2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Flasi 19.10.2009 13:53

Re: titul

Nevím jak dneska, ale dříve jste ho doložil jednou (a to udělal každý, kdo titul měl). A pak už nebylo třeba nic dokládat, protože se za dostatečně věrohodné bralo, že je titul uveden v předchozím dokladu.

portwyn 19.10.2009 15:02

Proč?

Proč to dělal každý, to nechápu.

Já ho tam nemám a nikdy mi nechyběl. Když potřebuju potvrdit kvalifikaci, ofotím si diplom...ale proč to má vědět celník v Basileji?

Flasi 19.10.2009 15:22

Re: Proč?

No asi kvůli tomu, co už jste psal jinde. Bylo to prostě považováno za normální, že tituly se do dokladů uvádějí a dokonce existoval i názor (netuším nakolik podložený), že existuje povinnost tam ty údaje mít (tak jako existovala a existuje povinnost mít v průkazech údaje správné a aktuální).

portwyn 19.10.2009 15:24

Re: Proč?

O.K., já komentoval současnost, asi to tak bylo i dřív.

Jinak žádná povinnost neexistuje. Máte právo používat titul.

Talián 19.10.2009 17:41

Re: titul

Pokud jde o technické obory, je dnes situace složitější. Pro určité profese musíte mít certifikaci, řízenou nadnárodními institucemi ( třeba projektant elektro, tlakové nádoby atd.), Vysokoškolský titul je jen podmínkou pro připuštění do dalšího kola speciálního vzdělávání. Certifikát platí jen dočasně s nutností po několika rocích recertifikovat. Recertifikace je svázaná s doškolením a vyzkoušením. Vše je navíc silně zpoplatněno. Je to něco jako atestace u lékařů. Zatímco se lidské tělo v čase nemění, je technické prostředí silně proměnné technickým rozvojem a proto ta častější rekvalifikace. Také to je důvodem, proč se mladí na technické obory příliš nehrnou. 

F..A.Kekule 19.10.2009 10:30

Re: titul

Na západě titul ing nic neznamená, snad jen informaci, že jste technik. Tam musíte být Dipl.Ing. aby to něco znamenalo.

Flasi 19.10.2009 10:35

Re: titul

Dělení inženýrů na Ing. (technik obecně, absolvenst průmyslovky) a Dipl Ing. (absolvent magisterského studia v technickém či příbuzném oboru) týká pouze Německa (případně několika málo dalších zemí). A v anglosaském světě neoslníte ani tím magisterským titulem Dipl. Ing.

viky 19.10.2009 11:03

Re: titul

Titul Ing potažmo eng. pochází a je využíván ve snětě pro technické obory. Původní význam je strojník .   Jeho akademické zneužití pro oblast ekonomie  - coby komerční inženýr je nesmyslné a pro oblast mimo Česko - Slovensko i nepochopitelné.

Flasi 19.10.2009 11:15

Re: titul

Používání titulu Ing. jako náhrada titulu Mgr. i pro ekonomické obory prostě reflektuje historický vývoj. A to, že se ekonomické obory/školy odštěpily od oborů/škol technických. Např. VŠE, tedy pražská ekonomická škola se odštěpila od techniky, stejně jako se odštěpila škola pro chemické obory a pro zemědělské obory a tak si zachovala pro absolventy udělování titulů Ing.

Tituly jsou v různých zemích různé. A jediná jistota napříč světem je tak, že je to všude jinak. Mluvit o zneužití a nesmyslnosti je podle mě hloupé. Stejně bych se mohl šťourat v tom, proč když někdo udělá doktorát v technických vědách, proč je taky PhD (papírově doktor filosofie)?

krmič 19.10.2009 15:12

Re: titul

Ing pochází z francouzského ingenieur, což je něco zcela odlišného od anglického engineer.

Ostatně i v angličtině: ingenious = důmyslný, engin = stroj (zejména pístový)

Takže použití ing pro oblast ekonomie není v ve své podstatě nesmysl.

