4.6.2020 | Svátek má DaliborDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: O řemesle a přežitíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 63, poslední: 17.5. 2019 10:54, přehled diskusí

No .... Řemeslo přežilo KSČ... a přežíje...,:
Autor: J. Kanioková Datum: 16.5.2019 18:57

jenže tehdy to byli lidi vyučení v učňáku, s určitou mírou praxe..

Kolik je dnes učňáků ? Kolik lidí s praxí ?

Já ten Astonův optimismus nesdílím..

:
Autor: J. Jurax Datum: 16.5.2019 22:29

No, řemeslo přežije ... možná, ale řemeslníků je málo už teď. Co si jeden neumí udělat sám, tak draze zaplatí. Ledaže sežene meloucháře ...

No:
Autor: V. Pavelka Datum: 16.5.2019 18:38

Nostalgie po řemeselech minulých je barvitá v podání Astona , ale bude to i nadále fungovat bez mantinelů a příspěvků do zdravotního a sociálního a důchodového .Z pohádkové hrušky dolů pane. Jedni musí a druzí můžou? I Husité si přispívali do společné kádě , nic není zadarmo..A když, tak zdanění i pro zaměstnance do vlasnich rukou a žádné strhávaní automaticky.!

Nadpis článku: O řemesle a přežití:
Autor: M. Pivoda Datum: 16.5.2019 15:30

Náhrada řemesel a řemeslníků roboty zatím (tj. v dohledu cca 15-20 let) není aktuální. Řemeslníci budou v tomto řasovém horizontu stále flexibilnější a levnější.

A jejich spolehlivost? Řekl bych, že procento spolehlivosti řemeslníků sice není 100%, ale je určitě vyšší než u politiků.

Nicméně: Vsadil bych si nemalé peníze na to, že do 20 let se vám už například vyplatí osobní masér-robot, podobně jako se vám dnes už bezpečně vyplatí automatická pračka, před najatou ruční pradlenou.

Re: Nadpis článku: O řemesle a přežití:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.5.2019 16:41

Vy jste si někdy v životě nechal prát prádlo (placená služba) najatou ruční pradlenou? Podobných blábolů tady každý dokáže nas*at plný kbelík...

:
Autor: J. Jurax Datum: 16.5.2019 22:34

No jo, a opravu či renovaci vodo nebo elektroinstalace mi udělá robot řízený UI. Pokud vyleze do čtvrtého štoku bez výtahu ...

Ti načerno pracující ilegálové:
Autor: P. Hofman Datum: 16.5.2019 11:52

za komoušů, se po Listopadu změnili na načerno pracující legály. Ten stav tu celou dobu je a EET to zhoršit ani náhodou nemůže.

Zda to výrazně zlepší, se teprve ukáže.

Re: Ti načerno pracující ilegálové:
Autor: J. Lepka Datum: 16.5.2019 13:25

Za bolševika lidé předstírali že pracují a stát předstíral, že je za to platí a tak vznikl ten váš problém: načerno pracující ilegálové. Což lze i nějak logicky pochopit. Ale váš termín načerno pracující legálové je hloupý až blbý a hlavně zmatený. Co jste jím chtěl říci?

Re: Ti načerno pracující ilegálové:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.5.2019 16:54

Ten ví o rozsahu práce načerno za komunistické totality velký kulový. Řada lidí měla v občanském průkazu povinné razítko zaměstnavatele, a na plný úvazek provozovali nějaký žádaný a dobře placený druh práce nebo malovýroby načerno za několikanásobek příjmu dosažitelného v soc-prc podniku.

hmm:
Autor: Č. Berka Datum: 16.5.2019 10:58

LIDOVÉ NOVINY: Také nemáte dobrou zkušenost s mladými řemeslníky?

KONEČNÝ: Přijdou ze školy k nám do firmy a vyjmenují nám, co všechno chtějí. Tablet, auto a podobně. Potom ale zjistí, že musejí hlavně pracovat. Před pár lety k nám z učiliště poslali chlapce, který byl barvoslepý...

LIDOVÉ NOVINY: Nemáte tedy mezi kým vybírat?

KONEČNÝ: Na všech malířských školách se učí zhruba 40 malířů. To je katastrofa.

Re: hmm:
Autor: Z. Lapil Datum: 16.5.2019 13:02

Jenže to je výsledek toho, že do učení se malířem kecá stát. KDYBY bylo možné, aby kterýkoliv mistr malíř vzal kluka (holku samozřejmě taky) do učení, tak si puberťák přivydělá, malířská firma získá levnou pracovní sílu na pomocné práce a výsledkem je hotový tovaryš. Samozřejmě po nějaké solidní zkoušce; maturitu mít fakt nemusí. A stát ušetří možná i tisícinu ministerstva školství.

