19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pečovat a riskovat? Nařídit očkování?

Přes peripetie s očkováním a dodávkami vakcíny zůstává jedna věc beze změny. Kdykoliv přijde na vakcinaci řeč, odpovědní lidé z vlády i odborných kruhů zdůrazňují, že očkování je a bude dobrovolné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Navrátil 27.1.2021 12:53

V tom Švédsku ti sociální pracovníci superpřenašeči... možná byli nositeli místní důchodové reformy.

Ś. Svobodová 27.1.2021 10:26

Já myslela, že očkování má chránit toho, kdo se dá očkovat. Naočkuji klienty a můžu za nimi pustit rodiny. A ono ne. Naočkujeme násilím pečovatele a klienty budeme moci dál držet v izolaci hrozbou infekce od neočkovaných...

R. Benýšek 27.1.2021 17:02

Je dost zajímavé, že tento názor, jak jste ho tentokrát tady prezentovala Vy, se vždy jen někde ojediněle objeví, a hned nato zapadne a zmizí do ztracena. Ani tentokrát na něj nikdo nezareagoval (vyjma tedy až teď mě). Vypadá to, že my, co takto přemýšlíme, jsme nějak odjinud, zatímco homo sapiens sapiens přemýšlejí nějakými jinými cestičkami.

S. Kubů 27.1.2021 22:06

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zastavte-ockovani-prvni-davkou-i-rezervace-doporucuje-ministerstvo-40349142 Hlavně, že se ta trocha vakcín k dispozici, kterou měli prioritně dostat příslušníci těch rizikových skupin (tj. zejm. senioři), vyplácala na zdravotníky (a tzv. zdravotníky) – v „rámci kolegiální výpomoci“, jak se bez obalu vyjádřil pan doktor Kubek. Nenulová část těchto zaměstnanců zdravotních zařízení pochopitelně ani o pacienty s covid-19 nepečuje, ani tzv.„v první linii“ (tj. v přímém kontaktu s pacienty) není.

J. Nevrkla 27.1.2021 9:35

To nějak nesedí s výroky vědců, že nemohou potvrdit, že by vakcionovani lidé nemohli být prenaseci. A přinejmenším stejně by se mělo pohlizet na lidi po covidu jako na vakcionovane. Nebo mají snad očkování více protilátek? Nechápu, jak to, že to nikde neuvadeji. Já má po covidu 40 jednotek protilátek, manželka 49. Jak jsou na to očkovaní? Dá se to zjistit jednoduše, test stojí 435 korun.

S. Kubů 27.1.2021 9:43

Je potřeba znovu zdůraznit, že imunita proti viru SARS-CoV-2 je primárně buněčná, nikoliv protilátková.

J. Nevrkla 27.1.2021 9:51

Jak se tedy liší buněčná imunita lidi vakcionovanych a lidi po nemoci?

S. Kubů 27.1.2021 10:28

Měli by jí mít obě skupiny.

J. Nevrkla 27.1.2021 10:35

Měly by? Zajímala by mě fakta, čísla, porovnani. A proč by někdo měl mít nějaké výhody po očkování a o těch po nemoci se nemluví? Mně už ta propaganda a demagogie přijde hodně přes čáru. To se nedá.

S. Kubů 27.1.2021 11:44

Problém je, že přítomnost buněčné imunity proti nějakému antigenu není snadné vyšetřit.

Jinak viz https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jarmila-razova-hlavni-hygienicka-ockovani-covid-19.A210106_190527_domaci_cern Tento rozhovor ve čtvrteční MfD stojí za to přečíst si celý. Protiargumenty proti tomu, co tam říká paní hlavní hygienička jsou zhruba tyto: Když pomineme, že významnější množství vakcíny proti covid-19 v ČR není a ještě nějaký čas nebude, tak očkovat se plánuje max. 50% populace, některé skupiny obyvatelstva (např. pod 16 let) se neplánují očkovat vůbec a někteří lidé mají zdravotní kontraindikaci. To se už dnes počítá s tím, že z těchto neočkovaných budou doživotní páriové ? Paní doktorka Rážová, aniž to něčím doložila, tvrdí, že imunita po očkování je lepší nežli po prodělané nemoci covid-19, resp. je asi dlouhodobá na rozdíl od 90ti dnů po prodělání covid-19. Kde to vzala ? A nakonec podsouvá, že očkování proti covid-19 je alternativou k negativnímu antigennímu testu. Zde bych jí doporučil, nechť si ten rozdíl nastuduje – ale i její stávající i někdejší nadřízený v pozici ministra zdravotnictví ČR se nechali jasně slyšet, že člověk očkovaný proti covid-19 nadále představuje nebezpečí infekce SARS-CoV-2 pro své okolí (a musí mj. být nadále ocejchován rouškou). (7.1.2021)

