30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Podobnost čistě náhodná?

Mám v knihovně všech osm dílů povídek „Z českých mlýnů“. Nedávno, jsa v penzi a maje více času, jsem po nich opět sáhl a všech několik set krátkých povídek přečetl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 4.12.2021 19:59

Polsko a Slovensko, kde, jak píšete, byl státním "dobrodiním" zákázán (nevím přesně) přístup některým obchodníkům - se nevyznačuje zboží sumárně vyšší kvalitou než v ČR. Vůbec ne. Ať si každý stát dělá. co chce.

Jako turista tam najdu tuny "braku". Ovšem to je relativní pojem, v obchodě. Obchodníci vědí, že všichni nemají stejně tlustou peněženku a nehledají jen první třídu. Pouze televizní kecalové to nevědí. A potom určití politici, ti co nemají rádi konkurenci. A mile kecají.

Poláci, Ukrajinci, Rusové jsou "skromnější" než my. Dovedou stlačit náklady na úroveň vietnamských ..... tak tam i z toho důvodu Vietnamcům pšenka nekvete.

A v Rumunsku je úřední čurbes, že bych tam obchodně nelez. Což samozřejmě Vietnamec ví.

Š. Hašek 4.12.2021 19:25

Jistě. Já to bral zeširoka. Nedoporučuji, z obchodního hlediska, zaťatost. Je to jak ty politické, dosti prdlé sankce.

Trajdám ve volnočase všady. A taky asi déle než Vy. Zajít někam do kšeftu, ještě neznamená koupit.

Příjemný večer přeji. Vyjadřuji se upřímně, někdo to nesnese.

Š. Hašek 4.12.2021 19:21

Považuji "vietnamskou obchodní síť" za již jasnou součást obchodu v ČR.

Z hlediska zákazníka, který ví co chce, orientuje se v běžné cenové hladině, rozezná kvalitu/nekvalitu, ..... a ví, že ani kuře zadarmo nehrabe. A že všude se najde něco.

Ostatní věci přenechávám milým úřadům, kde se dost tloustne a poskytují se hlavně rozhovory do televize. O tom, že tam makají jak horníci na šachtě!!! A že kdyby nebylo Vietnamců, tak se prodávají jen ty švýcarské original hodinky, každému!

L. Dočekal 4.12.2021 19:18

Když jsem vojákoval (72-74) bylo s námi moře Maďarů.Jak šlo o práci,odpověď byla Nemtudom.(nerozumím) Stačilo říci-kdo chce napsat na vycházku,rozuměli jako rodilí Češi.Takže nic nového.

V. Sember 4.12.2021 19:14

Tady v Nových Butovicích to naprosto běžné není. Neuvedl jsem nic, čeho jsem nebyl svědkem. Vietnamské obchody od jistého času ignoruji.

Š. Hašek 4.12.2021 19:07

Spojil jste mnoho poznámek dohromady:

1. Prodejní doba vietnamských obchodů nadále překonává "normu" jiných provozovatelů. Naprosto běžně 7:00 - 19:30. Na venkově jinak nevídané, COOP často 17:00. Jako turista již přímo vyhledávám "Vietnamce"! Fakt. Často je tam jediný, široko daleko. Děcko si hraje u pokladny.

2. Jejich účetnictví, faktury je starostí pro klotové rukávy na ministerstvu. Mě zajímá kvalita/cena.

3. Malinko jste nepochopil "základní princip obchodu" - zákazník nalézá zboží ve kvalitě odpovídající jeho požadavku. Nepátrá jak a kterak se octlo v regálu. Někdy akceptuji i "vysokou" cenu, protože v té chvíli "to chci/potřebuji" a mám na to. A nedělám z toho pak "vědu do novin"!

4. Gauneři lidumilní stále hledají "překupníky, nutiče ke koupi za šílené ceny, nebohé hlupáky, kteří neumějí počítat, .................. a ministerstva, poslanci - ti jim nevadí.

5. Kdo nepozná padělek od originálu (nemyslím Rembranta) je odsouzen k časté koupi padělků. Za sebe Vám řeknu, že pro ně nehodlám financovat nějaké nové ministerstvo a lítací kontrolní komise. Úřadů dost. A chodili jsme do školy.

