6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O nevzdělanosti některých politiků

Politik, který se nedokáže za celé tři roky podívat do stručného filosofického slovníku a přečíst si definici xenofobie, je s prominutím notorický nevzdělanec, který by si měl při nejmenším zopakovat své staré učivo, alespoň to ze střední školy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 16.4.2018 20:17

Re: 1***

Nelíbí se mi, když vy, nevzdělanci, mluvíte o nevzdělání... Dzp.

J. Kanioková 16.4.2018 19:53

1***

J. Kanioková 16.4.2018 19:53

Blbost !

Proč politický islám je totalitní systém a hrozba pro každou nemuslimskou civilizaci - https://twitter.com/PoliticalIslam/status/984760114467999744

Turecko plánuje umístit čtvrtinu špičkových studentů v islámských školách - http://www.middleeasteye.net/news/turkey-says-plans-place-quarter-top-students-islamic-schools-1344684327

Tim Pallis: Muslimský plán Velkých bratrů - http://snaphanen.dk/2016/08/24/tim-pallis-de-muslimske-broedres-store-plan/

Proti temnu: muslimské bratrství v Evropě - http://www.hellemeretebrix.com/b%C3%B8ger-og-drama/mod-morket/

Bývalý Velvyslanec Velké Británie v Sýrii: Syrský útok na chemické zbraně byl zhotoven islámskými propagandisty džihádu, nikdo vlastně nezemřel - https://sux.cz/3795

J. Kopis 16.4.2018 19:31

Re: Co rád nemáš, druhému nečiň

Bohužel, být antifašistou rozhodně normální není viz Antifa.

J. Vlček 16.4.2018 18:45

Re: Souhlas s autorem článku !

A kdo se vám líbí, pane Prokope? To by mne opravdu zajímalo.

K. Janyška 16.4.2018 18:41

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

Jen o vyučení v obnotrech. To nenjí vzfdělání. Vzděláním je schopnost spojit všechny v jeden... Dzp.

P. Vaňura 16.4.2018 18:28

A co říkáte termínu "Parteigenosse," česky "stranický

soudruh."

P. Vaňura 16.4.2018 18:25

Jste schopen ten rozdíl nám nevzdělancům srozumitelně

vysvětlit?

P. Vaňura 16.4.2018 18:24

Při té "nabídce" beru zavděk Okamurou...

Lepší než Kalousek nebo Bělobrádek!

Z. Lapil 16.4.2018 18:17

Re: definice a obsah

Souhlas, i když někdy ty významové posuny nejsou dány vývojem jazyka, ale spíš nevzdělaností (dobrá, tak neznalostí, nechci bejt hnusnej) dotyčného.

Chudáci třeba tuneláři. Ale proč jsem se vůbec ozval: pokud to nevíte, tak vám sděluji, že "nová rakouská tunelovací metoda" je poctivý terminus technicus z oboru stavitelství.

M. Prokop 16.4.2018 18:14

Re: Souhlas s autorem článku !

Já nejsem žádný EUronadšenec, ale zrovna Okamura se mi také nelíbí.

Z. Lapil 16.4.2018 18:09

Re: To máte tak, přesný překlad je vždycky otázkou

Obávám se, že ten, kdo neví, jak se předpona xeno- a speciálně slovo xenofobie v češtině používá, jste vy. Možná je to tím, že uvažujete dvojí (řecko - anglicko - český) překlad. Nevím.

Nakonec si ho používejte jak chcete, skutečností zůstane, že podle Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR slovo xenofobie souvisí právě s cizotou. O neznámu nehovoří ani Akademický slovník cizích slov, ani Slovník spisovné češtiny ani slovník spisovného jazyka českého. Viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=xenofobie.

