29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nepodmíněný příjem je návratem socialismu

Co to znamená: Nic neděláte, ale malý příjem vám přesto zajistí stát a úředně nejde o „podporu v nezaměstnanosti“. Dál už je pak jenom na vás, abyste si zajistili příjem další, který vám zajistí život na lepší úrovni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 29.7.2020 11:46

Nepodmíněný příjem není návrat socialismu, ovšem človíček, ktery si od 4 let pamatuje vstup vojsk VS to nepřekvapuje.

Nepodmíněný příjem by mohl být znakem komunismu, když už.;-D A za co demonstrovali v pondělí na Staromáku umělci ? Přeci za to.

Co chtějí neziskovky .To samé.

J. Kraus 29.7.2020 11:44

Jen drobnost. "Utéci z práce bývalo běžné, pátek byl „malou sobotou“ atd. Vidíme to dnes v normalizačních filmech." Jsem o něco starší než autor, ale nic takového jsem ve svém okolí mezi normálními, zdůrazněno normálními, lidmi neviděl. Ve fabrice, v projekci i jinde se práce musela udělat. Navíc skoro všude byly píchačky a vrátní. A nejen mně tehdy vadily ony "normalizační filmy", nezachycující skutečnost, ale zkreslenou představu o ní, jak to zfantazírovali a vyhrotili režiséři a herci ve svých od života odtržených bublinách. Jsem dokonce tak starý, že pamatuju, jak ještě předchozí generace se dívala na všelijaké ty komedianty dost svrchu. Normalizační filmy zpětně vytvářely skutečnost, snižovaly laťku, podobně jako dnes masmedia.

Jinak, nepřijde-li nějaká katastrofa jako že asi přijde, technický vývoj společnost k nepodmíněnému příjmu dotlačí. Mravní dopad, tedy propad, bude ale obrovský.

J. Černý 29.7.2020 11:46

Přesně.

P. Novotný 29.7.2020 16:22

Dovolil bych si s Vámi nesouhlasit - autor má s malou sobotou, útěky z pracoviště naprostou pravdu. Také si to pamatuji. A co melouchy, směnný obchod s materiálem a výrobky, které byly nedostatkové, ale jaksi pro potřebu směny na pracovišti ukradené. To si také nepamatujete? Píchačky byly dost na nic - stačil občas písek nebo se daly různě obejít (píchl kolega). Takto by se dalo ještě dlouho pokračovat. Tož tak.

Lupen

V. Petr 29.7.2020 19:11

I když jsme měli jeden čas z části plovoucí pracovní dobu (hlídaly se odpracované hodiny) odejít dříve v pátek byl jeden z nejhorších "zločinů," jakých se pracovník mohl vůbec dopustit. A vrátní existovali a píchnout druhému sice šlo, ale nebylo to bez nebezpečí.

Podmíněný příjem, pokud by měl stačit k životu je naprostým nesmyslem. A o nebývalém vzestupu produktivity práce bájil už Marx před 150 lety.

V. Petr 29.7.2020 21:52

Nepodmíněný příjem je nesmyslem!

J. Jurax 29.7.2020 23:03

Obecně nesouhlas.

Pravda, od pásu se zdrhalo blbě, ale jako študák jsem brigádničil leckde, takže vím, že se semtam často dělalo vpravdě socialisticky.

R. Polášek 29.7.2020 11:30

Jinak ale když už se tady o nepodmíněném příjmu bavíme, tak podle mne nedílnou součástí nepodmíněného příjmu by mělo být i státem poskytované ubytování. Jaký smysl má totiž takový nepodmíněný příjem pro nějakou chudou rodinu, co žije někde v jedné štěnicemi a plísní zamořené cimře na ubytovně, za kterou chce provozovatel ubytovny 15 tisíc měsíčně? Protože té rodině to stát zaplatí.

To ať takoví lidi bydlí v bydlení provozovaném státem, kde stát zaručí nějaké minimální parametry ubytování.

Třeba minimálně 5 m2 na osobu, aby v zimě teplota neklesla pod 15 nebo 10 st C, úložný prostor na osobní věci půl kubíku nebo kubík na osobu atd...

