19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Maršálek 8.7.2011 21:40

Jen maličkost!

Obec není stát! Stát tento druh práce nezajišťuje!

J. Kanioková 8.7.2011 20:36

S autorem velmi souhlasím,

i když vím, že někdy jsou situace hodně zapeklité. Sama jsem si to zažila, když zrušili ve firmě středisko, kterému jsem šéfovala. V té době se to tady dělo ve všech firmách, takže šance na zaměstnání nebyla. Bylo to navíc 3,5 roků před důchodem. Být mladší, pojedu za prací klidně i do zahraničí. To ovšem např. člověk, pečující o zdravotně postižené "dítě" nemůže. Takže i to znám až moc dobře. Ale to jsou dost ojedinělé případy. Většina je nezaměstnaná celkem v pohodě, když se smíří s tím, že má peněz o dost méně. Naučí se hospodařit tak, aby to nebolelo. A časem si na to zvyknou tak, že budit je dřív než v 8 či 9 h. je pro ně zhůvěřilost.  Takže s touhle reformou velmi souhlasím, až na zkušenost, že jsme podobné lidi na podobné práce zaměstnávali na příkaz obce. Tak vím, jaký je to problém. Bude třeba na každých pár takových zaměstnanců hlídače, kontrolora. Protože jakmile se mistr ztratil z dohledu, protože tyto skupiny po městě objížděl, tak jim vypadlo nářadí z rukou a už někde seděli a nedělali. Rovněž jsme neustále museli nakupovat nářadí, protořže je ničili či kradli. Ale to je problém účinné strategie..

J. Stejskal 8.7.2011 19:01

Já s tím souhlasím.

Když někdo něco chce, musí za to něco dát. Pokud chcete podporu a je vám zatěžko udělat pro společnost dvacet hodin čehokoliv, nemáte nárok. Pokud nechcete něco udělat, nechtějte podporu. Musíte té společnosti jít naproti.

Jenom si pane Matějko konečně přestaňte podpírat tu hlavu. Je to příšerné!

J. Slanina 8.7.2011 17:34

"Nezaměstnaní budou zametat."

Nebudou, pane Matějko, nebudou. Rozhodně ne alespoň ti, kterým pro jejich sociální návyky a "vzdělání" nelze svěřit do ruky nic jiného než právě ono koště.

S. Udatný 8.7.2011 16:52

Dobrý den,

už dlouho jsem nečetl něco tak hloupého.

J. Schwarz 8.7.2011 14:44

Pane Matějko,

ono by chtělo nejdřív vyjasnit, koho máte na mysli pod "nezaměstnaným" hledajícím práci. Pokud je mi známo, tak každý pracující, ať zaměstnanec nebo OSVČ odvádí povinně státu t.zv. "sociální pojištění"  jehož část jde na "státní politiku zaměstnanosti" - ergo každý pracující si platí pojištění pro případ nezaměstnanosti. Pokud přijde o práci, pak z tohoto titulu čerpá - po omezenou dobu - dávky v nezaměstnanosti. Ať si stát zruší povinnou platbu a pak ať pro mne za mne nedává nezaměstnaným nic, ale to co podporujete je jen a jen další zvýšení daní. To už byste mohl taky navrhnout, aby motorista, který se stal účastníkem dopravní nehody a je buď kompenzován z povinného ručení nebo naopak někomu je z jeho pov. ručení hrazena škoda byl povinen 2 měsíce někde na šrotišti vytírat olej nebo šmirglovat plechy. Něco jiného jsou sociální dávky. Ty většinou pobírají taky nezaměstnaní, ale až poté, co ve stanovené lhůtě /kdy pobírali dávky v nezaměstnanosti/  nesehnali práci.

Z. Rychlý 8.7.2011 18:26

Re: Pane Matějko,

Typická ukázka zrádnosti toho, když se daň začne nazývat pojištěním.

Věřte milý pane, že nikde nevzniká ze sociálního "pojištění" zvláštní fond, ze kterého by se platily "pojistné události". Existuje komerční pojištění - ale z něj dlouho nevydržíte a stojí majlant.

I. Vitula 8.7.2011 14:23

O.K.

Zcela souhlasím. To už věděli před tisíciletími faraonové (ev. egyptští velekněží), že nečinnost člověka ničí. Proto, když byl přetlak pracovní síly, stavěli pyramidy. Kája IV. hladovou zeď. Škoda, že na to vše se zapomnělo.

Komunisté měli heslo: kdo nepracuje ať nejí (lid to přepracoval v říkanku: dědeček a babička nám ujídají chlebíčka), což bylo ovšem velmi asociální přepracování biblického hesla sv. Pavla: Kdo NECHCE pracovat, ať nejí. Hle, jedno slůvko a co to udělá.