Re: hmm:
Autor: J. Lepka Datum: 16.5.2019 13:27

V Lidových novinách zřejmě malují úředníci FÚ.

odjinud:
Autor: Č. Berka Datum: 16.5.2019 10:51

LIDOVÉ NOVINY: Mladé lidi, těsně po škole, považujete za kvalifikované?

KONEČNÝ: Degradace řemesla trvá již nejméně deset let. Rodiče začali být obelhávaní, že všichni dnes potřebují maturitu. Do učňovského školství začali proudit ti nejhorší žáci ze základních škol. K nám do firem ve výsledku přicházejí někteří absolventi, kteří neumějí ani malou násobilku. Ti pak mají zákazníkovi spočítat práci?

LIDOVÉ NOVINY: Jak mohli dostat výuční list?

KONEČNÝ: Náš cech se účastní závěrečných mistrovských zkoušek. Samozřejmě, že v takovém případě nedoporučíme, aby učeň výuční list získal. Ředitelé škol jim ho ale stejně dají. Takový člověk vstoupí na pracovní trh, zařídí si živnost a je vcucnut do poptávky. Protože je ale téměř negramotný, nezvládne to, spadne do dluhové pasti. Takové příběhy v praxi vidím.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/rodice-zacali-byt-obelhavani-ze-vsichni-dnes-potrebuji-maturitu-p8t-/tema.aspx?c=A190228_171724_pozice-tema_lube

Re: odjinud:
Autor: J. Lepka Datum: 16.5.2019 13:36

Jak z toho ven soudruzi? Dvěstě howen, třista howen...

Můj děda byl malíř pokojů s vlastní živností, když po něm bolševici chtěli, aby vstoupil do komunálu, řekl jim, že si k živnosti těžko pomáhal a nevidí důvod jí předávat těm, co se ani nedokázali vyučit v oboru. Proto musel na brigádu na Kladno, kde si pořídil těžký infarkt, protože byl z generace, která nic nechtěla ošidit, tedy ani nucené práce. Pak byl jedenáct let v invalidním důchodu a ani ne v 60 letech zemřel. Takže se to státu jistě vyplatilo. A teď představitel stejné profese skučí, že jim do řemesla zase stát kecá. On cechovní systém se stabilizoval několik staletí, jen ti současní věrozvěstové se domnívají, že vše bylo špatně.

Re: odjinud:
Autor: Č. Berka Datum: 16.5.2019 19:26

ne , nestěžuje si, že se stát míchá do řemesla. Sdělení článku je, že všichni podlehli dojmu, že každý by měl mít maturitu, takže se všichni tlačí na střední školy a na řemesla zbydou jen pologramotní. Jako by řemeslník neměl být i chytrej kluk. Nejsou to jen malíři, ale i klempíři, elektrikáři, instalatéři...

Re: odjinud:
Autor: J. Lepka Datum: 16.5.2019 20:41

Problém je právě v tom, že se do toho se_re stát se svými nesmyslnými kvótami a požadavky. Dřív byl učedník součástí rodiny svého mistra a je tedy jen přirozené, že vstřebával finesy řemesla prakticky celých 24 hodin, v posledních desítkách let vylezl učeň z učňáku de facto řemeslem nepolíben.

Babišova vláda je zvrácená a Babiš sám jen podniká.:
Autor: K. Janyška Datum: 16.5.2019 9:23

Česká republika mu slouží jako dojná kráva a je mu úplně jedno co s ní bude. Bodejť, jeho srdce bije pod Tatrami... Dzp.

Re: Babišova vláda je zvrácená a Babiš sám jen podniká.:
Autor: J. Jelínek Datum: 16.5.2019 10:32

Kadle, nedělej kampaň.

Hezké a poučné:
Autor: M. Krátký Datum: 16.5.2019 9:22

My důchodci z téže firmy se scházíme dvakrát ročně v naší bývalé závodní kuchyni, kde dříve byla hospoda a hospoda je tam opět. Máme vždy zamluvený stůl pro 6-8 lidí a kecáme voloviny a pijeme dobře natočenou Plzeň a k tomu skoro všichni i nějaké jídlo. A při placení nám číšnice ledabyle oznámí, že EET účtenky dostaneme ve výčepu - všichni souhlasíme a pro účtenky si nedojdeme i když okolo výčepu se vychází ven na ulici. Hezký den

Re: Hezké a poučné:
Autor: J. Lepka Datum: 16.5.2019 13:38

V hospůdce, kam chodím já s přáteli, mají koš babišák a je furt plný. Ale neřeknu kde to je, vaří moc dobře na to, aby jim tam Mastná tlama poslala kontrolu.

