15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nesmrtelná lež

Sobotní rozhovor Miloše Jakeše s Lidovými novinami je úžasný dokument sebeklamu a nepochopení. Někdejší šéf komunistů vnímá události před pětadvaceti lety z čistě mocenského hlediska.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 15.11.2014 17:09

Re: Tak líp nebo hůř?

Socialistický stát bude hodnotit každý jinak. Záleží na tom, jakou kdo má hierarchii životních hodnot. Pravicově myslící člověk, pro kterého je na prvním místě svoboda jednotlivce, na tomto systému bude hledat těžko něco pozitivního. Sociální cítění, solidarita nejsou hodnoty levicové ani pravicové. Jsou to hodnoty nejenom lidské, ale jsou i u zvířat.

Důležitým předpokladem budování takové společnosti je -

1/ zbavit každého majetku a svobody. Tím se stává každý životně závislý na "státu". 2/ Vláda jedné ideologie t.j. strany. 3/ Udržení atmosféry strachu. Sociální stát je nespravedlivý, neboť zvýhodňuje určité vrstvy společnosti a těží z něho ti, kdo v tom „umějí chodit“.

Socialismus je symbiózou miliardových šibalů a milých hňupů. Jedni vyžírají miliardy na dotacích, pobídkách a daňových úlevách a potřebný počet malých vyžírků korumpují tisícovkami nebo třeba 30 kč.....platí to střední třída, daňoví poplatníci.

"Komunisté místo Hitlerovy rasové genocidy, praktikovali třídní genocidu… Hitler vyvraždil asi 25 milionů obětí nacismu, avšak obětí světového komunismu bylo více jak 100 milionů. Ale říše nacistů byla zničena a její vůdcové veřejně souzeni. Zato ve východní Evropě je dosud přijatelné a vážené být komunistou!"

O. Horák 15.11.2014 12:11

zboží a ceny světové, platy české

alespoň v tom trhu laciné pracovní síly jsme se o moc dále nedostali.

Stejně tak s dováženou a nabízenou kvalitou potravin zrovna na výši nejsme a každý vám řekne, že i drogerii, oblečení či elektroniku se vyplatí zajet koupit za "oponu" a neplatit zde (byť ve stejném prodejním řetězci) za slabší prací prášky či výběhovou módu více.

A kdo viděl po-vánoční výprodeje a ceny za oponou a pak tady, hořce zaplakal.

Takže ano, prý máme svobodu a demokracii, ale pořád jsme tím póvlem v dvourychlostní Evropě.

Není to škoda?

P. Dvořák 15.11.2014 11:35

Četl jsme někde velice zajímavé srovnání.

Vycházelo z toho, že hamburger u McDonaldu stojí v přepočtu na americký dolar po celém světě stejně. A výdělky byly porovnávány podle toho, za jak dlouho si v té které zemi je možno vydělat na jeden hamburger.

Ovšem pořád se vždy, všude, všechno a všichni netočí jenom kolem peněz. Někdy je opravdu na zváženou, jestli za poloviční peníze není lepší mít každé odpoledne a každý víkend volno, než trávit v práci dvanáct-čtrnáct hodin denně, brát si ji domů i na víkend a mít strach si vybrat dovolenou nebo strach zůstat tři dny s horečkami doma.

Nesmyslné platy politiků, zejména v EU nebo čtvrtmilionové platy některých managerů (ředitelů bank a pod.) jsou jiná kategorie.

T. Závodský 15.11.2014 19:33

Re: Četl jsme někde velice zajímavé srovnání.

Rozumná pracovní doba a zdraví nepoškozující životní rytmus?

Jsem pro! Neměla by to být starost tzv. odborů? Nebo tzv. sociální

demokracie? Hej, tak kde, SAKRA, jsou?

J. Boleslav 15.11.2014 10:15

Autor má naprostou pravdu

Tvrdit, že za swiňského bolševika bylo líp, může skutečně jenom bolševik nebo blbec. Což je v podstatě skoro totéž.

