5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O spojování a rozdělování Evropy

Naše společnost je rozdělená. Navenek se to jeví jako rozdělení mezi pravicí a levicí. Rozdělená je i Evropa. Navenek se to nyní jeví jako rozdělení mezi státy zadluženými méně a hospodářsky úspěšnějšími a státy zadluženými více a hospodářsky méně úspěšnými.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 25.6.2012 21:27

Re: Vážený pane Drápale!

vážený pane Drápale,

mohou si jít svou cestou a je to docela dobře možné. Protože  pokud by ty dvě "poloviny", eventuelně ta o procento větší netrvala na "jednotě a lásce" musela by si ta která polovina půjčit a za půjčku ručit sama. Asi se podivíte kdo by té pobídek a půjček lačné "polovině" asi tak půjčil, pokud by nemohla ručit majetkem a hlavami té "druhé". A o tom celá tahle "civilizace"  je - vzletné fráze o jednotě a solidaritě označující tak v podstatě jakési sametové nevolnictví. Věřitel  klidně "půjčí" lotrovi, u kterého vidí "záruku" že mu půjčku splatí z peněz ukradených jiným. To už klidně půjčit třeba Kimovi - ten by třeba taky spolehlivě vracel - jeho "Lid" by jistě s nadšením odevzdal i to poslední pro "rozvoj země", že.  Zdejší  sociální systém je založen na sofistikovanějších metodách než je přímé donucení, ale nutit jedny  platit dluhy druhých je lumpárna. I když se jí říká třeba demokracie.

T. Zajicova 25.6.2012 17:44

Pane Drapale,

''Mým cílem je pracovat na vylidnění pekla a zalidnění nebe'' je hyperbola nebo ''delusion of grandeur''.

Problem pristupu krestanskeho snazeni v umeni je nedostatecna znalost remesla (cinema) a neohrabanost v ''messaging'' v hudbe (krestansky gospel) a popularni hudbe. Misto aby krestansti umelci oslavovali krasu Boziho stvoreni recituji ''I love Jesus you should love Jesus too'' za doprovodu flasinetu. Evropa ktera vyprodukovala Mozarta a Vivaldiho...nabizi Eurovision “Boom-Bang-a-Bang” (winner, 1969), “Ding-Ding-a-Dong” (winner, 1975), and “Diggi-Loo-Diggi-Ley” (winner, 1984) [Mark Stein].

Jak jste jiste ''zaslechl'' v krestanskych kruzich pane Drapale jenom ''krasa muze spasit svet.'' Cesi to maji mnohokrat tezsi, protoze se ''krasy'' hrozi. Zapad slunce byl v Cechach, co ja jsem na svete, vzdy kategorizovan jako kyc. Proc?

P. Kolář 25.6.2012 17:16

Re: Ze zásady nevěřím

Opravdu si myslím,že jde spíše o exhibici

D. Drápal 25.6.2012 15:21

Re: Dnes už mám z Moskvy menší strach než z Bruselu!

Milá paní Kanioková, trochu jsme se odchýlili od původního tématu. Já jsem hlasoval proti vstupu do Unie. Nijak pro ni nehoruji. Pro Vás je to evidentně velice bolavé téma, ale dovoluji si upozornit, že můj článek byl o něčem jiném.

D. Drápal 25.6.2012 15:18

Re: Vážený pane Drápale!

Vážený pane Schwarzi,

já bych to neviděl tak černě. Existují i jiné možné reakce než "trvat na ''jednotě a lásce'' a přitom si vzájemně spílat do zlodějů a jít si po krku".

Jsou otázky, v nichž si ony "dvě poloviny" nemohou jít každá svou cestou. Není třeba možné rozhodnout se z jedné poloviny pro maximální šetření a z druhé poloviny pro investiční pobídky na dluh. Jsou věci, v nichž je prostě třeba se dohodnout. Mně je především o kvalitu a úroveň toho dohadování.

