14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Neselhal socialismus, jen nedostal prostor

Uvedená téze byla nosnou myšlenkou sjezdu českých komunistů. Velebení minulosti a tupení přítomnosti je zvyklou mantrou těchto srazů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Klepal 17.5.2016 11:03

Re: dialýza

A zapomněl jsem dodat, což může být pro Vás překvapení, že otec nebyl ani soudruh, ani ničím zasloužilý.

K. Frauknecht 17.5.2016 11:02

Re: Doba se mění.

Mně to teda rozhodně znervózňuje:-)))!

Když ona česká ovce je tak jednoduchá. Stačí rozmáznout nějakou amnestii, nezdaněný kabelky... a je klid.

J. Klepal 17.5.2016 11:00

Re: dialýza

Rozumím tomu, že při zavádění umělých ledvin jich zpočátku bylo nedostatečně málo a na každého se s dialýzou nemohlo dostat, totéž platí i o pozdějších transplantacích ledvin, ani v současnosti se na každého potřebného nedostane. Nemusím se však ptát starších nefrologů, protože například otec chodil na dialýzu na konci 70. let minulého století ve věku 60 let, což je v rozporu s Vaším tvrzením.

K. Frauknecht 17.5.2016 10:51

Re: No, nevim.

Asi případy byly (jedinci bez rodinných vazeb). Ale abych svoji rodinu vyměnil za možnost na ulici zakřičet, že Husák je vůl, tak ani náhodou :-)).

J. Václavíková 17.5.2016 10:49

Souhlasím, pane Vodvářko.

Dodala bych jeden postřeh. Výraz socialismus je poněkud specifický, protože může mít dosti protichůdné významy. A je v současnosti nadužíván coby nadávka, obvykle právě po prohození významů. Takže malá rekapitulace. Výraz socialismus pro východní Evropu znamenal zvůli vládnoucí strany. Znárodňování, nucenou kolektivizaci, krádeže, násilí, vraždy, prostě to, co popisujete. V liberální demokracii západního střihu šlo o něco úplně jiného. Tam to byl skutečně servis státu těm potřebným a slabým. Viz Švédsko. A je to jeden ze dvou zcela oprávněných politických směrů, na jejichž vyvažování liberální demokracie stojí. Ráda bych, aby to tak zůstalo, přestože se osobně kloním spíše k pravému středu.

J. Fridrich 17.5.2016 10:49

Re: Ač zjevně starší

Přesně pane Valenta, přesně tak. To ale bude na pana Frauknechta asi silné "kafé" - jít za svobodou se svými dětmi..

M. Valenta 17.5.2016 10:27

Re: Ač zjevně starší

A co takhle touha žít ve svobodné společnosti a především to umožnit svým dětem. To není důvod?

K. Frauknecht 17.5.2016 10:17

Re: Ač zjevně starší

nejsem s Vaším příspěvkem v rozporu :-).

V kontextu s dnešní dobou se zamýšlím o emigraci za totáče. Ti, kterým šlo o život, by se dali počítat v řádu jednotek (desítek?). Ti, kterým hrozilo vězení, v řádu desítek možná i stovek, nevím. Naprostá většina by dnes byla označena za ekonomické migranty.

T. Vodvářka 17.5.2016 9:41

Re: dialýza

Vzhledem k omezenému počtu umělých ledvin bylo nutno vybrat ty "perspektivnější" - což byli mladší jedinci a poté zasloužilí soudruzi.

Pokud nevěříte mi, zeptejte se starších lékařů nefrologů.

