4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Palach vs. fake news

Jan Palach se často připomíná jako „ten, kdo se upálil na protest proti sovětské okupaci Československa“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Klepal 22.1.2018 10:35

Re: Co já vím,

Že Jan Palach byl bojovníkem proti komunismu slyším každou chvíli, např. v ČT1 to nedávno v hlavních večerních zprávách hlásala Augustová. Mj. jsem se také od ní dozvěděl, že důvodem ilegálního útoku USA na Irák bylo svržení Saddáma Husejna. Takže kdo šíří fake news?

M. Prokop 22.1.2018 10:18

Re: Co já vím,

Kdo vydává Palacha za antikomunismu? Byl proti sovětské okupaci a československému poddání se bez odporu. Měl pravdu.

F. Navrátil 22.1.2018 9:50

Cenzurovat, naslouchat, udávat!

Včera večer jsem dětem před spaním vyprávěl pohádku o Koblížkovi a až dnes jsem si uvědomil, že jsem jim podával dezinformace, které mohou negativně ovlivnit jejich demokratický vývoj. V pohádcě například běhá Koblížek, mluví zvířátka, liška předstírá hluchotu. A co nejhorší, vystupuje tam medvěd, patrně Putinův agent. Jen co dočtu Neviditelného psa, půjdu se udat hybridnímu Jandovi do Evropských hodnot.

J. Klepal 22.1.2018 9:09

cenzura po okupaci 1968

Skutečně bylo možné v posledních několka letech slyšet různé definice záměrů Palachova činu. Nejen že mělo jít o protest proti ruské okupaci, ale dokonce o protest proti socialistickému zřízení, dnes chybně označovanému jako komunistické, přestož Jan Palach byl jako mladý člověk docela přesvědčeným zastáncem tzv. socialismu s lidskou tváří. Pokud jde o cenzuru, po srpnu 1968 nastávaly změny postupně, z nichž významné byl zákony schválené Národním shromážděním 13. září 1968 a zvolení Gustava Husáka 1. tajemníkem KSČ v dubnu 1969. V září 1968 byla uzákoněna cenzura, ale její zavádění neproběhlo najednou a celoplošně, ale postupně, jak byli vyměňováni lidé ve sdělovacích prostředcích. V podstatě až od května 1969 lze mluvit o plném nasazení cenzury a začátku období normalizace.

P. Zinga 22.1.2018 9:02

Co já vím,

tak Palach nebyl žádným antikomunistou, za kterého ho dnes vydávají a ze kterého si současní komunistobijci udělali fangličku.

Ano, společnost po obrovském vypětí a šoku okupace rezignovala. Jako za Němců. A co měla dělat? Všechno má svůj čas.

P. Zinga 22.1.2018 9:01

Re: Palach vs. fake news

Tenkrát šlo o existenci, dnes o peníze z Bruselu. Anebo jste to myslel jinak?

M. Zikmund 22.1.2018 8:04

K čemu všemu se dá ten Palach využít, že?

Názory typu "stop imigrantům a Drahošovi" jsou stejně pravdivé jako "Zeman je agent Putina" či "Zeman je chodící mrtvola". Pravdivost těchto sloganů je dána spíše subjektivním názorem než objektivním faktem a odpovídá reklamám typu "většina zubařů upřednostňuje tuto pastu". Potíž je v tom, že fake news se stalo jakýmsi propagandistickým hnutím, které se chová coby rozhodčí, pískající ofsajdy jen na jedné straně hřiště.

Palach svým činem chtěl především probudít odevzanou společnost. Výsledkem ale bylo, že ta odevzdaná společnost si z jeho mučednictví udělala vlastní křivdu, která obhajovala její odevzdanost.

D. Krajíček 22.1.2018 8:01

Filosofie cenzury

Kdokoliv zavádí cenzuru (EU, komunistický režim, absolutistický režim) tímto krokem přiznává, že jeho myšlenka je slabá, nesprávná a prohrála v souboji s myšlenkou opoziční.

Lze konstatovat, že cenzura je jeden z posledních kroků systému, před jeho zhroucením (před zhroucením musí ještě přijít výrazné utužení a drakonické tresty).

F. Češka 22.1.2018 5:59

Palach vs. fake news

Napsáno velice dobře. Tu dobu jsem sledoval a cítil . Jenom je mi divné, když tenkrát byly dezinformace šířeny za pomocí těch tanků, proč to dnes mohou lidé žrát bez nich