6. Nejsem odborářský vůdce a starosti šiček (a pokladních u Alberta) ponechávám povolanějším. Jeden odborář s tím chce seknout a presidentovat. Já ho nebudu nahrazovat.

Mám uschován výuční list mého otce z roku 1928, je tam -prodavač-. Za několik let už byl docela vysokou šajbou. Nejsem v obchodě příliš vzdělán, ale jako zákazník se plně řídím jeho radami.

Obchodní a rozdělovací plánovači a dobrotrusové mě sserrou.

Berte jako poznámky "starce", který zažil rozdělovnu za Novotného a Husáka. I současnost obchodní, zatím to jde. Krom třeba té elektřiny kterou si kupuji od Němců. Ačkoliv je z Temelína!!!

V. Sember 4.12.2021 18:35

A to jsem ještě zapomněl na padělky značkového zboží, obzvláště textilního, které z jakýchsi hadrů šijí vietnamské otrokyně v nějakém hangáru.

V. Sember 4.12.2021 18:32

K Vietnamcům:

Zpočátku byli velmi přičinlivý. V devadesátých letech mizely české večerky a nahrazovaly je vietnamské večerky. Ještě relativně nedávno jsem chodil do vietnamského obchodu, protože byl nejblíže, otevíralo se tam v sedm ráno a zavíralo v deset až v jedenáct večer.

To už ale není pravda. Otevírají v osm a zavírají v devět. A kromě toho tam mají dost mizerné zboží. Jen část z toho mají na fakturu z dovozu. Druhou část nakupují v okolních obchodem a pak to prodávají s přirážkou. Nedaleko mého bydliště je OC Galerie Butovice, kde je hypermarket Albert, který má otevřeno do deseti. Občas tam vídám Vietnamky s narvaným vozíkem.

Vietnamci se zprvu zdáli být jakýmsi přínosem pro ČR, ale ten přínos jaksi vyšuměl. Začínají působit jako blechy v kožichu. Jen nějaké promile Vietnamců se u nás skutečně uplatnilo.

A pokud jde o prodavače ve vietnamských obchodech či obsluhu ve vietnamských restauracích. Jsou to v podstatě otroci. Nemají žádnou dovolenou, ani se nemohou pohybovat po ČR natožpak vyrazit někam do zahraničí. Žijí pouze v místě svého pracoviště a odvádějí většinu svého výdělku nějaké vietnamské mafii.

P. Adámek 4.12.2021 18:15

Pamatujete si na TV pohádku ještě z konce 80. let, z doby glasnosti a perestrojky, kde se chasník chce naučit dělat krásný porcelán jako ve Francii a spolčí se kvůli tomu s ďáblem, ale dostane za vyučenou, a tak se správně kajícně vrátí k malovaným hrnečkům, jaké se tu dělají odedávna, a roupy ho přejdou. Tak to je "výchova dětí v Čechách". Pak se divíme.

P. Adámek 4.12.2021 18:10

Většina zelinářských obchodů je vietnamských. Protože Vietnamci není zatěžko vstávat ráno brzy a jet nakoupit čerstvé zboží v době, kdy si Čech jde pomalu postavit na první ranní kafe.

R. Langer 4.12.2021 16:06

Že to dělají za polovic než Němčouři.

L. Beneš 4.12.2021 14:24

Francouz ovládající češtinu, pokud jde o vid slovesný, spíše řekne Já budu napsat, protože necítí rozdíl mezi psát a napsat. Bohužel nejen ve francouzštině minulý čas složený neodpovídá zcela tvaru dokonavého slovesa v češtině: "napsal jsem" versus j’ai écrit /ich habe geschrieben /I have written případně "psal jsem" versus j’écrivais (j’écrivis) / ich schrieb / I wrote resp. I was writing.

Z. Lapil 4.12.2021 13:24

Tu jazykovou odlišnost mi bezděky ilustroval spolubydlící Laosan na koleji: Čeština, to je lehký, to je skoro jako francouzština.

Co naprosto nedával, byly vidy. Až do té míry, že jeho oblíbeným povzdechem bylo: Já budum Řít.

