18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kpt 9.12.2008 10:56

S tím, co píšete se dá vcelku souhlasit, i když část z informací máte evidentně z druhé ruky

až na to, že "všichni studenti v Řecku jsou komunisti". V Helénské republice jsou komunisté dlouhodobě na rozdíl od ČR ve správné velikosti, to jest, 6 až 8 %.

YP 9.12.2008 15:10

Re: Humanitní intelektuálové jsou politicky nejpitomější

nejen DrSc, ale i hlupák a nevědomý nevzdělanec

ranbow 9.12.2008 5:53

Pořád se točíme v kruhu

Pořád hodnotíme tehdejší činy dnešní morálkou - a hlavně dnešní svobodou. To že v tehdejší době mohl spisovatel napsat něco odvážného tak leda do šuplíku protože by mu to nevydali (soudruzi byli schopni hodit do stoupy i celé vydání kvůli jedné stráce), to už někomu uniká.

Rozhodně tenkrát platilo, že  že úsudek osoby zvané spisovatel v kterékoli věci za obzvlášť závažný, ba rozhodující. Jistě, on ten svět byl trochu jiný než náš -  rádio bylo v plenkách, TV neexistovala, o pojmu internet ani nemluvě. Lidi ani moc necestovali, do druhého města to byl den cesty pěšky. Takže knihy, a postupně noviny rozhodně měli na lidi rozhodně vliv. Dneska je to o něčem jiném - rozhodující vliv má televize, a vlastní úsudek tam vnucuje kdokoliv - od politiků, spisovatelů, bavičů,  ředitelů TV,až po tu paní co říká v reklamě na prášky na praní bezva. Jenomže i od ní to zní hlasitěji když jde o známou sportovkyni či filmovou stár.

Pokulhává i to přirovnání na konci - příjde na to na co by se pan rychtář cechu pekařského ptal - máčelo se za šizení při vážení . A že pod halapartnama se těžko vyslovuje svobodný názor, to platilo vždycky.

Saul 9.12.2008 9:52

Re: Pořád se točíme v kruhu

Soudruhu ranbowe, shromáždil jste na malé ploše spoustu nesmyslů: Nejde přece o požadavek, aby spisovatel v té době psal něco odvážného, ale aby neudával. Úsudek spisovatele nebyl rozhodující a už vůbec ne proto, že by radio bylo v plenkách (bylo v každé rodině) nebo že by se lidé mezi městy pohybovali pěšky (ony už fungovaly v meziměstské dopravě vlaky a autobusy). Máčení pekařů postihovalo skutečnost, že šidili na váze bochníků a ošidit zákazníka byl samozřejmě hospodářský zájem všech pekařů - proto nebylo vhodné se jich ptát na názor v této věci  . O "čem jiném" svědčí podle Vás skutečnost, že je dnes v televizi kdekdo, mi zůstává utajeno.

Větší vlastenec 9.12.2008 4:31

Živá slova SKN na webu mladých komunistů

S.K.Neumann byl hrdý. Neposkvrnil si ústa ani hruď (měl nejspíš ubrousek). Neposkvrnil si ani kalhoty, neb nesedl na lep. Takže mu raději šli všichni z cesty. R^

"Marx a Lenin mně otevřeli okno do objektivní skutečnosti sociálního života: nesednu na lep hlupákům, kteří o nich mluví a nic nevědí, ani inteligentčíkům, kteří radikálničí po kavárnách."

A hrdý buď! A hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí. Takový byl můj lid. S kosou a kladivem, na jitřní čekal svit. Čekal a věřil. Úrodu novou sklidí sám. Sám se svými! Jděte mu z cesty, Staví chrám bratrské doby.

Více zde : http://sk-neumann.wgz.cz/poezie . (Pozn. : "wgz" je zkratka pro "Wogonská poezie")

R^ VV >-  Ze všech umění je pro nás nejdůležitější televise ! (V.I.Lenin)  >- VV R^

Petys 9.12.2008 10:57

Re: Živá slova SKN na webu mladých komunistů

Voni měli za Lenina v Rusku televisi? Jinak je daleko lepší Hrdý Budžes.

krmič 9.12.2008 15:14

Re: Živá slova SKN na webu mladých komunistů

Asi to má být takový vtip. V originálním výroku je samozřejmě místo televise film. Lenin rovněž pravil, že film je umění nejmasovější. Myslím, že v mnoha kinech to bylo napsáno nad plátnem. U nás tedy ano.

Vladimir Holekal 9.12.2008 4:25

S.K.Neumann 1875 - 1947

Kratce po Unoru, kdyz jste byl spolu se svymi povedenymi spoluzaky v divadle, S.K.Neumann na jeviste nemohl vbehnout, protoze zemrel uz v roce 1947

projektant 9.12.2008 8:55

Re: S.K.Neumann 1875 - 1947

Psát nesmysly o našich padesátých letech, případně o sovětském Rusku třicátých letech, je dnes běžný standard. Zřejmě vyběhl na jeviště z hrobu. 

hardy 9.12.2008 11:01

Re: S.K.Neumann 1875 - 1947

To byl duch! Tak jako je duch zákona nad literou, tak se duch spisovatele vznáší nad jevištěm jako deus ex machina.

mechis 9.12.2008 11:34

Re: S.K.Neumann 1875 - 1947

Zde patrne minen S. K. Neumann mladsí ;-)

Jenda 9.12.2008 0:39

Proc zrovna spisovatelstvo? Protoze pani spisovatele jsou zvykli vytvaret nove svety

s novymi lidmi chovajicimi se presne tak jak si pan spisovatel usmysli. A zapominaji, ze v realu to tak proste nefunguje. Spisovatele vidi jaky by svet mel byt, ne jaky je. A pri pokusu o implementaci te uzasne utopie proste nezbyde nic jineho nez zacit osekavat precnivajici kousky.