I. Hil 15.11.2014 12:46

Re: Autor má naprostou pravdu

A fanatik je nebezpečný zleva i zprava.

P. Mach 15.11.2014 13:13

Re: Autor má naprostou pravdu

fantiky zprava byste v celé ČR spočítal na prstech obou rukou. fanatiků zleva jsou v této zemi statisíce.

J. Boleslav 15.11.2014 13:54

Re: Autor má naprostou pravdu

Fanatiky je třeba vystřílet. :-)))

V. Kain 15.11.2014 18:08

Re: Autor má naprostou pravdu

Znám jednu rodinu ona za komunistů kadrovačka,on těžký komunista vlezdoprdelista.Přišel rok 89 a oni čučeli co se to děje.Ona dostala padáka a on zjistil že už se nemůže nikde přisát.Předtím klídek a pohoda.Na rekreační domek se materiál z větší části nakradl,co jim chybělo? Tak tito lidé budou na svobodu a demokracii nadávat ještě na smrtelné posteli.

J. Jurax 16.11.2014 1:43

Re: Autor má naprostou pravdu

A jejich děti budou asi podobné ...

J. Fleiszner 15.11.2014 8:12

Snaha hanit za každou cenu

Myslím, že hanit komunistický režim tím, že dělník dostával zlomek mzdy, kterou dostával dělník na západě, je (při dnešním rozdílu mezd) dost hloupý. Ukazuje to na snahu hanit komunismus za každou cenu. Přitom toho bylo za komunismu tolik špatně.

Jedno bylo za komunismu fakt dobrý a to, že se lidi nebáli mít děti a proto je taky měli. Dnes je prý nemají proto, že mají víc příležitostí se nějak ralizovat. To je veliká hloupost. Je to prostě o tom, že nejsou vhodné podmínky.

T. Vodvářka 15.11.2014 9:02

Re: Snaha hanit za každou cenu

Takže, pane Fleisznere, když vám nesedí srovnání výše mzdy tehdy a nyní, dovolil bych si vám nabídnout jisté srovnání s jinými atributy:http://vodvarka.blog.idnes.cz/c/434442/Normalizace-zacala-v-listopadu-1989.html#t2

Ohledně dětí - myslím, že podstata byla v tom, že vzhledem k absenci jakýchkoliv možnosti seberealizace přicházely do jiného stavu 17 leté dívenky po diskotéce. Běžně se braly 18 leté děti, které stihly do opravdové dospělosti 1-3 potomky.

Dnešní demografická křivka je důsledkem přestřelení materiálního blahobytu /tedy opak bídy/ a jistého hedonismu populace nad morální normativní hodnoty. /to se týká celé západní populace/. Je to však obvyklý vývoj jakéhokoliv společenství /viz Řím, Čingischánova říše apod./.

J. Boleslav 15.11.2014 10:10

Re: Snaha hanit za každou cenu

P. Fleiszner evidentně žije v nějakém jiném státě, než Vy nebo já.

E. Erat 15.11.2014 11:54

Re: Snaha hanit za každou cenu

Za první republiky byla možnost seberealizace,ale lidé měli často šest a více dětí.Pravda Ti chudší.To,že dívky přicházeli do jiného stavu za komančů okolo 18 let je pravda.Ovšem v té době byla taky velmi omezená antikoncepce-Pesar,Primeros,Olagum a pozdější pilulky měli řadu vedlejších negativních účinků,nitroděložní tělíska také.Dnes mlsá pilulky řada školaček.

A co myslíte opravdovou dospělostí ? Jaký je to věk ? Mladá matka je relativně zdravá matka,čím později žena rodí tím více se na plodu podepisuje její předchozí životospráva.My jsme měli první dítě v 23 letech a to stále považuji za ideální věk.I sobecky,Cca od 45 žijeme s manželkou,užíváme si života,cestujeme atd.Občas pohlídáme vnoučata,když chceme a máme čas. Když vidím padesátiletého a více tatínka s kočárkem,tak se jenom usmívám pod fousy.

