21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Omámeni pokrokem

Obsah článku by se dal shrnout takto: Postoj české společnosti vůči modernizaci je nepřátelský. To je špatně, protože technologické inovace jsou prospěšné a nevyhnutelné zároveň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Stoklásek 16.6.2019 9:29

Re: Jsem (pasivní) pamětník

Bingo!

P. Hlosta 16.6.2019 8:24

Nenadělám nic!

Tuhle vpravo čtu od ministra dopravy, že za dva roky nebude řidič donucen pro povolení vstupu na dálnici nejen zaplatit a mít tak známku na okně auta, ale muset zaplatit elektronicky, že kontrolovat ho budou automaticky mýtné brány podle espézetky. Děs mně jímá z toho nového, ale mám schopné děti. Jako já ovšem na tom nejsou až tak dobře zástupy jiných postarších řidičů a budou mít problémy.

Nové technologie nezjednodušují život, ale ve skutečnosti prodražují a komplikují. Pro fandy je jistě technologický pokrok zábavou. Kdo v tom zábavu nespatřuje, toho pokrok technologií obtěžuje. Nenadělá ovšem nic! Musí především přežít a tak nezbývá než vložit energii do učení se na stará kolena, k tomu ještě sehnat peníze, které zpravidla už moc nemá a dokoupit si co bude potřebovat k běžnému životu s novými technologiemi. Případně musí znovu aktivně hledat práci, aby na to měl peníze.

J. Pospíšil 16.6.2019 6:37

Tak tohle se moc nepovedlo.

Ani Pehovi, ani Robejškovi. Možná proto, že s blbostí se nedá vážně polemizovat, a to co napsal Pehe, byla blbost.

P. Han 16.6.2019 0:24

Re: Záleží, o jak vzdáleném časovém horizontu uvažujete

Zcela mimoděk jste to popsal správně. Zavedení jakéhokoliv socialismu včetně techologického je poslední demokratický úkon, který lidé provedou.

M. Pivoda 15.6.2019 22:47

Češi raději řeší Mariánský sloup v Praze

Tzn. řeší historii, spíše než budoucnost.

M. Pivoda 15.6.2019 22:09

Roboti přišli nevhod?

Možná přesnější by bylo tvrdit, že politologové přišli nevhod do dnešní technologické doby.

M. Pivoda 15.6.2019 22:08

Záleží, o jak vzdáleném časovém horizontu uvažujete

V horizontu cca 20 let půjde o možnost zavedení tzv. technologického socialismu - a to jen v případě, že vše půjde správnou cestou. A toto si lidé snad budou moci ještě rozhodnout demokraticky, pokud se budou o věc zajímat. Nikoliv, že to bude za lidi-občany rozhodovat jskýsi abstraktní trh kapitalismu (ano, který byl v minulosti konkurenceschopnější, než byl český (Husákův) a sovětský socialismus). Minimální nepodmíněný příjem by měl být podmíněn studiem principů technologie, spíše než politologie.

V horizontu nad 30 - 40 let (při současném tempu vývoje), umělá inteligence bude už výkonnější než součet všech mozků na této planetě (a to i při napojení lidského mozku na počítače a AI). V této době už demokratický názor občanů nemusí být pro další vývoj vůbec podstatný. Toto už nelze předpovědět.

V. Církva 15.6.2019 21:48

Re: Konkurence je hnací silou evoluce na této planetě!

Myslím že žijete ve starém světě. Autor si správně uvědomuje, že 4G manufacturing bude obrovský sociologický zásah kde současné zákony džungle už nebudou fungovat.

Příroda si sice cestu najde. Ale ono jí v tom brání stará koryta. Pak je řešením povode a utopení toho starého. Takovou cestou může být i likvidace lidstva.

Jinými slovy nejde jen o to že sociologové neřeší skutečné vyzvy, ale že vytvořili a vytváří systémy, které jsou překážkou.

M. Pivoda 15.6.2019 18:52

Omámeni nebo oklamáni pokrokem? Už je to tady!

Researchers from the UN’s big data and innovation initiative, Global Pulse, set out to demonstrate the powerful implications of deep learning on governmental affairs and disseminated news. To do so, they created a deep learning system that generates fake UN speeches, using only open-source tools and data. The team employed a readily available, open-source deep learning language model, trained with publicly available Wikipedia articles. They further refined the deep learning model with speeches given at the UN General Assembly from 1970 to 2015. Their resulting system generated hyper-realistic political speeches on complex, high-stakes topics ranging from nuclear weapons to refugee crises. Achieved at an extraordinarily low cost, the procedure required a mere 13 hours and $7.80 worth of cloud computing power.