B. Novacek 16.4.2018 18:01

Re: Dovolím si upozornit na tehdejší příspěvek

K shlédnutí i tady:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=90&v=CuG3cuyO38g

F. Houžňák 16.4.2018 16:40

To máte tak, přesný překlad je vždycky otázkou

kontextu, a jak se můžete dočíst v té Wikipedii (to není autoritativní zdroj, ale pokud narychlo najdete něco jiného, prosím, nejlépe nějakého znalce nové a staré řečtiny), v oddílu "Meanings", i slovo xenos takové je. Ono je ale nakonec lhostejné, co přesně to slovo znamená v řečtině a jak se tam používá, podstatné je, jak ho používáme my. A my ho používáme jako předponu značící "cizí či neznámý". Co bych vás označoval za blbce, to nečiním, ale znalec angličtiny zjevně nejste, i když to budete osmkrát tvrdit. To byste nevyrukoval se slovy stranger a alien tak, jako to činíte, protože by vám bylo hned jasné, že nemáte pravdu. Stranger značí člověka (nám) neznámého, co "není odtud", tedy z našeho města či vesnice či okolí, znáte rozdíl mezi stranger a foreigner (obojí je "cizinec")? Víte, že "foreign" také značí "cizí"? Umíte vytvořit anglickou větu tento rozdíl výstižně ilustrující? A víte, jaký je vztah mezi slovy strange a stranger? A pamatujete se, jak se překládal název filmu Alien? Proč asi, co myslíte? Víte, kdo je to alien pro anglosaské úřady? Radši toho nechte. Lidi, argumentující slovníky a neznající přitom, jak se to či ono slovo v praxi užívá, jsou někdy docela srandovní. "English spoken here, but not well", jak zní ona fráze.

Z. Lapil 16.4.2018 16:09

Re: No, když myslíte, xenofobie je přece

Obhajuju tvrzení, že předpona xeno- znamená cizí a neznamená neznámý. Nevím, co je na tom neobhajitelného.

Když už mi nabízíte Wikipedii jako autoritativní zdroj, tak se do ní aspoň koukněte. Na https://en.wikipedia.org/wiki/Xenos se píše: Xenos (Greek), a Greek word meaning "stranger" or "alien". Překládejte do češtiny "cizí" nebo "cizinec", ale překlad "neznámý" z toho nevyrazíte, kdybyste mě za blbce označil devětkrát.

Howgh.

M. Mikulec 16.4.2018 15:50

Komunisticky newspeak

Obsahoval nálepky, které zmiňuje autor, reakcionáře a tmaře. Nejhorší nálepka byla kulak, protože malorolniky by lidé hájili a stali na jejich straně, když je komunisti bez milosti likvidovali a jejich majetek ukradli. Zato kulaky nelitovali, ti byli vyrobeni cílenou propagandou za účelem nemilosrdne likvidace. Obraz kulaka jako třídního nepřítele fungoval.

Pan autor ma pravdu, ze se historie opakuje. Nálepkování za účelem likvidace (nemusí být nutné jen fyzická) je na postupu. Starého psa politické korektnosti nenaucis.

O. Zuckerová 16.4.2018 15:40

Re: Souhlas s autorem článku !

Je moc dobrý. Ještě bych přidala nechutnou anekdotu: Stojí kymácející se opilec v tramvaji nad sedícím pasažérem, najednou tramvaj cukne a sedící má na sobě obsah ožralova žaludku. "Vy prase!" vykřikne na něj. "Já - škyt - prase? - Podívejte se na sebe!" Tak na tohle jsem si vzpomněla, když se Joura děsila, že do jednání o vládě byl přizván prezidentem i Okamura... "Co by tomu řekla EVROPA?" - Nejdřív někoho polít splašky a pak se čílit, jak by takhle zřízený mohl "do EVROPY"!!!

M. Prokop 16.4.2018 15:18

Re: Souhlas s autorem článku !

Ani moc neskrývá ...

V. Kotas 16.4.2018 14:20

Re: Obávám se, autore,

A přesto mají občas i diplom z VŠ.

L. Kubeš 16.4.2018 13:53

Souhlas s autorem článku !

A také s hodnocením "piráta" Bartoše, který svojí levicovost jenom umně skrývá. Zatím ...

P. Klíma 16.4.2018 13:30

Podepisuji!

J. Roškota 16.4.2018 12:59

definice a obsah

není přeci neobvyklé, pokud se obsah nějakého slova časem posune a stane se odlišným od toho co je možné nazvat jeho definicí.

