24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Politici a soudci mají mít menší platy

Názor, že čeští politici jsou málo placeni, vyslovil nedávno sám Karel Schwarzenberg. Mělo by se jim přidat; zvýšilo by to jejich odolnost proti svodům korupce. Dovedu si představit, že vše, co já můžu vědět o majetku, má kníže Karel v levém malíčku, a co o politice, má senátor Schwazenberg v pravém.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mejla 8.8.2006 8:42

Autor má pravdu. Viděl jsem to i na příkladu bývalého kamarád, tenkrát mladý ekonom

uchvácený soudruhy Klausem, Klapalem atd. Chvíli si hrál na podnikatele, ale když divoká 90. léta končila, honem se nechal zaměstnat v bance na celkem slušné pozici. Koupili se ženou luxusní byt, ale ten jim nestačil, tak si koupili domek s pancéřovými dveřmi v legolandu na jednom z těch ohyzdných sídlišťátek kolem Prahy, teď chtějí zase zpátky do bytu a nejsou nikde spokojeni a hlavně, chtějí pořád víc a víc......

ok 8.8.2006 8:42

mylne predstavy

problem je spis v tom, ze radovi statni urednici ne-manazeri maji velmi nizke platy - to je hlavni zdroj korupce. S manazery nic neudelate, to je kasta.

Ale radovi urednici budou bud mizerne placena neschopna nemehla, nebo alespon prumerne placeni prumerni lide, keri si na radeni svych manazeru dokazou posvitit. V Cechach zatim funguje ta prvni varianta - a ve statnich uradech jsou schopni lide VYHRADNE na manazerskych postech.

Zakladem fungovani statni spravy jsou dobre placeni radovi urednici - a tim dobre placeni myslim treba 30 000 hrubeho, aby ta mista byla zajimava pro sikovne lidi. Soucasny stav je mnohem horsi.

Mejla 8.8.2006 8:37

LOJŘe, vaše soudcovská "solidarita" státního úředníka je ve vás jako v koze lůj.

Ale i nad ní se naštěstí začíná smrákat. Vy jste bohužel autora opravdu nepochopil.....

LOJR 8.8.2006 8:25

Re: Re: Re: Re: Ach jo,

Hlavní myšlenka bývá obvykle vyjádřena v nadpisu. Zkuste se podívat, jaký má článek nadpis.

Brock 8.8.2006 8:15

Re: vysoký příjem zvyšuje odolnost proti korupci

Finta je ve Vaší druhé větě: "KDYŽ se to provalí..."

Jenže tam hraje jeden druhému tak dobře do ruky, že ta možnost je malá, a i když to nějaký novinář vyšťourá, tak co? Dva - tři týdny se o tom mluví v televizi a pak přijde jiná aféra a on má peníze a klid...

třetí 8.8.2006 7:58

Re: Re: Re: Ach jo,

Ale ne, vždyť říkám, že s platy je autor vedle.

packaj 8.8.2006 7:56

vysoký příjem zvyšuje odolnost proti korupci

Přijetím úplatku každý koho se to týká riskuje. Když se to provalí poletí. Tím přijde o svoji mzdu. Je-li malá, riskuje málo. Při vysokém příjmu si už každý rozmyslí vzít nebo nevzít, ovlivnit nebo ne. V zemích, kde je úředník dobře placen, vymizí korupce přinejmenším na nižších stupních. Tam se pak už berou úplatky jedině při tendrech na obrněné transportéry, kde jde o miliony.

třetí 8.8.2006 7:55

Hodnotný rozbor, až na ty platy.

 "A reklama, na kterou si ještě tato populace nestačila vytvořit protilátky, do nás hustí: To nejlepší, co lze od života očekávat, je úspěch. A úspěch má jedinou míru, peníze." ......Toto považuji za potřebné vytesat do kamene. Až dospěje společnost k tomu, že úspěch nebude mít jedinou míru peníze, až se objeví v národě ti co budou při hlásání této myšlenky respektováni a ctěni, bude lze hovořiti o správné cestě.

LOJR 8.8.2006 7:54

Re: Re: Ach jo,

A ta se zlepší tím, že zmíněným skupinám se sníží platy? Tak to jo, konečně jste mi otevřel oči. :-D:-D:-D

třetí 8.8.2006 7:51

Re: Ach jo,

Vůbec jste nepochopil o co autorovi šlo, i když s těmi platy je vedle. Jde mu totiž o morální úroveň národa.