T. Vodvářka 15.11.2014 12:23

Re: Snaha hanit za každou cenu

Souhlasím s Vámi, že jedním z důvodů časných těhotenství za komunismu byla absence antikoncepce. Nicméně na podstatě napsaného se tím nic nemění - program bylo se vdát a mít děti, nic jiného nebylo možné /cestování jak víte bylo jen do lido demo/

Ve svém příspěvku jsem zmiňoval situaci, kdy mladá žena okolo 25 let bez dítěte byla "divná". Osobně si myslím, že ideální věk ženy pro první dítě je okolo 24 let, poslední tak do 32 let. Pak již rizika letí vzhůru. Nejsem zastáncem extrémů, na druhé straně, to jestli bude mít žena děti a kolik a kdy je výsostně její soukromá věc. Lékaři mohou maximálně doporučovat.

Jinak Vám fandím, pakliže jste tak dlouho spolu a nemáte ponorku, jste statisticky menšinovým manželským párem. Více takových jako jste Vy by tomuto národu jen prospělo.

J. Boleslav 15.11.2014 13:49

Re: Snaha hanit za každou cenu

Máte pravdu, pánové, oba. Ještě bych dodal, že kromě posunu věku, kdy si lidé pořizují děti, je zde i další nešvar, a to, že se nejdřív snaží o kariéru, cestování, zajištění bydlení. Teprve další v pořadí jsou děti, a pak časem možná i sňatek. Ale úplné rodiny jsou u nás čím dál tím větší raritou.

J. Jurax 16.11.2014 1:51

Re: Snaha hanit za každou cenu

Ono taky svobodný měl minimální naději na byt i družstevní a když tak nanejvýš garsonku nejlépe svépomocně postavenou, bezdětní manželé max. 1+1. A vůbec při přidělování bytu na tom byly dětné páry líp. Pravda, byly rozdíly dané regionem a profesí dotyčného.

J. Fleiszner 16.11.2014 11:26

Re: Snaha hanit za každou cenu

Jak zdravá je společnost, kde se místo dětí dělá "seberealizace". Co to je ta seberealizace bez dětí? Jako, že se žena stane manažérkou za 50 čistého? Má super auto, krásný barák, dvoumetrovou televizi, umělý prsa a dva milence? Kolik takových lidí asi je?

Většina lidí nemá větší počet dětí z ekonomických důvodů. Ze strachu z budoucnosti. To za komunismu nebylo a proto se děti rodili. Absence kvalitní antikoncepce a tlak okolí na to mělo určitě také vliv.

S lidma je to jako s jinejma zvířatama. Když mají dobré podmínky pro život, tak se množí. Nedostatek toaletního papíru a banánů asi nejsou ty nejdůležitější věci. K čemu je svoboda cestování, shromažďování atd., když vymřeme?

Z. Lapil 15.11.2014 11:27

Re: Snaha hanit za každou cenu

V prvním odstavci máte pravdu. Porovnávat jednotlivosti je nepředloženost a při všem srabu jsme se materiálně měli líp, než - klidně věřím - 80% lidí na planetě, i když Kryl si svého Důchodce asi tak úplně nevymyslel.

Ale - co tím myslíte, nebáli mít děti? Mít děti znamenalo posunout se v pořadníku na ten kýmsi zmiňovaný byt 3+1 za 110,- Kč z dolní poloviny do horní; byl-li jste dělnického původu, nechodil do kostela a chodil do průvodu, pak možná i do horní čtvrtiny. Od rodičů z toho 2+1 vám to ale stejně nepomohlo, to už chtělo aktivitu, členství a známosti.