R. Szewczyk 17.5.2016 9:15

hm

nejzajímavější myšlenka článku je ta, že v současnosti žijeme ve svobodě, demokracii a kapitalismu, bohatství pominu, páč je to relativní pojem, a propo, i samí oní bájní komunisté netvrdili , že ten režim je socialistický , to tvrdí absolventi plzeňských univerzit,

pane Fridrich, ti co utíkali tehdy, by dnes na onen bájný západ neutíkali, bojujete dávno proběhlé boje, druhak, nikde nevidím vášnivý odpor k komunisticko socialistickému řešení krachu OKD, kdy vám ukradou prachy a daj je jakemusi haviřovi, ktery tym haviřem nemusel být,

v posled to, že na západě jsou zlí a na východě dobří, nebo naopak, se mýlí oboje, páč jsou jen zlí, a ani 2000let křesťanství to nezměnilo

J. Klepal 17.5.2016 9:01

dialýza

Autorovo tvrzení: "Komu po 50. roce věku selhaly ledviny, byl odsouzen k smrti, neboť toto byla hranice, kdy se nemocný dostal na dialýzu." není pravdivé. Nechápu, proč si lékař s jistě zajímavými názory musí vypomáhat tímto způsobem.

R. Langer 17.5.2016 8:39

Re: Moc je nepropagujte :-)).

Je to děsivé - ale evidentně to nikoho neznervózňuje. :-(

D. Nowodny 17.5.2016 7:36

Velmi

dobře popsáno a doufám, že to bude číst i s. Skála, snad bude mít odvahu nám něco k tomu napsat.

V tv nám už popsal jakou nám plánuje budoucnost bez kapitalismu !

J. Fridrich 17.5.2016 7:27

Zastydlí soudruzi si stále myslí, že je třeba,

Zastydlí soudruzi si stále myslí, že je třeba, aby byl obnoven třídní boj, znárodněny banky a továrny, pekárny, obchody, kozičky, kravičky - a na to se budete soudruzi velmi dobře hodit. Už se vám stýská po frontách na jízdní kola, šicí stroje, náhradní díly na cokoliv, kakao, toaletní papír, vložky pro ženy atd. atd. atd.. Také jsme již za těch 25 roků dostatečně poznali svět za " Železnou oponou " - je tedy třeba zavést opět po bolševicku výjezdní doložky, devizový příslib a hlavně - posudky od domovních důvěrnic - kdo do " závadového " zahraničí může - a kdo ne.. Také TUZEXY byly moc hezká věc. . Naše soudruhy nenávratně poškodila komunistická vize světa - na Západě jsou lidé zlí - na Východě hodní. Toto zhoubné vidění a chápání světa vložili do hlaviček těchto naivních školáčků naše zdatné soužky učitelky na základkách - a jak je vidět, někteří mimozemšt'ané s tím vydrží do konce života..

Na ten " zlý " Západ odešli po II. svět. válce desetitisíce lidí, kteří chtěli normálně svobodně žít - a tady to nešlo, byl to zadrátovaný koncentrák - víte o tom soudruzi ? Kolik Čechů odešlo do SSSR ???

K. Frauknecht 17.5.2016 7:25

Moc je nepropagujte :-)).

Negativní reklama neexistuje!!! Zatímco v ostatních zemích se bolšani rozplynuli do socanských stran, hrdinní Češi si své komouše hýčkají dál!

"Deset z dvaceti sedmi evropských komisařů byli před pádem komunismu členy komunistických stran svých zemí. Dva z nich byli členy KS Sovětského svazu (Estonec Siim Kallas a Lotyš Andris Piebalgs), dva byli členy Komunistické strany Československa (Čech Štefan Füle a Slovák Maroš Šefcovič), jeden byl členem Komunistické strany Jugoslávie (Slovinec Janez Potočnik), jedna komisařka byla členkou Komunistické strany Řecka (Maria Damanaki). Jeden byl členem portugalské Maoistické strany (předseda komise Barosso) a paní Ashtonová, komisařka pro zahraničí, byla členkou Sověty sponzorovaného "mírového hnutí".

Členem Komise je dokonce člen bývalého Nejvyššího sovětu SSSR - estonský komisař pro dopravu Siim Kallas.

V tomto světle se otázka často vyslovovaná například v souvislosti s vývojem na Ukrajině - Evropská unie, nebo putinovské Rusko? - zdá být velmi zjednodušená a nepříliš dobře položená.

(T. Hass)