2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Neupřímná zásadovost je horší než zhovadilost

Nemá se to, psát v tzv. ich-formě, zvláště pak ne, když člověk cituje sama sebe. Jelikož jsem se dozvěděl, že mnozí (lepší) novináři se tohoto hříchu dopustili také, udělám to. V marné snaze, že i já budu lepší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 19.12.2017 11:03

Re: Riziko je součásti podnikání

Je to tak. Jako statik rád děsím ivestory připuštěním možnosti, že "to" může spadnout. Ale nejspíš nespadne, protože tohle a tamto.

Nedávno měli smůlu zrovna v Tróji a někdy včera v Americe (ten vlak, co vykolejil ausgerechnet na mostě) a před pár lety v Eschede (ICE vykolejil pro změnu ausgerechnet POD mostem).

Miluju tuším Norberta Frýda větu z knížky o koncentráku Krabice živých: "...vědět s pravděpodobností danou zdravému člověku, že mě zítra neoběsí".

M. Pivoda 19.12.2017 10:50

Pro Z. Lapila ohledně kolísání hodnoty Bitcoinu

Důležitý je trend, nikoliv oscilace. Ty oscilace odráží jen zuřivost aktérů z obou stran (jak podporovatelů, tak odpůrců).

Existují i další konkurenční kryptoměny, například Ethereum. A právě proto můžete spoléhat na poučku, že "žádný strom neroste až do nebe", a tedy ani Bitcoin.

M. Pivoda 19.12.2017 10:40

Riziko je součásti podnikání

Spekulace je součástí kapitalismu, na který vsadilo Česko po roce 1989. Můžete spekulovat i s počtem věřících v Bitcoin a důsledky tohoto stavu.

Kapitalistické podnikání bez rizika vlastně neexistuje. Některé obory se tomu stavu ale blíží. Naprostá většina podnikatelů musí v konkurenčním boji bojovat o zákazníka. Pouze nedostatkoví lékaři (zejména zubaři) mají zákazníků (pacientů) nadbytek. To je ale výjimka.

Můžete NEvěřit, ale nesete důsledky v každém případě. Na palubě Titaniku také mnoho lidí do poslední chvíle nevěřilo, že be se tak velká loď mohla potopit.

Z. Lapil 19.12.2017 10:39

Re: Jste občan demokratického státu

Upřesňuji: nemám do toho právo mluvit ne proto, že bych se necítil nebo mi to někdo zakazoval, ale protože to není ovladatelné.

Aneb mluvím do voleb, do EU, do Roundopu, dokonce do Trumpa, Putina, do letů do vesmíru, do muziky a dokonce do jednoho středoškolského časopisu v Hradci Králové, ale nemluvím do běhu vesmíru. Spontánní řád lidské existence - znáte :-)?

M. Pivoda 19.12.2017 10:29

Jste občan demokratického státu

Alespoň zatím.

Takže do toho závažného tématu máte právo mluvit, ba přímo povinnost.

M. Pivoda 19.12.2017 10:26

Pátého první Lenín řekl ... , Pátého první Lenin řekl ...

Tak zahajoval plamenný řečník každý druhý odstaveček svého projevu v dobách českého reálného socialismu.

Kolega se mu podíval přes rameno do jeho psaného proslovu a upozornil ho: Ty vole, V.I. neznamená pátého první, ale Vladimír Iljič.

Možná, že ten váš M. G. znamená "magor" a nikoliv Maxim Gorkij.

Z. Lapil 19.12.2017 9:14

Re: Pro Z. Lapila: Lidský faktor je důležitý pro budoucnost

Upřímně: s vámi si popovídám rád, možná i o těch dvou s Kalouskem dohromady, ale rozhovor o někom přítomném je mi dost proti srsti.

Z. Lapil 19.12.2017 9:12

Re: Pro Z. Lapila ohledně Ko(k)ota Prokopa

Vlastně je to srandovní. Bitcoin byl zaveden, protože státní měny nejsou dost spolehlivé, ale jeho cena lítá víc, než kterákoliv z nich. Neboli je ještě nespolehlivější.

Podle mě je to jak sázení na koníčky: máš peníze, o které si můžeš dovolit přijít?

Z. Lapil 19.12.2017 9:06

Re: Nejde o kolektivismus ale o humanismus.

Sofiina volba. Já to vůbec rozhodovat nehodlám.

