15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Obyčejný fašismus

Když člověk sleduje dnešní publicistickou scénu, blogosféru a diskuse, dospěje k názoru, že nejrozšířenějším politickým názorem a postojem Čechů současnosti je fašismus a určitě je u nás v současnosti více fašistů než v Itálii za Musoliniho pochodu na Řím

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kučera 31.10.2015 19:07

Re: Re:Hlavně když "fašistickou" nálepku nesnášíte.

Volič by měl mít alespoň dokončenou úplnou školní docházku. Ideálně by také měl platit daně.ů

S. Donát 1.11.2015 9:37

Re: Re:Hlavně když "fašistickou" nálepku nesnášíte.

Na školní docházku bych se vykašlal. Jako hlavní kritérium bych viděl schopnost postarat se o sebe a být užitečný společnosti. Takže volební právo by měli mít lidé, kteří do státního rozpočtu víc odvedou, než z něj čerpají. Kdo je závislý na pomoci státu, kdo není schopný se postarat ani sám o sebe, neměl by dle mého názor mít právo spolurozhodovat o tom, kdo zde bude vládnout.

J. Slanina 1.11.2015 10:05

Re: Re:Jó, to bývaly časy.

Ottova encyklopedie:

Okolnosti, jež pokládají se za dostatečné, aby odpíráno bylo určitým osobám právo volební, označují se jako důvody vylučovací. Takovými důvody vylučovacími jsou všeobecně:

A) Nezralost věku Pravidelně klade se za podmínku volebního práva dosažená svéprávnost neb určitý věk; tak žádá se v Dánsku dosažený věk 30 let, v Německu, Španělsku, Belgii, Nizozemí, Norsku, Portugalsku, Švédsku 25 let, v Rakousku 24 let, v Nizozemsku 23 let, ve Francii, Anglii, Rumunsku, Srbsku, Bulharsku 21 let, v Uhrách 20 let, ve Švýcarsku podle kantonálních ústav 17 až 20 let B) NEZRALOST ÚSUDKU Z této příčiny vylučují se všeobecně osoby, jež nejsou s to, aby obstarávaly své záležitosti, tedy osoby duševně choré a pod., a vůbec osoby nacházející se pod mocí poručnickou neb opatrovnickou. C) Pohlaví Až posud až na skrovné výjimky všeobecnou je zásada, že ženy nemají se účastniti voleb. D) NEDOSTATEK VZDĚLÁNÍ Někde vylučují se z volebního práva ti, kdo neprokáží aspoň znalost čtení a psaní (v Italii a Portugalsku). E) Pohyblivost pobytu Obyčejně žádá se jistá trvanlivost v pobytu na místě, na kterém má občan odevzdati volební lístek; tak žádá se ve Francii, Italii pobyt aspoň po půl roku, v Rakousku, Belgii, Dánsku, Anglii aspoň po rok, ve Španělsku po dva roky, v Norsku dokonce po pět let před volbou v místě volebním. F) NEZACHOVALOST MAJETKOVÁ Všeobecně odpírá se právo volební těm, na jejichž majetek uvalen byl konkurs, pokud trvá konkursní řízení. G) ÚHONNOST OBČANSKÁ Osoby, které trestány byly pro trestní skutky, nepřipouštějí se k volebnímu osudí, pokud trvají následky odsouzení pro takový skutek. H) ZÁVISLOST HOSPODÁŘSKÁ OSOBY, JEŽ ŽIVÍ SE NA ÚČET VEŘEJNÉ DOBROČINNOSTI, NEMAJÍ OBYČEJNĚ VOLEBNÍHO PRÁVA. Konečně pokládá se činná služba vojenská za důvod vylučující z volebního práva, aby vojsko, majíc stříci veřejný pořádek, nebylo strženo do vírů politických zápasů.