28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Karel 18.8.2007 13:42

Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

Jako podnikatel s Vámi mohu jen souhlasitR^

pavel 99 18.8.2007 17:37

Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

"...pak si budu titulu "podnikatel" skutečně vážit...." - ale nebudete. Pořád Vás bude něco "žrát" - ať už dodávky za 2 miliony (kterou si i ten "antivirový mág" klidně pořídí - proč by neměl?) nebo něco jiného. Ta závist z Vás jen kape.

Zion 18.8.2007 21:08

Re: Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

Uprimnou soustrast, Vas zivot asi opravdu neni jednoduchy, kdyz je kazdy nesouhlas bran jako zavistivy utok :-(

pavel 99 18.8.2007 21:42

Re: Re: Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

omyl - za závistivé vyjádření považuji takové, jehož motivy nelze vysvětlit jinak. Nebo snad někde v textu vidíte vysvětlení, proč dotyčnému vadí firemní vozidlo za 2 miliony? Pokud si na to firma vydělá, tak ať jezdí majitel v autě za 10 milionů, v čem je problém?

Zion 19.8.2007 10:54

Re: Re: Re: Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

Ze by v tom, ze pan "podnikatel" ma NEfiremni snad jen manzelku (a deti)? :-D

pavel 99 19.8.2007 11:17

Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

Pokud byste o problému skutečně něco věděl, tak by Vám došlo, že dotyčný poměrně dost riskuje. Pokud se jeho firma dostane do problémů (což se může stát poměrně lehce) tak mu nezůstane doslova nic. Nevím, jestli je to nějaká výhoda.

Sayrayt 18.8.2007 20:12

Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

Upřimně nevím, proč Vám vadí člověk podnikající na burze? Je to podnikání jako každé jiné - investoval úvěr od banky a podařilo se mu jej zhodnotit. Taky se mu klidně mohlo stát, že díky třeba socanským kecům "státní úvěry se nemusejí splácet" by mu druhý den zbyly akcie leda na vytření prdky. Jinak se zbytkem samozřejmě 100 procentní souhlas.

P.S: Nedělám na burze, jsem obyčejný zaměstnanec v malé firmě, ale trochu jsem se o tuhle problematiku zajímal a není to žádná sranda...

KaBe 18.8.2007 21:08

Re: Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

Zisky z investic na burze jsou pro společnost užitečné v případě, kdy se těmito transakcemi podporují perspektivní podniky či perspektivní obory hospodářství. Jde-li o pouhé spekulace na základě exluzivních informací od kamarádů z představenstva (nebo dokonce z ministerstva), nepřináší to společnosti vůbec nic. Tím, že někdo využije známosti se státními úředníky, a postupně za pakatel získá akcie, které obratem za těžké peníze střelí někomu, kdo tím získá majoritu, si moji úctu jako "podnikatel" získat nemůže.

chytrý horák 19.8.2007 8:24

Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

S Vaším článkem bych se zcela ztotožnil, kdybyste své celkem rozumné úvaze nedal v posledním odstavci na p*del. Nevážit si titulu "podnikatel" jen proto, že 10 nejbohatších jsou grázlové je pro mě přeci jen trochu silné kafe. To byste také mohl říci, že titulu "zaměstanec" si začnete vážit, až nebude žádný z nich krást. Nebo, koneckonců, že si začnete vážit lidí, až mezi nimi nebude lumpů. Jinak dobrý příspěvek tímto závětrem řadíte na úroveň propagandy ČT:  někteří podnikatelé kradou a proto jsou všichni darebáci.

KaBe 19.8.2007 11:57

Re: Re: Podnikatelům opravdu křivdíme!

Uznávám, ta poslední věta nebyla nejšťastnější. Chtěl jsem jí říci, že si nemohu vážit všech podnikatelů, a už vůbec ne těch, kteří jsou v podobných žebříčcích prezentování jako podnikatelé nejúspěšnější.

Talián 18.8.2007 11:16

Podnikatel - OSVČ

Velice přesné a výstižné. Ačkoliv tato část národa plní státní kasu rozhodujícím podílem, je neustále stavěna na pranýř. Naštěstí podnikají převážně lidé chytří a ti už si finance ohlídají. Ani krávu nelze dojit neomezeně. Úředníci se diví, jak málo peněz vyberou. Je to vina byrokracie, která by ráda odčerpala ještě víc. Pak OSVČ ( hezký název, zní to jako nadávka ) nezbývá než peníze uklidit z dosahu loupeživých institucí. ( líbí se mi termín: daň = loupež cizího majetku provedená státem řízenou institucí a legalizovaná parlamentem ).