Stejně do toho nemám, co mluvit. Kdybych byl vládcem světa a zakázal technologický pokrok, bude mi to houby platné. Vládcům světa se vzdáleně přibližovali Hitler a Stalin, a co přinesly jejich zákazy? Bídu a utrpení desítek miliónů a jim osobně mizernou smrt.

Z. Lapil 19.12.2017 8:56

Re: Pro Z. Lapila ohledně víry

Evidentně se dostatek věřících v bitcoin nachází. To, že na to nehodlám sázet, neznamená, že mám pravdu. Jedině a pouze NEvěřím.

M. Pesat 18.12.2017 21:55

s tou Maggie Thatcher

to si jen modrobolsani vybudovali ikonu, stejne jako jejich rudi brachove napr. soudruha Lenina. Verici potrebuji sve svate/ikony/mucedniky, aby se meli ke komu modlit/klanet/vzhlizet.

Soudny soudruh nic takoveho nepotrebuje, nemusi chodit do modreho koutku aby vedel co si ma myslet.

Je zvlastni, ze takovy soudruh Gorbacov, na toho se temer nevzpomene, pritom mu cely byvaly tabor miru a socialismu vdeci za svobodu kterou jim/nam daroval. Cest :)

M. Pesat 18.12.2017 21:44

rekl to tusim soudruh Maxim Gorkij

rekni mi co ctes a ja ti reknu kdo jsi.

Dnes bych to rozsiril na, na co se divas, co poslouchas za radiostanice a s kym chodis do hospody/"hospody"-diskusni forum.

Diskusni fora, ta o diskutujicich prozradi daleko vice nez si diskuteri jsou ochotni pripustit, jsou to odrazy/obrazy nasich dusi/charakeru.

Nevycerpatelny zdroj pro soudruha docenta Chocholouska :).

Cest :)

M. Pivoda 18.12.2017 21:29

Pro J. Pospíšila: A můžete si dokonce pořídit i koně

Někteří lidé ještě dnes stále vlastní koně, které v 19 století představovali hlavní dopravní prostředek.

M. Prokop 18.12.2017 21:18

Re: Je mi jedno, že tento článek vyšel na Neviditelném psovi

Jistě. Proto mám jeden pro tyhle účely a druhý pro potěšení.

M. Prokop 18.12.2017 21:15

Re: Pro Z. Lapila ohledně Ko(k)ota Prokopa

Bitcoin má jednu výhodu, vlády si ho nemohou tisknout. Proto byl taky vynalezen a zaveden.

Fakt je, že jeho cena tak kolísá dle okolností kolem něj dost výrazně, asi jako komoditní akcie.

Ostatní měny žádnou návaznost dávno nemají a centrální banky tisknou jak zjednané.

M. Prokop 18.12.2017 21:12

Re: Pro Z. Lapila: Lidský faktor je důležitý pro budoucnost

Zapálenej rozhodně, občas i pomatenej.

Debaty o Zemanovi nebo Schwarzenbergovi mne taky nebaví, ale ta tu teď není.

J. Pospíšil 18.12.2017 21:02

Re: Je mi jedno, že tento článek vyšel na Neviditelném psovi

Vlastnit automobil se nevyplatilo nikdy. Ale když mám nevýhodný drahý automobil, tak jsem to já, kdo rozhoduje o tom, že právě teď, kdy je potřeba něco daleko společensky prospěšnějšího, s ním pojedu padesát km na koupačku na pískárnu nebo pět kilometrů do hypermarketu, kde jsem před necelým týdnem už byl. A nejsem zařazen do nějakého pořadí, ani nemůže nikdo, s výjimkou mé vlastní ženy, rozhodnout, že je na řadě něco důležitějšího.

M. Pivoda 18.12.2017 20:32

Pro Jana Schwarze

V roce 2017 71% respondentů podporuje geneticky modifikované potraviny (GMO).

https://singularityhub.com/2017/04/16/the-future-of-food-to-gmo-or-not-to-gmo/#sm.0000dlqrs21dr5dery8buhzhwaiqg

J. Schwarz 18.12.2017 20:12

Re: Pro Z. Lapila: Lidský faktor je důležitý pro budoucnost

Potravin pro všechny nebude nikdy dost, zvlášť když - a je jedno jestli "masy" nebo souhrny jednotlivců - budou odmítat genetické modifikace i používání intenzivních metod zemědělství a trvat na "bio" produktech...