Why it's important: Providing clear grounds for counteraction, this research compellingly demonstrates that we have reached the point at which anyone, anywhere can produce hyper-realistic fake content, essentially for free. Entrepreneurs today thereby face a major business opportunity to build creative solutions that combat misinformation and educate people across the globe on the rise of ‘deep fakes.’ How does the world — not to mention our current business practices — change when anyone, anywhere can digitally replicate you, your loved ones, and even our world leaders?

V. Pavelka 15.6.2019 18:02

Re: Jsem (pasivní) pamětník

Každá voda si svou cestu najde, bez teorií,ideologií a toho balastu lidské blbosti.

V. Pavelka 15.6.2019 17:55

Re: Pehe je jenom jeden

Je těžké žít s takovým balvanem Janyška.

V. Pavelka 15.6.2019 17:30

Jo

přestante cpát teorie do života,Pehe je nedospělé Sorošovo děcko , nemastnej neslanej, neví proč..

M. Pivoda 15.6.2019 17:17

Konkurence je hnací silou evoluce na této planetě!

Lidé ale také chtějí demokracii.

Takže v demokratické volbě lidé rozhodnou, zda chtějí svůj život prožít, metaforicky řečeno, spíše v divočině, nebo spíše v Zoologické zahradě.

Pozn. Toto metaforu použil český filmový režisér Forman poté, co emigroval ze socialistického Československa do kapitalistické USA.

J. Kanioková 15.6.2019 17:08

:)))))

J. Kanioková 15.6.2019 17:05

Naprostý souhlas, souzním..

J. Kanioková 15.6.2019 16:58

Re: Jsem (pasivní) pamětník

"a proto jej musíme přestavět tak, aby" byl silně funkční TRŽNÍ ekon. systém !!! Aby lidi měli dostatečné příjmy, aby si coby spotřebitelé mohli nakupovat a uspokojovat své potřeby. Aby firmy měly dostatečné tržby, odbyt, a tím finance ke svému rozvoji !

A to NUTNĚ potřebuje konkurenční prostředí !

Autor MÁ NAPROSTOU PRAVDU, "Vývoj společnosti se neodehrává podle našich přání, ale řekněme si to na rovinu. Roboti přišli nevhod, a oslavovaná moderní technologie proto funguje hlavně jako nástroj samoúčelného urychlování výroby a zároveň příčina pro vynucování spotřeby. Jak dlouho to asi tak může fungovat?"

A k tomu, chránit si NAŠE zájmy, potřebujeme vlastní suverenitu !

Máme své politiky, učence, umělce, ale mnozí nejsou hlasem svého národa a nectí jeho tradice. Chovají se jako učitelé či kádrováci, kteří peskují nevědomé žáky a vnucují všem "své vlastní" představy.

V. Pavelka 15.6.2019 16:50

No

na rozdíl od vás Sincler,to aspon zkusil,co..

M. Pivoda 15.6.2019 15:59

Jsem (pasivní) pamětník přestavy českého socialismu

"Chceme kapitalismus zachránit, a proto jej musíme přestavět tak, aby ..."

V. Petr 15.6.2019 15:41

Nadbytek není, nebyl a nebude!

Například není dostatek bytů!

K. Janyška 15.6.2019 14:32

Re: Pehe je jenom jeden

Janyška je jediným znalcem tohoto vždy nejvýše možného vědění lidstva u nás a zdá se, že i na světě... Dzp.

D. Polanský 15.6.2019 12:51

Pehe je jenom jeden

tak jako Janyška, viz KT.

D. Polanský 15.6.2019 12:50

Nedostatek bytů není vyřešen

nikde na světě. A nikdy nebude. Jelikož růst obyvatelstva je obrovský a zvyšuje se standard bydlení. Neřešme to, co je z principu neřešitelné.

D. Polanský 15.6.2019 12:48

Bože zase modely, nové koncepce.

Což tak nechat to na život.

L. Severa 15.6.2019 11:27

Poznámka ke třem řádkům.