I. Procházková 15.11.2014 14:53

Re: Snaha hanit za každou cenu

Pravda, bylo to tak, děti znamenaly v tomto případě určitou výhodu, když na byt se jinak v Praze a větších městech čekalo 20-25 let. Větší porodnost byla také způsobena tím, že velké množství lidí, narozených těsně po válce, přicházelo do plodných let (a porodilo "Husákovy" děti); v letech 1973/74 se narodilo nejvíc dětí (to trvalo celá 70. léta). I nedostatek hormonální antikoncepce - Biogest se objevil až ke konci 60. let a mohl být lékařem předepsán ženám až po dvou dětech (a navíc byl nedostatkový, takže na něj mnohdy nedosáhly ani ženy s více dětmi). V neposlední řadě mladí "dělali" děti z nedostatku jiné činnosti; cestovat jsme moc nemohli a vyžití v socialistickém duchu (ČSM, SSM a pod.) ne každého lákalo. Zbývalo jedině uchýlit se o víkendech na chaty a chalupy (pokud na ně byly finance) a věnovat se péči o děti a jejich výchově, to byl skoro jediný smysl života. Unikli jsme tak aspoň na chvíli všudypřítomné komunistické ideologii.:-)

Ť. Mráček 15.11.2014 11:27

Re: Snaha hanit za každou cenu

Je jasné, že kykáni se opravdu nebáli mít hafo usráňat, protože velkovýroba "opálených potomků" jim zajišťoval pravidelný přísun "kvalitního živobytí" ve formě volného času na nepřístojná alotria a hlavně chlast a drogy.

Nic proti romský spoluobčanům, ale taková byla za socialismu praxe. Když už měla česká rodina za komančů tři děti, řadila se spíše k těm výjimečným a měla se ohánět.

B. Hamáček 15.11.2014 7:08

Všichni

Všichni , co teskní po starých časech připomínám , že v 60. létech byl průměrný výdělek cca do 1000 KČS a nejnižší důchod 190 ( JEDNOSTODEVADESÁT )KČS !!!!

P. Lenc 15.11.2014 8:04

Re: Všichni

Přesná vzpomínka.Já jako důchodce s pamětí pamatuji tzv. starodůchodce, kteří měli v osumdesátých letech důchody "až" 780 Kčs.  A že jich bylo. Ovšem ti již dávno vymřeli a svědectví, jak "radostně" žili už nepodají. Samozřejmně, že se každý chce mít lépe, ale drtivá většina dnešních důchodců se má o 100% lépe než za komunistů.Vidím to dnes a denně kolem sebe.Samozřejmně, že slyším nářky, ale ty budou vždy.

E. Erat 15.11.2014 9:22

Re: Všichni

Cca stejná částka byla můj nástupní plat po stavební průmyslovce v roce 1974,smlouvu mám ještě schovanou.Byl jsem přidělen jak mistr u Montovaných staveb na výstavbu Jižního Města.Ovšem v té době stál smažený sýr v restauraci 4,50 Kčs,svíčková cca 8,00 Kčs,biftek s hranolky a vejcem v restauraci Skalka na Karláku 17,60 Kčs,roštěnec na dřevěném uhlí s hranolky v hotelu Internacional 22,00 Kčs + láhvová Plzeň 3,60 Kčs.Za nájem třípokojového bytu první kategorie v Bubenči platili rodiče měsíčně cca 110,-Kč.A tak by se dalo pokračovat.Srovnávat dnešní a tehdejší ceny je zcela zbytečné,např.ceny stavebních prací stouply cca 10x od roku 89,ale ceny některých potravin 2x nebo 3x,nebo jsou skoro totožné.A u energiií je nárust ve stovkách %.A zase ceny elektroniky,bílé techniky atd. jsou velmi nízké.