M. Krutý 29.7.2020 12:57

myslím, že tady jste udeřil hřebíček na hlavičku. Problém ovšem bude nastavit minimální parametry toho bydlení tak, aby většina byla motivovaná svoji situaci nějak řešit sama. Jinak si umím představit, že ten tlak na takto poskytované ubytování bude enormní a prostor pro korupci neskutečný.

R. Polášek 29.7.2020 11:09

Ono se to dobře žvaní o nějakém socialismu, když ještě sekyra úplně nedopadla. Totiž až se úplně a stoprocentně rozjede robotizace a automatizace a manuální práce, třeba v levných montovnách téměř úplně zmizí, objeví se v plném světle skupiny lidí, kteří budou v podstatě nezaměstnatelní. Totiž zaměstnanec pracující v "nějaké" robotizaci a automatizaci potřebuje určitou, poměrně dost vysokou až nadprůměrnou inteligenci, jinak je prostě výrazně méně produktivní a jako zaměstnanec tak nevhodný. Najednou se prostě zjistí, že třeba polovina nebo dokonce většina populace je nezaměstnatelná, ať už se sebevíc snačí a sebevíc "chtějí" pracovat. Jen výrazné rozšíření služeb to nevytrhne, navíc ve službách existuje stejný trend využívání chytrých mobilů, všelijakých chytrých věcí a jejich napojení na internet atd, které taky vyžaduje slušnou dávku inteligence.

Zatím jediné řešení pro tyto skupiny je nepodmíněný příjem. Anebo práce vytvářená a dotovaná jako práce pro práci.

M. Bednář 29.7.2020 11:52

Kdyby lidé neměli peníze, tak by se výrobky neprodaly a robotizované továrny by zkrachovaly, tak to myslíte. Jsou ale celá odvětví i pro jen průměrně inteligentní lidi, kde robotizace nebude možná - služby, stavebnictví, leda až v éře RUR.

V. Petr 29.7.2020 10:31

Já tu dobu pamatuji a idyla to nebyla. Co třeba takoví horníci či lidé u pásu.A srovnávat to s "nepodmíněným příjmem" může jen pitomec!

R. Polášek 29.7.2020 11:17

Ono různé skupiny lidí se tehdy měly taky různě vzhledem k dnešku .

Například obyčejný baraba, co někde na "dvoře" přehazoval lopatou štěrk z jedné hromady na druhou mohl mít tehdy 2 - 3x víc než vysokoškolák s červeným diplomem, který ty "dvory" třeba projektoval a kreslil. Když se jednalo o soudruhy sledovaný "dvůr" na šachtě, v ocelárně nebo někde, kde se vyrábělo pro vojáky.

Zase ti, co takhle tvrdě pracovali, byli tehdy už v padesáti úplně zhuntovaní, jednak prací, jednak špatným prostředím a dost houfně mřeli na rakoviny, na srdce atd. Jako dnes lidi po překročení sedmdesátky.

J. Černý 29.7.2020 11:51

Naprostá blbost. Je vidět, ze o tom víte prd.

Nástupní plat VŠ v roce 1972 byl podle oboru a zařazení podniku od 1200-1800 Kčs. Průměrný plat v hospodářství byl kolem 2000,- Kčs

R. Polášek 30.7.2020 4:32

Naprostá blbost, ohánět se jakýsimi průměry.

Můj nástupní plat coby vysokoškoláka byl byl v roce 1986 1600. Člověk, který montoval na koncové lince a jeho vzdělání bylo takové, že nedokončil učńák, měl 3000 - 3500, protože se jednalo o preferovaný obor a podnik měl velkou vojenskou výrobu. Horník měl klidně i 8000, což mohl mít tehdy taky ředitel velkého podniku.

Ale zase třeba v lisovně na pračce měly ženský, co tam dělaly roky 1600 - 1800. Holt lisovna už nebyl preferovaný provoz. Ty peníze odpovídaly platové třídě nějak D5 a dostávali ji jinak lidi, kteří dělali málo kvalifikovanou práci, jako třeba ukládání materiálu do plet nebo navěšování surových a svěšování hotových dílů v linkách atd.