Mějte se dobře!

D. Drápal 25.6.2012 15:14

Re: Ze zásady nevěřím

Vážený pane Koláři,

můžete "ze zásady nevěřit". Já si ale nejsem jist, zda tričko, které jsem popisoval, propaguje nějakou víru. Ono spíš klade otázku než aby předkládalo nějaké tvrzení. A to se, myslím, smí.

Mějte se dobře!

J. Chaloupka 25.6.2012 14:04

Obávám se, že Evropa není na rozcestí,

ale na cestě do řiti.

J. Boleslav 25.6.2012 13:28

Re: Dnes už mám z Moskvy menší strach než z Bruselu!

Naprostý souhlas.

J. Boleslav 25.6.2012 13:25

Re: Ze zásady nevěřím

A kterého nejvíc podpoří media, kdo ví jak motivovaná.

P. Kolář 25.6.2012 12:28

Ze zásady nevěřím

těm ,kteří svou víru propagují na tričkách a těm kteří se zaklínají láskou k Bohu.Jsou mi sympatičtější ti,kteří o takové lásce nemluví,ale žijí v ní.Neumím si představit,že bych se jako evangelík někde postavil a veřejně proklamoval to,co je výlučnou zásadou mého soukromého života.Lidé, kteří věří,se takto na veřejnosti neprojevují.Poznáte je podle jejich skutků.Náš národ poznamenalo to nešťastné dvacáté století víc,než si myslíme a projevila se v plné míře tradiční česká nesvornost.Celé dílo,které začalo rozpadem císařství ,dokončili komunisté.Chybí nám zoufale těch Mojžíšových čtyřicet let na poušti,aby se z našich hlav vypařily ty nesmysly,kterými jsme byli krmeni.Teď nastane zkouška dospělosti,přímá volba presidenta.Určitě bude zvolen populista,je jedno,jestli se bude jmenovat Zeman,nebo jinak.Bude to ten,který národu nejvíc naslibuje.

Š. Šafránek 25.6.2012 11:38

Pane Drápale,

děkuji za článek, pod nějž bych se klidně podepsal, stejně jako pod Vaše reakce v diskusi.

S pozdravem.

V. Běhal 25.6.2012 11:23

Oslavovat Boha

Oslavovat Boha lze v každém zaměsrtnání. Přírodovědec, studující příreodní zákony, objevujě Boží moudrost.

Ptali se tří přidavačů co dělají. Odpověděli:

1. Míchám maltu.

2. Vydělávám si na chleba.

3. Stavím katedrálu.

J. Schwarz 25.6.2012 10:55

Vážený pane Drápale!

Předně si myslím, že  jak Čína, tak i Rusko mají a budou mít svých vlastních problémů dost a Rusko bude rádo, dokáže-li před číňany  uhájit Sibiř.

Není pravda že "nevěříme v nic", spíš jeden každý věří v něco jiného. A pokud jde o ideje a státy je otázkou, proč, je-li veřejnost v řadě otázek rozdělena v poměru 52 : 48, proč si u čerta každá z oněch přibližných polovin nemůže jít svou vlastní cestou a proč se musí - prostřednictvím státní moci - periodicky navzájem znásilňovat kvůli chiméře "jednoty", solidarity a soudržnosti. Kdyby tyto  ctnosti byly realitou, nebylo by to sice špatné, ale pokud neexistují je 100x lepší si to přiznat a jít si každý svou cestou / ne státy a národy, ale množiny lidí s podobnými hodnotami a představami o životě / než trvat na "jednotě a lásce", přitom si vzájemně spílat do zlodějů a jít si po krku.

J. Kanioková 25.6.2012 10:13

Dnes už mám z Moskvy menší strach než z Bruselu!

Dnešní tisk  .

