3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O demokracii, svobodě a jejich nelehkém soužití

Když jsem včera psal o možných důsledcích koronaviru, zabloudil jsem i ke tweetu Ivana Pilipa o tom, jak články tohoto typu podrývají důvěru v liberální demokracii. Dostal jsem poměrně dost kritických ohlasů v tom smyslu, že ve své reakci moc směšuji pojem demokracie a svobody, a že to je chyba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Elias 20.2.2020 7:44

Meze naší demokracie a svobody jsou v základech naší židovskokřesťanské civilizce:

Bible/Tóra

Exodus 23:2

Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo. Nebudeš vypovídat ve sporu s ohledem na většinu a převracet právo.

R. Langer 20.2.2020 8:06

Hm, škoda, že v praxi to tak nikdy nefungovalo, co? Kromě toho, morálka nemá s vírou, a už vůbec ne s křesťanskou, pranic společného. :-P

P. Han 20.2.2020 11:32

He? Myslíte, že existuje nějaká absolutní morálka? Morálka naší (euroatlantické) civilizace vychází z křesťansko-židovských základů. I když spousta lidí se víry zbavila, v té morálce byli vychováni. Ano, bolševici chtěli nastolit "novou morálku". Ta ovšem vycházela opět z víry - té jejich, komunistické. A v jiných zemích, na jiných světadílech, je to obdobné.

J. Jurax 20.2.2020 12:12

Ehm ... morálka ...

Když vezmete křesťanské desatero, tak odmyslíte-li si to o jednom bohu a snad ještě svěcení dne svátečního,tak jde o kodex nezbytný k fungování jakékoliv společnosti. A ten kodex je starší než křesťanství i judaismus a je aplikován i ve společnostech, jež se vyvíjely mimo vliv křesťanství i judaismu.

R. Langer 20.2.2020 13:34

Přesně tak, není na tom nic světoborného. Například viz Chammurapiho zákoník.

P. Grigar 20.2.2020 13:35

..nic proti tomu. Ovšem v naší kulturní oblasti je tento kodex zafixován díky křesťanství. Je mi šumafuk, odkud to pochází, hlavně že to je.

R. Langer 20.2.2020 13:32

Komunistická víra se od té křesťanské nijak neliší, všichni věřící si myslí, že zrovna oni mají ten pravý patent na rozum. :-P

A v jiných zemích, a na jiných světadílech je to obdobné, včetně té víry a morálky, to máte pravdu, až na to, že tam o křesťanství většinou nikdy neslyšeli. :-D

P. Hatina 20.2.2020 7:35

Ano, děkuji, popsáno naprosto skvěle "..Prakticky to tak nebývá, státy bývají uspořádány složitěji a jednotlivé úrovně řízení jsou málokdy v harmonické shodě. Daleko častěji spolu bojují."

Podotýkám, že toto uspořádání má jak pozitivní, někdy i negativní efekty. Vláda (rozumějme vládní koalice i s většinou v parlamentu) nemůže na jedné straně úplně cíleně řídit celý stát a tím tedy ani za vše zodpovídat - ovšem ani takto nemůže (nemělo by) dojít k totalitě..