M. Bednář 29.7.2020 10:29

Normální člověk by si nějakou práci našel i se zaručeným příjmem. Našli by se ale lidé, kteří by jen křičeli, že chtějí víc. I v ráji Adam pracoval:

Hospodin Bůh totiž zformoval ze země všechnu polní zvěř i všechno nebeské ptactvo a přivedl je k Adamovi, aby viděl, jak je pojmenuje. Jakkoli pak Adam nazval kterého živočicha, tak se jmenoval. Adam tedy pojmenoval všechen dobytek, nebeské ptactvo i všechnu polní zvěř.

http://biblenet.cz/b/Gen/2#v19

J. Kratochvíl 29.7.2020 9:53

Nepodmíněný příjem je nesmysl a společnost by na něj hodně doplatila.

Š. Hašek 29.7.2020 9:41

Nepodmíněný příjem pro všechny je zločinem na společnosti non plus ultra. Silným lákadlem pro levičáky moderní. Levičáci nemoderní by totiž "jen organizovali" mzdy těm, kteří pracují (značný rozdíl).

Politici nemohou rozlousknout přebujelé, nesystematické státní/politicky organizované dávkařství, tak vymýšlejí ještě jedno. Silně pochybuji, že tímto dalším rozdáváním by se ta předchozí rozdávání zrušila!!!

Je to nesmysl, už teď se řítíme do průšvihu, z toho všeho vydluženého rozdělování. Zkráceno.

J. Pokoutný 29.7.2020 21:53

Nicméně např. v demokraty ovládaných městech v USA to už "funguje", zejména u menšin (najmě té Černé). Výsledkem je vysoká zadluženost těchto měst a lúza, poslední dva měsíce řádící. Naopak logicky uvažující, byť rovněž doleva se naklánějící Finové, to testovali před cca 2 lety na asi 6000 občanech a pak to ukončili, neb ani oni na to neměli a nefungovalo to.

P. Kubáč 29.7.2020 9:39

Je výrazný rozdíl mezi komunistickou pracovní povinností a nepodmíněným příjmem. Protože pracovní povinnost vyžadovala se někam dosavit ( byť někdy formálně ) a tam ( alespoň předstírat ) práci.

Napodmíněný základní příjem bez pracovní povinnosti už léta funguje ve "vyloučených lokalitách" - doporučuji pozorovat - jako mírně pesimistickou variantu, jak by vypadala celá společnost.

I. Spálený 29.7.2020 9:13

I na velmi malý základní příjem 8 tisíc Kč měsíčně pro každého by musel stát vynaložit bilion korun ročně. Přitom celý rozpočet je 1,5 bilionu, na sociální dávky a platy jde jeho polovina. To by odpovídalo 6 tisícům měsíčně pro každého.

M. Pecina 29.7.2020 9:25

Ano, ale jedině za předpokladu, že by nikdo nepracoval. Ve skutečnosti by se tento příjem odečetl od Vašeho stávajícího příjmu a pokud by bylo číslo kladné, stát by Vám nic nedal.

I. Spálený 29.7.2020 9:50

Ne, jde o nepodmíněný příjem. Tedy k jeho získání neplníte žádné podmínky. Jakmile zavedete podmínky, někdo je musí kontrolovat a spotřebuje velkou část koláče sám o sobě. Ale my jsme jen relativně bohatý stát. Z oné částky 6 tisíc pro každého vyplácíme starobní důchod 14,4 tisíce, pár sociálních dávek a armádu hodnotících úředníků s platem 35,4 tisíce plus daně a pojištění (částky v průměrech).

T. Zlesa 29.7.2020 10:58

Nelze započítávat děti, důchodce... možná někdy v budoucnu. Mě vychází 600 miliard při 10 000,-/na 5 mil. příjemců.