Schäuble předpovídá hrozící referendum o Evropěhttp://www.spiegel.de/politik/ausland/euro-krise-schaeuble-prophezeit-baldiges-europa-referendum-a-840549.htmlChtějí toho stále víc a víc - přesuny pravomocí do Bruselu!  A ženou to stále zběsileji.  Fiskální unie = dokončený PROTEKTORÁT !!!Absolutně odmítám! A nejen já. Pokud vůbec mělo být nějaké sjednocování, tak JEN na základě dobrovolnosti a v době ekonomické prosperity, kdy se nikdo necítí tlačen ke zdi!To, co Němci předvádí, to je vydírání !

J. Kanioková 25.6.2012 9:59

A ještě !

EU a hlavně Euro vzniklo proč? A proč tak rychle, nepromyšleně? Aby vychytali všechna rizika? Aby EU nedopadla tak, jak to v současnosti probíhá???

Kancléř Kohl chtěl, strašlivě usilovně chtěl - sjednocení Německa. Byla to jeho srdeční záležitost a chtěl mít tuto zásluhu. Usiloval, jednal, přemlouval, sliboval - tak dlouho, až dostal "požehnání"... Ale podmínkou bylo, že bude sjednocení nejen Německa, ale dál celé Evropy a k tomu je nutná JEDNOTNÁ MĚNA. A čím dál jednotnější podmínky (a to přivedlo Evropu ke ztrátě konkurenceschopnosti). Takže nejen bankovní problémy - krize, ale i blbá politická rozhodnutí. Nepřipravená, nevychytané mouchy v projektu !

A proč tak narychlo? Aby se mohlo sjednotit Německo !

D. Drápal 25.6.2012 9:55

Re: Pane Drápale,

Vážená paní Kanioková,

co naplat, je mezi námi rozdíl. Já se Ruska - a toho, co z něj přichází - opravdu obávám. Domnívám se, že k tomu mám velmi dobré důvody. Částečně je to díky tomu, že vím, co o ruském působení u nás vědí tajné služby. A jelikož znám také trochu dějiny, tak vím, že pragmatismus bez morálky dokáže být dosti krátkozraký. Ostatně pragmatikem byl ve vztahu k Rusku i prezident Beneš. Prosperita je dobrá věc, ale jsou zde dosud i lidé, kteří ještě stále mají i jiné hodnoty.

Samozřejmě nejsem proti obchodu s Ruskem a Čínou. Pokud ale dostanou Rusové zakázku na Temelín, budu to považovat za národní katastrofu.

Jinak řečeno, přibližování se k Rusku nevidím jako cestu k tomu, abychom měli zajištěnou bezpečnost a byli "suverenní, bez díktátu nad sebou", jak píšete.

Přeji vše dobré!

J. Kanioková 25.6.2012 9:54

Chmm, neumím psát stručně...

Nesebevědomí strašenci a manipulátoři - tím myslím všechny ty, kteří nás nahánějí do dalšího poddanství! Ti první se bojí, že neobstojíme, že nás někdo schlamstne. Ti druzí, neznám jejich motivaci a důvody, ti nás k tomu chtějí přesvědčit, dotlačit, přemluvit. Způsobů je mnoho.

EU je špatně nastavený systém, defektní a dostal Evropu, za přispění místních politiků a jejich voličů, do šílené hospodářské situace ! EHS byla dobrá sympatická myslenka a stačilo! Bylo dobré odbourání zbytečných celních a jiných regulačních bariér, uvolnit volný pohyb osob, zboží, kapitálu. Obranu jistí NATO, EU ani Ň. K tomu vůbec nebyla nutná jednotná měna, která ekonomice tak rozdílných zemí velmi "ublížila". Natož ten zoufalý byrokratický spolek v Bruselu, který každou chvilku využívá k tomu, aby potvrdil nutnost své tamní existence a tudíž vymýšlí neskutečné koniny, kterými nasadili hospodaření v Evropě svěrací kazajku. Jejich zběsilost dovedla Evropu tam, kam Sověti dovedli nás, východoevropany. Do pihele. Jednotná měna a jednotné podmínky naprosto zničily manévrovadí hospodářský prostor. Už i přestávám věřit, že to došlo tak daleko neumětelstvím. Protože to čím dál víc vypadá na to, že to bylo úmyslně, aby si svými "pomocemi" ostatní státy zavázali. Každopádně si z nich Fr. a De udělali odbytiště a dodavatele levných subdodávek.  Proto se těmto dvěma do nedávna veeeelmi dařilo, bylo to pro ně obrovsky výhodné! Teď ta krize začla potápět i Francii, takže už zůstává jeden základní hegemon!  A o to šlo.