Ludva 19.10.2009 10:14

Naprostý souhlas

Myslet si, že po pěti letech studia jsem nadosmrti odborník je v dnešní době pošetilé. Rozhoduje praxe. A jestliže je titul nutný pro profesi, kde dříve nutný nebyl, tak se těm lidem nesmíme divit, že hledají jednodušší cestu. Konečně na výkonu jejich profese se to neprojeví. Stejně jako dlouholetí hasiči najednou potřebovali maturitu - jejich práci to nezlepšilo. V každém režimu jsou rychlokvašky a prominenti. Soukromé špičkové školy jsou přímo založené na kombinací často chudých talentů (kvalita) a bohatých prominentů (finance). Funguje to tak odjakživa. Chtěl bych vidět jak nějaký princ chodí na učňák.:-D Plzeňský problém souvisí také ještě s minulou dobou, kdy získat titul, ba i maturitu nebylo tak snadné. To se ale rychle změní, dnes vystuduje každý. A vystudovat práva je třeba pro politika, který dlouhodobě pracuje se zákony, naprosto přirozené - je obvykle lepší odborník než učitelé. Tak proč by měl vysedávat ve škamnách. I v technice nalezneme příklady - co třeba Bill Gates, prvotřídní odborník i bez VŠ. V některých případech je prostě zbytečné trvat na absolvování klasické školní procedury.

krmič 19.10.2009 15:24

Re: Naprostý souhlas

A vy myslíte, že Bill Gates je odborník zrovna na techniku? Snad na marketing nebo jak se těm čachrům říká. ;-)

messenger 19.10.2009 16:06

Re: Naprostý souhlas

,no vsak takovej Standa Gross, to je taky prvotridni odbornik. kam se hrabe Bill Gates! Nechapu k cemu mu vlastne ten titul byl... asi ze si ho mohl kkoupit a zrovna nevedel co s penezi...

slávek 19.10.2009 10:12

Máš titul

Pevně věřím, že autor článku má titul. Jinak ale píše o hov...ně. Prostě někdo vystudoval a dřel třeba pět let a druhý ne a šel dělat vydělával pět let navíc peníze.. Vysoká škola Vám hlavně rozvíjí myšlení a učí jiné věci než základní škola. A pro autora článku - zajímalo by mně, zda by šel k doktorovi, který nemá titul MUDr. ale na ordinaci by si napsal - Lékař  KAREL VOPIČKA  - operace všeho druhu.

Flasi 19.10.2009 10:07

Doktor není jenom lékař!

Nevím, možná jsou země, kde se doktor tituluje pouze lékař. Ale ve většině zemí euroatlantické civilizace je titul doktor rozhodně širší. A rozhodně to platí i v zemích, kde nepřežívá středoevropská titulománie - tedy v anglosaském prostředí - včetně USA.

Pokud někdo dosáhne doktorského titulu, což ve většině oborů znamená titul PhD, tak se tento titul široce používá i mimo akademické prostředí. Takový človek je automaticky titulován doktorem v práci a napůl automaticky i mimo ni. Pochopitelně pokud se takový člověk dá na politiku, tak tam je jeho doktorský titul irelevantní a nepoužívá se. Tam lidé paradoxně používají i jiné jméno, než mají v rodném listu (např. prezident Clinton všude vystupoval jako Bill i když se jmenuje William, u nás zcela naznámá situace, že by nějaký Jan vystupoval oficiálně jako Honza).

V anglosaském světě, je ale doktor skutečný doktor - tedy někdo, kdo po magisterském stupni studoval ještě několik let - nepoužívají se tam ty nešťastné české "malé doktoráty" (JUDr.,PhDr., RNDr. apod.). A že by se někdo mimo akademické prostředí nechal titulovat magisterským titulem (Mgr., Ing. apod.), to vůbec nehrozí.

Takže pozor - nesměšujme (ne)používání titulů nižších než doktor a doktorských.

občanka 19.10.2009 10:05

Soudím, že trvanlivost titulů pochází nejen z R-U, ale byla podpořena

socialistickým odměňováním, kde právě maturitní vysvědčení nebo titul přiřazoval dotyčnému tabulkový plat. Mohl jste pracovat jako bůh, ale pokud jste neměl papír, tak vám to nebylo nic platné. Ostatně i v současné státní správě se tenhle systém udržuje, takže se není co divit, že ti, co jsou ze státní správy živi, si tituly opatří za jakoukoliv cenu.  