I. Spálený 29.7.2020 20:27

Jak jsem popsal, je tam v průměru 6 tisíc na osobu a měsíc. Pokud jdou na úředníky a důchodce násobky této částky, logicky tam pro nějaký nepodmíněný příjem mnoho nezbývá. Šlo by tedy spíš o symbolickou částku 1-2 tisíce měsíčně. Zahrnutí dětí bych se nebránil. Máme nízkou porodnost a rodiny s dětmi patří k nejchudším skupinám obyvatel. Další ohroženou skupinou jsou v celé Evropě mladí nezaměstnaní. V systému s vysokou ochranou pracujících nejsou pro firmu výnosní ani za minimální mzdu. Obě skupiny jsou zdroji pro budoucí daňový příjem a jsou tedy v prioritě hned za udržením stávajících daňových plátců. Celkově mi přijde nepodmíněný příjem nedomyšlený. Za obrovských nákladů tlačí peníze do těch v průměru nejméně potřebných.

D. Rajninec 29.7.2020 8:50

Podmienený príjem je povinnosť štátu !

Ak máte trochu predstavivosti , za 15-20 rokov bude v ČR asi 1 000 000 robotov čo budú makať 24/365 na našom blahobyte .

poraďte vládcom štátu , že z čoho a ako bude žiť 1-2 miliony cecháčkov čo stratia prácu a aj podporu v nezamestnosti / iba ak by ju dostali doživotne/ .

Oni budú voliť každého , kto im prácu iba sľúbi . A je jedno či to bude komunista , alebo nacista ! Aj Hitler sľúbil prácu v rozvrátenom nemecku , kde kilo chleba stálo 1 bilion mariek ! On im naozaj nesľuboval vojnu , ale dialnice a do každej rodiny volkswágen! To iba hlupáčkovia hovoria , že Hitler chcel vojnu ! Tak ako dnes , kto hovorí , že Putin chce iba vojnu ?

L. Písařík 29.7.2020 8:42

Skoro podobné je i jednání v EU, kde SRN propaguje podporu už tak zadlužených zemí , aby měli odbyt na zboží, které vyrábějí a vyvážejí a tím práci pro své občany. I to je cesta, jak se má stát postarat, aby hospodářství fungovalo. Obávám se však, že ta doba vlivem coronaviru končí.

R. Tluštík 29.7.2020 7:43

Nemusíme nepodmíněný příjem hned zavádět, každopádně by mě zajímalo, kolik by připadlo na jednoho Čecha...v případě, že všechny již existující podpory (na stavebko, penzijko, dávky v nezaměstnanosti, příspěvky na bydlení, dotace na nové kotle, přídavky na děti, slevy na jízdné 75 %, dotace na zateplení budov atd. atd) rozdělíme od zítra spravedlivě všem.

Byl by to těžký výpočet, uznávám, hlavně by bylo potřeba nějak započítat i úsporu celé administrativy všech úředníků, kteří by pak neměli logicky co dělat - dneska právě musí posuzovat "nárokovost", brát státní peníze na mzdy, někde sídlit, topit, klimatizovat, něčím jezdit atd. atd.

Takhle chápu podstatu nepodmíněného příjmu, ty peníze chodí samozřejmě už teď, bohužel jen těm, co si je "vyřvou", ale skládáme se na ně všichni.

M. Pecina 29.7.2020 8:46

Přesně tak, výpalné už stejně všichni platíme, abychom jeho větší či menší část dostali zpět, tedy pokud patříme do nějaké té skupiny vyvolených. Takže jsem byť socialismus nesnáším, také pro. Všichni by měli nárok jen na jednu dávku, kterou by systém přidělil zcela automaticky a šmytec. Žádné úřady práce, žádná správa sociálního zabezpečení.

D. Rajninec 29.7.2020 8:56

A kam s tým pol milionom ludí čo sa o nás "starajú" a rozdelujú príspevky, dotácie , dary ....až mi je špatne z toho ako chrapúňsky sa postaví babiš pred kamery a prehlási , že Dali sme im 30 milionov na opravu XY , 20 milionov na cestu ktorá videla cestárov naposledy v roku 1984 keď ju stavali ...hrá sa na Pána Boha ?