V okamžiku, kdy se EU z Unie otevřených národních trhů, liberalizace práce, pohybu zboží, kapitálu a služeb ZMĚNILA v EU unifikací, omezení, směrnic, nesmyslných podpor, přerozdělování, dotací a hlavně .. při jedné měně s jednou měnovou politikou, byly všechny výhody - velmi pestrý, flexibilní a vysoce konkurenční trh v mnoha a mnoha různých regionech Evropy - zmrzačeny ...!   Variabilita, flexibilita a inovace dostaly SVĚRACÍ KAZAJKU !

P. Lenc 25.6.2012 9:36

Re: Pane Drápale,

Paní Kanioková, naprostý souhlas.

J. Kanioková 25.6.2012 9:27

Pane Drápale,

jelikož jsem ekonom tělem i duší, umím zcela zřetelně rozeznat motivaci prezidentova jednání.  Skuteční ekonomové jsou většinou posedlí svou profesí, což je logické, a každou záležitost vnímají především z tohoto hlediska. V tom je třeba pečlivě sledovat kdejakou maličkost, protože může mít velký vliv na další souvislosti a aby se případně co nejdřív reagovalo. Těžko u nich čekat dojímaní se nad kdečím. Ujišťuji Vás, že Klaus ani Zeman rozhodně NEJSOU  rusofilové! Naopak jsou obrovští pragmatici, kteří sledují každou informaci, jak by se dala využít k dobru pro nás, pokud to jsou patrioti. A to oba jsou. Ale to snad není na škodu, pokud jsou s tím smířeni jejich blizcí, že jsou suchaři, ne?

Byli jsme velmi průmyslovou zemí už před válkou, socialistickými regulacemi za totáče se to dost zhoršílo (vlastně i emigrací talentů a kvalitních podnikatelů) a transformací nám toho průmyslu neskutečně ubylo. OBROVSKY potřebujeme zvyšovat produkci, příjmy do SR. K tomu ještě krize, a tak není divu, že jsou tací, co neustále sledují ve všem tyto ekonomické možnosti. Díky za takové lidi, by''t  nám osobně nemusí být sympatičtí...I oni jsou potřební, zvláště pokud jsou v pozicích, že takové kontakty a možnosti mohou popostrčit v náš prospěch. Potřebujeme odbyt, zakázky i suroviny, prostě obchodní vztahy. A to tak, že velmi.  V dnešním stavu světové ekonomiky je prakticky zcela jedno kam, pokud platí! Tady na emoce není místo.  

Já nepotřebuji prezidenta, který se bude pěkně usmívat při kladení věnců, to může dělat i bezdomovec. Já potřebuji státní orgány, aby pomohly zajistit prosperitu naší zemičky. Když bude mini nezaměstnanost, solidní výdělky, taktéž služby, o mezislidskou solidnost a spokojenost se postaráme sami, to je spíš soukromá, lidská sféra. To není starost státu.

Ale od svých státních představitelů chci zajistit bezpečnost, mini státní správu, a aby, je-li to v jejich silách, pomohli nám být suverénní, dobře hospodařící vlastní zemi! Bez diktátu nad sebou.

B. Mráz 25.6.2012 8:44

Re: Jaký je rozdíl mezi Základními "evropskými" hodnotami a "národními"?

