17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pomník vlasovcům není dobrý nápad

Starosta Prahy-Řeporyje Pavel Novotný chce na tomto území postavit pomník příslušníkům Ruské osvobozenecké armády, známých u nás jako vlasovci. V Praze jich padlo během května 1945 asi tři sta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 4.12.2019 17:38

Uznávám fakta, které jste sdělil. Děkuji. Šílená doba přináší šílené souvislosti.

Jen zůstávám stran generála Vlasova na názoru svém a řekl bych "suše slovníkovém".

Zahájeno šíleným Leninem za německé peníze. Leninem nasáklým kravinama od Marxe, kravinama které by ani tisíc opilých ruských profesorů nikdy nenapadly ........ Ruští carové "byli mužiky a šlapali na perka bojarům" ...... společně s evropskými císaři si parcelovali panství (Polsko) ...... ale vocaď pocaď! Zdá se mi důležité i na to poukázat.

P. Lenc 4.12.2019 10:30

Pane Bartoni, nesouhlas.Pokud jste sledoval a já se domnívám že ano to, co se v ruské televizi odehrávalo dává za pravdu těm, že Rusko je stále stejné co se týče historie sovětské a i já, který Novotného opravdu nemusím jsem mu za jeho vystoupení tleskal.Bylo by dobré si trochu té historie zopakovat a nejen co se týče Prahy.

K. Křivan 4.12.2019 15:15

Rusové jsou imperialisti už několik stoleti. Ten svrab a neštovice ve kterém byli na konci komunismu a za Jelcina se podařilo Putinovi jakžtakž překonat. Takže imperialismus zase vzkvétá.

Š. Hašek 4.12.2019 17:46

Čo si predstavujete pod takým slovom imperialista? Karla IV, Ivana Hrozného? Pardon, Karel nebyl Rus .... to mi ujelo.

Aspoň, že i přes ten svrab a neštovice stihli ti Sověti zakroutit Adolfovi krčkem. Desinfikujte si ruský plyn, některé bakterie mají rády metan (i arabský) ..... až si budete vařit kafe.

V. Petr 4.12.2019 10:24

Pan Bartoň by si měl zopakovat historii. Není pravda, že pomoc Vlasovců pražskému povstání nebyla důležitá, byla pro jeho průběh klíčová a 7. 5. 1945 dokonce zachránili situaci.

Dále je pravda, že Rudá armáda přijela do Prahy de fakto po válce. Není ale pravda, že vůbec nebojovala, likvidovala odpor osamělých skupin německých fanatiků.

Stalinovým cílem vůbec nebylo zachránit Prahu, ale zabránit německým vojákům dostat se do amerického zajetí. Ukázkou této politiky je bombardování Mladé Boleslavi 9. 5. 1945, kdy zahynulo kolem 150 českých lidí...

Š. Hašek 4.12.2019 12:31

Nebyla klíčová .....

Pokud něco víte, tak klíčové bylo "prokouknutí" generála Schörnera (krvavého hýzla der ersten Klasse), velitele armády Mitte, připravené na východ za Prahou.

Připraven hájit Festung Čechy do posledního muže a do poslední vypálené vesnice/Prahy. Vyučen v Bělorusku.

Pochybuji, že sto Vlasovců by mělo vliv na statisíce odpočatých Němců Wehrmacht.

Na konec válčení v Praze mělo vliv několik faktů: Berlín v pytli, Rudá Armáda kolem, Američané kolem, Vůdce doutnal, zachraň se kdo můžeš před Sověty, kteří přišli vystavit účet za rozbitou vlast, chladný kalkul Schörnera - ten taky nechtěl, aby ho sovětští vojáci pověsili při bojích na hrušce ................. a byl zde i fakt několika set vojáků ROA, ještě včera střílejících na opačnou stranu. Připomenu.

Posuzujme tedy váhu těchto naprosto různorodých faktů. A nebral bych váhy cinknuté Novotným.

V. Petr 4.12.2019 14:34

O to se s Vámi nepřu. Samozřejmě by Vlasovci v počtu několika tisíc ani čeští povstalci nebyli schopni silám, kterými v květnu 1945 disponoval Schorner.