S. Kubů 27.1.2021 9:08

Studie, které jsou dnes k dispozici, prokazují účinnost očkování k zabránění těžkým průběhům covid-19. Zda zabrání lehkým průběhům nebo kolonizaci nosohltanu virem SARS-CoV-2 (a tudíž i přenašečství), to se neví, resp. řada odborníků se opakovaně vyjádřila, že nikoliv. Tj. toto očkování je určeno k individuální ochraně očkovaného, ne k eradikaci viru SARS-CoV-2. T.zn. stavět to tak, že „kdo není očkovanej, tak nám to tady nezodpovědně roznáší“, je při současném stavu znalostí mimo mísu. (Jiná věc jsou epidemiologické důsledky očkování, ale je naivní si myslet, že po očkování zůstane lepší imunita nežli po prodělání samotné nemoci covid-19.)

Viz též např.

Ohroženým stačí jedna dávka vakcíny. Ale hlavně rychle, nabádá imunolog Thon - Novinky.cz

Na druhou stranu jsem toho názoru, že rizikové skupiny, t.j. ty věkové skupiny, jejichž příslušníci z velké části plní JIP, by měly být očkovány povinně.

Ovšem náš stát stejně zatím nezajistil vakcínu v dostatečném množství, takže celá tato diskuse je dosti akademická.

P. Dvořák 27.1.2021 8:39

Z článku vyplývá, že neočkovaní pracovníci můžou roznášet nákazu. Nebo ji rovnou roznášeli.

Přehlédl jsem něco dnes nebo dříve, když jsem četl články o tom, že očkování nezabrání tomu, aby očkované osoby byli přenašeči?

P. Boublíková 27.1.2021 8:45

Přehlédl. Očkované osoby mohou být přenašeči, ale pravděpodobnost je malá. Stejně tak je malá pravděpodobnost úmrtí, těžkého průběhu, ale není to zcela vyloučené. Zkrátka očkování nezaručuje nic na 100 %, to snad nikdo soudný ani nečeká, nýbrž "jenom" významným způsobem snižuje všechna rizika.

P. Dvořák 27.1.2021 9:57

jj Díky.

Malá pravděpodobnost úmrtí nebo těžkého průběhu u očkovaných mi je jasné. Neštymovalo mně tam to přenášení.

P. Boublíková 27.1.2021 6:06

Pane autore, buďte realista: řadoví pracovníci v sociálních službách dělají nepříliš pěknou práci za mizerné platy. Pokud je bude někdo nutit k očkování, dají výpověď a seženou si něco jiného. Nejsou to žádné intelektuální hvězdy, to se týká i vedení ústavů sociálních služeb - nejsou schopni dodržovat hygienu a zorganizovat provoz zařízení tak, aby se tam nedostala infekce. Senioři z domovů nikam nechodí, nákaza k nim byla a je zavlékána zvenčí. Pro vedení ústavů je neřešitelný problém nějakým způsobem fragmentovat provoz tak, aby když už se infekce objeví, nezasáhla celé zařízení. Vždyť ani nejsou schopni přebírat své klienty z nemocnic k doléčení. Nechávají již téměř vyléčené zabírat v nemocnicích místo.

Co se týče zdravotníků, věřím tomu, že většina z nich se očkovat nechá. Pro spoustu z nich je to nyní ale zbytečné, neboť jsou čerstvě po covidu.

T. Tomas 27.1.2021 21:39

Myslím, že by se jim na to spousta lidí vykašlala a bylo by ještě těžší sehnat zaměstnance.

Za druhé mi to přijde velmi nebezpečný!! precedens, aby stát/zaměstnavetel mohl vyžadovat povinný zásah do těla zaměstnance. Začne to očkováním a kde to skončí? Budou pak policisti povinně očipovaní, aby je bylo lépe "ochránit" před hrozícím nebezpečím povolání? Budou pak vězni mít povinně čipy, aby nemohli utéct? Budou pak zaměstnanci XY muset dostávat nějaký lék, aby <dosaťe si sami>.

Ještě si to dovedu představit u nového pracovního poměru, ale u stávajícího těžko, tam je dané pracovní smlouva a ta tu nevyžaduje.

T. Tomas 27.1.2021 21:46

To je rozumný názor. Také si myslím, že seniory prostě izolovat nelze, že tam virus stejně dřív nebo později někdo zatáhne. Oni tam nechtějí umřít v osamnění, chtějí se vídat se svými příbuznými a pokud se s nimi budou vídat, tak se to tam zatáhne, i kdyby měli očkování roušky a respirátory naráz.