P. Vaňura 15.11.2014 15:57

Myslím, že skoro všechna čísla jsou "podstřelená"

Průměrný plat r. 1974 byl vyšší, ale i ty ceny byly vyšší. Především, byt první kategorie znamenal byt s ústředním topením a ten stál s topením kolem 400 Kčs měsíčně.

E. Erat 15.11.2014 17:02

Re: Myslím, že skoro všechna čísla jsou "podstřelená"

Psal jsem o svém nástupním platu.Ceny v restauracích,které jsem uvedl si pamatuji.Náš byt byl vedený jako první kategorie,ale s topením WAW.Tedy psal jsem o čistém nájmu.Kolik rodiče platili za topení nevím.V té době jsem měl více zájem o ty restaurace, než o záležitosti spojené s bydlením.Třeba pivo U Fleků na zahrádce za 4,10 Kčs,když jste nedal bůra,další vám pingl nepřinesl.K tomu plný talíř topinek taktéž za bůra.V pozdější době v okolu roku 1984 stál kvasniclvý tuplák v hotelu Forum 22,-Kčs - jediné kvasnicové pivo v té době v Praze.

I. Procházková 15.11.2014 17:55

Re: Myslím, že skoro všechna čísla jsou "podstřelená"

Nástupní platy byly různé, např. lékař po promoci měl v roce 1962 hrubý plat 1250 Kčs, zdravotní sestra o 3 roky později 880 hrubého, moje máma měla v roce 1969 jako referentka PNS s 35 lety praxe 1600 hrubého. Ceny v restauracích se taky různě lišily, pamatuju na biftex s hranolkama a oblohou (+ vejce) za 15,80 v luxusní restauraci na Rabyni (Slapy). Svíčková, rajská, vepřo-knedlo-zelo a jiné mňamky byly taky levné (5-7 kaček za porci). Na konci 60. let jsme chodívali z práce na obědy do restaurace Na křižovatce (roh Otakarovy a Bělehradské ul. v Praze), byla to rest. se samoobsluhou a moc dobře tam vařili. Kachna s knedlíkem a špenátem stála 5,40 - fantastické pošušňáníčko, ale měla jsem plat jen 1000 hrubého. Proto jsem tam nemohla chodit každý den, musela jsem i do závodní jídelny.

Můj táta měl v 50. letech jako technický úředník 1300 hrubého a máma v té době na půl úvazku jen tři stovky. Později to bylo o fous lepší, ale stejně nic moc. Neměli jsem ani televizi, ani ledničku, pračku (vířivou) si naši koupili až v roce 1962. Za byt 1+1 2.kategorie v Břevnově jsme platili 180 Kčs měsíčně (holý nájem) + inkaso. I přes nízké ceny zboží nám do smíchu moc nebylo...

J. Fleiszner 15.11.2014 8:17

Re: Všichni

Tak to vám taky připomenu, že byly doby, kdy důchodci nebrali nic a byli rádi, že je děti nechali bydlet na vejminku. To by taky někdo mohl argumentovat, že důchoci za komunismu neměli placatou televizi a mobil. Některé věci se prostě prochází vývojem a to i péče o důchodce.

K. Filek 15.11.2014 8:27

Re: Všichni

Placatou televizi neměl ani Husák,ale když jsem chtěl koupit barevnou sjezdil jsem  celý ostravský kraj a jelikož jsem neměl znamé nepřivezl jsem domu nic.Tak to bylo i s ledničkama pračkama a.t.d.Jsem penzista už 15 let tak mohu srovnávát.Vyskakovat si nemohu,ale mám se lépe než můj otčim s hornickou penzi.Kdo nevidi,že se máme líp je zaslepený komoušskou propagandou.

P. Lenc 15.11.2014 8:32

Re: Všichni

Asi máme poněkud jiné vzpomínky a zkušenosti.a pokud píšete, že to "prostě prochází vývojem", tok o tom vývoji píši.A pokud níže píšete, že se to "dnes téměř nezměnilo", tak jste buď slepý, nebo lžete.