ranbow 19.10.2009 9:33

Právě naopak

Velcí chlapci nahoře ať se oslovují jak chtějí - pane magistře, pane doktore, soudruhu, parde. Ale když jdu k doktorovi, chci kvalitní ošetření. Když jdu k právníkovi, chci kvalitní právní poradu a zastupování. A když ve státních funkcí musí pracovat s právními listinami,schvalovat a uzavírat smlouvy, tak by právům taky měli rozumět

Sid 19.10.2009 9:45

Re: Právě naopak

Jak poznate, ze je advokat kvalitni? On advokat nenese zadnou zodpovednost za vysledek sporu a pokud v nem nenaseka velke chyby, tak mu nic nehrozi. Jsou advokati, kteri klidne zmeskaji odvolani - a to jeste neni duvod ke karnemu postihu...

Rienzi 19.10.2009 9:54

Re: Právě naopak

Jenom dodám. Když půjdu do servisu, chci, aby mi auto opravoval automechanik, v kadeřnictví stříhal kadeřník, v restauraci mi oběd uvařil kuchař, atd. Jinými slovy, osoba kompetentní. Jak se to pozná. Od toho jsou výuční listy, maturitní vysvědčení. Ne, že by to byla úplná záruka kvality, ale předpoklad, že osoba, která práci vykonává, o tom něco ví a je schopná práci zastat.

pepe 19.10.2009 9:26

doktor

by měl být jenom jeden- a to lékař. Je rozdíl vystudovat nejlehčí fakultu- práva, nebo nejtěžší- medicínu. Studenti medicíny si nemohou dovolit při studiu pracovat  jako jiní... A když skončí, tak musí dále studovat( a pracovat za 15 tis. hrubého) . A po atestaci- tedy nejdřív ve svých 30 letech dosáhnou zákl. plat 19 tis hrubého. Proto se všichni hrnou na práva- tam za málo snahy ( a s podvody) vydělávají x-krát více.

matfyzák 19.10.2009 9:51

Re: doktor

nejlehčí je matfyz, akorát vás to musí bavit ...:-D

Flasi 19.10.2009 9:53

Re: doktor

1. Kdo rozhodl, že medicína je nejtěžší škola? Nic nenamítám proti tomu, aby byla řazena mezi nejtěžší obory vůbec. Ale titulovat ji jako úplně nejtěžší je dost subjektivní.

2. Lékaři mají opravdu bídné nástupní platy. Nicméně ve většině případů dosáhnou velmi zajimavého platu o dost dříve než ve 30 letech. Základní plat není všechno. Že je to vykoupeno značným množstvím odpracovaných hodin většinu ostatních naprůměrně vydělávajících vysokoškoláků vůbec nedojme, protože 8 hodin denně pracuje v téhle kategorii fakt málokdo.

3. Od toho je slovo lékař aby identifikovalo vysokoškolsky vzdělaného absolventa medicíny. Slovo doktor znamená učený a odpradávna se používá pro všechny učence, které dosáhnou ve vzdělání doktorského stupně. Bohužel skutečné doktory v u nás hloupě "ředí" nositelé "malých" doktorátů (JUDr., PhDr., RNDr. atd.) kteří se od magistrů liší jenom jednou zkouškou navíc (a prací, která se od magisterské zpravidla mnoho neliší). Doktorem se v cizině (v práci zcela automaticky a většinou i mimo práci) titulují (doktorů medicíny) nositelé titulu PhD (nebo titulu, který v dané zemi takovému titulu odpovídá).

Anonym 19.10.2009 12:47

Re: doktor

Své vzdělání jsem tedy podle Vašeho názoru získal na nejlehčí možné fakultě. Dobrá. Ale přesto se domnívám, že se mýlíte. Myslím si, že humanitní obory jsou srovnatelně obtížné (není určitě jednodušší právo než filozofie nebo historie) stejně jako jsou srovnatelně obtížné technické obory. Ze všeho trochu vybočuje snad jen medicína a teologie.

Ale jak jste přišel na to, že právník nemusí dále studovat a že má plat vyšší než lékař, to nevím. Jusitční čekatel bude mít stejně nebo možná ještě méně. A ví, že soudcem se nestane dříve než ve 30 letech, ať už zkoušky ( ty justiční - něco jako u lékařů atestace) složí na výbornou nebo hůře.

