stejně.

F. Navrátil 21.11.2017 9:24

Re: Co to je pražská kavárna

Celkem výstižná definice, i když poněkud mnohomluvná. Ještě bych přidal, že echt kavárenský povaleč je obvykle přisátý na státní rozpočet, živí ho práce v nejrůznějších institucích a parazitických neziskovkách. Proto není schopen pochopit lidi, kteří vytvářejí skutečné hodnoty.

R. Tichý 21.11.2017 9:43

Poslete to primo Paynovi. Jeho clanek je bohapuste mlaceni slamy. Vam se definice povedla skvele!

M. Valenta 21.11.2017 9:59

Re: Co to je pražská kavárna

No a já do teď myslel, že neuvěřitelně sebestředný, samolibý mamlas, hluboce přesvědčený o své výlučnosti, uráží zesnulé a když se ukáže, že přestřelil, tak se neomluví, nazývá lidi idioty, omlouvá ruské lumpárny, zaměstnává lidi bez prověrek, záměrně rozděluje národ, chlastá na ruské ambasádě a poté vrávorá nad korunovačními klenoty ....... seznam, jak jistě chápete, by byl dlouhý.

Nenapadlo Vás někdy, že nebýt Zemanových provokací, nebyly by ani ony břitké odsudky?

R. Langer 21.11.2017 12:57

Re: Co to je pražská kavárna

No, to o něm píšou hlavně jeho odpůrci. Jeho příznivci naopak tvrdí, že dost často trefí hřebík rovnou na hlavičku, a podle neustálého vřeštění druhé strany to asi bude pravda. :-D

A. Alda 21.11.2017 10:34

Pane Picku,

velmi dobře jste to napsal.

Kdybych nejprve četl Vaši odpověď, sám bych už na Payneho vůbec nereagoval. Vystihl jste, co si myslím též, lež neuměl jsem to tak dobře zformulovat.

M. Valenta 21.11.2017 10:36

Re: Pane Picku,

Máte recht generále, za vojáky většinou psali jiní.

R. Langer 21.11.2017 12:54

Re: Co to je pražská kavárna

Přidávám se k vám, popsal jste to velmi výstižně a cítím to naprosto stejně!

P. Marcín 21.11.2017 14:30

Re: Co to je pražská kavárna

Též souhlasím. "Příslušníka pražské kavárny" se Vám podařilo popsat dokonale.

Petr Marcín

J. Pšenička Ing. 21.11.2017 8:04

Autor se zcela vyhnul popisu

politické orientace kavárny. Z informací veřejně dostupných vyplývá, že kavárníci podporují EU bez kritických postojů, podporují neřízenou migraci negramotných vetřelců, jednají podle zásad politické korektnosti, je jim vlastní multikulturalismus, obdivují LGBT a další menšinové sexuální orientace, nenávidí křesťanskou civilizaci a všechny, kteří mají jiné názory. Proto opovrhují prostým, a proto hloupým lidem, projevují se jako povýšenecká a arogantní (j)elita. A mají-li někteří vysokoškolské vzdělání, tak tím hůř pro ně. Místo aby je využili k šíření pravdy, kritickému myšlení a prosazování hodnot, na kterých vyrostla naše západní společnost, propagují fanatickou neomarxistickou ideologii a povyšují se nad své názorové oponenty.

A. Reček 21.11.2017 7:57

Nehádejme se zde ohledně té kavárny

Myslím si, že ono nařčení někoho, že má názory jako v kavárně, či Pražské kavárně, prostým lidem neříká nic. Mimo zdejší diskutéry nebo novináře jde o pojem zcela stejný jako hospoda nebo restaurace. Že Zeman to tehdy ve své řeči hodnotil jinak, tak nic to nemění na faktu. Kdo dnes si pamatuje různé Zemanovy výroky? Zatím skutečně při debatách s lidmi nikdo při vyslovení věty - jdu do kavárny, nemyslel na politiku.

D. Polanský 21.11.2017 7:53

Kavárníci jsou všude, ale je fakt že v Praze

je jich nejvíce, což je demograficky logické. Typický kavárník si myslí, dokonce je přesvědčen, že je moudřejší než venkovan již jenom proto, že má humanitní vzdělání. Jenomže tenhle typ vzdělání jej jaksi automaticky izoluje od společensky užitečné praxe. Nemá kromě žvástů obyčejným lidem co nabídnout. Proto jeho prvním krokem k odpoutání od planého teoretizování by mělo být získání výučného listu a následné vykonávání řemeslné práce na plný úvazek. Tím by se dostal do kontaktu s obyčejnými lidmi a poznal, co vlastně potřebují a jak myslí. Což by v konečném důsledku vedlo k tomu, že by již nechodil do kaváren, ale do hospod, nejlépe čtvrté skupiny. Tím by integrace kavárníka do společnosti byla dovršena.