M. Starý 8.7.2011 12:47

Pseudonezaměstnanost

Nezaměstnaní se "nebouří" kvůli tomu, že nebudou mít čas shánět práci, ale kvůli tomu, že mnozí nebudou moci načerno pracovat . Jen aby bylo dost příležitostí pro ty veřejně prospěšné práce. A kontrola kvality jejich provádění.

K. Křivan 8.7.2011 11:29

Vzdělané a inteligentní nezaměstnané

bych rozhodně nehnal s koštětem na ulici. Ti by mohli pomáhat ve školách,  na úřadech, doučovat děti,... Koště je pro nevzdělané primitivy.

M. Heisler 8.7.2011 14:06

Re: Vzdělané a inteligentní nezaměstnané

A kdo říká, že mají jen zametat - těch prací se najde spousta. Osobně si myslím, že třeba pomáhat zdravotně postiženým dětem, aby mohly studovat, není žádná ostuda. A podobných prací se najde celá řada. Stačí definovat podmínky, za kterých mohou firmy, nadace a instituce tyto "místa" vytvářet. A nezaměstnaný si bude moci i vybírat (do jisté míry). A fakt nechápu nenasazení nezaměstnaných při živelných pohromách (leda pokud platí, že nasazení některých je srovnatelné s živelnou pohromou).

Osobně mi chybí podpora reklalifikací - tedy kdo je na profesním vzdělávání, tak je od těchto aktivit osvobozen.

Z. Rychlý 8.7.2011 14:13

Re: Vzdělané a inteligentní nezaměstnané

Mohli. Ale pokud to nedokáží, pak se z uvedené množiny trochu vyčlenili. Neumím si třeba představit, že budu stále dokola nabízet svoji službu elektronika, když ji nemůžu ve svém okolí udat ! Něco asi dělám špatně, nebo nabízím něco, co ostatní nechtějí ! Nebo to nabízím na nesprávném místě, variant je nepřeberně.

NE - vzdělaný, inteligentní, DLOUHODOBĚ nezaměstnaný je protimluv. Něco z toho neplatí.

V. Váňa 8.7.2011 9:03

V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Můj dobrý přítel - novinář, kterého propustilo zkrachovalé nakladatelství po padesátém roce jeho života, sháněl práci, možná více než 40 hodin týdně po dobu roku a půl. Ke konci této doby vypadal spíše na sebevraždu ne na cokoli jiného. Práci prostě sehnat nemohl, protože v jeho oboru žádná, kterou by mohl skutečně odpovědně odvádět, nebyla k mání. A jinde jej nechtěli, protože měli pocit, že jde o investigativního novináře, který se jim tam chce vetřít, aby pak mohl rozmáznout vše, co se dozví.

Je pravdou, že v tomto období napsal svou nejlepší knihu, ale pokud jde o strasti hledání práce, nebyl ušetřen ničeho.

Vaše soudy o snadnosti nalézt zaměstnání tak mohou v realitě výrazně pokulhávat.

R. Tichý 8.7.2011 12:08

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Skoro jako byste nečetl článek pozorně. Přijdu-li o práci a opravdu jsem zoufalý, vezmu skoro JAKOUKOLIV jinou práci, i mimo svou profesi. Zrovna novinářů a "novinářů" je všude nastláno.

J. Anděl 8.7.2011 12:21

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Možná jste ani Vy pořádně nečetl příspěvek výše, zmiňuje se tam, že jinde ho nechtěli, neboť se báli, že je investigativní novinář a chce se jim tam vetřít, aby pak napsal o poměrech, které tam pracují.

Nevím, jaká je pravda, jen komentuji, co tu vidím a čtu. Moje zkušenost je, že osud je natolik nápaditý, že se může člověku přihodit opravdu všechno možné.

Z. Rychlý 8.7.2011 14:04

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Pane Anděli, tentokrát s Vámi nesouhlasím já a myslím si, že jste s vaničkou vylil i dítě. Košatý je strom života a Investigativní novinář není jistě obyčejný průměrný zaměstnanec, aby podle něj přešívali zákony pro většinu nezaměstnaných.

Pokud to byl dobrý investigativec, pak měl blíž k detektivním kancelářím, než k novinám. Měl to zkusit tam. Nabízí se ještě jedno, i když trochu nefér řešení - marketing ! Tam též vyrábějí pravdy, podobně jako investigativci, ovšem tam jde o zboží, nikoli o lidi.