Je-li někdo advokátním koncipientem, může se mu stát, že v době své koncipietnské lhůty nedosáhne na víc než základní mzdu (8 tis Kč) a může být rád, že ho některá advokátní kancelář přijala. A rovněž musí studovat a studovat a jezdit na školení a skládat zkoušky. A pak musí samozřejmě složit zkoušky advokátní.

Tak jako jedna vlaštovička jaro nedělá, tak nemůžete házet všechny právníky do jednoho pytle proto, že si v Plzni někdo zařídil více než pohodlé živobytí při kšeftu s tituly.

Moje mnohaletá zkušenost je taková: všechno se odvíjí od toho, jaký je ten konkrétní člověk. Poznal jsem celou řadu lékařů, u kterých bych si nenechal obvázat ani kuří oko, stejně jako právníků, od kterých bych si nenechal koupit propisovačku. A naopak. Mezi oběma sortami najdete vzdělané a právem vážené osoby. - Sebelepší vzdělání nemá vliv na to, zda jde o jedince kvalitního či nikoli.

Sid 19.10.2009 9:13

JUDr je neco jineho...

Vite, on neni titul jako titul. Bez JUDr (Mgr) nemuzete delat spoustu "zajimavych" zamestnani. Soudce, exekutor, advokat - ti vsichni MUSI mit titul. Bez toho to proste nejde.

A co vic, ti musi mit POUZE titul. Vysledky jejich prace se nemeri, nikdo je nevyhodi za vyrobu zmetku.

Pokud jako Ing postavim dum a ten spadne, nesu za to zodpovednost. Pokud falesny JUDr soudi (provadi exekuce, haji klienty) spatne (lide se odvolavaji, soudi s exekutory, prohravaji spory s advokaty) nic se nedeje. Jiny pravni nazor, rekne nekdo...

Anonym 19.10.2009 12:33

Re: JUDr je neco jineho...

Vážený pane, to co píšete je zcela nepravdivé.

Na soudce, advokáta, notáře a pod. musíte mít dokončené vysokoškolské vzdělání. Při absolvování práv obdržíte dnes titul Mgr. Dříve byl prom. práv., pak se léta neuděloval žádný titul, nyní tedy Mgr.

JUDr. je výhradně k ozdobě, nejde ani o vědecký titul a k ničemu zvláštnímu Vás neopravňuje.

V.K. 19.10.2009 12:57

Re: JUDr je neco jineho...

Jako advokát i jako notář jste odpovědný, pokud provedete něco (nedbalostně) špatně. Proto tyto profese bývají pojištěné.

V případě soudců a státních zástupců je ta osobní odpovědnost výrazně menší, tam souhlas.

X 19.10.2009 8:59

Y

Po této aféře už si může každý přidat (v neúřadním styku) před jméno JUDr. - a vždycky obhájí, že šlo o žert a prokázal smysl pro humor. To je výsledek aféry v praxi.

D.M. 19.10.2009 8:08

tituly

Mam 3 akademicke tituly a jsem na ne hrdy!!!!

JaS 19.10.2009 9:13

Re: tituly

Vystudoval jsem vysokou školu proto, abych něco uměl a ne proto, abych se mohl pyšnit titulem. Pokud se mi někdo představuje "jsem doktor (inženýr) xxx", tak je to většinou namyšlený blbec - jeho znalostem moc nevěřím. Pokud někdo ze mne tahá tituly, aby mě mohl oslovovat po rakušácku, tak je mi to trapné - v normálním světě se tituly moc nepoužívají.

Jirka 19.10.2009 9:47

Re: tituly

Těch pět let bylo perných, krásných, veselých a před zkouškami stresujících.Za semestr 5až6  zkoušek a zápočtů. Znalosti jsem nejprve využil při zpracování diplomové práce, kterou jsem dělal sám za vedení konzultanta. Měl jsem štěstí, protože jsem práci využil i v zaměstnání. Získaného titulu si vážím, protože nebyl zadarmo.

Studiem lze získat především rozhled a nadhled, a ať se na mě kopáči nezlobí, i jinou kvalitu v myšlení. Nikdy jsem se nepovyšoval, ale tzv.duchaplnost a stupidita mi vadí.