19.3.2024 | Svátek má Josef


SPOLEČNOST: Pomník vlasovcům není dobrý nápad

4.12.2019

Starosta Prahy-Řeporyje Pavel Novotný chce na tomto území postavit pomník příslušníkům Ruské osvobozenecké armády, známých u nás jako vlasovci. V Praze jich padlo během května 1945 asi tři sta.

Starosta Prahy-Řeporyje dostal prostor v ruské televizi Rossija 1 a podle bývalého velvyslance Česka v Rusku selhal. Diváci si budou údajně myslet, že je Novotný nácek.

Pavle, chápu, že jste složitá osobnost. Nemáte obavy vzít na sebe takovou zodpovědnost a vystupovat s iniciativou zřízení sochy člověku, jehož činnost byla odsouzena během norimberského procesu?“ ptala se moderátorka v starosty v úvodu.

„Usmívám se, protože říkáte jenom lži. Nestavíme pomník Vlasovovi, stavíme pomník 300 padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády, kteří padli při osvobozování Prahy. Koněv přišel do Prahy den po kapitulaci německých vojsk,“ vysvětlil Novotný, a připomněl tak zároveň nedávný spor Prahy s Ruskem o odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Ten se později podílel na krvavém potlačení maďarského povstání.

Ruská osvobozenecká armáda (ROA) vznikla relativně pozdě za situace, kdy se německé jednotky dostaly na sovětské frontě do defenzívy a začaly ustupovat. Od 30. dubna začali navazovat představitelé ROA již oficiální kontakty s českým odbojem, který zvažoval jejich účast na připravovaném povstání v Praze a který se s nimi nakonec dohodl na jejich pomoci. Dne 5. května se začaly přesunovat jednotky ROA ze Suchomast do Prahy, kam dorazily v brzkých ranních hodinách o den později. Vlasovci, jak byly jednotky nazvány díky jejich veliteli generálu Vlasovovi, obsazovali pod velením Sergeje Buňačenka v Praze důležité opěrné body a uzly a ovládli velkou část Prahy a jejího předměstí. Zde vedli boje proti německým vojskům, ale zároveň docházelo k dalšímu vyjednávání, jak s představiteli České národní rady a českého odboje, tak s americkými vojenskými činovníky. Nebylo stále jasné, jestli americká vojska obsadí Prahu, ani jak se Američané zachovají vůči ROA. S vývojem událostí bylo zřejmé, že Praha patří do sféry vlivu SSSR, a od ROA se začaly distancovat i české orgány. ČNR se 7. května rozhodla odmítnout další pomoc od ROA, a tak vlasovci 8. května v ranních hodinách Prahu opustili. Jedna ze skupin, která nestačila utéct před Rudou armádou, byla postřílena ruskými vojáky v Praze-Jinonicích. Jejich těla jsou dosud zakopána v neoznačeném místě na poli, které se rozkládá mezi ulicí Souběžná IV. a chráněnou oblastí pískovny Vidoule.

Městská část Praha-Řeporyje leží sice blízko Prahy-Jinonice, nicméně Novotného iniciativa jako představitele jiné části Prahy, je překvapivá. Pochopil bych, pokud by politici navrhli upravit místo, kde došlo k masakru vojáků ROA a kde jsou zakopána jejich těla, tj. v Praze-Jinonicích. Rozhodně by ale nebylo moudré nazývat toto místo „památníkem“. Jak vyplývá z výše uvedeného, většina padlých vojáků ROA byla postřílena jednotkami Rudé armády. ROA po dohodě s představiteli Pražského povstání sice obsadila většinu důležitých míst v Praze na straně povstalců proti německé armádě a tato skutečnost obvykle není uváděna ani při oslavách květnového povstání v Praze. Nicméně po většinu času bojovala ROA po boku německé armády a velení ROA se na konci války chtělo se svými vojáky dostat do amerického zajetí. Jak se pak ukázalo, Američané vlasovce vydali Rudé armádě a ti byli většinou na českém území Rudou armádou postříleni.

Snahu starosty Novotného proto považuji za příležitost přiživit se na boji části české politické reprezentace proti Rusku. Pozoruhodné je to, že Novotný reprezentuje ODS, jež se velmi rozčilovala nad vyjádřením Václava Klause juniora, který přirovnal práci poslanecké sněmovny k židovskému výboru před transportem. Novotný opět používá události z konce II. světové války a vyzdvihuje tu složku německé armády, která si pomník v pozitivním smyslu slova nezaslouží. Pomoc Pražskému povstání již přišla v době, kdy k německé kapitulaci zbývaly hodiny. Na webu ODS je o současné aktivitě Novotného velké mlčení, asi se „piluje“, co se řekne.

Zdá se, že čím delší doba od konce II. světové války uplyne, tím větších nesmyslů se od českých politiků dočkáme.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz