20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pojďme si odplivnout

Jak zpívá Jaromír Nohavica: „Dál se háže kamením a píská.“ Nebo v jiné písni: „Zatoulaný pes nevzal si ani kůrku chleba, kterou jsem mu dal.“ Vždyť je to bezcharakter, ten Nohavica! Nejdřív StB, teď Putinova medaile!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Laurencikova 26.3.2022 10:24

Mozna mel Nohavica rict: Za totality jsem se narodil a v totalite zemru, kdyz se vam nelibi ten vyraz, ktery pouzil? Mate pravdu, nejsou to komunisti, ti zustali v komunisticke strane. Jsou to hochstapleri! A bijci "zavadnych" osobnosti ;-).

R. Langer 26.3.2022 5:17

Nemám s Jaromírem Nohavicou žádný problém.

A. Šír 26.3.2022 9:33

Ani s Putinem, že. Takový bezproblémový člověk... Stejný jako většina Rusů - taky nemají s Putinem problém... teda dosud neměli, a výsledek máme na krku všichni.

D. Laurencikova 26.3.2022 12:30

Tato valka je dusledkem letiteho sporu Ruska s Ukrajinou, v sirsim meritku Ruska s USA. S tim nema ani Jarek Nohavica, ani vas spoludiskutant, dokonce ani vy, nic spolecneho.

B. Rudolf 26.3.2022 4:54

Nikdo (jak doufám) se na Vás za Vaši i nadále trvající zálibu v Nohavicových písničkách nezlobí. Mně se jeho písničky také líbily - a hodně. Ale poté, co jsem se dozvěděl o tom, že donášel, se mi přestaly líbit.

Vlastně ono to nebylo tak jednoduché. Neodsuzuji člověka, který podlehl tlaku, kterému já jsem nikdy nebyl vědomě vystaven. Nemyslím si o sobě, že bych byl hrdina a opravdu netuším, jak by to dopadlo. Ale dost ostře vnímám to, že jediný způsob, jak se od podobné kletby osvobodit, je říci to všem v prvním okamžiku, kdy cítím, že je to možné. Jinak si člověk nese tuto kletbu pořád dál.

A pokud jde o Putiškinovu cenu, vnímám její přijetí panem Nohavicou také jako velkou divnost. Pokud by mne někdo takto srazil na kolena a poničil moji duši, považoval bych přijetí ceny od tohoto zločince za výsměch a dokončení mého ponížení.

Nohavicovy písničky jsou hezké a hluboké. A lidé se k nim asi budou vracet. Ale buďte prosím i vy tolerantní k těm, kterým to, co vědí o jejich autorovi, vadí.

P. Dvořák 26.3.2022 6:12

Zase až tak ostře Nohavicovo konání v souvislosti s StB nesleduji, nemám tak blízko k informacím jako vy.

Ale pokud si vzpomínám, co jsem v tisku četl, prý podepsal, ale nenašel se nikdo konkrétní, na koho by donášel.

B. Rudolf 26.3.2022 8:59

Myslím, že je doloženo, že donášel na Karla Kryla, kterého mohl na Západě navštívit. Donášel v tom smyslu, že estébáky informoval o tom, co Karla Kryla trápí (jinými slovy: Jak mu co nejvíce ublížit) a podobně. Nikdy to nebylo vysvětleno.

J. Pankovic 26.3.2022 9:27

Je zajímavé, že dokud Karel Kryl žil, neřekl proti Nohavicovi ani slovo, až mnoho let po jeho smrti s tím začal ubožák Hutka, který má problém vyprodat i sál pro 50 lidí:-P:-P:-P

P. Dvořák 26.3.2022 11:13

Hutka si stěžoval i na Kryla, že ho nepodpořil co by emigrant emigranta. Taky nebylo proč, věnovat mu zvláštní péči.

D. Hubáčková 27.3.2022 15:12

Hutka si stěžoval na kdekoho, dokonce na Havla, že když se vrátil z emigrace, tak že mu Havel nesehnal byt.

B. Rudolf 26.3.2022 11:46

To není relevantní argument. A způsob, jakým jste ho podal, je dost nízký.

D. Laurencikova 26.3.2022 12:34

Karla Kryla jsem osobne znala. Jsem presvedcena, ze by dnes psal pisne proti inkvizici. ;-)

B. Rudolf 26.3.2022 14:23

Ano, Putin rozpoutal středověkou válku (s moderními zbraněmi) na Ukrajině. A doma v Rusku inkvizici. A Karel Kryl by o tom asi něco napsal. Něco, čím by nás možná srovnal.

Ale jak to souvisí s Nohavicou? Myslíte si, že by se Karel Kryl v dnešní době zabýval Nohavicou?

D. Laurencikova 26.3.2022 18:40

Ja nevim, jestli a do jake miry se Kryl vubec nekdy zabyval Nohavicou. Urcite by ho nenutil, vratit medaili, protoze to je infantilni.

B. Rudolf 26.3.2022 19:34

Nenutil by ho vrátit medaili. Zparodoval by ho a vysmál by se mu.

D. Laurencikova 26.3.2022 19:39

Ne. Zparodoval a vysmal by se nanejvys vsem tem oportunistum, kteri se vzdycky rozhlednou, kam smeruje hlavni proud a rychle plavou s nim..... Aby byli vzdycky na te spravne strane! Ted se plive na Rusa, tak plivou na Rusa a vyhazuji z knihoven Tolsteho. Karel Kryl byl sice maleho vzrustu, ale zadny malicherny prcek. Karel Kryl byl OSOBNOST.

D. Hubáčková 27.3.2022 15:15

Tak, on už je psal dokonce ještě za života, dnes by byl nepřítel státu, podobně jako Nohavica.;-)

D. Laurencikova 27.3.2022 15:20

Moje rec.

J. Hejna 26.3.2022 8:27

Takže, pane Rudolfe, není důležité, co se říká, ale kdo to říká.

Tak to potom jo.

B. Rudolf 26.3.2022 9:14

Setkal jste se někdy s tím, že by k vám někdo mluvil dojemnou přesvědčivou řečí a přitom jste věděl (to je ten lepší případ), že, to co říká, si vůbec nemyslí, ale že to říká jen proto, aby vás apelováním na vaši lidskost, napálil? Ta druhá horší možnost je ta, když to zjistíte až po čase. Proto je poměrně často důležitý nejen obsah řeči, ale je důležitá i osoba řečníka.

Toto bylo v obecné rovině. Nohavicovy písničky jsou pěkné a hluboké a nepovažuji je za manipulativní. Jenom to, co jsem za mlada vnímal v barvě jeho hlasu jako lidské, dnes vnímám jako úlisné. Prostě to tak mám.

J. Barančík 26.3.2022 4:27

Chápu, když kdokoliv odsuzuje jeho závazek k STB. Chápu, když někdo odsuzuje přijetí nějaké medaile. Nechápu ovšem exkomunikaci na základě nevrácení té medaile. Putin je teď přirovnáván k Hitlerovi. Hitler taky uděloval medaile, vyznamenání. Znáte někoho, kdo mu je vrátil? Znáte někoho, komu to, že medaili od Hitlera nevrátil exkomunikovalo?

B. Rudolf 26.3.2022 5:06

Kdyby byl Nohavica exkomunikován z lidské společnosti, asi bych byl mezi prvními, kdo by se ho zastal. Ale tak daleko situace nedošla. Exkomunikace byla řízena (ať už církví nebo bolševikem) vždy centrálně a neponechávala žádné možnosti úniku. Tady jde o to, že někteří organizátoři kulturních akcí se naštvali (nebo si chtěli vylepšit PR, to nevím) a Nohavicovy koncerty zrušili.

Nevím nic o zákazu všech jeho koncertů v ČR. Nevím nic o zákazu prodeje Nohavicových písniček. Nevím nic o tom, že by "prodejná média" psala proti Nohavicovi štvavé články ve stylu Rudého práva. Právě naopak, v médiích se spíše setkávám se články, které Nohavicu obhajují a které kritizují rušení jeho koncertů. A myslím si, že je to tak v pořádku.

J. Barančík 26.3.2022 5:16

Tak především je zhoubná myšlenka kritizovat za něco, co člověk neudělal, případně ho za to perzekuovat. Vrcholu blbosti v tomto ohledu dosáhla jedna neziskovka, která odmítla přijmout benefici z koncertu ve prospěch Ukrajiny jen proto, že je v něm angažován Nohavica...

B. Rudolf 26.3.2022 8:55

Kritika je vyjádření názoru. Pokud je vedená poctivými úmysly a poctivým způsobem, není na ní nic zhoubného.

Mezi kritikou a perzekucí je velký rozdíl. Perzekuce vůči Nohavicovi nehodlám hájit, jen zpochybňuji, zda je toto slovo na místě k označení toho, co se děje.

P. Hák 26.3.2022 7:52

Vydržte, pane Rudolfe, všechno bude. I zákazy.

Akorát to ze začátku nebude dělat otevřeně stát, ale soukromé společnosti nebo starostové, jak je to teď. Ono to při nástupu komunistů taky všechno nezačalo ze dne na den. Důležitý je trend.

T. Pospěch 26.3.2022 8:12

Pro mě je starosta reprezentant státní moci, tedy stát. Ne soukromník.

T. Pospěch 26.3.2022 8:12

Pro mě je starosta reprezentant státní moci, tedy stát. Ne soukromník.

P. Hák 26.3.2022 8:15

O. K., měl jsem napsat "vláda".

J. Joudová 26.3.2022 13:22

Starosta rozhodně není reprezentant státní moci, nýbrž reprezentant moci na úrovni obce.

B. Rudolf 26.3.2022 9:04

Uvědomujete si, že tady probíhá svobodná diskuse? (Tedy až na několik údajně pro-ruských serverů, které odpojili.). Ale diskuse o Jarkovi Nohavicovi svobodná je. Je to velmi jednoduché. Lidé, kteří ho chtějí poslouchat, se mohou spojit, zorganizovat mu koncert, zaplatit lístky a koncertu se zúčastnit.

Pokud píšete, že důležitý je trend, tak odpovídám: Trendem je bohužel válka na Ukrajině.