3.12.2021 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Prázdná strategie romské integrace

Jedním z úkolů vlády v tomto nelehkém období je projednání a schválení dokumentu nazvaného „Strategie romské integrace 2021 -2030“. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že Strategie v podobě, v jaké je vládě předkládána, je téměř nerealizovatelným dokumentem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Kubeš 22.1.2021 6:44

Globálně útok na neziskové organizace považuji za špatný. Existují různé neziskovky s různým posláním a je věcí subjektivního názoru jejich (ne)prospěchu. Co je zrůdné, právě vzhledem zmíněné subjektivitě, je jejich financování z veřejných zdrojů neboť o něm rozhodují politici (ti jsou aspoň voleni) a nevolení úředníci. Proč o podpoře nenechat rozhodovat lidi individuálně. Jak? Celkem jednoduše - možností daňových asignací spolu ze striktním zákazem podpory z veřejných a korporátních zdrojů. Celý systém se vyčistí sám. Uvidíme, zda lidé budou v rámci daní přispívat organizacím pomáhajícím starým a nemohoucím nebo třeba loděm ve středozemním moři spolupracujícími s pašeráky.

Apropo, nezná někdo stranu, která by měla daňové asignace v programu? Aha, ono by to omezovalo jejich moc (přerozdělování peněz) v případě vítězství. Takže asi nic.

J. Strakoš 22.1.2021 7:31

Rozhodně neziskovky nezakazovat, to opravdu ne - spoustu z nich je užitečných nebo vzniklo jako zastřešení nějakého zájmu (zahrádkáři, modeláři).

Psal jsem zrušit programy - tedy speciální státní strategie zabývající se integrací skupin a neziskovky jen přestat financovat - což je to, co navrhujete.

Stejně by se mi eklovalo, kdyby stát přispíval třeba těm zahrádkářům - z principu je to špatné a za chvíli by tu byly umělé zahrádkářské spolky, které by primárně sloužily jen k čerpání podpor.

A nápad o rozhodování o směřování části daní je super - jenže by se hned ozvaly skupiny do systému sice nepřispívajících, za to však po právu rozhodovat toužících.

L. Dočekal 22.1.2021 8:07

Pane Kubeši,které neziskovky jsou myšleny každý ví.Jako dobrovolný hasič jsem také neziskovkář.Ale takovou podporu,jako ty nepotřebné,ba přímo škodící rozhodně nemáme.

J. Pokoutný 22.1.2021 8:54

Ale vždyť právě takové neziskovky, jimž přispívají lidé přímo, existují. Mají transparentní účty, kam jednotliví občané přispívají. Proč tedy podporovat - zcela neprůhledně, přes stát - ziskovky, které leckdy navíc proti zájmům státu a jeho občanům bojují?

P. Moravčík 22.1.2021 10:35

Na Slovensku môžete určiť, kam a komu pôjdu 4% z Vašich daní. Napriek tomu sa príspevky štátu pre parazitické neziskovky neznížili a prispieva im aj Brusel. Najprv by sa museli všetky tieto príspevky zrušiť, aby sa ukázalo, či tieto skupinky dokážu financovať svoju "činnosť" z donácií. A zrušiť to dosť dobre nejde (EÚ). Tam by to šlo asi len americkou (a ruskou) cestou - ak ťa platí niekto z cudziny, tak si posvietime na tvoje príjmy a výdaje.

J. Jurax 22.1.2021 17:26

No jo no, ale z těch daně platících by svými penězi skrze daňovou asignaci podporoval neziskovky pro začleňování Romů po mém soudu velmi malý počet. Z toho by všechny ty neziskovky tohoto typu zaručeně nevyžily.

Stejně tak mám za to, že by opravdu hodně málokdo z tzv. většinového etnika ze svých řádně zdaněných peněz podpořil neziskovky tohoto typu. A nezačleněné etnikum samo své začleňování platit už vůbec nebude, natož dobrovolně ... :-)

J. Sedlář 22.1.2021 0:42

Na řešení bydlení mám pro pronajímatele prima radu. Stačí když dáte aspirujícímu menšinovému nájemníkovi podepsat souhlas s anexí Krymu.

Když podepíše, tak ho nepřijmete, prže je to Vaše politické přesvědčení a máte na něj nárok (© soudruh Rychetský).

Když nepodepíše, tak ho nepřijmete, prže je to Vaše politické přesvědčení a máte na něj nárok (© soudruh Rychetský).

J. Strakoš 22.1.2021 6:03

To neprojde - na vlastní politické přesvědčení máte nárok jen v případě, kdy se shoduje s oficiálním směrem, jinak je to samozřejmě diskriminace.