Něco jiného byl ale zásah Vlasovců na konkrétním místě a v konkrétním čase, ten opravdu povstalcům velmi významě pomohl.

Š. Hašek 4.12.2019 17:51

Není důležité ani to slovo významně. Mohli bychom začít debatovat, jaký význam těm čtyřem dnů přikládají občané Pankráce ....

Mě stále napadá (i do budoucna) význam slov "dvojí zrada".

Š. Hašek 4.12.2019 12:39

Stalin nic neosvobozoval - jak píšete Vy, "jenom zabraňoval německým hrdlořezům, aby si rajzovali kudy a kam chtějí"!

Hodně neotřelý názor na věc. Na věc tak vážnou jako byla druhá válka.

Já tedy děkuji, že si německý voják nemohl dělat co chce. Vy byste chtěl, aby si dělal, co chce?

Stran všelikých bombardování upozorňuji, že jsme se jaksi přichomýtli do prostoru/situace, kde perfektně pracovala zbrojní výroba pro Wehrmacht a železnice nevozila jen turisty na Kokořín .....

V. Petr 4.12.2019 13:36

To, že nás Rudá armáda neosvobodila řekl otevřeně Brežněv Dubčekovi v srpnu 1968. "Výsledkem WW2 je to, že náležíte do naší zájmové sféry a abychom tento stav udrželi jsme ochotni vést další válku!" (Zdeněk Mlynář, Mráz přichází z Kremlu).

Osvobození vypadá jinak!

J. Kanioková 4.12.2019 20:11

Ano !

M. Valenta 4.12.2019 9:33

Nepíše tady pan autor občas o potřebě suverénní české politiky?

P. Jánský 4.12.2019 8:54

Bartoň opisuje

a ještě v opsaném dělá chyby.. to paní učitelka pozná na první pohled.. Neff a redaktor nikoliv..

Z. Ukolébavka 4.12.2019 8:24

Dobrý článek. Moc dobrýR^

Š. Hašek 4.12.2019 12:40

Určitě.

V. Němec 4.12.2019 6:07

Jestliže doposud ruská celostátní televize nepozvala nikoho z vrcholných státních představitelů Česka, ale učinila tak poprvé pozváním opozičního představitele vlády formátu starosty Novotného, pak je nad čím uvažovat.

V. Patrik 4.12.2019 6:04

Jestli si vlasovci pomník zaslouží, je věc diskuze. Novotný má pravdu minimálně v tom, že jim do toho ruská ambasáda nemá co kecat.

Š. Hašek 4.12.2019 12:11

Sláva, hurá! Novotný má "minimální pravdu". Ještě by měl Novotný uznat, že zas on nebude kádrovat celé Rusko.

P. Khail 4.12.2019 12:33

Mezi "minimální" a "minimálně" je dost velký rozdíl. A můžete uvést jak N. kádruje celé Rusko? Nerad bych aby mi něco uniklo. :-)

P. Štěpánek 4.12.2019 0:35

To chce koule odkazovat na toho pomatence Baštu, který kope asi stále za cccp. Mimochodem vlasovci už tu pamatniky mají a nikomu to nevadí a místo Bašty bych odkázal na Žáčka, stokrát důvěryhodnější zdroj poučení. Ale chápu, Bašta a Klaus ml. forever ;-D:-PR^V!

V. Zadák 4.12.2019 4:32

Žáček je ta správná persona. Předseda fakultního výboru SSM na Fakultě žurnalistiky KU. Není to historik za kterého se rád vydává, ale novinář.

P. Štěpánek 4.12.2019 7:27

Tak to nevím, ale poslouchal jsem Žáčka s Baštou v pořadu v rozhlase a bylo vidět, že o tom něco ví :-)

V. Patrik 4.12.2019 6:12

Měl by pan Bašta ještě dodat, že pro Rusáky je fašista každý, kdo netančí , jak oni pískají.

Š. Hašek 4.12.2019 12:43

To Vás opravdu napadlo?

Uznávám, a souhlasím, že pro Rusa je zrádcem každý, kdo "začne podle okolností pískat jinou přísahu než předešlou".