30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nevíme, co chceme, ale chceme to hned

V době 30. výročí pádu komunismu si připomínáme, že u nás mu dali tvář studenti a herci. V prostředí stávkujících divadel a škol vzniklo Občanské fórum a Václav Havel se setkal s Václavem Klausem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 10.7.2019 11:06

Re: Proč válcovat racionalitou emotivitu či naopak?

U Zelených sedmilhářů jde také pouze o emoce, rozumu nemaje.

I. Dekyský 10.7.2019 0:34

Vzhledem k tomu

co většina těchto rádoby bojovníků za klima studuje a co dále "studovat" chce, je úplně jedno jestli nějakou "školu" vůbec a kdy dokončí. Bezcenných titulovaných hovad máme extrémní nadbytek i tak...

T. Kohout 10.7.2019 4:39

Re: Vzhledem k tomu

Jestli je opravdu výsledkem vzdělávání ten názor uvedený v článku, tak pak opravdu by bylo lepší vzdělávání zastavit. Protože vzdělávat se a bý hloupější než před tím, to opravdu nemá cenu.

P. Rada 10.7.2019 5:22

Re: Vzhledem k tomu

Vzdělanosti sama o sobě nijak nezaručuje rozvoj života. Znalosti lze totiž jak využít tak zneužít a to je odvěký problém který bývá opomíjen.

Připomenu např. nositele Nobelovy ceny za chemii Habera. Díky jeho vzdělanosti získalo na jedné straně lidstvo zdroj hnojiv nezbytných pro obživu rostoucí populace - ale na druhou stranu to byl i on kdo zavedl do praktického použití a velel dokonce jednotkám při použití chemické bojové látky.

Dnes je navíc eutrofizace dusíkem jedním s nejvážnějších problémů v řekách a oceánech.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fritz_Haber

P. Znachor 10.7.2019 7:50

Re: Vzhledem k tomu

"Eutrofizace dusíkem" způsobuje problémy v mořškých ekosystémech - m.j. zvyšování primární produkce = větší fixace CO2 :-), v řekách není dusík rozhodně "nejvážnějším problémem".

P. Rada 10.7.2019 9:15

Re: Vzhledem k tomu

Pokud by jste měl s větší fixací pravdu - nerostla by stále více koncentrace v ovzduší i kyselost oceánů. Namísto pošklebků si dohledejte fakta. O tom, že je v řekách největší problém dusík píšete Vy. Já jsem psal ..."jedním z nejvážnějších"...

Faktem třeba je, že během půlstoletí lidé aktivního dusíku vyprodukovali dvojnásobek jaký kdy v geohistorii planeta v biosféře měla. Za tu samou dobu lidé uvolnovali milionkrát rychleji uhlík ze zásobníků mimo základní uhlíkový cyklus a pokračují v tom tempem 10GtC ročně přičemž celá biosféra vystačí s 550GtC a naopak jej už začíná vylučovat.

Za celou historii planety bylo přitom min 80% období kdy byly koncentrace CO2 vyšší jak dnes. Biosféře se tedy pravidelně nedařilo i v nejustálenějším režimu uhlík s ttmosféry odčerpávat. těch několik vyjímek v geohistorii je ale přesto snad nadějí jak i dnešní situaci trochu ulehčit.

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/

P. Znachor 10.7.2019 11:11

Re: Vzhledem k tomu

Nemám moc čas a potřebu se dohadovat na netu s někým, kdo argumentuje tímto způsobem. Nicméně krátký komentář. Kdybych si nedohledával fakta, byl bych profesně odepsán. Troufám si tvrdit, že o sladkovodních ekosystémech toho nesjpíš vím o trochu víc než vy, konečně si mě můžete vygůglit :-).

Velmi zjednodušeně a nepřesně, ale třeba hlavní myšlenku dokážete odhalit. Větší fixace (už samo slovo fixace je nepřesné, ale nechtěl jsem zabývat do detailů a oddělovat "turnover rate" a "carbon sink") neznamená, že se v oceánech nemůže dít to, co popisujete. Jednoduše pokud nárůst fixace nestačí kompenzovat nárůst koncentrace CO2 v atmosféře, dochází k posunu rovnováhy v systému CO2 ve vodě a okyselení. Prostě fytoplankton nestíhá ..... navíc existují i další faktory, které limitují mořskou primární produkci.

"Jedním z nejvážnějších" - v současné době se nedomnívám, že koncentrace dusíku v řekách jsou jedním z nejvážnějších problémů, možná jen na určitých tocích a v určitých místech. Mnohem větší problémy jsou obecně fosfor, změny ve vodním režimu - větší rozkolísanost, mikropolutanty - o dopadech se toho zatím moc neví, ale intenzivně se na tom maká atd. Koncentrace dusíku u nás dlouhodobě klesají a paradoxně to nemusí být vždy ku prospěchu = zlepšení kvality vody v nádržích.

J. Vintr 10.7.2019 7:07

Re: Vzhledem k tomu

Uvědomte si, že někdo potřebuje mít mládež zblblou a s vymytými mozky. Proto je taková snaha podporovat vysokoškolské "vzdělání", aby bylo co nejvic mladých lidí vystaveno co nejdelší dobu tomuto vymývání mozku a indoktrinaci.

P. Rada 10.7.2019 7:35

Re: Vzhledem k tomu

Pokud jde o indoktrinaci a potřeby někoho vymývat mozky - proč se nepokusit vlivnost vyčíslit?

Do celého školství se v č.r. investuje zhruba 200miliard - s toho asi polovina jsou platy. Do reklamy která je právě o cíleném "vymývání mozků" se dnes investuje 100 miliard. Tedy prakticky stejně ale s daleko jednoznačnějším záměrem.

Reklama přitom postihuje celou společnost a nejdlouhodoběji ty ekonomicky nejvlivnější. Tedy právě ty kteří na školní vědomosti a postoje už mnohdy pozapoměli a na schopnost se učit často rezignovali.

Dávám Vám tedy zapravdu, že indoktrinace a vymývání mozků je dnes v rozvinutém světě běžnou praktikou těch nejvlivnějších ale není zdaleka cílené na oblast výuky - spíše naopak nabádá ke konzumu.

J. Vintr 10.7.2019 7:45

Re: Vzhledem k tomu

Reklama a "vzdělání" jsou naprosto nesouměřitelné formy manipulace s lidmi. To druhé je samozřejmě nesrovnatelně účinnější a s dlohotrvajícím výsledkem. Navíc pořád platí rčení, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Proto se manipulace zaměřuje především na mládež. A k jakému rozumu nabádá takzvaně humanitní vzdělání, které tvoří takřka výhradně biflování stokrát přežvýkaných cizích "mouder"?

P. Rada 10.7.2019 8:02

Re: Vzhledem k tomu

Více jak stokrát - prostě opakovaně do nekonečna - je životně nutné řešit vývojové rozpory. Jen úspěšné řešení zdánlivě neslučitelného vede dál. Protikladné tak mohou být i pohledy přírodních či humanitárních věd potažmo egoismu versus altruismu a řešení jejich protikladnosti Cestou.