Původní význam termínů jako jsou fašismus, ekologie, socialismus a jistě i dalších je cosi poněkud odlišného od toho co jimi rozumíme dnes.

Pokud někoho nazvu fašistou nemyslím že by se takový člověk zabýval teorií řízení společnosti, tak jako fašisté ve dvacátých letech v Itálii.

Kromě toho, dovoluji si upozornit, že xenofobie není strach z neznámého, ale z cizího.

J. Orel, Mgr 16.4.2018 12:58

Jistý rozdíl

existuje mezi islámem jakožto náboženstvím a islamismem jako politickou ideologií. "Odborníci" typu pana Warnera k nám přišli strašit obyvatelstvo něčím, čemu ani oni sami dobře nerozumějí a snaží se lidi ohlupovat svou údajnou erudicí.

J. Lepka 16.4.2018 12:49

Obávám se, autore,

že patříte mezi nehynoucí optimisty, předpokládat, že všichni naši politici jsou absolventy střední školy. Někteří, aspoň podle vlastní rétoriky, vyšli ze ZŠ maximálně v 6. třídě.

I. Novák 16.4.2018 12:38

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

Vzdělání? "Jak s větší či menší jasností umíme mysliti a myšlenky své sdělovati!. Tak ji již pradávno definoval Jan Neruda. Z toho je zřejmé, že jakákoli řada titulů před i za jménem či mocenské postavení o vzdělání nic nevypovídá.

F. Houžňák 16.4.2018 12:07

No, když myslíte, xenofobie je přece

ryzí české slovo, které se jenom náhodou vyskytuje ve stejné formě v jiných jazycích. Zkuste se mrknout na začátek threadu. A argumentovat českým online slovníkem cizích slov, který sestavil kdovíkdo a nerecenzoval nejspíš nikdo, to je taky zajímavý přístup, takový seriózní. Pokud se chcete poučit, přečtěte si anglickou Wikipedii, heslo xenos. Opět obhajujete neobhajitelné, to ovšem není nic nového.

Z. Lapil 16.4.2018 11:46

Re: Vy jste opravdu linguista, jak teď vidím,

Webstera jste do debaty zavedl vy. Podle mě v ní nemá co dělat, angličtina není čeština.

Z. Lapil 16.4.2018 11:44

Re: Co říká nějaký Google je vcelku bezvýznamné,

Takže jste postřehl, že angličtina není čeština?

F. Houžňák 16.4.2018 11:32

Vy jste opravdu linguista, jak teď vidím,

když jsem se na toho Googla podíval. Ušlo vám, že Google při překladu z češtiny do angličtiny považoval "neznámého" za podstatné jméno a nikoliv za adjektivum, jako je to v anglickém originále. To hned vidíte z toho "an unknown", jinak by tam muselo být "the unknown". Ale vy to nejspíš nevidíte. Vezměte si z toho poučení, že argumentovat slovníkovými znalostmi, když řeč pořádně neznám, je ošemetné, a člověk se akorát zesměšňuje.

F. Houžňák 16.4.2018 11:24

Co říká nějaký Google je vcelku bezvýznamné,

to je jenom pomocná, orientační veličina. Podstatný je význam slova, jak ho používají mluvčí dotyčného jazyka. Familiar znamená v angličtině (mimo jiné) známý, to je holt tak, když člověk tu cizí řeč moc neovládá, tak vezme to první ze slovníku a vyjde mu ptákovina, a ještě se o ni hádá. Vy s tím druhým slovíčkaříte a svědčí to nejspíš o tom, že englicky moc neumíte, když tvrdíte takové voloviny. Možná jste už někdy slyšel o tom, že to samé slovo má různý význam podle kontextu, i v češtině to existuje, třeba travička - travička. A v angličtině jich je daleko víc, zkuste třeba apparent. Jak se kdysi údajně vyjádřil jakýsi řecký malíř, nekritizuj nad kotník. "Mimorodinný", to je skutečně skvělé, vy linguisto doslovných překladů.