J. Kanioková 18.12.2017 20:04

To vaše myšlení nemá perspektivu !

J. Kanioková 18.12.2017 20:00

Re:

"Já budu socialismus nadále kritizovat a oponovat mu, protože pro Británii je špatný. Británie a socialismus nejsou totéž. Je to labouristická vláda, která nám přinesla rekordní daně. Má typickou nemoc socialistů – utratili už i peníze všech ostatních."

"Socialisté křičí: "Moc do rukou lidí!" a zdvihají u toho zaťatou pěst. My všichni víme, co tím myslí doopravdy – moc nad lidmi, moc do rukou státu."

"Nesnáším extrémy jakéhokoliv druhu. Komunisté a Národní fronta obě upřednostňují dominanci státu nad jednotlivcem. Oba porušují práva jednotlivce. Pro mě jsou proto stranami stejného druhu. Celý život jsem se bránila zakazování komunismu nebo jiných extrémistických organizací, protože když tohle uděláte, půjdou do ilegality a dá jim to přesně to nadšení, které nemají, když mohou své názory prezentovat otevřeně. Umlátíme je argumenty. Národní fronta je Socialistická fronta."

"Nemohu si dovolit utratit vic, nez si vydelam"!!! .... "Problémom socializmu je, že nakoniec vám dôjdu peniaze ostatných ľudí."

"Človek môže vyliezť na Everest pre seba, no na vrchole zapichne zástavu svojej krajiny."

M. Pivoda 18.12.2017 19:56

Nejde o kolektivismus ale o humanismus.

V USA jsem třikrát navštívil komunitu lidí Amish, kteří odmítli technologický pokrok (aby se mohli soustředit na svou víru v Boha) a živí se docela primitivním zemědělstvím a samoživitelstvím. Jejich počet se zdvojnásobil za posledních cca 20-30 let. Ale bez jejich bezvýhradné víry v Boha není tento společenský směr perspektivní.

Opakuji proto: dáte přednost vyhubení nepotřebých lidí před technologickým socialismem? Nepůjde o kolektivismus ale humanismus.

J. Kanioková 18.12.2017 19:55

Re: A co nám říkají k této agitce fakta?

"Sjednocená Evropa je klasickým utopickým projektem, pomníkem marnivosti intelektuálů, programem, jehož nevyhnutelným údělem je krach..." (2002, v knize Umění vládnout)

"... většina problémů, jež svět za mého života zažil, vzešla z kontinentální Evropy a jejich řešení odjinud..." (2002, v knize Umění vládnout)

"Nikdo by si ani nevzpomněl na samaritána, kdyby ten měl jen dobré úmysly. Musel mít i peníze." (1986, televizní interview)

"Nebezpečí konsensu spočívá v tom, že se můžete snažit uspokojit lidi a nemít přitom na nic vyhraněný názor... Žádná velká strana nemůže přežít, aniž by stála na pevné víře v to, co chce dělat." (říjen 1968, na konferenci Konzervativní strany)

"Budete-li se jen snažit být oblíbený, budete vždycky ochoten ke kompromisům o čemkoli a nedosáhnete ničeho." (květen 1989, u příležitosti 10. výročí uvedení do premiérského úřadu) .... "Európa je vrcholom byrokracie preto, že sa neopiera o vôbec nič iné."

M. Pivoda 18.12.2017 19:47

Pro Z. Lapila ohledně víry

Věřil byste tomu, že v USA v roce 2017 plných 34% občanů nevěří v evoluci (tzn. v podstatě v Darvinovu teorii vývoje člověka z nižších biologických forem)?

Proč by se nenašlo i dostatek věřících v Bitcoin, který není podložen ničím jiným než právě vírou?

Z. Lapil 18.12.2017 19:30

Re: Pro Z. Lapila ohledně Ko(k)ota Prokopa

Bitcoin vidím jako krásnou ukázku, jak lze prodávat iluze. Bitcoin není nic jiného, než předstíraná (virtuální) skutečnost: vy věříte, že tomu bude věřit dostatek lidí, nic jiného v tom není. Ne že by na tom ostatní měny byly výrazně lépe, ale ty mají aspoň jakýs takýs základ v existenci dotyčného státu: když se někdy ve 20. letech hroutila marka, postavila ji na nohy návaznost na pozemkovou rentu; ne že bych to chápal úplně, ale plyne mi z toho, že měnu od totální ztráty důvěry zachránila návaznost na reálné zboží.