J. Anděl 8.7.2011 14:17

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Pan Váňa nahoře píše o svém dobrém příteli novináři, kterého v padesáti propustilo zkrachované nakladatelství. Z textu není zřejmé, že by byl investigativním novinářem, jen se tam uvádí, že byl za takového považován, když hledal práci v jiném oboru. Úvaha, začínající slovy "pokud to byl dobrý investigativec" je tak sice teoreticky správná, ale nevztahuje se k původnímu příspěvku, v jehož duchu jsem komentoval příspěvek pana Tichého.

Myslím, že se nijak nevyjadřuji ve smyslu, že by se měl nějaký zákon přešívat. Ať budou zákony naprosto jakékoliv, košatosti stromu života vždycky někomu přinesou těžší osud, onomu zase lehčí.

Píšu výše jen toto: pane Tichý, připomínáte panu Váňovi, že člověk, který je ochotný vzít (skoro - sic) jakoukoliv práci, si nějakou sežene, aniž byste bral v potaz, že pan Váňa píše o příkladu muže, který byl ochotný vzít skoro jakoukoliv práci, a přesto se mu to vzhledem k okolnostem dařilo jen těžko. A dodávám k tomu, že já jsem ochotný tomu příkladu věřit. Nic víc. Vaničku myslím žádnou nevylévám. Je možno polemizovat s tím, že jsem špatně pochopil příspěvek pana Váni nebo pana Tichého.

R. Tichý 8.7.2011 14:33

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Máte pravdu, z původního příspěvku to lze vyložit i tak, že chtěl dělat "cokoliv" a tam ho nezvali. Pochopil jsem to tak, že hledal v oboru "psaní". Odbočíme-li od původního tématu-nemohou si novináři za svou pověst sami? Opravdu dobrých novinářů je málo, ostatní je šmíra, která má problémy s gramatikou (natož stylem).

J. Anděl 8.7.2011 14:48

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Asi trochu mohou, ačkoliv těžko může jeden novinář být vinnen tím, jak to vypadá v celém oboru. Já se přiznám, že moc médií nečtu, nejvíc čtu webové zpravodajství a tady jsou myslím na novináře kladeny úplně jiné nároky - jde hlavně o pohotovost a rychlost. Články vám doslova rostou pod rukama, než ho dočtete, už je aktualizovaný a abyste ho četl znovu (teď nemyslím na psu, ale třeba na lidovkách). Nevím, jaká je korektorská praxe v těchto médiích, jestli vůbec článek vidí nějaký korektor, který by ohlídal gramatiku, než jde článek on-line. A i pokud ano, má na to nejspíš jen hodně málo času. Je to svět dravý, agresivní, zběsile rychlý. Ale já vidím jen špičky ledovce. Vidím ty investigativce v televizi, vidím dravce a zpalcůvycucávače (nebo z odposlechů?) v Blesku, vidím bulvarizaci Lidovek či Idnesu, ale nevím, jak je na tom celkově novinářský stav.

Každopádně když se dneska řekne novinář, vytane člověku asi na mysli něco nepříjemného, agresivního, vlezlého a ignorujícího soukromí. Čistě logicky předpokládám (nebo možná doufám), že to nelze vztáhnout úplně na všechny novináře.

Ale napsal jsem toho až příliš na to, že jsem chtěl jenom říct, že nevím :-)))

V. Váňa 8.7.2011 15:12

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Vážený pane Anděli,

moc Vám děkuji za to, že jste se mě tady na NP ujal. Nemohl jsem se sem vrátit dříve, ale pochopil jste mě přesně.

V případě, který jsem uváděl, nešlo o takového "novináře", o jakých se teď  stále více píše. Byl to příklad, který se udál před více než devíti lety. To znamená, že tehdy to ještě nebylo v médiích tak vyhrocené. A pak: můj přítel byl zaměstnán v nakladatelství, ve kterém měl na starosti časopis nekomentující realitu. Šlo o odborný časopis, který prostě spolu s nakladatelstvím zanikl.

Skutečně jej pouze považovali za investigativního novináře, ačkoli jím nebyl. A byl skutečně tak zoufalý, že by býval vzal jakoukoli práci, nejen psavou, kterou by zvládl.

V té době skutečně napsal svou nejlepší knihu, takže opravdu nepatří mezi lidi, kteří by skládali ruce do klína. Ozval jsem se pouze proto, že autor článku tvrdí, že za dva měsíce hravě každý, kdo chce pracovat, práci sežene. Není to tak vždycky. A už vůbec jsem tím nechtěl naznačit, že kvůli tomuto příkladu je třeba měnit legislativu. Díky.

