17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Právo není hadr na podlahu

Právo jako minimum morálky a jako společenská smlouva mezi občanem a státem. Právo jasné, srozumitelné, minimalistické, obecné, vynutitelné. Aby člověk dnes věděl, co bude platit zítra. Aby byl schopen si je přečíst, pochopit

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. A. 2.10.2021 7:53

Zřejmě považujete za rozumného jen toho, kdo zrovna souhlasí s Vašimi názory.

K. A. 2.10.2021 7:52

Jen mě k tomu napadá, že stát patrně vydává ty normy, aby byl z obliga. Pokud nevydá opatření proti covidu, tak ho můžou žalovat ti, co ho prodělali, pokud ale bude opatření vynucovat, tak ho zas budou žalovat ti, kteří se jimi cítí poškozeni. Nikdo přitom neví, jak to dopadne. Takže vydat normy a nevynucovat je, je nejjistější. A je to samozřejmě dobrá cesta do s..č.k, pokud zrovna o něco jde.

V. Braun 2.10.2021 7:31

I za těch několik dnů dokáže Texas vyprodukovat pěkné zákonné perly, zdá se.

V. Braun 2.10.2021 7:30

Když paní Kovářová přestane psát na téma manželství, případně se rozčilovat jen nad nálepkami jedné strany, tak dokáže napsat i velmi rozumný článek. Podepisuji.

T. Diblík 2.10.2021 7:24

Dobrý den.

Prof. Vojtěch Cepl před mnoha lety v jedné své rozhlasové přednášce řekl, že stát, ve kterém se ani renomovaný advokát nevyzná v zákonech bez počítače nemůžeme považovat za právní.

Doporučuji pustit si jednou ročně Vzkaz Vojtěcha Cepla z archivu České televize.

D. Stirsky 2.10.2021 5:57

Plný souhlas. Např. několik set novel zákona o daních z příjmů mluví za vše. Upravme třistakrát např. větu "Dnes je hezky a půjdeme proto na výlet." Co z této úpravy asi vznikne? Inventura veškerých norem, zrušení nepotřebných a nadále s jedním novým zákonem 2 zrušit. Zákaz přílepků, novel hned po schválení, atd., atd. Každá norma musí být co nejsrozumitelnější pro ty, kteří se jí mají řídit. Logické členění, nadpisy paragrafů, co nejkratší věty. Školení a publikace zdarma, když stát požaduje, aby se občané normami řídili.

J. Berger 2.10.2021 4:56

Kalifornie má parlament, který zasedá stále a chrlí zákony. Obyvatelstvu se daří stále hůře a prchá. Texas má parlament, který zasedá 3x do roka po 2 dnech, „aby nebylo moc zákonů“. Texasu se daří ekonomicky velmi dobře. U nás leží v parlamentu asi 270 návrhů (nových!) zákonů . V tom se nemůže nikdo vyznat. Právo má být v podstatě každému jasné, každý má vědět, co si může a nemůže dovolit. Současná obezlička jen dovoluje mezi zákony „proplouvat“ všelijakým šíbrům. Kromě toho jsou zákony natolik nekvalitní, že je nutno je – i vícekrát – renovovat.

J. Prikner 2.10.2021 4:52

Jak kde a jak kdy. Hlavně když na to v Bruselu dohlíží Jourová.

M. Grundmann 2.10.2021 3:45

České právo má jednu podstatnou vadu, stát se soudí stejným způsobem jako soukromé osoby. Je zcela běžné, že normální soudy vnášejí do společnosti chaos. Pokud soudce takto zasáhne to života jedné soukromé instituce nebo několika lidí, je to nepříjemné pro zúčastněné, ale nikoliv pro celou společnost.

Pokud jsou však snadno napadána rozhodnutí státu stejným způsobem, vzniká z toho logicky chaos. Měli bychom se inspirovat v zahraničí, kde je možné soudně napadat stát pouze před zvláštními soudy podle zvláštních pravidel. Například by se tyto spory měly soudit výhradně u správních soudů a ne u běžných soudů. Takto by se omezil negativní vliv nepředvídatelných soudních rozhodnutí na fungování státu.