4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mirek F. 23.7.2008 9:27

Re: Gettysburk a Chlum.

Byla to i naše bitva, anžto české země byly jednou z významných částí habsburské monarchie. I tehdejší české prostředí bralo tuto válku za svou.  Ovšem podíl vojáků z českých zemí většinový nebyl, české pluky byly vcelku rovnoměrně rozmístěny na severním i jižním válčišti.

Janus 23.7.2008 9:30

Re: Gettysburk a Chlum.

Tak, tak ... Bitva u Chlumu (Hradce Králové, Sadové ... ?) byla bitvou, svedenou na území Čech, mezi Rakušany a Prusy o Německo .

tosek 23.7.2008 9:31

Re: Gettysburk a Chlum.

Že Spojené státy odvozují svou identitu mimo jiné i z výsledku bitvy u Gettysburgu máte pravdu, v ostatním s vámi ale souhlasit nemohu. Pokud my dnes odvozujeme svou identitu od bojů legií v první světové válce, ptám se, kde je pomník a muzeum  legií, jak se staráme o válečné hroby legionářů ve Francii, v Itálii, na Ukrajině. Nerozumím vašemu rozlišování, že bitva u Hradce Králové byla bitvou rakouskou (Rakousko-Uhersko vzniklo až v roce 1867 jako jeden z důsledků právě prohry z 1866) a ne naší - české země tehdy byly součástí Rakouska, takže to byla i naše bitva. A její výsledek mimo jiné umožnil (samozřejmě spolu s mnoha dalšími faktory) pozdější vznik ČSR. Ve válce mezi Pruskem a Rakouskem šlo totiž o "vytěsnění Rakouska ze vznikajícího Německa. Kdyby Rakouska zůstalo součástí Německa (do 1806 Svaté říše římské národa německého), patrně bychom samosttanost ne takovémto velkém Německu získávali jenom těžko, zatímco v "malém" Rakousku se Češi mohli snadněji prosadit a posléze i získat samostatnost.

Michaela 23.7.2008 11:29

Pomníkem a muzeem ČS.LEGIÍ byl památník na hoře Vítkov na pražským Žižkovem.

Okupací čs.státu německými národními socialisty (1939-45) a posléze diktaturou česko-slovenských internacionálních socialistů (1948-89) byla tato funkce znemožněna a památník na Vítkově poskvrněn a místo samo zdiskreditováno.

:-(

tosek 23.7.2008 14:33

Re: Pomníkem a muzeem ČS.LEGIÍ byl památník na hoře Vítkov na pražským Žižkovem.

To máte jistě pravdu, ale tím spíše se ptám, kde je pomník československým legiím a jaká je péče o válečné hřbitovy československých vojáků.

Janus 23.7.2008 13:56

Re: Re: Gettysburk a Chlum.

Nehynoucí pomník legionářům přece postavila naše současné elita, když si uspořádala dýchanek v prostorách pamaátníku na Žižkově. ;-( Nebo snad ne?;-P

Mirek F. 23.7.2008 14:10

Re: Re: Gettysburk a Chlum.

Kdyby válku 1866 Rakousko vyhrálo a zabránilo-li by se sjednocení Německa, tak možná ani rozpad Rakouska-Uherska by nebyl nutný, nestalo by se totiž jen přívěskem silného Německa. Ale to je příliš málo pravděpodobné, habsburská monarchie byla dimenzována spíše na odražení turecké expanze než té velkoněmecké, ostatně, kdyby svého času byli nejpočetnějším "rakouským" národem Turci (tak, jak se jím byli Němci, což rezistenci vůči velkoněmeckým lákadlům asi neposílilo), tak má Vysoká Porta minimálně dosažení Rýna jisté:-)

V.Novák 23.7.2008 15:38

Kdyby, kdyby...

Kdyby je v historii neslušné slovo.

Ale když už - tak kdyby císařpán provedl po téhle válce rakousko-uhersko-slovanské vyrovnání a nechal se korunovat českým králem, Češi by mu blahořečili a se státem by se ztotožnili. Neměli by proč zakládat legie a možná bychom se učili že jsme tu světovou válku (bez potřeby číslování) prohráli v důsledku nečestného zásahu USA... A měli konstituční monarchii, což by se AndyO líbilo.

Jenže kdyby... znáte to...

emil 23.7.2008 7:32

Zase si nškdo dělá reklamu před volbami

Článek patřící do okurkové sezony. Jen mě v poslední době rozčiluje, jak všichni používají předložku "na". Byl jsem NA Andělu,  bitva byla NA Chlumu. A to se v článku dost opakuje.