KaBe 18.8.2007 13:09

Re: Podnikatel - OSVČ

Podle statistické ročenky platí OSVČ v průměru výrazně nižší daně z příjmu než zaměstnanci. Podle tohoto ukazatele musí platit: co podnikatel, to socka. A je to logické. Zatímco většina zaměstnanců vlastní svůj soukromý automobil, chudáci podnikatelé jsou nuceni jezdit ve firemních dodávkách. Že tou dodávkou je chromovaný offroad za dva miliony (kompletně odepsaný z daní, včetně nákladů na provoz), to už samozřejmě není podstatné.

jeník 18.8.2007 14:03

Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Vysvětli mi prosím, co to je - "kompletně odepsaný z daní." 

KaBe 18.8.2007 15:16

Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Zařazený mezi výdaje, tedy odečtený od daňového základu. U auta v ceně 2 milionů (které byste si jinak koupil pro svou osobní potřebu) to znamená úsporu na daních přibližně 640 tisíc.

pavel 99 18.8.2007 17:32

Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Vy se zjevně v problematice příliš neorientujete, že? Jak myslíte, že jsou ta auta stará? Říká Vám něco pojem odpisy?

Sayrayt 18.8.2007 20:17

Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

To neřeš, tohle je uplně klasický případ socky, která vůbec nemá pojem o tom, jak tyhle nákupy a odpisy fungují a jen dokola mele nesmysle o tom, že si jeho "šéf koupil ofrouta a zacálovala to firma, voe" Těm lidem vůbec nedochází, že i kdyby to šlo, je to konec konců firma toho šéfa, tudíž všechny vydělané peníze jsou taky šéfa a jak s nima naloží to je jenom jeho věc. Jenže tady se socanům za osm let vlády podařilo lidem opět nakukat ono komunistické"peníze vzniklé prací lidu také lidu náleží" ;-€

KaBe 18.8.2007 21:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Nevím přesně, kolik let se takové auto odepisuje, ale z principu je to jedno. Protože kdyby si chtěl "ofrouta" koupit jako soukromá osoba, musí vykázat 2 miliony zisku a z nich zaplatí 32 % daň. Když si ho koupí na firmu a postupně odepíše jako náklady, těch 32 % nezaplatí. Akorát bude muset vést nějakou tu byrokracii, která se kolem služebních aut točí. Nikdy jste o tom neslyšeli? Ani o zahraničních dovolených vykazovaných jako "obchodní cesty"? O nákupech pro "reprezentační prostory firmy", které nikdy neprojely přes vrátnici? Co si říkají zaměstnanci, to je mi jedno. Že však pan majitel už dlouhá léta nevykazuje téměř žádný zisk a platí jen minimální daně, protože velká část rozpočtu jeho domácnosti "proteče" přes náklady firmy, to mi jedno není.

pavel 99 18.8.2007 21:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

možná jste to nezaznamenal, ale existují zde finanční úřady, jejichž povinností je toto kontrolovat. A navíc zde máme "presumpci viny" (něco jako v procesech s čarodějnicemi), kdy daňový poplatník je povinen prokazovat, že veškeré náklady slouží k "....dosažení a udržení příjmů.....". Pokud byste zažil pár kontrol FÚ, tak byste se nad vlastními tvrzeními hodně zamyslel - ne všechno co občas slyšíte je pravda. A občas se dokonce pracuje s historkami, starými deset let, které díky řadě novel zákonů nejsou již realizovatelné.

p.s. - aktualizujte si i daňové sazby.

KaBe 19.8.2007 12:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

 A jak vám kontrolor z FÚ dokáže, že těch 300 km nebyla služební cesta za zákazníkem do Jihlavy, ale soukromý výlet s milenkou do Karlových Varů? Kdyby to nebyla běžně rozšířená praxe (vykazování soukromých jízd jako služebních, nikoliv ta milenka), tak bych o tom nepsal.

