2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Panychida za politickou kulturu

V tomto roce uplyne už 85 let od úmrtí Tomáše Garrigue Masaryka, prvního československého prezidenta, který zcela zásadním způsobem ovlivnil vznik a genezi politické kultury v rámci první republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 3.1.2022 18:12

I mekta Edík Beneš byl jalový politický rétor a žvanil. Již znamenitě od roku 1938 do roku 1948. Zbabělec a "hrdina za bukem". Kléma v Moskvě, Beneš v Londýně. To se nám to mele pyskem huby v exilu o Lidicích a Ležácích, se sklenkou moku v pazouře, a pohodlném "sofa" uloženém v okolí obhýždí. Rád se ale nechám poučit o "mektovi Benešovi", zdali to byl "potrat".

Š. Hašek 3.1.2022 18:48

???

P. Adámek 3.1.2022 17:14

Nemyslím si, že komunistické období je za popisovaný stav stoprocentně odpovědné. Nemyslím si, že se politická kultura za první republiky až tak hodně blížila Masarykovým myšlenkám. A když tak ve zprávách ze světa občas vídám rvačky v parlamentech jiných demokratických zemí, nejsem si jist, že by třebas italská politická kultura byla o tolik lepší než česká.

L. Beneš 3.1.2022 14:24

Českému národu sebevědomí nechybí, ač se kdejaký poklonkář všemu, co ze Západu přichází, snaží sémě malomyslnosti v duši národa zasívat. Stalo se mi několikrát, že se příslušníci některých národů žijících na západ od nás dívali na "naše věci" s pohrdlivým nadhledem. Obvykle stačilo dát jim najevo, že já mluvím s nimi jejich jazykem rodným, zatímco oni mým jazykem nevládnou. To jen slaboduši se domnívají, že světovosti dosáhneme tím, že kdejakou nesmyslnou věc, např. nějaký objekt, podnik nebo akci budeme nazývat cizím jazykem, především anglicky. Uváděl jsem před časem příklad kulturního zařízení v Plzni zbudovaného v bývalé nádražní budově a obdařeného anglickým názvem Moving Station. Tomu názvu jistě přikývl i tehdejší plzeňský primátor, dnes ministr kultury, o němž se dozvídáme, že angličtinou nepochybně vůbec nevládne. Ecce homo!

P. Kubáč 3.1.2022 13:28

Není čas myslet.

Pokud máte desítky mailových schránek / registrací na sociálních sítích, ve kterých vám v každé jedné končí každý den desítky mailů/příspěvků - musíte reagovat instinktivně na principu vadí / nevadí, ne desítky vteřin přemýšlet a pak prohlásit že XY má "v něčem pravdu"

Že to povede ke smrti civilizace na blbost ?

Na odlehlém ranči, kterých jako internetový miliardář máte několik na několika kontinentech - je vám to jedno....

S. Fořtová 3.1.2022 12:39

Přesně tak. Kultura, kultivovanost, říkejme tomu, jak chceme, jen semantika. Podstatu nepochybně chápou vsichni.

J. Kraus 3.1.2022 12:01

Na téma rozbíjení lavic a házení kalamářů v Poslanecké sněmovně Říšské rady vycházely dokonce pohlednice. Oproti dnešku ale poslancům šlo o věc, nikoli o prebendy. Ostatně i TGM si zamlada občas zabušil do stolu.

L. Beneš 3.1.2022 14:00

Svatá prostoto! A kolik jich se zřeklo oněch "prebend" například ve prospěch sirotčinců či útulků pro zatoulané psy a kočky?

P. Čech 3.1.2022 10:22

Politická kultura? Co to je? Nesmyslné slovní spojení! Jde o to, že žádná politika není a nemůže být kulturní, stejně jako kultura není a nemůže být politickou. Pokud by totiž kultura politickou byla, přestala by být kulturou a naopak, pokud by politika byla kulturní, nebyla by politikou.

Š. Hašek 3.1.2022 10:08

Nedělám si legraci! Pro malé zlepšení "té politické kultury" v ČR navrhuji:

1. Začít používat termín -brusele-, neboť to je pouze hádající se sbor bruseláků. S Evropou to nemá nic společného.

2. Přestat používat názvy -ODS-, -KDUČSL-, -TOP09- neboť se rozmixovaly do politické "hmoty" -Spolu-.

3. Přestat používat názvy -Piráti- a -STAN-, přesnějším je Pirstan.

4. "Nějak to udělat", aby nositelkou "politické kultury" v ČR přestala být ČT09. Myslím finančně. I hlas gaunerů bych nezakazoval.

Kultura se projevuje (mj.) i tím, že spolu lidé hovoří jasně, nelžou si vzájemně, používají se slovníkové termíny, .................. , slova jako -prdel- primárně neničí politickou kulturu, ............ , atd.

F. Navrátil 3.1.2022 8:38

Autor naivně obdivuje fundamentální principy a hodnoty doby Rakouska-Uherska. Ale zdalipak se někdy zajímal o události v říšském parlamentu, rvačkami, rozbíjením lavic a vulgárně vražedným slovníkem, zejména německých nacionalistů? Oproti tomu je současný český parlament oázou klidu a souznění.

J. Koutský 3.1.2022 9:08

Až na poslance SPD!!;-D;-D;-D

F. Navrátil 3.1.2022 9:16

Máte pravdu, že výjimky potvrzující pravidlo na akcích parlamentu najdete i v současnosti. Třeba Flákanec nebo pobíhajícím Hilšer, vysvlečený do půl těl, počmáraný nápisem Sláva Ukrajině!

L. Beneš 3.1.2022 14:01

Proč by u člověka s univerzitním vzděláním nemohlo dojít k náhlému hnutí mysli?

