3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nepřípustné fízlování

Boj pánů Karla Randáka a Karla Janečka proti Ivu Rittigovi a advokátní kanceláři Šachta&Partners je dnes zastíněn novějšími kauzami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Písecký 30.3.2012 14:56

Máte částečně pravdu,

Kužílkův zákon o přístupu k informacím ani změny na katastru ale nijak nesnižovaly roli státu ve smyslu snížení počtu byrokratů, objemu úřední agendy, zmenšení administrativních povinností občana, snížení nákladů státního aparátu nebo snad snížení přerozdělování, což se většině lidí vybaví pod pojmem "méně státu".

Naopak, jistě si na nějakém úřadě vymohli další pracovní síly na vyhledávání a poskytování informací, koupily se další kopírky... Masivní investice do KÚ (IT, barák v Kobylisích) se také nezaplatily z kolků, nýbrž byly přerozděleny z daní všech občanů, a divil bych se, kdyby tam došlo k nějakému výraznějšímu propouštění pro nadbytečnost.

Tedy státu zůstalo téměř stejně, ne-li víc, jen práva občana byla povýšena nad libovůli úřadů, které pak začaly fungovat tak, jak mají a korupce zmizela.

Zničit Rittigy tím, že DP zprivatizujeme, korupční potenciál jenom přesune. MHD nebude reálně možné provozovat bez městských dotací, určovat jejich výši bude korumpovatelná komise. Nebo bez příslibu dotací, potom za velmi nízkou cenu nějaké firmě, která přijde k majetku v účetní hodnotě několikanásobně větší, a na radní, kteří jí to umožnili, jistě nezapomene. Navíc, monopolní vlastník by byl hloupý, kdyby nezačal hned sponzorovat nějaké milé zelené mužíky, kteří v zájmu bohyně Gáji zakážou individuální dopravu v centru. Pak bude moci nasadit takové ceny jízdenek, že budeme na Opencard a na halíře posílané do Karibiku se slzou v oku vzpomínat - korupci to vyřeší, stejně jako amputace paže vyřeší zadřenou třísku do palce.

Tedy menší stát ve smyslu snížení jeho moci, peněz, počtu úředníků, zákonů je samozřejmě dobrá a nutná cesta, ale pro boj s korupci je naprosto klíčový poměr zisk/riziko, tedy i tvrdá represe. Dokud bude za 40milionový úplatek podmínka, budou se kmotři nekonečnému mudrování na téma role státu jenom tlemit.

J. Boleslav 30.3.2012 13:24

Na katastru byly realtivně dlouho problémy se lhůtami

a z toho vznikající potenciální možností korupce hlavně v Praze a ty byly dány objektivními důvody, kdy tamní úřad musel vyřizovat mnohem víc podání na jednoho pracovníka než kdekoliv jinde, poněvadž v Praze je pohyb ve vlastnictví nemovitostí z celé republiky zdaleka největší. Zvýšit počet praconíků ze dne na den nebylo rovněž z různých důvodů, především prostorových, možné. Pomohlo jednak postupné posílení počtu těchto zaměstnanců, jednak posílení počítačové infrastruktury, ale hlavně vytvoření aplikace Nahlížení do katastru, jejíž pomocí si každý klient může transparentně sledovat pohyb svého podání na katastrálních úřadech. To byla hlavní zbraň proti potenciální korupci, ta pomohla nejvíce.

M. Kosejk 30.3.2012 10:15

problémy odposlechů

Nejzásadnější problém zveřejňování různých odposlechů spočívá v tom, že nevíme nic o motivacích lidí, kteří takové věci předávají novinářům. Ano, jistí lidé řeknou, že zdroj není důležitý, že je důležitý obsah. Ale to je chyba. Zdroj je možná ještě důležitější. Připustme totiž to, že člověk, který disponuje neveřejnými materiály z bezpečnostních složek, se k nim jistě nedostal legální cestou. A já se ptám: Jak můžeme věřit čistotě motivací člověka, který se pohybuje v prostředí lidí, kteří si směňují materiály, ke kterým nemůžete legálně přijít? A zdá se, že občany netrápí, že možná jako poslušní pejskové skáčou po každé kosti, kterou někdo účelově předá novinářům k zveřejnění. Mám prostě pocit, že českým novinářům někdo v pozadí určuje agendu tak, že si dotyční pečlivě rozmyslí, co novinářům předají k zveřejnění - a tím se pak zabýváme. A MfDnes je - dle mého názoru - jen takovým kanálem pro špinavé zákulisní hry.