P. S.: Nejvyšší sazba daně z příjmu FO je už několik let 32 %.

pavel 99 19.8.2007 13:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

myslel jsem, že píšu jasně. VY musíte kontrolorovi prokázat, že právě ta a ta cesta byla "...průkazně..." provedena za účelem dosažení a udržení příjmu. A to do té doby, než bude kontrolor dostatečně uspokojen. Tedy (pokud o to bude stát) kde a s kým jste tam jednali a o čem, nejlépe doložená zprávou ze služební cesty, podloženou jakýmkoliv potvrzením  "druhé strany", doporučuje se potvrzený dodací list o předání/převzetí čehokoliv nebo cokoli podobného. Jednou jsme komusi kvůli kontrole faxovali kopii zápisu v knize návštěv. Tedy znovu opakuji - VY dokazujete a nikde není stanoveno, co je "dostatečně průkazné" pro kontrolní orgán.

ad p.s. - nebylo jasné, zda hovoříte o příjmu FO, nebo PO, nicméně u FO se nejvyšší sazbou daní zisk až od určité výše. (Pokud vím, tak píšete o podnikateli, který neplatí téměř žádné daně.)

KaBe 19.8.2007 18:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Ještě jsem neviděl cesťáka (natož majitele firmy), aby si u nás nechal potvrdit, že s námi jednal. A to za námi jezdí třeba přes půl republiky.

Ad P. S.: Kdyby jako FO vykázal příjem oněch 2 milionů, je v té nejvyšší daňové sazbě co by dup.

pavel 99 19.8.2007 21:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

To že jste něco "neviděl" neznamená, že to neexistuje. Zákon mluví poměrně jasně a kontroly FÚ také.

Ad p.s. - je vidět, že nechápete ani ty nezákladnější zákonitosti daňových zákonů. I kdyby se se 2-mi miliony dostal do nejvyšších daňových sazeb, tak v nižších pásmech daní pořád nižšími sazbami.

gogo 19.8.2007 9:17

auto se

kupuje (pokud není na leasing) ze zdaněných peněz a odepisuje se po částech....kdyby někteří nevěděli....

KaBe 19.8.2007 12:31

Re: auto se

Právě proto se převážná většina firemních aut kupuje na leasing.

Fišta 19.8.2007 11:06

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Pane Kabe, asi jste spadl z višně. Jako podnikatel firemní auto používám tak z 90% na služební účely (převoz materiálu či osob), z 5% na hledání parkovacího místo, což není žádná podnikatelská výhoda, ale spíš ztráta času a jestli něco pro sebe, tak tak ze zbývajících 5%. Kam a kdy bych s tím autem pro osobní účely asi pořád jezdil? Na výlet na Karlštejn? Po práci se stejně každý radši leda tak oddychne a ne že by si užíval výhod "firemního auta". Je to podobné, jako když vy si v práci tu a tam zavoláte soukromě, v pracovní době okouknete internet či ve chvíli, kdy je vám svěřeno služební auto uděláte nějakou malou odbočku pro svůj soukromý účel. To že se vám zdá, že někteří majitelé nevykazují velký zisk, může být dáno třeba i tím, že poměrně velké daně a odvody již zaplatili za své zaměstnance. Jistě víte, že zaměstnavatel za plat každého zaměstnance ještě odvádí navíc dalších 35% sociálních+zdravotních nákladů (říkám to proto, že většina zaměstnanců o tom nemá ani tuchy), což samozřejmě případný zisk dost snižuje. Pokud jste jako majitel firmy investoval třeba výrobních strojů, vybavení, budov, nebo vám někdo to auto naboural či rovnou ukradl, tak nemusíte být v zisku hodně dlouho.

KaBe 19.8.2007 12:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Proti vám (a vám podobným) nepíšu ani slovo. Moje drobná a nepodstatná připomínka se týkala těch, kteří se snaží spoustu svých rodinných výdajů propašovat do nákladů firmy. Vaše auto, s nímž si párkrát za rok zajedete na hory nebo na Karlštejn mi nevadí. Vadí mi "firemní" auto, jímž jezdí manželka majitele denně na nákupy, nebo "firemní" offroad, jímž jezdí majitel tak akorát na golf (protože do firmy jezdí jiným autem). Vadí mi ta samozřejmost, s níž se notebook pro syna nebo mobil pro dceru kupují "na firmu". Vadí mi ta otrlost, s níž si známý po pijatice ve vinárně vyžádá daňový doklad, aby to vykázal jako "firemní akci".

Já sám také velmi často používám své soukromé auto pro potřeby firmy, o svém soukromém domácím počítači nebo notebooku ani nemluvě. Jako zaměstnanec si však ze svých daní nemohu odečíst ani korunu.