Š. Hašek 4.12.2021 12:35

Proč brusele (a místní blbismus) Vietnamcům (místy stále) tyká?

A proč lidojedům/sekačům z pralesa pokládá červené koberce???

Já vím proč. Není mi totiž sedmnáct.

Š. Hašek 4.12.2021 12:32

Tak nějak .....

B. Havel 4.12.2021 11:37

Určitě jsou pracovitější než indoevropané a lépe se integrují.

V. Mokrý 4.12.2021 10:40

Jo, chybně proclené zboží/kontraband - práce to státní správy z dob ministra Rumla a spol ve vládě.

L. Beneš 4.12.2021 10:24

V době, kdy slavný VW převzal Škoda Mladá Boleslav a slavnostně se zavázal, že bude servisovat i dřívější modely aut Škoda, jsem jel Favoritem z půjčovny přes Bavorsko do Curychu. Někde u Memmingenu jsem zjistil (sám jsem nikdy škodovku neměl), že žárovečka svítí červeně proto, že není tlak oleje. Po pohledu do motorového prostoru jsem zjistil, že těsnění u olejového filtru netěsní. Zajel jsem do místního servisu fy VW, kde se mi vysmáli, na tyhle "pekáče" neměli nic. Namítl jsem, že těsnění je možno vyklepat z klingeritu, no což následovala odpověď "Wir flicken nicht! - My nezáplatujeme!" Nářadí jsem na to žádné neměl, ani ten klingerit, tak jsem se doptal, že v nějaké vesnici o kus dál kdosi prodává auta Lada. Muže tam jsem přesvědčil větou, že mi o něm říkali "Er hat goldene Hände - Má zlaté ruce". Vytáhl ruce z kapes, podíval se na ně nejistě, vypustil mi nad jámou zbytek oleje, sebral i filtr a na hodinu zmizel. Přivezl těsnění, namontoval je a olej netekl. Zvýšené náklady jsem přirozeně odečetl od úhrady za použití auta. Čech by si s nářadím poradil. O zkušenostech s montéry západních firem na montážích bych mohl vyprávět.

J. Hotzký 4.12.2021 10:23

V první polovině 80-tých let jsme měli v pražské Orionce na lince na výrobu tabulkové čokolády (a tu jsme vyráběli skutečně kvalitní) 3 vietnamská děvčata ve věku něco málo přes 20 let. Byla to děvčata velmi slušná, čistotná a pracovitá. Říkal jsem si, tak bych rád vychoval své dcerky.

L. Beneš 4.12.2021 10:11

Čeština a ukrajinština jsou obě jazyky nejen indoevropské, ale dokonce i slovanské, tedy sobě blízké. Jazyky asijské, nikoli indoevropské, mají jinou větnou skladbu, jinou slovotvorbu, a vyjadřují jinou vnitřní logiku jazyka. A což teprve jazyky tónové, jako je vietnamština, kde slovo třeba hao (tón dolů) znamená něco jiného než slovo hao (tón nahoru). Vám dělá patrně potíž porozumět i slovenským větám jako např. Pozerá ako slepé črevo.

L. Beneš 4.12.2021 10:01

Vy jste před rokem 1989 žil na Lomnickém štítu? Ještě, že se vám ta slepota vyléčila. Ono opravdu leccos někdy nebylo, ale příklady, které jste si vybral, vypovídají spíše o vás.

L. Beneš 4.12.2021 9:56

To jistě, ale před časem u nás jeden z nich slušně děkoval a usmíval se. Dnes po zbohatnutí ani neumí odpovědět na Dobrý den a slovo děkuji se mu ze slovníku vytratilo.

P. Hák 4.12.2021 9:37

Vědci nevznikají tak rychle - mladí možná už jsou, ale než se prosadí, potrvá to. Ve fyzikální olympiádě se mladí Vietnamci objevují stále více.

Jinak třetí nejlepší šachista v ČR a nejlepší český junior se jmenuje Nguyen Thai Van Dai.

V. Mokrý 4.12.2021 9:37

Za jakých podmínek ?

V. Mokrý 4.12.2021 9:35

SAPA - bývalý to masokombinát pro Prahu.

Po těch všech kontrolách, měla být vypálena a srovnána se zemí.