Předložka NA 23.7.2008 8:57

Re: Zase si nškdo dělá reklamu před volbami

Jasně, že se vazby s předložkou NA zprofanovaly stejně jako vazby "je to O tom". Ale v připadě "bitvy NA Chlumu" mi to ani nepřijde neobvyklé. Jsem Hradečák, dědeček mne brával na Chlum už před - no skoro - šedesáti léty a zkrátka v Hradci se vždycky říkávalo bitva na Chlumu, nikdy u Chlumu. Snad, že se opravdu válčilo na kopci. Ten se ostatně táhne několik kilometrů podél silnice z Hradce do Jičína, od Všestar až do vesnice Konecchlumí. Howg. IvanP    

Jiří K. 23.7.2008 10:28

Re: Re: Zase si nškdo dělá reklamu před volbami

No jsem také původně východočech, ale řekl bych, že se říkalo (a učilo) bitva u Sadové.

(Ne, že by na tom tak záleželo)

emil 23.7.2008 15:25

Re: Re: Zase si nškdo dělá reklamu před volbami

Je to jasné, v té oblasti se NA používá. Mně to zní divně, protože nejsem od Hradce. Vysvětlení ale beru. Dík.

Janus 23.7.2008 7:07

Malé upřesnění ...

Autorovi: Obávám se, že armáda Unie bitvu u Gettysburgu neprohrála. ;-) Pokud na to budete nahlížet z taktického hlediska, dá se hovořit o "remíze", kdy obě strany byly natolik vyčerpány, že na nějaké další větší akce nebylo ani pomyšlení. Strategicky bitvu prohrála Konfederace; ostatně také armáda Severní Virginie vyklidila jako první bojiště a dlužno dodat, ža armáda Potomaku nijak nespěchala s pronásledováním. :-)

Karel 23.7.2008 7:01

Odstraněna z učebnic?

Pokud si vzpomínám, tak zmínka o této bitvě v učebnicích bývala. Její rozsah ovšem odpovídal významu bitvy pro naši zemi, ať již Československo nebo nyní ČR, který nebyl podstatný. Samozřejmě pokud neuvažujeme kamínek do mozaiky postupného rozmělňování Rakouska (-Uherska). Na rozdíl, jak autor uvádí, od významu pro Německo. No a Gettysburg - to je něco jiného.

MF 23.7.2008 7:06

Re: Odstraněna z učebnic?

Nesouhlasím s tím, že pro nás byla tato bitva málo významná. Byla klíčová. Kdyby Prusko prohrálo, nevznikla by Německá říše a dějiny by probíhaly úplně jinak. A my jsme byli uprostřed.

NevericiTomas 23.7.2008 8:39

Re: Odstraněna z učebnic?

Vase povedomi o teto bitve prave ukazuje jak spatne je v ucebnicich presentovana. Zacneme tim ze to byla jedna z nejvetsich bitev 19. stol . na evropskem kontinentu, ze velkou cast padlych tvorili cesti vojaci, ze zmenila mocenske pomery ve stredni Evrope a obratila pozornost Rakouska na Balkan coz vedlo nakonec k osudove konfrontaci se Srbskem, ze vedla k tzv. Rakousko Uherskemu vyrovnani, ktere odstartovalo narodnostni trenice uvnitr monarchie....

kik 23.7.2008 10:49

Re: Re: Odstraněna z učebnic?

Mam takovy dojem ze to snad byla nejvetsi bitva 19. stoleti na evropskem kontinentu, ne-li dokonce celosvetove. Bohuzel je pravdou, ze za predchoziho rezimu se o teto bitve nijak moc nemluvilo. Je rozhodne dobre si takove bitvy pripominat uz jenom proto, aby k nim v budoucnu uz pokud mozno nedoslo. Ono staci pripomenout mistni nazvy jako 'Baterie mrtvych' nebo 'Uvoz mrtvych' abychom si uvedomili, co to bylo za bitvu.

Honza42 23.7.2008 1:07

No vidíte, že to jde.

Konečně bezpohlavní článek, za který Vás pravděpodobně nikdo nikam nepošle. A přitom cíle bylo dosaženo (zviditelnění ksichtu před volbami, fotka dobrá - úsměv - úspěch zaručen zejména v USA).  Jen tak dál, třeba "Sýkora koňadra - přítel člověka" , nebo "Mravenci v kredenci".

Vladislav 23.7.2008 2:20

Re: No vidíte, že to jde.

Všechno co na Psu čtu, čtu dobrovolně. Nikdo mě do toho nenutí.  Podle toho to taky posuzuju.

Jiří K. 23.7.2008 10:25

Re: No vidíte, že to jde.

...nebo třeba "Populace hradeckých (sibiřských) vran ve světle práce pana Klause (soudruha Stalina) o Globálním oteplování (jazykovědě)"...

To by bylo opravdu stylové.