EET - opoziční politikum:
Autor: M. Šejna Datum: 16.5.2019 9:18

Aston by si měl poslechnout televizní interview s předsedou svazu průmyslu a obchodu - panem Hanákem. Ten před pár dny na ČT24 dost razantně prohlásil, že podnikatelé vítají zavedení EET, protože to narovnalo podmínky podnikání a vymazalo podvodníky.

Hanák také řekl, že nechápe odpor některých opozičních politiků k EET, včetně jejich tvrzení, že EET likviduje podnikatele. Hanák řekl, že podnikatelé mají hromadu výhrad k podnikatelskému prostředí, které v ČR existuje, ale rozhodně to není EET, která by podnikatelům vadila.

Re: EET - opoziční politikum:
Autor: J. Lepka Datum: 16.5.2019 13:49

Vy taky věříte každý kravině a nepřemýšlíte, zda náhodou ten kašpárek nelže. Právě takoví, jako vy udávali za Protektorátu, po únorovém puči koncipovali udavačské dopisy a žádali jménem "lidu" trest smrti pro ideové odpůrce. To sice už nemůžete, ale aspoň zasmraďujete ovzduší svými propagačními žvásty, aniž by vás napadlo, že kecáte nesmysly nejen vy, ale hlavně ten politický tajtrlík, údajný to předseda svazu průmyslu a obchodu, zástupce podnikatelů, jímž EET pomohlo zlikvidovat konkurenci a přinutilo desítky tisíc lidí jezdit nakupovat do supermarketů. Ano do těch, kam dodávají firmy současného premiéra a které jsou neustále terčem kritiky ohledně kvality a původu potravin.

drzý spratku Lepko:
Autor: M. Šejna Datum: 16.5.2019 15:52

co si to, vy hajzle nevychovanej, dovolujete?

Já pocházím z židovské rodiny a všichni moji příbuzní z babiččiny strany zemřeli v koncentráku.

Co si to dovolujete mi napsat, že lidi, jako já, udávali za protektorátu?

Re: drzý spratku Lepko:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.5.2019 16:45

Jako provařenej propagandista a demagog ČSSD, který se "proslavil" fotografováním ministrů v rychle jedoucích autech řízených (policejními?) profesionály, k tomu práskači moc daleko nemáte.

Re: drzý spratku Lepko:
Autor: J. Lepka Datum: 16.5.2019 20:51

Nehodlám s vámi polemizovat nad udáváním za protektorátu, možná že bych se dotkl i svých židovských přátel poznámkou o předávání seznamů členů náboženské obce Gestapu, stačí, když se zmíním, že každý národ má své černé ovce a když k tomu ještě nemyslí, je na konflikt zaděláno. To se ostatně naplno projevilo v tzv bolševické revoluci v Rusku, kde proti sobě zhusta stáli sekulární Židé proti ortodoxním a je prokázáno, že vesele udávali jedni i druzí. K tomu je nutný pokřivený charakter. Váš podrážděný výpad lze vnímat také jako kejhání potrefené husy. A o moje vychování se nestarejte, to je moje věc a vaše zcela zbytečná starost.

:
Autor: J. Jurax Datum: 16.5.2019 22:26

No jo, ale nutí EET platit daně i ty, jimž to dělalo potíže? Ne že by se nedalo obejít, ale přece jen patrně nutí.

Samozřejmě předpokládám, že Vy jste daně vždy poctivě platil i bez EET, tady pokud jste byl živnostník.

Já jako zaměstnanec byl tohoto dilematu ušetřen ... :-)

ale no tak Astone:
Autor: R. Meišner Datum: 16.5.2019 8:51

tohle už je paranoia. Aston a EET. problém starý jako lidstvo samo. až lidé přestanou podváďet, nebude potřeba žádná EET, je to tak? ta vznikla jako reakce na podvody, nikoli k likvidaci řemeslníků. tož tak.

Re: ale no tak Astone:
Autor: Z. Rychlý Datum: 16.5.2019 8:56

Se svým svatým zápalem zaháníte lidi do šedé ekonomiky. Jakobíni. Vychováme nové, lepší lidi, jo, jo.

Re: ale no tak Astone:
Autor: M. Prokop Datum: 16.5.2019 9:03

Pokud reakce působí větší škody, než reagovaný stav věcí, tak je lépe nereagovat (nebo reagovat méně blbě).

EET vzniklo k potlačení Burešovy konkurence a jako taková kostička, hozená závistivcům.

Re: ale no tak Astone:
Autor: J. Lepka Datum: 16.5.2019 13:51

EET je staré jak lidstvo samo? Už jen z toho je zřejmé, že ani nevíte o čem píšete.