HaHa 8.8.2006 7:29

Společnost

Společné peníze mají být co nejhospodárněji vynakládány,ale jak toho dosáhnout,když o výši svých příjmů prakticky rozhodují ti samí lidé co mají tyto SPOLEČNE´ finance na starosti vždycky bude košile bližší než kabát.

LOJR 8.8.2006 7:27

Ach jo,

Zase ta bledá závist a   "řešení" pomocí absurdní teorie. Podívejte se člověče na žebříček korupce Transparency International. Budete překvapen - ještě hůře než  my jsou na tom země s mnohem nižšími platy, přitom efekt by měl být právě opačný (trefně tu byla zmíněna Afrika). Váš příklad s okresním soudcem v USA kulhá na obě nohy. Pokud to byl soudce na tom nejnižším stupni, tak nemusí mít vůbec právnické vzdělání, jako advokát samozřejmě ano. Navíc v USA je takové množství právníků, že odejít jen tak do advokacie a bez problémů se uživit, to je sakra oříšek. Tím spíš v nějakém Prdelákově. O životní úrovni středoškolského učitele v USA ani nemluvě, můžu vás uklidnit, že zdejší soudce na okrese si o jeho životní úrovni může nechat jen zdát. Vůbec už nechápu srovnání s politiky, jejichž příjmy jsou nesrovnatelně větší a navíc jim nikdo nebrání v další výdělečné činnosti. Soudcům a státním zástupcům je umožněno provozovat jen činnost vědeckou, uměleckou a pedagogickou. Mohl bych dál pokračovat, ale byla by to ztráta času. Pokud zmíněným skupinám tak závidíte jejich příjmy, staňte se jedním z nich, teprve potom dokážete objektivně posoudit, zda jejich příjem je či není odpovídající. V těch zmiňovaných USA by vás asi nepochopili - tam totiž lidé obvykle řeší možnosti zvýšení vlastního příjmu místo snížení příjmu souseda. Tady v Kotlince ale stále platí ono čecháčkovské přání, aby sousedova koza chcípla, že? :-( 

Netřeba 8.8.2006 6:32

Tomu myšlení se říká, že je někdo " napůl cesty".

Má na kontě sto tisíc, chce mít dvěstě tisíc. Má na kontě první milion, chce mít dva. Když už jich má pět, chce mít deset. Má jich už dvacet, chce mít padesát. Tak to jde do doby, než mu na to přijdou nebo se do toho vloží bývalí kamarádi, společníci a pod.,  takže musí na nějaký ostrov a pro koho to není varování, vždycky se hodí nějaký šikovný střelec.

Na někoho nepřijdou, potom se o něm píše jako o  "úspěšném"  a on si koupí zlatou hajzlmísu. Než si na ni sedne, vystoupí z Rollse a je šťastný. Pro novináře a normální lidi. Ve skutečnosti je stále napůl cesty.

Ladislav 8.8.2006 3:04

hloupy nazor

Mira korupce je urcovana kombinaci kultury spolecnosti, pravdepodobnosti postihu  a osobnimi kvalitami. Pokud budou mit lide pocit ze jsou nedoplaceni (a ten pocit vzrusta tim vice cim nizsi je plat) tak budou nachylnejsi prekonat zabrany a vzit uplatek. Koneckoncu vezmete si za priklad Afriku - oficialne tam maji vsichni zebracke mzdy ale kazdy kdo jen muze tak krade. A podobne na vychod od nas.

Zvyseni osobni zodpovednosti za svoji cinnost by melo daleko vetsi efekt. Soucastny stav kdy je treba soudce budizknicemu potrestan 15% snizenim platu na tri mesice kdyz uz ten prusér nejde dal utajit vede k vseobecnemu slendrianu.

karlikblazek 8.8.2006 0:50

souhlas, zdravý názor

Naprosto souhlasím. Dokonce si troufám říci, že motivace úředníků ke slušnosti přeplácením se ve své podstatě ani od jiné korupce příliš neliší a lidé takto motivovatelní jsou tedy i pravděpodobněji podplatitelní.