Ale pro ekonomy bude asi zajímavé sledovat, co se bude dít, když bude zaručené (byť vírou) konečné množství peněz. A pro vás (a pro mě taky) bude zvlášť zajímavé, až se měny chopí umělá inteligence a zadá si zadání "všichni budou žít zadarmo".

Z. Lapil 18.12.2017 19:18

Re: Lidé si nebudou nikdy rovni, ale technologický...

Na můj vkus uvažujete moc kolektivisticky. Viz: spousta lidí přichází o práci v zemědělství, protože jsou "větší a automatičtější traktory". Všimněte se ale, kolik lidí si buď pěstuje doma nebo rovnou kupuje daleko méně automatizované potraviny, těmi bio spíš konče než počínaje. To, že se bude vyrábět obyčejný chleba a obyčejné auto +- bez zásahu lidské ruky neznamená, že nebude spousta lidí dodávat luxus v jakékoliv podobě - ručně pletené housky například. Už dnes je riskantní ochutnat doma pěstované rajče - dvakrát si kousnete a zjistíte, že ta velkovýrobnová nejsou k jídlu.

Souhlas s tím, že bude ubývat "zaměstnání u pásu", ale to je přesně ten důvod, proč to moc neorganizovat - lidé nejsou hloupí a nejsou-li přesvědčeni (což dnes často jsou), že je někdo musí živit a že mají nárok jet na dovolenou k protinožcům, dokážou se docela dobře uživit sami.

M. Pivoda 18.12.2017 18:53

Pro Z. Lapila ohledně Ko(k)ota Prokopa

Já nereaguji na komentáře ko(k)ota Prokopa, který zde argumentuje ekonomickými modely z předminulého století.

Zajímavost: Někdy v září roku 2017 jsem investoval 10 000 Kč do nákupu Bitcoin a k dnešnímu dnu se ta částka zdesetinásobila.

Stávající kapitalismus (se stávajícím systémem bank, ....) je již tak profláknutý, že určitě nezíská zpět větší důvěru pracujících mas než ten Bitcoin. Takže ano, zakolísání se určitě dostaví, ale ten nový systém se určitě nezhroutí, naopak bude legalizován.

To by se do pozic stávajíciho finančního a politického systému museli dostat andělé či archandělé. A těch se jaksi v tomto pozemském světě nedostává. Amen, pravím vám.

M. Pivoda 18.12.2017 18:43

Lidé si nebudou nikdy rovni, ale technologický socialismus?

Sociology by mohla zajímat situace, co budou dělat lidé, až jich většina ztratí práci - což určitě bude během tří dalších desetiletí.

Osobní poznámka: Sděluji vám, že o tu práci ve stávajícím kapitalismu určitě přijdou, protože něco podstatného o tom tématu vím. Můj první pokus o aplici umelé inteligence se datuje do září roku 1988. To mohu písemně doložit, i to, že jsem byl za tuto činnost vyhozen z Vysokého učení technického v Brně (lidmi, kteří se dnes honosí titulem ctihodného profesora aa oblbují dnešní mladou generaci).

Takže až dostatečné množství lidí přijde o práci, bude na pořadu dne rozhodování, zda ty přebytečné lidi vyhubit, nebo zavést minimální nepodmíněný příjem - což bude forma technologického socialismu. Preferujete raději vyhubení nadbytečných?

Z. Lapil 18.12.2017 18:31

Re: Pro Z. Lapila: Lidský faktor je důležitý pro budoucnost

Jestli ono to není tím, že zapálenej. Rozhodně je debata s ním zajímavější, aspoň pro mě, než debata, jestli Zeman víc kulhá než Schwarzenberg spí.

Z. Lapil 18.12.2017 18:23

Re: Pro Z. Lapila: Neomezujte své úvahy jen na tuto planetu

Ale jo, expanzi do vesmíru já taky rád, ale vsaďte se, že do té těžby investuje za účelem vejdělku, zatímco blaho lidstva je nejspíš vítaný, ale rozhodně vedlejší efekt. Neboli ten kousek lithia do mobilu si já rád koupím a on mi ho rád prodá. Pokud nebude levnější to z Krušných hor, samozřejmě. Ale nikdo mi ho nedá, kdyby ho měl sebevíc, tomu nevěřím.