P. Čech 3.1.2022 10:33

Koho máte konkrétně na mysli?

J. Janotová 3.1.2022 9:30

I autorem opěvovaný TGM se do nějakých takových sporů dostal (tedy ne že by on osobně rozbíjel parlamentní lavice);-)

P. Čech 3.1.2022 10:37

TGM měl něco, co naprostá většina našich současných politiků zcela postrádá. Tím "něčím" je přirozená autorita a vážnost. Takoví lidé se rodí jednou za několik set let. takové lidi nelze vyprodukovat volením ani jmenováním.

Z. Ukolébavka 3.1.2022 10:42

Několik set let? A není to málo? Vám to budování kultu bude brát míry na světelné roky, možná i parseky!

J. Pavelka 3.1.2022 13:29

Světelný je ovšem jednotka délky, nikoli času, jako ten parsek...

Z. Ukolébavka 3.1.2022 14:24

Vždy se ozve hnidopich, co nepochopil metaforu.

L. Beneš 3.1.2022 14:03

Idealizace provází každý kult osobnosti. A ono tomu Masarykovi, jak potvrzují jeho současníci, nic lidského nebylo cizí.

L. Beneš 3.1.2022 11:27

I v prvorepublikovém parlamentu se to hemžilo vulgaritami vyřčenými explicitně i skrytě. Dnes se ovšem politici z těch "lepších a morálnějších" stran vyjadřují s pomocí jiných jinotajů. Například kolik z nich přistupuje ke svému politickému poslání, jak tvrdí, s pokorou. Povšimněte si toho slova, dříve téměř vyhrazeného pro vyznání víry a náboženské oddanosti. Dnes politik, skloniv hlavu, tichým hlasem promluví o své připravenosti k sebeobětování ve prospěch všech a namísto slova Confiteor - vyznání víry - pronese slovo pokora. Přiznám se, že kdykoli to slovo z úst oněch politických matadorů slyším, zpozorním a po zkušenostech z dnes již třiceti dvou let očekávám zkázu, jaká naposledy potkala ona dvě biblická města jménem Sodoma a Gomora.

J. Pavelka 3.1.2022 13:28

I takový Jirásek se podivoval rétorice v prvorepublikovém Senátu...Potté, co zkritizoval ostatní strany, ještě dodal..a co si dovoluje komunistická strana, už přestává všechno...

L. Beneš 3.1.2022 13:57

Přesně tak. Komunisté mluvili řečí otevřenou. Viz sdělení o tom, co se jezdí učit do Moskvy.

P. Hák 3.1.2022 6:50

A v USA je to rozdělení společnosti a černobílé vidění taky způsobeno 40 lety nadvlády komunistů a okupacemi, viďte, pane autore.

Nevím, jaké má pan Procházka vzdělání, ale když o něčem píšu a něčím to zdůvodňuju, mělo by mne okamžitě napadnout, zda se to nevyskytuje i jinde, onen důvod přítomen není. Naprosto elementární myšlenkový postup nejen v přírodních vědách. Pokud někdo tenhle krok neučiní, protože jej nechápe, je hloupý. Pokud jej neučiní záměrně, je manipulátor.

J. Pankovic 3.1.2022 4:12

"Porevoluční étos první poloviny 90. let "?

Myslím, že o tom nejlépe vypovídá jedna z posledních písní Karla Kryla s názvem "Demokracie"

(jistě se najde někdo, aby sem dal link)

:-P

J. Krásenský 3.1.2022 4:36

https://www.youtube.com/watch?v=W8S24kIGm5s

J. Krásenský 3.1.2022 2:29

V základní myšlence s Vámi souhlasím. Jen pár poznámek si neodpustím.

Za dvacet let první republiky se vystřídalo devatenáct vlád. Politikaření, aféry a korupce. "Domluvíme se, že se domluvíme." Po desítku let se Voskovec s Werichem úspěšně živili politickou satirou. Takže si první republiku neidealizujme.

Po listopadovém převratu jsme zažili pár svobodných let. Netolerance k nám přišla spolu s liberálními demokraty - ti rozdělují společnost a neliberály označují za fašisty, nacisty, rasisty, šovinisty... a vytěsňují je na okraj společnosti. Politickou satiru nemáme. Dotkla by se liberálů, není konstruktivní a nevytváří bezpečný prostor. Můžeme to považovat za dědictví komunistů, ale společnost na západ - včetně USA a Británie - je na tom ještě hůř. Tam komunistickou diktaturu nezažili.

Chybná diagnóza je nejčastější příčinou úmrtí. Je nutné hledat pravé příčiny, jinak budeme stále a zbytečně mařit síly v dávno minulých bitvách.

P. Hák 3.1.2022 6:52

Když ono bojovat 30 let vyhranou válku je TAK pohodlné :-P

Máte pravdu, ale o správnou diagnózu nejspíše není zájem - zejména ne u těch, kteří se konfliktem ve společnosti dobře živí.

P. Čech 3.1.2022 10:46

První republika byla velice podobná té dnešní. Zejména v absenci skutečné demokracie. Volby zástupců občanů nebyly přímé, zákonodárné sbory nebyly tvořeny přímo zvolenými kandidáty na zástupce občanů. Také proto máloco efektivně fungovalo. Nemalou "zásluhu" na tom měl i prezident Beneš, rovněž nepřímo zvolený t. zv. zástupce občanů. Zastupoval je totiž tak, že je ve své zbabělosti nejméně třikrát zradil. Také to byla ta První republika. její tvůrce, TGM, byl totiž již příliš starý a nemocný na to, aby mohl delší dobu úspěšně řídit nový vzniklý stát.