"....jako překotná racionalizace výroby. Ta vede k rychlému zániku pracovních míst a dokonce i celých branží, aniž by stačila včas (anebo vůbec někdy) vytvořit srovnatelnou náhradu jinde." Jednak jsou obavy že vymíráme, takže racionalizace výroby bude asi vítána(za posledních padesát let již několik branží-řemesel- zaniklo).Za další- pořád se naříká na nedostatek pracovních sil. Technika snad od toho pomáhá-bohužel i s moderními stroji nám třeba ty dálnice moc nejdou. Mimo to se domnívám, že ta racionalizace nebude tak překotná.

P. Urban 15.6.2019 10:46

Re: O tom, jak byl vyřešen problém nedostatku

Otázka není výše příjmů, ale poměr příjmů a cen. Jde o to, že stavebníci nejsou schopni postavit dům dostatečně levně. Protože do stavebnictví ta robotizace, na rozdíl třeba od automobilek, moc nepronikla. Ne že by to bylo technicky nemožné. Ale nevyplatí se to.

A naopak. Vysoký příjem je ničemu, pokud se zvýší i ostatním, aniž by stoupla jejich produktivita. Produktivita je faktor, který pan Robejšek nezmiňuje vůbec.

Dalším faktorem zvyšujícím ceny staveb je složité povolování, vyplývající ze složité byrokracie a tak trochu i z naší snahy mít všechno dokonalé. Na pozadí takovýchto věcí vypadá úloha alternativy k "destruktivní neoliberální ideologii" jako, řekněme, poněkud mimoběžná.

P. Sinclair 15.6.2019 10:33

Re: Kdepak,

Řešení čeho? Já jsem se svým životem a se stavem světa a vesmíru celkem spokojen a necpu se do politiky jako "Realista" Robejšek (jeho odhad volebního výsledku: dvacet procent; skutečnost: necelé procento).

P. Hlosta 15.6.2019 10:20

Re: O tom, jak byl vyřešen problém nedostatku

Vždyť o tom Robejšek s Pehem polemizuje. Vám je byt nedostupný v Praze, protože dost příjmu nemáte, abyste aspoň řešil hypotékou. S pronájmem je to podobné. Při vší momentální zaměstnanosti není dost vysokých příjmů a do toho sny o robotizaci.

S obdobného soudku mám včerejší zážitek. Chlap se zelenou výstražnou vestou stál u příkopy, v ruce joystik a břeh cesty kosila plechová bedna sama, na dálku ovládaná. Pomyslel jsem si, že teď už to bude jen o tom, kdy ta protivná šichta s joystikem skončí a bude padla. Kolik takových dálkově ovládaných beden nakoupit, aby se zaměstnanci nedřeli? Pokrok! No a jednoho dne jeden zaměstnanec sedící ve velíně, bude dálkově ovládat množství automatických sekaček, než i na tohle poslední místo dojde automatizací. Nutno si uvědomit, že fabrika vyrábějící automaty určitě s automaty ty sekačky vyrobí bez zástupů dělníků.

Je to polemické téma. Já se nakosil kosou dlouhý čas, než jsem si pořídil první sekačku. Kolik to bylo dřiny... No a teď na sekačky nedám dopustit. Naštěstí pro mé tělo robotickou sekačku na své zahradě neuplatním. Musel bych začít s manželkou plevat záhony a to je horší než lámat kámen. Sekání trávy mám vlastně jako alibi, že nemám čas jít plevat. ;-))

P. Lenc 15.6.2019 10:18

Re: Kdepak,

Jejda a co vy? Jako pádný kritik páně Robejška máte zajisté po ruce řešení, takže se předveďte.

P. Sinclair 15.6.2019 10:12

Kdepak,

věčným remcáním a polemizováním a kritizováním se politikem nestanete, pane Robejšku, protože to umí každej. Místo psaní, že

"jde o vytvoření nového modelu světa hospodaření" ten model vytvořte a prodejte, ať se všichni máme líp.

P. Urban 15.6.2019 9:31

O tom, jak byl vyřešen problém nedostatku

se může přesvědčit každý, kdo si chce pořídit v Praze a okolí vlastní bydlení, aniž by patřil k horním deseti tisícům. Nezdá se přitom, že by tento vzrůst cen měla na svědomí neoliberální ideologie. A už vůbec ne roboti, kteří ve stavebnictví nepřišli ani vhod, ani nevhod, ale vůbec.

Problémem neoliberální ideologie není to, že je neoliberální, ale že je to někdy opravdu ideologie. Pokusy navrhovat ideologickou "alternativu" znamená nahrazovat čerta ďáblem. To, co čert nevyřešil, ďábel nevyřeší taky.