Z. Rychlý 8.7.2011 18:20

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Dobrá, připouštím, že jsem to nepřečetl důkladně, jelikož mě tyhle věci iritují. Je jasné, že mezi statisíci nezaměstnaných si nějaké procento schopných a vzdělaných lidí (i když to přece jen nechápu), práci nenajde. To však nemění nic na věci, že doba podpory v nezaměstnanosti by neměla být bůhví jak dlouhá. Nějaká by samozřejmě být měla (bez veřejně prosp.prací) a dosud taky tak byla odstupňovaná podle věku. Ještě nedávno pobíral nezaměstnaný nad 55 let podporu po 11 měsíců. Jsem přesvědčený, že kdyby byla kratší, nic dramatického se neděje. Já jen, že celý ten příspěvek, o přece jen trochu vyjímečném člověku, měl snad vyvolat změnu toho navrhovaného zákona, aby pamatoval i na případ uváděný panem Váňou, což je nepříliš moudré.

Lidé si navíc pletou podporu v nezaměstnanosti se sociálními dávkami. Lidé, kteří berou sociální dávky a jsou schopni pracovat, by měli mít veř.p.práce povinné.

Pokud jsem Vás nepochopil omlouvám se, leč vzhledem k tomu, že v tomhle mám jasno velmi podobné názoru pana autora článku, tak už to pochybení dohledávat nebudu.

J. Anděl 8.7.2011 18:34

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Taky nečtu důkladně věci, které mě iritují.

Já souhlasím, že by asi podpora neměla být bůhvíjak dlouhá a uvědomuji si, že je rozdíl mezi podporou a sociálními dávkami.Šlo o relativně okrajovou věc (vzhledem k obsahu článku), zda je skutečně vždy tak snadné sehnat si jakoukoliv práci. Musí být jasné, že ze spousty důvodů budou existovat jednotlivé případy lidí, kteří prostě jakoukoliv práci i přes velikou snahu neseženou. Já jako věřící bych na to řekl, že to tak chce Bůh z toho důvodu, že mají dostat nějakou lekci (v příkladu pana Váni měl možná daný pán napsat knihu) či se ze situace něco naučit. Neříkám, že by kvůli těmto jednotlivým případům měl být upravován zákon.

Ostatně i sebelepším (myslím teď sebeštědřejším) sociálním systémem by propadávali nějací lidé, kteří by byli zanecháni těžkému osudu.

Z. Rychlý 8.7.2011 22:51

Re: V něčem s Vámi rozhodně nesouhlasím

Absolutní souhlas.

K. Janyška 8.7.2011 8:18

Ano, stát tu je jen proto, zatím, aby měli co politici ovládat... Dzp.

M. Trhlík 8.7.2011 8:33

Re: Ano, stát tu je jen proto, zatím, aby měli co politici ovládat... Dzp.

M. Trhlík 8.7.2011 10:48

Re: Ano, stát tu je jen proto, zatím, aby měli co politici ovládat... Dzp.

Snad bych měl dokončit myšlenku myšlenku,kterou nakousnul i pan Janyška.Stát tady pochopitelně není k tomu,aby lidem opatřoval práci.Už také proto,že má plno starostí jak pro tyto nezaměstnamé hledat peníze..Tolik diskutované reformy se vlastně dotýkají jen těch,kteří pracují,či těch,kteří jim práci obstáravají.Vůbec si nedovedu představit jak se tyto reformy dotknou těch,kteří nechtějí pracovat.Ti   vlastně čekají na důchod od doby,kdy jim mnohdy neslavně skončila školní docházka.Druhá skupina nezaměstnaných pracovat chce,ale z rúzných důvodů práci nesežene,Nebylo by lepší,aby stát zaujal takové stanovisko,že všichni se musí snažit?To,že se nezaměstnaným přestanou vyplácet dávky,je možné nahradit jinak.Zemřít je nesmí nechat,další záchranou brzdou je kupa dětí a podobně.Už někdo spočítal co stojí a bude stát i při průměrném dožití důchodového věku jeden nezaměstnaný?Já si myslím,že i zákony jsou postaveny tak trochu mimo.Komunisté měli poopravené heslo:Kdo nepracuje ať nejí.Stačilo by do něj vsunout Kdo NECHCE pracovat ať. nejí.

J. Dobrý 8.7.2011 7:26

Skoro mate pravdu

Mate skoro pravdu. Ted jen vymyslet jak resit pripady lidi, kteri nemuzou sehnat praci proste proto, ze prace "pro ne" nikde siroko daleko neni. Napriklad lidi nad 55 let v nekterych regionech nenajdou nove misto pokud o praci prijdou (ne neschopnosti, ale napriklad likvidaci zamestnavatele). A neni to problem nevhodne/nedostatecne kvalifikace, problem se tyka vestsiny lidi dane kategorie.

A. Holík 8.7.2011 1:16

Dobry .. ale malo !

Je to dobry, ale musite byt nejak vic videt .. nechte se nekde zmlatit nebo tak neco .. ve snemovne je treba novych stran a jste na rade ..