Pane Drápale, chcete opravdu tvrdit, že náš současný prezident nás vloží nějakým způsobem do náruče Ruska? Opravdu je namístě takováto úvaha?

D. Drápal 25.6.2012 6:58

Re: Jaký je rozdíl mezi Základními "evropskými" hodnotami a "národními"?

Vážená paní Kanioková,

a jak byste označila mě? Za nesebevědomého ustrašence nebo za manipulátora? Nebo snad obojí?

Upozorňuji Vás, že otázky nezmizí, pokud nějak zostudíte toho, kdo je klade. A u nás je tato otázka zvlášť naléhavá, vezmeme-li v potaz, jaký má k Rusku současný prezident a jaký vztah k Rusku má významný kandidát na příštího prezidenta pan Zeman

Dále: Mluvíte o tom, že národy vznikly DOBROVOLNÝM sjednocením se. Nu, já bych si nic jiného nepřál. Ovšem z historického hlediska je to nesmysl. Evropské národy vznikly zpravidla velmi nedobrovolnou centralizací. U nás se v tomto ohledu činili Přemyslovci - a uspěli. Mohu Vás ujistit, že se přinejmenším snažím přemýšlet i pragmaticky. A že jsem od nástupu do zaměstnání nikdy nežil na cizí úkor. Spor není o tom, zda máme uvažovat i pragmaticky. Spor je v tom, zda stačí uvažovat pouze pragmaticky. A já jsem přesvědčen o tom, že to nestačí. Že si člověk má klást otázky po smyslu života. A nemusíte mít obavy, nájem přitom platím.

Přeji vše dobré!

J. Kanioková 25.6.2012 2:42

Jaký je rozdíl mezi Základními "evropskými" hodnotami a "národními"?

A na tuto podpásovku jsem už neskutečně alergická - "Evropa rozdrobená na malé státečky bude snadnou kořistí Ruska a Číny."  Takto argumentují nesebevědomí ustrašenci nebo manipulátoři..

Co je tak špatného na pragmatismu, že ten divný podtón? Emoce jsou důležité a automatické, ale jimi se člověk nenají. I lidi s "ušlechtilými" metami, citliví, naivní, přelaskaví, obětaví - musí mít čím zaplatit nájem, energie, školní potřeby dětem, atd., atd. A samozřejmě potraviny, už jen pro prostou vegetaci na tomto světě.. Kdo neumí přemýšlet i pragmaticky, tak buď dopadne špatně, nebo žije na něčí úkor... A to nesvědčí o osobní odpovědnosti..

EU - "Protože ale nejsme schopni domluvit se na základních hodnotách a cílech, jsme odsouzeni k rozdělení."  Neexistuje a nikdy nebude existovat jeden evropský národ. Existují národní společenství jednotlivců, kteří se v historii DOBROVOLNĚ sdružili v jeden národ s jedním úředním jazykem a tudíž jedněmi historickými zážitky, hájením svého území, zkušenostmi, se svými specifickými preferencemi či lokálními problémy. A taky animozitami. EU je kolektivistický princip. Centristický. S ještě vzdálenějšími správními institucemi. Se špatně nastaveným systémem. Defektní, jak se právě v současnosti děje... S nekompetentnímí představiteli.

Neexistují základní evropské hodnoty! Existují národní hodnoty, jak si je které národní společenství během dějin vytvořilo, dobrovolně přijalo. V zájmu svého zabezpečení. Na základě svého "blízkého" správního centra. A i to bývá dost vzdáleno a často špatně reflektuje  preference jednotlivých jedinců, obcí. Natož Brusel ! Jako bychom neměli za sebou 40 let poddanství Moskvě.. O nás, bez nás. Usolidarizovali jsme se, celá RVHP, k ekonomickému bezčasí..

EU je centristický kolektivistický princip.  Socialistický.