P. Chládek 21.11.2017 9:50

Re: Kavárníci jsou všude, ale je fakt že v Praze

Já jsem venkovan, mám technické vzdělání, živím se v zemědělství hrubou prací, chodím do hospody iv. cenové skupiny(dokonce jednu vlastním), nejraději žeru tlačenku a piju pívo a přece sám sebe s hrdostí řadím do té pražské kavárny nebo případně mezi havloidy. Přes to všechno se necítím být odtržen od reality, jakoliv bych někdy chtěl...

J. Kavalír 21.11.2017 10:53

Re: Kavárníci jsou všude, ale je fakt že v Praze

Tak to je od vás hezké, že se někam cpete. Jde o to, zda by vás ti "praví kavárníci" mezi sebe přejali nebo by z vál jen měli legraci.

P. Selinger 21.11.2017 11:47

Re: Kavárníci jsou všude, ale je fakt že v Praze

Nemáte náhodou trochu bolševické myšlení ? Intelektuály do výroby nahnala KSČ v padesátých letech,

I. Procházková 21.11.2017 19:02

Re: Kavárníci jsou všude, ale je fakt že v Praze

Výraz "pražská kavárna" se časem stal nadávkou pro inteligenci, podobně jako se v 50. letech vzdělaným lidem nadávalo "ty inteligente". Jsou to levičácké manýry, kterých se bohužel hned tak nezbavíme. Ještě na začátku 70. let můj tchán pomlouval moje rodiče slovy: "aby se nepossrrali, inteligenti". Pořád sklízíme trpké plody dlouholeté vlády KSČ.;-(

P. Rudolf 21.11.2017 7:29

Pražská kavárna

je trochu nešťastný název, neb jaksi vyčleňuje všechny mimo Prahu. Možná je to ale záměr jejích odpůrců. "Pražský kavárník" je přitom každý, kdo je schopen kritického myšlení, uznává jako vrchol demokracii a právní stát a ví, že naši spokojenou budoucnost nám může pomoci zajistit pouze západní vzdělanost a kultura a nikdy ne východní primitivní buranství.

Vzdělání je věc velmi, velmi důležitá, je ale nesmyslem, že by členem Pražské kavárny nemohl být dělník nebo prostý člověk z venkova.

O. Uživatel 21.11.2017 7:38

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 21.11.2017 7:52

Uživatel požádal o vymazání
D. Polanský 21.11.2017 7:54

Mohl,

ale je to jev statisticky zanedbatelný.

P. Han 21.11.2017 8:06

Re: Pražská kavárna

Pražská kavárna je neformální (aspoň doufám) spolek pseudointelektuálů a elitářů, kteří proklamativně vyzdvihují právní stát a demokracii, ovšem pouze, pokud je v jejich rukou. Kritické názory potlačují, jejich nositele denuncují a snaží se kriminalizovat. Západní vzdělanost a kulturu přetváří "podle svého", snaží se ji odstřihnout od jejích kořenů podle známého pravidla "Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost: kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost". Patří tam různé "neziskové" organizace, usurpující si kompetence státu a pracující za peníze daňových poplatníků proti nim. Samozřejmě, že tam patří i někteří dělníci či "prostí lidé z venkova", jak krásně píšete. To jsou ti, kteří na ten špek skočili. A pak ještě nezanedbatelné množství mašíblů. Každá takováhle parta, aby si udržela semknutost a ideologickou čistotu, si musí najít a označit nějakého nepřítele, proti kterému bude bojovat. V Německu 30. - 40. let to byli Židé a bolševici (přitom se skutečnými bolševiky vesele spolupracovali, dokud se s nimi neporvali o kořist), v SSSR téže doby to bylo totéž v opačném gardu. U nás za vlády komunistů to byli západní "imperialisté" a domácí "revizionisté" a "pravicoví oportunisté". No a teď každý, kdo prokáže kritické myšlení, což opravdu není to, co si přivlastňujete, je označen za Putinova agenta.

F. Navrátil 21.11.2017 9:28

Re: Pražská kavárna

Kdo neuznává výsledky voleb a pochybuje o právu lidí volit nebo se rozhodovat v referendu, není demokrat. Proto pražská kavárna nejsou demokraté, ale elitáři.