Prodejci, živnostníci z kamenných obchodů, by při takových problémech, byli dávno ve spárech exekutorů.

V. Mokrý 4.12.2021 9:30

:-) R^

A trvá to už celých 30let.

F. Navrátil 4.12.2021 9:29

Proč nejsou Vietnamci na Slovensku nebo v Polsku? Protože tam jsou pro cizince mnohem přísnější podmínky pro získání pobytu, živnostenského oprávnění, placení daní a celní kontroly. A mnohem jednodušší podmínky pro odebrání živnostenského oprávnění, odebrání povolení k pobytu a vyhoštění. Musíte si uvědomit, že vietnamské podnikání není založeno převážně na pilné a houževnaté práci, ale na mafiánských základech. Na masívním dovozu chybně procleného zboží a kontrabandu, na výrobě a obchodu s drogami, nedodržování zákoníku práce, živnostenského zákona, hygienických norem, krácení daní a praní špinavých peněz. Takové jednání nepovažuje vietnamská komunita s historicky jinou kulturou za nic špatného, protože státní správa toto všechno toleruje, ať už zkorumpováním nebo z nedbalosti.

V. Mokrý 4.12.2021 9:28

Češi jsou přece manažéry, podnikateli, jak jim bylo po r.1989 slibováno. I když mnozí jezdí na tu uváděnou " špinavou " práci do Němec, Rakous.

L. Beneš 4.12.2021 9:15

Nic proti Vietnamcům nemám. Jsou - na rozdíl od jiné také původně asijské menšiny, jež k nám přišla z dálky zhruba poloviční, ale už před několika staletími - pilní, pracovití, méně hluční a nikoho z "našinců" nenapadají ani fyzicky, ani kecy o rasismu. Studoval jsem s pěti Vietnamci před řadou desetiletí na technice, čtyři z nich byli Nguyen a něco, a ač jazykový handicap v rozdílu mezi češtinou a vietnamštinou je nepochybně daleko větší (i u vnitřní logiky jazyka) než mezi češtinou a jiným jazykem indoevropským, studovali dobře, až výborně, byť staří pamětníci tvrdili, že lepší bývali studenti z Číny a pak z Koreje. Peníze z obchodování jim nezávidím, byť mám v jistou výhradu. Pořád jde o poctivější způsob zbohatnutí, než získá-li kdo peníze pod hrozbou použití nože či jiného násilí. Někde na jižní si Moravě vykopali podzemní sklady na pašované zboží? Jiné by to prostě ani nenapadlo, krom toho kopání je práce, jíž se jiní štítí. Mně vadí jen to, že do nákupáku se nahrnou s auty a vykoupí zlevněné zboží, které pak za cenu ještě vyšší, než byla cena tovaru před zlevněním, prodají ve večerce. DHP snad státu odvedou, byť nevím, jak prokážou, kolik toho nově zdaněného zboží v OC nakoupili. Rozdíl mezi cenou zboží v OC nakoupeného a ve večerce prodaného jim jistě odvedenou DPH bohatě pokryje. (Např. plast. láhev piva zlevněnou na Kč 29,90 pak vidím ve večerce za Kč 39,90, když sleva v OC již neplatí. Z toho bratru 30-procentního zisku se i ta DPH eventuálně (?) snadno zaplatí). To ovšem finanční úřady, které buzerují OSVČ mnohdy kvůli špatně napsané čárce nad "i" nezajímá, že tady státu unikají peníze, že se jedná vlastně o neoprávněné obohacení ze spekulace. A já, jako důchodce, který celý život řádně platil daně z hlavního povolání i z "vedlejšáku", a upřímně řečeno, penze nic moc, jsem si také chtěl koupit třeba to zlevněné pivo, ale naši Vietnamci ho všechno již vykoupili a v přeplněných nákupních vozících odvezli k dodávkám a těmi do večerek. Prostě přemýšlejí.

J. Pokoutný 4.12.2021 9:14

Už před třiceti lety v Porýní si mohl člověk dát buď menu u Asiatů za 10 marek (polévka + jídlo + nápoj) nebo menu v německé restauraci za 20++. O krámcích nemluvě. Takže si nepleťte realitu s dojmy.