Fišta 19.8.2007 12:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Rozumím, někteří podnikatelé mají tendenci se předvádět. Ale věřte mi, že pokud firemní auto prodá - tak je příjem z prodeje zaúčtován do zisku (zdaněn). Berte to, že každá sféra má své "úlitby" , zemědělci mají nezdaněné naturálie a nezdaněné prodeje přebytků produkce, mají vysoké odpočty paušálních nákladů -až 80%. To v jiných typech podnikání nemáte. Učitelé 2 měsíce prázdnin, podnikatelé svoje firemní offroady či notebooky, poslanci (všeobecně zamestnanci ve stární sféře) různé druhy nezdaněných diet (vrcholem jsou asi poslanci Evropského parlamentu s dietami 300 EUR denně - zatímco podnikatel či zaměstnanec na takovou cestu může dostat maximálně 40 EUR). Představte si, že jste jediným majitelem a současně zaměstnancem s.r.o. - daníte svůj plat+odvádíte odvody (cca polovina čistá vám zůstane ze mzdy, téměř stejnou část zaplatíte). Pokud firma dosáhne zisku - zdaníte zisk, tuším nyní 24%. Pokud si ale něco z tohoto zisku chcete jako společník vyplatit- zdaňujete to znova.

Vysoké paušály má sféra právníků a poradenská (většinou mají minimální náklady, příjmy si fakturují dle různých mandátních smluv a od příjmu odečítají vysoké nákladové paušály, které nemusí prokazovat - těm se skutečně vyplatí ani to nakoupené auto do nákladů nedávat.

Zcela jinak to máte u různých svobodných povolání, autorských a tam kde se žije z honorářů (herci atd). Náklady nula, příjmy z honorářů zdaněny nějakými  pouhými 10-15%, nemají povinnost odvádět takovou sociálku a zdravotku jako zaměstnanci. "Svarc" systém je v této sféře zcela běžný a legální (pružnost mít třeba 4 různé kšefty za den). Legálně bez nákladů a zdanění propagují své produkty ve státních i komerčních médiích (rozhovory a publicita při vydání nového CD, filmu či knihy....)

Kdyby o tom měl člověk přemýšlet, jaké jsou rozdíly v jednotlivých sférách, tak se uzávidí k smrti. Na podnikatele je nejvíc vidět a jsou také nejsnadnějším terčem.

Fišta 19.8.2007 12:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Ještě faktická poznámka - účet z vinárny do daní nedáte, hradí se to ze zisku jako nedaňový náklad, tedy z vlastní kapsy. Pokud pro firmu používáte firemní vozidlo, měl byste majitele požádat ať vám to proplácí. Máte nárok tuším na cca 3,8 Kč za kilometr (což by mělo pokrýt opotřebení a snad vám i málo přilepšit) + na benzín. V mnoha firmách mají zaměstnanci firemní notebook, který mohou použít v práci, na cestách nebo si ho vzít domu. Je to v současnosti už i levnější řešení než PC. Notebook jim většinou po pár letech zůstane (nemá cenu ho prodávat), totež většinou u služebních mobilních telefonům - málokdo je nenechá zaměstnancům, kteří s nimi pracovali.

Fišta 19.8.2007 13:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Oprava: pokud pro firmu používáte své "soukromé" vozidlo 

Fišta 19.8.2007 10:35

Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Ze statistiky jste nutně nemusel vyčíst to, že ne všechny OSVČ podnikají na plný úvazek. Řada z nich má živnostenský list (ŽL) na přilepšení a ne na hlavní činnost. Pokud máte ŽL, neznamená to, že musíte být zrovna aktivní 365 dní v roce a 24 hodin denně.

Při své řevnivosti zaměstnanec vs. živnostník zřejmě také nevidíte to, že živnostník hlavně sám nese své veškeré náklady - nájem, telefony, platy (pokud někoho zaměstnává), ručí svým osobním majetkem za riziko podnikání, vybavení, výrobní prostředky, dopravní prostředky -benzín, materiál, zásoby... Zaměstnanec je všech těchto nákladů a rizik ušetřen, řada z nich si naopak i leckdy dokáže z firemního trochu přilepšit (soukromé telefony, jízdy atd). Osobně znám jednu sklárnu, z které na prodej šla tak 2/3 produkce, zbytek si zaměstnanci pravidelně odnášeli přes vrátnici. To bylo pravidlem jak za komunistů tak po privatizaci. Kdyby nynější majitelé nepoužívali černé šerify, kteří nahlížejí do každé tašky, tak by díky "zaměstnancům" fabrika zkrachovala velice rychle. Myslím, že co se týče poctivosti, tak si podnikatelé, OSVČ či zaměstnanci, alespoň u nás, nemají moc co vyčítat. Zkuste sehnat třeba poctivého číšníka či kuchaře, který vás nebude okrádat, když nebudete zrovna na place...