J. Štrobl 30.3.2012 11:26

Nebuďte naivní.

Každému soudnému člověku musí být zřejmé, že zveřejňování odposlechů je pouze boj tunelářských mafiánů mezi sebou ve snaze likvidovat konkurenci. Tady o žádnou čistou motivaci ani nemůže jít. Nicméně jde o průvodní jev zkorumpovanosti našich poslanců a politiků. Pokud se jedná o naše novináře, tak ne všichni, ale jistá část je patrně uplácena ze stejných špinavých peněz jako poslanci. Proto tolik článků nepodepsaných nebo podepsaných jak zpráva ČTK - většinou u na první pohled kontroverzních zpráv.

V. Němec 30.3.2012 12:04

Re: problémy odposlechů

Souhlasím ale je tu ještě jedna potíž a to že nevíme zda nebyly odposlechy sestříhány jeli dost původního materiálu lze úplně změnit původní smysl

B. Rybák 31.3.2012 18:14

Re: problémy odposlechů

Přesně tak. Je to projev nad zákony se povyšujícího, nejen v ekonomické ale i v politické oblasti fungujícího mafiánství. A to je z povahy věci samo o sobě mnohem nebezpečnější, než všechny dílčí ekonomické delikty dohromady (protože vítězní darebáci budou silnější než ti původní a nebudou mít rovnocenné protivníky).

P.S. Účelově výběrové, nebo dokonce podvodné používání zákonů (morálních principů) je nejspolehlivějším způsobem jak zničit demokracii (protože ta bez úcty k zákonům a víry v mravní principy existovat nemůže. ("Brusel" ale demokracii národních států nepotřebuje).

J. Štrobl 30.3.2012 7:38

Pane autore, Vám ten Randák nějak uvízl v krku.

Vaše logika je typu: "zrušte policajty a přestane se krást". Možná přijde doba, kdy Randákové nebudou potřeba, ale toho já už se patrně nedožiji. Teď, jak vidno, potřeba jsou, protože jsou lidé jako vy, kterým nevadí, že se krade, ale že Janeček mluví, jak mu zobák narostl. Mluvíte ochraně lidských práv a soukromí stejně jako pan Nečas, když se ho ptali proč se nepřijal ještě zákon prokázání původu majetku a jeho případném zabavení. Ale kde jsou lidská práva zbytku poctivých občanů této republiky. kteří jsou soustavně okrádáni zloději a tuneláři z celého politického spektra? Tady se nějak zapomíná na to, že zločinec nemůže mít stejná práva jako poctivý občan a pokud tohle neprosadíme a skutečně neoznačíme korupčníky za zločince proti státu č. 1 a neomezíme jejich práva na takovou míru aby nemohli krást, což se přece dělá u každého kapsáře, tak se tady nic nepohne kupředu.

T. Matušák 30.3.2012 4:39

škoda že je to je v čechách sci fi

zajímavý článek,jen na konci je dle mého mínění trochu chyba.Není pravda,že případní politici by měli být bohatí než vlezou do politiky.Mít peníze znamená i touhu mít další a v propojení s mocí je to snadnější.Bohužel charakter lidí se veřejně projeví až po volbách viz banda z VV

A. Bocek 30.3.2012 8:31

Re: škoda že je to je v čechách sci fi

U politiků jsou podmínky dvě : Mít peníze a současně mít morálku. V současné vládě tomuto pravidlu vyhovuje snad jen Kníže , Heger , možná dva další a to je málo .

R. Langer 30.3.2012 11:21

Re: škoda že je to je v čechách sci fi

Nesouhlasím!

J. Štrobl 30.3.2012 11:29

Re: škoda že je to je v čechách sci fi

Peníze oslepují oči a ohlušují uši a tím likvidují i morálku.

J. Boleslav 30.3.2012 13:25

Re: škoda že je to je v čechách sci fi

Vlastnictví peněz či majetku není podmínka ani nutná, ani postačující.

J. Kanioková 30.3.2012 2:01

Ano, zmenšení role státu, a tím snížení počtu "vládců" razítek...