28.1.2022 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O zmatenosti pojmů - svoboda

Když se řekne svoboda, tuzemský jedinec vycvičený povinnou školní docházkou ze sebe zpravidla vychrlí, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 3.11.2015 21:51

Re: Je třeba dodat,

Zcela špatně, pane Koutný,

právo a svoboda se dnes vyučuje (a Moravec/Marksová sděluje) jako "právo bez jakýchkoliv omezení". Vždyť na to bruseláci/komisaři tisknou furt nějaké vyhlášky!

Marný, marný, marný.

V. Vaclavik 3.11.2015 20:36

Re: Hlavní otázka svobody jsou peníze a závislost

Mylite se.

Ovsem to je u vas obvykle.

M. Koutný 3.11.2015 16:56

Je třeba dodat,

že nedílnou součástí svobody je zodpovědnost. Zodpovědnost za své jednání, za jeho následky, ochota tyto následky přijmout. Nemůžeme být svobodní, pokud tuto zodpovědnost přenášíme na druhé (nebo na "stát").

Např, svoboda zvolit si předmět studia má obsahovat zodpovědnost za jeho smysl, ochotu nést následky špatné volby v podobě mizerného platu nebo nezaměstnanosti. Ale to je něco, co se špatně vysvětluje státem živeným "genderovým specialistům" a "sociálním antropologům". Ti svobodně natáhnou ruku do naší kapsy a když je přes ni plesknete, označí to za omezování svobody.

M. Koutný 3.11.2015 16:51

Re: Hlavní otázka svobody jsou peníze a závislost

Pokud vám vadí se hrbit, kdykoli můžete dát výpověď. Pokud vám to nevadí, vybral jste si SVOBODNĚ hrbení.

J. Slanina 3.11.2015 16:39

Re: Pokud bychom se chtěli dostat na úroveň Švýcarska,

Jen mezi námi, zkus vyjmenovat, jen tak ze srandy, co všechno ten zatracený Kalousek ukradl. Pokud bys neuspěl, zkus vyjmenovat co ukradl bureš, to bude mnohem snazší.

Š. Hašek 3.11.2015 13:32

Jsme naprosto v područí

sociálního, rovnostářského, nenajedeného (daňově), rozkazovačného, "odborně" řízeného, socialisticko-komunistického, s omezenou suverenitou, bez armády (mladí mužové se bojí do lesa, natož podříznout nepřítele svých matek a otců), zadluženého (nelze ušetřit ani 5 procent z rozpočtu, já to dokážu dvakrát z toho našeho rodinného, a ani o tom nevím), peněžní zásoba není nikterak definována - státu. Ani to není stát, slovníkový pojem -stát- zní jinak (než to přepíšou ti, co stále ještě melou v TV něco o "kapitalitickém, nelítostném, nelidském režimu").

Docela chmurné, na základě voleb a značné nepřítomnosti u voleb v poslední době. Dokonce ta nepřítomnost se stala modním vyjádřením statusu "občanů vyšší kvality".

Ale právě velice chmurný stav je předvteřinou před změnou, mnohdy ráznou a bolestivou. I v přírodě je zemětřesení a bouřka, uvidíme. Zjednodušeno.

V. Podracký 3.11.2015 13:08

Hlavní otázka svobody jsou peníze a závislost

Úplně svobodný je jen bezdomovec. Jinak se musíme hrbit pod šéfy a diktátem trhu. Svobodný je jen ten, kdo je nezávislý materiálně. To byli naši předkové zemědělci a možná i řemeslníci. Dnes přece nemůžeme být svobodní. Je na nás vyvíjeno mnoho tlaků, jednáme z přinucení, a to ne jen státem, ale celým prostředím.

J. Skála 3.11.2015 12:57

Správně.

Můžete si na obrázek politika velikosti A4 nakreslit tykadélko dlouhé 0,006 mm. Pak nebudete zasahovat do práv mých.

Ś. Svobodová 3.11.2015 12:43

Buzerace většiny? Ani náhodou.

K volbám chodí průměrně 60% oprávněných voličů a vítězné strany složí jen tak tak většinovou koalici, zatupují s bídou třetinu obyvatel ČR. Nehledě na to, že pak těch pár politiků  vymýšlí zákony, které ani náhodou nejsou v souladu s míněním jejich voličů. Tak že je to naprosto naopak, menšina buzeruje většinu.

L. David 3.11.2015 12:20

Pokud bychom se chtěli dostat na úroveň Švýcarska,

musela by především být OMEZANA SVOBODA nějakých Kalousků a jiných podobných šíbrů, kteří národem pracně vydobyté statky dokážou obratem ruky promrhat a rozkrást !

P. Lenc 3.11.2015 10:36

Re: Demokracie? spíš výsměch...

Ano, toto tvrdím již hodně dlouho, je to z 90% na nás, občanech.

K. Janyška 3.11.2015 9:38

Jen svoboda garantovaná a určená zákonem, testovaným

soukromým právem dává smyl. A svoboda lidem nevládne, vládne spontánní řád lidské interakce svými pravidly, zejména právě soukromým právem. Tzv. právo veřejné, které ve skutečnosti žádným právem není, ale jen pravidly vládnutí, spravuje stát, ne lidské životy a dohlíží na vymáhání právě práva jediného, tedy práva soukromého. Doména svobody jednotlivce je důsledkem této kombinace, ne vůdčí silou... Dzp.

Z. Švrček 3.11.2015 8:58

Re: Demokracie? spíš výsměch...

Neobracejte to zase jen proti politikům, i když se skutečně takto jeví. Ti jsou trénováni svými voliči. Kdykoliv totiž nějaký politik udělal něco, co považoval za cosi správného, či v dané situaci nezbytného, co ale nebylo na první pohled jasné, či přijatelné pro voliče a neměl přitom příliš šanci to řádně vysvětlovat v mediích, skončil při první příležitosti. Kdyby tady nebyla ta masa pitomců, co se nechají koupit za 30,-Kč, či za koblížek s doprovodem fůry slibů (kterými, jak známo, nezarmoutíš) a sledovali bychom politiky průběžně a ne jen měsíc před volbami, kladli jim otázky a nenechali se manipulovat těmi, kteří si říkají "novináři", tak bychom snad měli i stabilnější a méně barevné vlády, kterým bychom snad i více důvěřovali. Vždy platí, že každý má takovou vládu, jakou si zaslouží a dodávám, že žádná vláda nemůže být lepší, než její voliči. Tak až příště zase půjdeme na víkend, místo k urnám a nebo půjdeme volit, ale budeme tam házet hlasy dle velikosti darovaného slibu a koblihy, tak se nedivme.

M. Štěpánková 3.11.2015 7:54

Demokracie? spíš výsměch...

Bohužel musím souhlasit. Svobodní dávno nejsme...protože buď člověk musí být členem systému, pokud chce něco vlastnit nebo systém celoživotně zneužívat a pak mít stále víceméně "holou prdel". Osobně mi přijde, že neexistuje nic mezi tím. A demokracie? Vždyť si všichni politici napříč celou Evropou kupují hlasy právě sociálním systémem. Nedělají nic, co je skutečně pro společnost prospěšné, dělají pouze vše pro to, aby se udrželi u koryt. Zná někdo politika, který jedná v zájmu vlasti a národa? Pokud ano, šup sem s tím.......je to smutné.

P. Dvořák 3.11.2015 1:50

Demokracie již není jen o tom,

kdo spravuje svůj majetek podle pokynů úředníků a politiků. Již je i o tom, že třeba nesmím upravit předměty, které byly pořízeny z daní, tedy vlastně z mých peněz. Např. malovat tykadla na plakáty stran, které financuji.

Demokracie je i o tom, že když půjdou zlinýrovaný buzny napříč Prahou, klidně na hodinu nebo i víc se kvůli nim zastaví doprava. Ale zkuste zastavit ty buzny. Co zastavit, pche. Zkuste na ty buzny volat, že jsou buzny!

Upozorňuji: s homosexuály nemám ani ten nejmenší problém.